Рішення від 19.05.2025 по справі 320/13995/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року місто Київ № 320/13995/25

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоус А.Ю. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом, відповідно до якого просили визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 про скасування рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 18.11.2019 про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 та її дитині, ОСОБА_2 , за територіальним походженням.

В обгрунтування позовних вимог вказано, що відповідачем в оскаржуваному рішенні констатовано факт невиконання ОСОБА_1 поданого зобов'язання про припинення громадянства російської федерації та відсутність незалежних від ОСОБА_1 причин неотримання документа про припинення іноземного громадянства.

Зазначено, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не враховано, що ОСОБА_1 оскаржено відмову Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області в прийнятті декларації про відмову від громадянства російської федерації та рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 в справі № 320/26814/24 позов ОСОБА_1 задоволено. Зазначені обставини свідчать, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення не врахував усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та діяв без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Позивачем звернуто увагу, що оскаржуваним рішенням, окрім прав та інтересів ОСОБА_1 порушено права та законні інтереси її дитини - ОСОБА_2 ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Києві, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 . На момент народження ОСОБА_2 її мати - ОСОБА_1 проживала на території України на законних підставах. При цьому, ОСОБА_2 не набула за народженням громадянства російської федерації. Таким чином, у розумінні частини четвертої статті 7 Закону України "Про громадянство" ОСОБА_2 є громадянином України. Зазначені обставини визнані відповідачем, оскільки 05.11.2021 ОСОБА_2 була документована паспортом громадянина України № НОМЕР_2 (дійсний до 05.11.2025). Отже, оскаржуване рішення безпосередньо впливає на права і законні інтереси ОСОБА_2 , оскільки таким рішенням скасовано рішення про набуття громадянства.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 відкрито провадження в справі, постановлено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів.

Відповідачем подано відзив про невизнання позову, в якому зазначено, що оскаржуване рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області прийнято на підставі статті 21 Закону № 2235-ІІІ, відповідно до якої рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Указано, що позивачем не було виконано зобов'язання припинити громадянство рф, а незалежних від неї причин неотримання документа про припинення не існувало. Позивач в період з 18.11.2019 по 18.11.2021 мала достатньо часу аби зібрати всі необхідні документи та відповідно до вимог чинного законодавства України припинити громадянство рф, однак у визначений законодавством термін позивачем не надано підтверджуючих документів про припинення іноземного громадянства та не надано документ про припинення громадянства рф, що і стало підставою не виконання позивачем зобов'язання припинити іноземне громадянство.

Відповідачем зазначено, що ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області не допущено протиправних дій чи бездіяльності по відношенню до позивача. Рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 про скасування рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 18.11.2019 про набуття громадянства за територіальним походженням позивачу прийняте у межах повноважень, у відповідності до норм права та за наявності достатніх та належних доказів щодо невиконання позивачем зобов'язання припинити громадянство рф, є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню, оскільки відповідач діяв відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, статті 21 Закону № 2235- ІІІ та пункту 88 Порядку.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані сторонами належні та допустимі докази окремо та в їх сукупності, встановивши фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 10.08.2019 звернулася до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області із заявою про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України». Також в заяві ОСОБА_1 просила оформити набуття громадянства України за територіальним походженням її неповнолітній дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

18.11.2019 Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київської області прийнято відносно ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство».

10.08.2019 ОСОБА_1 взяла на себе зобов'язання протягом двох років з моменту набуття громадянства України припинити громадянство російської федерації і подати до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України документ про припинення громадянства російської федерації.

Таке ж зобов'язання взято ОСОБА_1 щодо її дитини ОСОБА_2

Головним спеціалістом сектору громадянства Деснянського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області 03.01.2025 оформлено Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 . Підставою зазначено: не виконання поданого відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України «Про громадянство України» зобов'язання припинити іноземне громадянство протягом 2 років з моменту набуття громадянства України.

Рішенням ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 скасовано рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 18.11.2019 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з дитиною: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з тим, що нею невиконане подане відповідно до частини 5 статті 8 Закону зобов'язання про припинення громадянства російської федерації, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують.

Листом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 №8010.4.1-1701/80.3-25 ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно статті 21 Закону України «Про громадянство України» рішенням Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 13 січня 2025 року їй та її дитині ОСОБА_2 скасовано рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від листопада 2019 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 в справі №320/26814/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2025, позов ОСОБА_1 задоволено та ухвалено:

- визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київської області щодо відмови у прийнятті в ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації;

- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київської області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо прийому у неї декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації із врахуванням висновків суду.

Вважаючи протиправним рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України від 18.01.2001 №2235-ІІІ «Про громадянство України» (із змінами і доповненнями) (далі по тексту - Закон №2235).

Статтею 1 Закону № 2235-III, зокрема, визначено, що:

- громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках;

- громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України;

- іноземець - особа, яка не перебуває в громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;

- реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

За змістом статті 6 Закону № 2235-III громадянство України набувається:

1) за народженням;

2) за територіальним походженням;

3) внаслідок прийняття до громадянства;

4) внаслідок поновлення у громадянстві;

5) внаслідок усиновлення;

6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в заклад охорони здоров'я, заклад освіти або інший дитячий заклад, у дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю;

7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;

8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;

9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;

10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

На підставі статті 8 Закону № 2235-III особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Для оформлення набуття громадянства України в установленому порядку разом із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подається:

- особою без громадянства - декларація про відсутність іноземного громадянства;

- іноземцем - зобов'язання припинити іноземне громадянство.

Іноземці, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Іноземці, які мають усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від них причин не можуть отримати його, подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Таким чином, нормами Закону №2235-III передбачено можливість набуття громадянства України за територіальним походженням, за умови звернення іноземця з відповідною заявою, однак положення частини другої статті 8 цього Закону містять імперативний припис щодо обов'язку таких осіб одночасно із заявою (клопотанням) про набуття громадянства України подати зобов'язання припинити іноземне громадянство. У разі ж одержання позитивного рішення щодо вирішення такої заяви, іноземцю видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, на підставі якої він має право оформити тимчасове посвідчення, що діє не більше двох років. Тому лише у разі виконання ним обов'язку припинити іноземне громадянство, така особа має право отримати паспорт України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначений Порядком № 215.

Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України, рішення за якими приймаються територіальними органами Державної міграційної служби України установлений розділом IV Порядку № 215, зокрема, пунктом 92 якого передбачено, що територіальні органи ДМС України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України, зокрема, за територіальним походженням.

Особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон (пункт 119 розділу V Порядку № 215).

Відповідно до статті 5 Указу Президента України від 27 березня 2001 року № 215 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 405, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16 серпня 2012 року № 715 (далі - наказ МВС України № 715) затверджено зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку.

Судом установлено, що 18.11.2019 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київської області прийнято відносно ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство».

Рішенням ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 скасовано рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 18.11.2019 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з тим, що нею невиконане подане відповідно до частини 5 статті 8 Закону зобов'язання про припинення громадянства російської федерації, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують.

Відповідно до статті 17 Закону № 2235-III громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно із статтею 21 Закону № 2235-III рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 7, 8, 10-13, 15 цього Закону внаслідок подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, у тому числі невиконання зобов'язання, взятого особою у зобов'язанні припинити іноземне громадянство (підданство), в декларації про відмову від іноземного громадянства або в декларації про відсутність іноземного громадянства.

Не може бути скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України стосовно особи, яка на момент прийняття такого рішення була неповнолітньою, недієздатною, крім випадків подання неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування особою будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Пунктом 88 Порядку № 215 визначено, що для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону територіальними органами Державної міграційної служби України, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи:

а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;

б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка територіального органу Державної міграційної служби України, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація територіального органу Державної міграційної служби України про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

За змістом пункту 96 Порядку № 215 подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується територіальним підрозділом Державної міграційної служби України, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

На підставі пункту 97 Порядку № 215 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується керівником територіального органу Державної міграційної служби України або його заступником.

Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

У разі припинення особою громадянства України або скасування рішення про оформлення набуття особою громадянства України територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, дипломатичні представництва чи консульські установи України вживають заходів до вилучення у цих осіб документів, які підтверджують громадянство України.

Таким особам територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, дипломатичні представництва чи консульські установи України видають довідку про припинення громадянства України або скасування рішення про оформлення набуття громадянства України (абзаци 1 та 2 пункту 121 Порядку № 215).

Як вбачається з матеріалів справи, головним спеціалістом сектору громадянства Деснянського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області 03.01.2025 оформлено Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 . Підставою зазначено: не виконання поданого відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України «Про громадянство України» зобов'язання припинити іноземне громадянство протягом 2 років з моменту набуття громадянства України.

За посиланням позивача, вона неодноразово намагалася вчинити дії, спрямовані на припинення громадянства рф через її посольства та консульські установи, але через формальні відмови посольства та консульські установи усно відмовляли у прийнятті документів.

Судом установлено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 в справі №320/26814/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2025, позов ОСОБА_1 задоволено та ухвалено:

- визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київської області щодо відмови у прийнятті в ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації;

- зобов'язати Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київської області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо прийому у неї декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації із врахуванням висновків суду.

У рішенні від 22.10.2024 в справі №320/26814/24 судом встановлено:

- 25.10.2021 позивачем було подано пакет документів до консульської установи рф на вихід з громадянства рф за реєстраційним №269100441 і отримано підтверджуючий документ, який невідкладно було подано відповідачу;

- позивач отримала лист від Міністерства закордонних справ рф від 11.10.2022 №27045/кд-гр, в якому було повідомлено, що її заява стосовно припинення громадянства рф була погоджена з МВД росії та ФСБ росії, проте з причини зупинення діяльності російських закордонних установ на території України відповідне рішення не було прийняте;

- у зв'язку з об'єктивною неможливістю отримати підтвердження припинення іноземного громадянства, 06.11.2023 позивач звернулась до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області зі зверненням до якого були долучені відповіді рф та декларація про відмову від іноземного громадянства;

- 07.02.2024 позивач повторно звернулася до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області з листом та подала декларацію про відмову від іноземного громадянства.

У зазначеному рішенні судом установлено, що позивачем вчинялися необхідні дії задля припинення громадянства російської федерації, однак такі не призвели до певних правових результатів з незалежних від позивача причин.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, з урахуванням зазначеного, обставини, встановлені в рішенні Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 в справі №320/26814/24 не доказуються.

Відповідачем оскаржено рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 в справі №320/26814/24, яким визнано протиправними дії Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київської області щодо відмови у прийнятті в ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства. Апеляційну скаргу подано 21.11.2024.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2024 було відкрито апеляційне провадження у справі №320/26714/24.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2025 рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 залишено без змін.

Отже, не дочекавшись закінчення апеляційного перегляду щодо оскарження рішення суду в справі №320/26814/24 щодо відмови в прийнятті в ОСОБА_1 декларації про відмову від іноземного громадянства, відповідач 13.01.2025 прийняв оскаржуване рішення з підстав, які були предметом розгляду в справі №320/26814/24, зокрема, щодо вчинення позивачем дій щодо припинення громадянства рф.

Підставою для прийняття оскаржуваного рішення ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 слугувало невиконання поданого зобов'язання про припинення громадянства російської федерації, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують.

Суд зазначає про помилковість висновків відповідача в оскаржуваному рішенні від 13.01.2025 щодо невиконання ОСОБА_1 поданого зобов'язання про припинення громадянства російської федерації, оскільки позивачем протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України (18.11.2019-18.11.2021) було вчинено дії щодо припинення громадянства рф, що підтверджується встановленими обставинами в рішенні суду в справі №320/26814/24, зокрема, отриманням довідки з посольства рф в Україні від 25.10.2021 про подання нею пакету документів до консульської установи рф на вихід з громадянства рф за реєстраційним №269100441 та відповіді МЗС рф від 11.10.2022 щодо відсутності прийнятого рішення за її заявою з причини зупинення діяльності російських закордонних установ на території України відповідне рішення не було прийняте.

Також оскаржуване рішення порушує не лише права та законні інтереси ОСОБА_1 , а й безпосередньо стосується прав її дитини - ОСОБА_2 , яка станом на дату подання позову в цій справі вже є повнолітньою. Враховуючи, що ОСОБА_2 народилась в Україні, не набула громадянства російської федерації за народженням, а також була визнана громадянином України відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону № 2235-III та документована паспортом громадянина України, скасування рішення про набуття громадянства негативно впливає на її правовий статус. Отже, дії відповідача мають наслідки для неповнолітньої дитини, що є істотним порушенням її законних прав та інтересів.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність свого рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачами сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн. Оскільки позов задоволено повністю на користь позивачів підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. на кожного за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2-3, 5-15, 72-77, 90, 122, 132, 139, 242-246, 250-251, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 13.01.2025 про скасування рішення Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 18.11.2019 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та її дитині ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Відомості про сторін та інших учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 );

позивач - ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 );

відповідач - Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (ідентифікаційний код: 42552598, місцезнаходження: 02152, місто Київ, вулиця Березняківська, будинок 4-А).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію повного судового рішення направити учасникам справи протягом 2 (двох) днів з дня його складання.

Рішення суду виготовлено в єдиному примірнику.

З текстом рішення суду можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Білоус А.Ю.