18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
19 травня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/394/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М. за участі представників сторін :
від позивача: Пустобаєва О.М. - за довіреністю;
від першого відповідача: не з'явився;
від другого відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Черкаської міської ради (м. Черкаси) до фізичної особи - підприємця Синьоок Галини Іванівни ( м. Черкаси) та до фізичної особи - підприємця Синьоок Катерини Іванівни ( м. Черкаси) про стягнення 59 884,86 грн. ,
Заявлено позов з вимогами про стягнення з фізичної особи - підприємця Синьоок Галини Іванівни ( код РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та з фізичної особи - підприємця Синьоок Катерини Іванівни ( код РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь міського бюджету м. Черкаси безпідставно збережених коштів у розмірі по 29 942,43 грн. з кожного відповідача. Спірний борг нараховано позивачем за користування земельною ділянкою за період з 01.01.2024 по 12.03.2025.
За доводами позивача, відповідачі є співвласниками нежитлового приміщення по вул. Пастерівська, 178 у м. Черкаси, яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 7110136700:06:041:0107, але договорів оренди землі між сторонами не укладено.
Справа призначена до розгляду у спрощеному позовному провадженні.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити повністю.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, явка обов'язковою не визнавалась. Відповідач-1 має електронний кабінет.
Ухвала, направлена відповідачу-2 за адресою місця реєстрації повернулась без вручення за закінченням терміну зберігання.
Направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення "належним". При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а тому не може свідчити про неправомірність його дій.
Аналогічна правова позиція викладена у судових рішеннях від 26.04.2021 у справі № 916/335/18, від 22.04.2021, від 13.10.2020 у справі № 910/5211/18.
Другий відповідач не має власного електронного кабінету.
Оголошення про виклик Відповідача-2 ФОП Синьоок К.І. розміщено судом 17.04.2025 на ресурсі Судова влада України на сторінці Господарського суду Черкаської області (а.с. 49).
За правилами ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відзив на позов із запереченнями проти нього з боку відповідачів суду не подано.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень
Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, заслухавши доводи і пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:
З матеріалів справи вбачається і сторонами не заперечено, що Черкаська міська рада є власником земельної ділянки загальною площею 0,0992 га кадастровий номер: 7110136700:06:041:0107, що знаходиться у м. Черкаси по вул. Пастерівська, 178, зареєстрована в ДЗК 06.01.2022 (а.с. 14).
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідачі з 03.11.2020 є співвласниками нежитлового приміщення, а саме магазину з підвалом та прибудовою, загальною площею 376,1 кв.м., яка розташована у м. Черкаси по вул. Пастерівській, 178 на праві спільної часткової власності, з розміром частки в кожного, на підставі договору купівлі-продажу від 16.03.2001 серія та №: 13-1 (а.с. 18).
Доказів припинення у відповідачів права власності на нерухоме майно у спірний період суду не подано.
Вказане нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці площею 0,0992 га кадастровий номер: 7110136700:06:041:0107 за адресою м. Черкаси по вул. Пастерівська, 178 та відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, КВЦПЗ 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, вид використання: під нежитлові будівлі (магазин з підвалом та прибудовою, пункт прийому склотари) (а.с. 14).
Нежитлове приміщення, яке належить відповідачам на праві власності, знаходиться на земельній ділянці комунальної форми власності.
За доводами позивача, рішенням Черкаської міської ради № 26-63 від 23.06.2022 надано гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в оренду на 5 років земельну ділянку площею 0,0992 га (кадастровий номер 7110136700:06:041:0107) під нежитлові будівлі (магазин з підвалом та прибудовою, пункт прийому склотари) по вул. Пастерівській, 178 за рахунок земель Черкаської міської ради.
П. 4 рішення зобов'язано громадянку ОСОБА_1 та громадянку Синьоок Катерину Іванівну:
укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою здійснивши його державну реєстрацію та надати один примірник Черкаській міській раді протягом двох місяців з дати прийняття рішення ( п. 4.1. рішення) .
За доводами позивача, такий договір не укладався і доказів протилежного суду не подано.
Кабьінетом міністрів України 13 грудня 2006 р. N 1724 затверджено Постанову про Деякі питання оренди. Даною постановою внесено зміни до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 . Також затверджено форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, згідно з додатками 1 і 2.
У Додатку № 2 до цієї Постанови міститься розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена.
Для цього розрахунку мають бути використані такі вихідні дані:
на ___ _____________ 200_ року
Категорія земель Площа, кв. метрів (в населених пунктах), гектарів (за межами населених пунктів) Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на _________, (дата) гривень Ставка земельного податку, встановлена Законом України "Про плату за землю", відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки Добуток коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки Прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки Розмір земельного податку, гривень Розмір орендної плати, гривень
Відповідно до довідки КП ЧООБТІ №15522о від 06.11.2020 (а.с. 24), фактична загальна площа всіх приміщень нежитлової будівлі, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Пастерівська, 178 становить 376,1 кв.м.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України “Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Виходячи з вищевикладеного, слід дійти висновку, що технічна документація з нормативно-грошової оцінки землі затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, та з вказаного закону не випливає обов'язку отримувати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі щорічно, якщо не було розроблено відповідної нової технічної документації з нормативно-грошової оцінки землі, яка має затверджуватися відповідною сільською, селищною, міською радою.
Згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 18.12.2023 № 7328/42-23 ГУ Держгеокадастра у Черкаській області (а.с. 28), нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:06:041:0107 у 2023 році становить 1559 533,12 грн.
За спірний період 2024-2025 років Черкаською міською радою не приймалося рішень про зміну показників грошової оцінки земель м. Черкаси.
Згідно з ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта Індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І : 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Листом від 13.01.2025 (а.с. 25) про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік Держгеокадастр повідомляє, що коефіцієнт індексації за 2023 рік становить 1,051, а за 2024 рік слід брати той коефіцієнт, який буде сформований Державною службою статистики.
Рішенням Черкаської міської ради №2-4690 від 27.06.2019 (а.с. 29) затверджено Положення про встановлення плати за землю на території міста Черкаси, яким в розділі 8 наявна таблиця, з якої вбачається, що розмір орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою для відповідачів становить 3% від її нормативно-грошової оцінки (категорія інші землі - а.с. 31 оборот).
З матеріалів справи та доводів позивача вбачається, що у січні 2024 року Черкаська міська рада звернулась до Господарського суду Черкаської області з позовною вимогою про стягнення фізичної особи - підприємця Синьоок Галини Іванівни та фізичної особи - підприємця Синьоок Катерини Іванівни безпідставно збережених коштів за попередні період з 06.01.2022 по 31.12.2023 в розмірі 48 858,54 грн. за використання цієї ж земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 27.03.2024 у справі № 925/131/24 (а.с. 33) позовні вимоги задоволено повністю.
За доводами позивача і це не заперечено відповідачами, і на даний час відповідачі не сплачують кошти за фактичне користування земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки так і не укладено, борг лише прирощується.
Тому Позивачем у справі № 925/394/25 заявлено позов про стягнення з відповідачів за фактичне користування земельною ділянкою площею 0,0992 га по вул. Пастерівська 178 (кадастровий номер 7110136700:06:041:0107) за наступний період з 01.01.2024 по 12.03.2025 боргу в розмірі 59 884,86 грн.
Розрахунок спірного боргу (а.с. 26,27) щодо кожного відповідача позивачем зроблено вірно та перевірено в судовому засіданні.
Суд погоджується із доводами позивача, враховуючи, що розмір частки кожного відповідача у праві спільної часткової власності на нежитлове приміщення становить 1/2, то сума заборгованості кожного з відповідача становить 29 942,43 грн. за позовом.
Відповідно до ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Судом враховано, що предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.
За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Предметом позову в цій справі є стягнення безпідставно збережених коштів (неодержаного доходу) за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою, на якій розміщувалися (розміщуються) об'єкти нерухомого майна відповідачів.
Відтак суд вважає, що до моменту належного оформлення права оренди земельної ділянки, на якій розташований об'єкт нерухомості, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати, є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
При цьому судом враховано відповідний висновок Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року зі справи №922/3412/17.
Отже на підставі зібраних у справі доказів суд приходить до висновку, що відповідачі, будучи співвласниками об'єкта нерухомості на спірній ділянці міської громади, здійснювали фактичне користування ділянкою та ухилилися від внесення плати за землю в будь-якому вигляді (земельний податок чи орендна плата).
Суд звертає увагу, що навіть саме розташування об'єкта нерухомості на земельній ділянці засвідчує користування земельною ділянкою, незалежно від фактичного користування самим об'єктом нерухомості.
За весь період такого користування без оформлення між сторонами договору оренди земельної ділянки, між сторонами існували кондикційні зобов'язання, в яких кожний відповідач повинен сплатити на користь позивача безпідставно утримані таким відповідачем кошти у розмірі орендної плати за ділянку, якби договори були укладені належним чином.
Заперечень проти доводів та розрахунків позивача відповідачами суду не подано, контрозрахунки до позовних вимог відсутні.
Доказів проведення розрахунку за позовом в справу з боку відповідачів також не подано.
Тому суд приходить до висновку, що позивач зібраними у справі доказами довів обґрунтованість правових підстав позову, доказів врегулювання спору між сторонами немає, тому до примусового стягнення з відповідачів на користь позивача належить 59 884,86 грн. (по 50% з кожного відповідача окремо), як безпідставно збережених відповідачами коштів, які вони мали сплатити позивачу в розмірі 3% орендної плати за земельну ділянку на підставі ст. 1212 ЦК України.
Позов підлягає до повного задоволення.
На підставі ч. 9 ст. 129 ГПК України з обох відповідачів на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради слід стягнути 3028,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору в рівних частинах, як з осіб, через неправильну поведінку яких виник спір.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, ---
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця Синьоок Галини Іванівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) - 29 942,43 грн. безпідставно збережених коштів.
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця Синьоок Катерини Іванівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь міського бюджету м. Черкаси (рахунок №UA608999980314000611000023759, банк: Казначейство України (ЕАП), одержувач платежу: ГУК у Черк.обл./тг м. Черкаси, код ЄДРПОУ 37930566, код бюджетної класифікації: 24062200) - 29 942,43 грн. безпідставно збережених коштів.
4. Стягнути з фізичної особи - підприємця Синьоок Галини Іванівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 38715770 судовий збір у розмірі 1 514,00 грн.
5. Стягнути з фізичної особи - підприємця Синьоок Катерини Іванівни ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 на користь Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 38715770 судовий збір у розмірі 1 514,00 грн.
Накази видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 19 травня 2025 року
Суддя Н.М. Спаських