16.05.2025 Справа №607/9967/25 Провадження №1-кс/607/2857/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області скаргу адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 , на незаконне затримання,-
16.05.2025 адвокат ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із скаргою на незаконне затримання ОСОБА_4 , в якій просила: зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно звільнити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 від незаконного утримання.
В обґрунтування скарги адвокат ОСОБА_3 вказує, що 14 травня 2025 року громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 прибув до ТЦК та СП в АДРЕСА_1 для оформлення відстрочки на підставі п.11 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», проте його безпідставно направили на ВЛК та примусово завезли в ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою АДРЕСА_2 . Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 грубо порушують ст.19 Конституцію України та вчинили незаконні дії відносно громадянина ОСОБА_4 , які полягають в здійсненні незаконного позбавлення волі та незаконного затримання в ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч ст.ст. 29, 33 Конституції України. Також, не надали гр. ОСОБА_4 використати право на професійну правничу допомогу, а саме скористатись послугами адвоката всупереч ст.59
Конституції України. Звертає увагу, що ОСОБА_4 є головним юристом відділу організації надання безоплатної вторинної правничої допомоги у кримінальних провадженнях управління організації надання безоплатної правничої допомоги та проведення медіації Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги. Більше того, ОСОБА_4 має підстави для відстрочки за п.11 ч.1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зазначає, що гр. ОСОБА_4 незаконно утримують в ІНФОРМАЦІЯ_5 вже більше 72 годин. Ніяких підтверджень про законність його затримання не надано.
Навіть після перевищення встановленого ст. 262 КУпАП строку адміністративного затримання у три години, уповноважені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 продовжували діяти в порушення правил ст. 29 Конституції України, і не тільки не здійснили повідомлення близьких родичів гр. ОСОБА_4 про його затримання, а й продовжують приховувати сам факт затримання і його статус. Також вказує, що відносно гр. ОСОБА_4 не було складено протоколу про адміністративне затримання чи протоколу про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого КУпАП. Тобто, на офіційному рівні представники держави в особі уповноважених службовців ІНФОРМАЦІЯ_4 не визнають факт затримання гр. ОСОБА_4 . Згідно ст. З Конституції України людина, її життя і здоров?я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Посилаючись на наведене, адвокат просить скаргу задовольнити.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 подану скаргу підтримала у повному обсязі та з посиланням на ст. 206 КПК України просила задовольнити. Крім того, адвокат не погоджується із доводами заяви представника ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки вважає відомості викладені у ній неправдивими, оскільки ОСОБА_4 фактично ВЛК не проходив і на даний час перебуває у казармах на п'ятому поверсі за адресою: АДРЕСА_2 .
Уповноважена особа ІНФОРМАЦІЯ_4 у судове засідання не з'явився, проте подав заяву, у якій повідомив, що згідно наявної у них інформації встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 не перебуває, в системі АІТС «Оберіг», значиться що громадянин ОСОБА_4 з 16.11.2022 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . 16.05.2025 вказаний військовозобов'язаний був доставлений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 до підпорядкованого ІНФОРМАЦІЯ_5 центру для проходження військово-лікарської комісії, та згідно довідки військово-лікарської комісії ОСОБА_4 придатний до військової служби. Станом на 16:30 год. 16.05.2025 ОСОБА_4 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 не перебуває і місце його перебування не відоме.
Заслухавши пояснення адвоката ОСОБА_3 , дослідивши копії матеріалів, якими обґрунтовано скаргу, та які додано в судовому засіданні, слідчий суддя доходить до наступного висновку.
Стаття 208 цього Кодексу встановлює виключні випадки, за наявності яких уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрюваного у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі, зокрема, якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин.
У відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 206 КПК України, якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи. Слідчий суддя зобов'язаний звільнити позбавлену свободи особу, якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа, не надасть судове рішення, яке набрало законної сили, або не доведе наявність інших правових підстав для позбавлення особи свободи.
З аналізу статті 206 КПК України можна зробити висновок, що слідчий суддя забезпечує дотримання прав особи, яка тримається під вартою органом державної влади чи службовою особою, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку.
Глава 18 КПК України, стаття 206 КПК України регламентує відносини під час досудового розслідування, а саме запобіжні заходи, затримання особи.
Так, у поданій скарзі адвокат ОСОБА_3 просить зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 негайно звільнити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 від незаконного утримання.
Поряд з цим, відповідно до заяви ІНФОРМАЦІЯ_4 № 12083 від 16.05.2025 згідно наявної у них інформації встановлено, що військовозобов'язаний громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 не перебуває, в системі АІТС «Оберіг», значиться що громадянин ОСОБА_4 з 16.11.2022 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . 16.05.2025 вказаний військовозобов'язаний був доставлений працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 до підпорядкованого ІНФОРМАЦІЯ_5 центру для проходження військово-лікарської комісії, та згідно довідки військово-лікарської комісії ОСОБА_4 придатний до військової служби. Станом на 16:30 год. 16.05.2025 ОСОБА_4 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_2 не перебуває і місце його перебування не відоме.
Як встановлено слідчим суддею з наявних у матеріалах доказів, пояснень захисника ОСОБА_4 самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_8 для подання заяви про відстрочку від мобілізації, звідки в подальшому був доставлений до підпорядкованого ІНФОРМАЦІЯ_5 центру для проходження військово-лікарської комісії за адресою: АДРЕСА_2 , а після проходження ВЛК перебуває в казармах закритого типу за адресою: АДРЕСА_2 .
Так, Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, оголошено про проведення загальної мобілізації в тому числі на території Тернопільської області.
Водночас, зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, а також здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.
Відповідно до вимог статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час мобілізації громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Слідчий суддя зауважує, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до норм Положення №154 від 23.02.2022 не є правоохоронними органами чи органами державної влади, на яких покладено функцію затримання чи утримання осіб під вартою, а також службові чи посадові особи не є уповноваженими особами, що уповноважені затримати особу в силу ст. 208 КПК України.
Аналіз статті 206 КПК України передбачає як незаконне затримання особи - тримання особи під вартою, позбавлення свободи без судового рішення, або не звільнення - під варти після внесення застави.
Призов громадянина на військову службу під час мобілізації не є позбавленням особи права на свободу та особисту недоторканість, гарантоване Конституцією України, а є обов'язком громадянина України на захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України. Метою доставлення ОСОБА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_4 було проходження військової лікарської комісії з метою з'ясування придатності до служби в ЗСУ та подальше його переміщення в казарми закритого типу за адресою: АДРЕСА_2 не є незаконним затриманням особи.
Окрім того, відсутні підстави вважати, що ОСОБА_4 на момент розгляду скарги утримується ІНФОРМАЦІЯ_5 .
За таких обставин, у задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 на незаконне затримання в порядку статті 206 КПК України слід відмовити.
Водночас, слідчий суддя звертає увагу на те, що рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо призову на військову службу під час мобілізації, в тому числі без проходження ВЛК, можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 206, 309, 376 КПК України, слідчий суддя -
В задоволенні скарги адвоката ОСОБА_3 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 , на незаконне затримання, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1