Справа № 951/304/25
Провадження №3/951/179/2025
20 травня 2025 року селище Козова
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Лавренюк О.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Сектору поліцейської діяльності №1 (селище Козова) Відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, що зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
До Козівського районного суду Тернопільської області з Сектору поліцейської діяльності №1 (селище Козова) Відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною другою статті 184 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №424513 від 08.05.2025 ОСОБА_1 08.05.2025 близько 12:30 год не належно виконувала батьківські обов'язки відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виражалось у неприємному запаху у кімнатах, непомитому посуді та відсутності їжі для дитини, що вчинено повторно протягом року.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною другою статті 184 КУпАП.
На підставі статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною другою статті 184 КУпАП, вважаю, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП, виходячи із наступного.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів,а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Отже, обов'язковою ознакою об'єктивної сторони даного правопорушення є повторне вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №424513 від 08.05.2025, ОСОБА_1 інкримінується те, що вона 08.05.2025 близько 12:30 год не належно виконувала батьківські обов'язки відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виражалось у неприємному запаху у кімнатах, непомитому посуді та відсутності їжі для дитини, що вчинено повторно протягом року. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною другою статті 184 КУпАП.
При цьому належним доказом того, що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 КУпАП, є копія постанови судді про накладення на останню адміністративного стягнення з відміткою про набрання законної сили.
Водночас у матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження повторності правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 .
Таким чином, належних доказів, які б у даному випадку підтверджували повторність дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суду не надано.
У свою чергу відповідно до частини другої статті 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Поряд з цим відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винність у скоєнні якого певною особою має доводитись в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винності особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відсутність вищевказаних даних не дає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення.
Аналогічна позиція викладена в постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення».
Враховуючи вищенаведені обставини, які унеможливлюють розгляд справи про адміністративне правопорушення, матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 КУпАП, необхідно повернути до Сектору поліцейської діяльності №1 (селище Козова) Відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для їх належного дооформлення.
Керуючись статями 184, 251, 254, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною другою статті 184 КУпАП повернути до Сектору поліцейської діяльності №1 (селище Козова) Відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Лавренюк