вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"20" травня 2025 р. м. Київ Справа № 911/842/25
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., дослідивши в спрощеному позовному провадженні матеріали справи
За позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі»
до Комунального підприємства «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області
про стягнення 200 174, 56 грн
Без виклику учасників справи;
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Комунального підприємства «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської про стягнення 200 174, 56 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив п. 5.5.5, 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії шляхом самовільного підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу та постачання електричної енергії до електромереж, що не є власністю ОСР, з порушенням схеми обліку, про що позивачем складено акт про порушення № К048870 від 11.09.2024. Оскільки відповідач в добровільному порядку не сплатив позивачу вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, позивачем було подану зазначену позовну заяву про стягнення з відповідача 196 953, 16 грн вартості необлікованої електричної енергії, 857, 96 грн 3% річних, 2 363, 44 грн інфляційних втрат.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 24.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/842/25. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5, 11 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Суд зазначає, що КП «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області, відповідно до відомостей про наявність зареєстрованого електронного кабінету ЄСІТС, станом на дату відкриття провадження у справі не мало зареєстрований електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС.
Згідно з ч. 4 ст. 89 ЦК України, відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи Господарським судом Київської області та про його право подати відзив на позовну заяву, з урахуванням того, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду відкриття провадження у справі від 24.03.2025 була направлена відповідачу на його адресу-місцезнаходження, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, Київська обл., 08200.
Зазначене поштове відправлення було вручено відповідачу 25.04.2025, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0601130520344.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення. Відтак, в силу положення п. 3 ч. 6 ст. 242 ГПК України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення поштового конверту, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 24.03.2025 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
У строк, встановлений ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотань від сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходило.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
Відносини, пов'язані з розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) та договором.
11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
За приписами ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з ч. 3 ст. 58 Закону № 2019-VIII споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
В силу ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (п. 2); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної без приладів обліку (п. 4).
Відповідно до п. 96 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасник ринку електричної енергії - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор малої системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець, оператор установки зберігання енергії та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії в порядку, передбаченому цим Законом.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 2 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 4 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо (п. 6 зазначеної Постанови).
Судом встановлено, що на головній сторінці сайту позивача: https://cek.dp.ua/, - розміщено редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, а також роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Відповідно до п 1.2.1 ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно з п. 2.1.3 ПРРЕЕ, ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж, ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі (п. 2.1.5 ПРРЕЕ).
Згідно п. 2.1.7 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, споживач не має права використовувати електричну енергію з системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Пунктом 2.1.8 ПРРЕЕ визначено перелік документів, які має надати споживач оператору системи для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії заявник, у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки.
Пунктом 2.3.3. ПРРЕЕ передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
В контексті наведеного суд зазначає, що за вказаними вище приписами чинного законодавства саме на споживачів покладено обов'язок приєднуватися до договору про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії, у даному випадку - на відповідача.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що між позивачем та відповідачем договір про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживачу до належного відповідачу об'єкта по вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, Київська обл., станом на момент виникнення спірних правовідносин укладено не було. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Умовами п. 5.1.1 ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи має право, зокрема: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи (п. 2); на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору (п. 4); контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів (п. 11); складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики (п. 12).
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) (п. 1); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору (п. 4); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (п. 5); забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України (п. 6); забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень (п. 12); забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку (п. 13); своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень (п. 19); не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії (п. 20).
Суд встановив, що 11.09.2024 уповноваженими представниками оператора системи в кількості трьох осіб за участю представника споживача - головного бухгалтера КП «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області Коваленко Ольги Михайлівни, на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, при проведенні технічної перевірки було виявлено порушення пп. 1.2.1, 2.1.3, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу та постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем ПВ1 - 6 кв. мм, від ввідного автоматичного вимикача у Державного архіву, до автоматичного вимикача, що встановлений КП Благоустрій м. Ірпінь на стіні, від якого заживлені приміщення, виявити яке при контрольному огляді є неможливим. Порушення продемонстровано споживачу.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи, відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, за участю особи, що допустила на об'єкт відповідача, був складений акт про порушення № К048870 від 11.09.2024 (копія наявна в матеріалах справи).
Вказаний акт про порушення містить зображення схеми електроживлення споживача із нанесенням на вказаній схемі місця самовільного підключення відповідача.
У пункті 1 акта про порушення відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта відсутні (графи закреслені). У пункті 2 акта вказано, що оператор системи, інші заінтересовані особи, відомості про повірку вимірювання, індикаторів дії впливу постійного (змінного) магнітного або електротехнічного полів станом на дату складення акта - не встановлені. У пункті 3 акта вказані відомості про комутаційні апарати та/або запобіжники, задіяні у схемі електроживлення споживача та зазначено, що комутаційні апарати та/або запобіжники, встановлені в ел. щитовій (позначені на схемі місця встановлення пунктами 4, 5) оператором системи не опломбовані. У пункті 4 акта вказані результати проведення вимірів та параметри схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення. У пункті 5 акта в графі «перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено, що споживач не надав можливості зробити заміри при максимальному навантаженні. Відповідно до пункту 6 акта, самовільне підключення виконано споживачем не приховано. Для виявлення самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювався огляд електроустановки. За змістом пп. 7-9 акта, схема обліку електричної енергії не відновлена. Відключено самовільне підключення. Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення: відключено самовільне підключення
У пункті 10 акта вказано перелік вилучених та укладених у пакети засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів: зразок кабелю. Пакет опломбований пломбою № SP2002688.
У пункті 11 акта наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Акт про порушення № К048870 від 11.09.2024 підписано трьома представниками оператора системи, з боку споживача вказаний акт не підписаний. В графі «з актом про порушення ознайомлений споживач» вказано, що Коваленко О.М. від підпису відмовилась.
30.09.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 181, про перенесення розгляду акта про порушення на іншу дату та час; споживача запросити належним чином. Вказаний протокол підписаний членами комісії.
Представник споживача на засідання комісії 30.09.2024 не з'явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений актом про порушення.
13.09.2024 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530-6430 від 12.09.2024, яким повідомив споживача про дату, час та місце засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, призначене на 14.10.2024 о 13:30. На підтвердження направлення вказаного листа позивач долучив до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0600962032475 від 13.09.2024. Проте, вказане поштове відправлення повернулось на адресу позивача з відміткою працівника поштової установи на довідці ф.20 «неправильно зазначена (відсутня) адреса», що підтверджується копією поштового конверту.
14.10.2024 відбулось засідання комісії з повторного розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 223, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до підп. 7 п. 8.4.2, п. 8.4.12 формули 8 ПРРЕЕ за період 366 днів з 11.09.2023 до 10.09.2024 обсягом 21 738 кВт/год загальною вартістю 196 953, 16 грн.
У пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання еклектичної енергії, до електромереж, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене прихованим способом, про що зазначено в п. 6 протоколу.
У пункті 10 протоколу зазначено, що протокол разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електроенергії та/або збитків надіслано поштою.
Суд встановив, що вказаний протокол № 223 від 14.10.2024 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб.
У свою чергу представник споживача на засідання комісії 14.10.2024 не з'явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора повідомлявся листом № 04/530-6430 від 12.09.2024.
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, на підставі акта порушення № К048870 від 11.09.2024, відповідно до якого вартість нарахованої електричної енергії за період з 11.09.2023 до 10.09.2024 (366 дні) обсягом 21 738 кВт/год складає 196 953, 16 грн з ПДВ.
В подальшому, позивачем було складено рахунок за електричну енергію щодо якої порушено облік згідно з ПРРЕЕ № 250160406513 від 24.10.2024 по акту № К084470, відповідно до якого сума до сплати становить 196 953, 16 грн із поміткою, що рахунок необхідно оплатити до 24.11.2024 (копія наявна в матеріалах справи).
Судом встановлено, що 06.01.2025 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/72 від 03.01.2025, яким повідомив відповідача про результати засідання комісії від 14.10.2024 з розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, оформлене протоколом № 223 від 14.10.2024. Разом з листом позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 223 від 14.10.2024, розрахунок по акту про порушення № К048870 від 11.09.2024 та рахунок до акта про порушення (копія листа наявна в матеріалах справи).
Вказаний лист був отриманий відповідачем 14.01.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600999307040 від 06.01.2025. Проте, як зазначає позивач, відповідач в добровільному порядку вартість необлікованої електричної енергії не оплатив.
Оскільки відповідач обов'язок щодо оплати вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до рішення засідання комісії позивача по розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, оформленого протоколом № 233 від 14.10.2024, в добровільному порядку не виконав, позивач звернувся до суду із даним по стягнення з відповідача 196 953, 16 грн вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а також нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 857, 96 грн 3% річних та 2 363, 44 грн інфляційних втрат за період прострочення з 14.01.2025 до 07.03.2025.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до приписів статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом статей 526, 527 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Як було зазначено судом вище, відносини, пов'язані з розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам регулюються, зокрема Законом України «Про ринок електричної енергії» Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.
Згідно з ч. 2 ст. 275 ГК України, відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 2.3.3 ПРРЕЕ передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 2.3.4 ПРРЕЕ).
Пунктом 3.4 ПРРЕЕ встановлено, що відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до підп. 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Згідно з пунктом 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ, самовільне підключення - це несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення; самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Виходячи з аналізу положень наведених норм законодавства, самовільне підключення електроустановок споживача до електромережі без наявності відповідних договорів про розподіл та передачу електричної енергії є безобліковим користуванням електричною енергією та правопорушенням на ринку електричної енергії.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Матеріалами справи підтверджується, що 11.09.2024 уповноваженими представниками оператора системи в кількості трьох осіб за участю представника споживача - головного бухгалтера КП «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області Коваленко Ольги Михайлівни, на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, при проведенні технічної перевірки було виявлено порушення пп. 1.2.1, 2.1.3, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу та постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем ПВ1 - 6 кв. мм, від ввідного автоматичного вимикача у Державного архіву, до автоматичного вимикача, що встановлений КП Благоустрій м. Ірпінь на стіні, від якого заживлені приміщення, виявити яке при контрольному огляді є неможливим. Порушення продемонстровано споживачу.
На підставі виявленого порушення представниками оператора системи, відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, за участю особи, що допустила на об'єкт відповідача, був складений акт про порушення № К048870 від 11.09.2024 (копія наявна в матеріалах справи).
Вказаний акт про порушення містить зображення схеми електроживлення споживача із нанесенням на вказаній схемі місце самовільного підключення відповідача.
У пункті 11 акта про порушення наведено відомості про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора.
Акт про порушення № К048870 від 11.09.2024 підписано трьома представниками оператора системи, з боку споживача акт не підписаний. В графі «з актом про порушення ознайомлений споживач» вказано, що Коваленко О.М. від підпису відмовилась.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що правопорушення представниками оператора системи виявлено на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, про що зазначено в акті про порушення № К048870 від 11.09.2024.
При цьому, як було зазначено судом вище, в матеріалах справи відсутні докази того, що станом на момент виникнення спірних правовідносин між позивачем та відповідачем був укладений договір про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживачу до належного відповідачу об'єкта по вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, Київська обл. Протилежного матеріали справи не містять.
Водночас, суд враховує, що за змістом ст. 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Комунального підприємства «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області є: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, Київська обл., 08200.
Крім того, відповідно до Статуту Комунального підприємства «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області, затвердженого рішенням 36 сесії VIII скликання Ірпінської міської ради від 23.11.2023 № 2843-36-VIII, місцезнаходженням підприємства є: Україна, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 5 (статут розміщений на офіційному вебпорталі Ірпінської міської ради за посиланням https://drive.google.com/file/d/1OGK83eVkCr1wPdf06mtIa4p8M5igYoxl/view).
З огляду на наведене, суд зазначає, що місцезнаходження та реєстрація в Єдиному державному реєстрі КП «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, є підтвердженням того, що для відповідача вказана адреса є місцем ведення діяльності та/або місцем, з якого проводиться щоденне керування діяльністю відповідної юридичної особи.
Вказані відомості відповідачем не спростовані. Заперечень відповідача щодо того, що перевірка представниками позивача була здійснена не за належною відповідачу адресою матеріали справи не містять.
Отже суд встановив, що уповноваженими представниками оператора системи під час проведення перевірки на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, було виявлено факт порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, про що зазначено в акті про порушення № К048870 від 11.09.2024. Протилежного суду не доведено.
Суд наголошує на тому, що відповідач жодним чином не спростовує факт виявлення представниками позивача на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, порушення ПРРЕЕ, а саме факт самовільного підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу та постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, яке зазначено в акті про порушення № К048870 від 11.09.2024.
Крім того, жодних належних та допустимих доказів того, що виявлене представниками позивача за адресою: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу та постачання електричної енергії, до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку, було вчинено іншою особою, а не відповідачем, останнім до суду не надано. Отже, відповідачем не спростовано факт вчинення ним порушення, передбаченого п. 8.4.2 ПРРЕЕ.
Також, суд зазначає, що згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У постанові Верховного Суду від 17.02.2020 у справі № 906/941/18 зазначено, що саме перебування на об'єкті позивача (в даному випадку об'єкті відповідача) особи, яка має доступ до закритих приміщень, допустила представників оператора системи на об'єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою.
З огляду на наведене, суд встановив, що акт про порушення № К048870 від 11.09.2024 був складений за участю уповноваженого представника відповідача, який допустив представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Відповідно до підп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
За змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).
У разі розгляду питання щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби копія рішення комісії видається/надсилається електропостачальнику.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Суд встановив вище, що 30.09.2024 відбулось засідання комісії з розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 181, про перенесення розгляду акта про порушення на іншу дату та час; споживача запросити належним чином. Вказаний протокол підписаний членами комісії.
Представник споживача на засідання комісії 30.09.2024 не з'явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора був повідомлений актом про порушення.
13.09.2024 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530-6430 від 12.09.2024, яким повідомив споживача про дату, час та місце засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, призначене на 14.10.2024 о 13:30. На підтвердження направлення вказаного листа позивач долучив до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0600962032475 від 13.09.2024. Проте, вказане поштове відправлення повернулось на адресу позивача з відміткою працівника поштової установи на довідці ф.20 «неправильно зазначена (відсутня) адреса», що підтверджується копією поштового конверту.
14.10.2024 відбулось засідання комісії з повторного розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 223, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії, відповідно до підп. 7 п. 8.4.2, п. 8.4.12 формули 8 ПРРЕЕ за період 366 днів з 11.09.2023 до 10.09.2024 обсягом 21 738 кВт/год загальною вартістю 196 953, 16 грн.
У пункті 2 протоколу зазначено про суть, обставини порушення згідно акта: самовільне підключення струмоприймачів без наявності відповідних договорів про розподіл/передачу, постачання еклектичної енергії, до електромереж, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку.
Порушення, що сталося, кваліфіковано як з вини споживача, вчинене прихованим способом, про що зазначено в п. 6 протоколу.
У пункті 10 протоколу зазначено, що протокол разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електроенергії та/або збитків надіслано поштою.
Суд встановив, що вказаний протокол № 223 від 14.10.2024 підписаний представниками складу комісії в кількості трьох осіб.
У свою чергу представник споживача на засідання комісії 14.10.2024 не з'явився, про дату, час та місце розгляду складеного акта про порушення комісією оператора повідомлявся листом № 04/530-6430 від 12.09.2024.
Водночас, суд звертає увагу, що за змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ, у разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Матеріалами справи підтверджується, що 13.09.2024 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530-6430 від 12.09.2024, яким повідомив споживача про дату, час та місце засідання комісії з розгляду складеного акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, призначене на 14.10.2024 о 13:30. На підтвердження направлення вказаного листа позивач долучив до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 0600962032475 від 13.09.2024.
У свою чергу, акт про порушення був розглянутий 14.10.2024 по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення.
Отже, суд встановив, що розгляд акта про порушення № К048870 від 11.09.2024 на засіданні комісії, оформлене протоколом № 223 від 14.10.2024, здійснено відповідно до приписів п. 8.2.6 ПРРЕЕ.
Також, суд звертає увагу, що за змістом п. 8.2.6 ПРРЕЕ, комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. У разі повідомлення оператору системи про істотні обставини, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття. Споживач може подати оператору системи звернення про перегляд рішення комісії протягом 180 календарних днів з дня прийняття комісією відповідного рішення.
Проте, доказів звернення відповідачем до позивача про перегляд рішення комісії, оформленого протоколом № 223 від 14.10.2024, матеріали справи не містять.
Як було зазначено судом вище, відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Згідно з підп. 4 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил) якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (п. 4).
В силу вимог п. 8.2.6 ПРРЕЕ, саме рішення комісії, оформлене протоколом, є документом, у якому зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії і на підставі якого споживачу надається розрахунковий документ для оплати необлікованої електричної енергії.
За змістом п. 8.4.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8) Wдоб.с.п=Pс.п*tвик.с.п.,
де Pс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами: (9) у разі підключення до однієї фази Pс.п.=І*Uном.фаз.*cosц, (10) у разі підключення до трьох фаз Pс.п.=3*І*Uном.фаз.*cos,
де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології; Uном.фаз - номінальна фазна напруга, кВ; cosц - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosц приймається рівним 0,9; tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до долученого позивачем до матеріалів справи розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, здійсненого на підставі акта порушення № К048870 від 11.09.2024, за період з 11.09.2023 до 10.09.2024 (366 днів) за формулою 8 відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії становить 21 738 кВт/год на загальну суму 196 953, 16 грн з ПДВ.
Здійснивши власний перерахунок, відповідно до положень ПРРЕЕ та наявних в матеріалах справи відомостей, перевіривши здійснене позивачем нарахування вартості необлікованої електричної енергії, суд дійшов висновку про те, що вказаний розрахунок здійснений згідно законодавчих вимог на підставі вірно обраних формули та показників.
Контррозрахунку або правильного розрахунку, що, на переконання відповідача, відповідає вимогам ПРРЕЕ, до суду не надано.
За змістом п. 8.2.7 ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача, рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
При цьому суд зауважує, що дії уповноважених працівників позивача при проведенні перевірки вимог ПРРЕЕ та при складенні акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, за результатами якого було прийнято рішення, оформлене протоколом № 223 від 14.10.2024, про нарахування відповідачу обсягу та вартості електричної енергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, відповідач у встановленому порядку не оскаржував. Протилежного суду не доведено.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що представниками позивача проведено перевірку та виявлено на об'єкті відповідача за адресою: вул. Шевченка, 5, м. Ірпінь, факт порушення відповідачем ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення № К048870 від 11.09.2024, на підставі якого в подальшому було прийнято рішення комісії, оформлене протоколом № 223 від 14.10.2024, відповідно до вимог чинного законодавства.
За таких обставин, позивачем доведений та документально підтверджений факт порушення КП «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області Правил роздрібного ринку електричної енергії та наявність підстав для стягнення вартості необлікованої електроенергії в сумі 196 953, 16 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було складено рахунок за електричну енергію щодо якої порушено облік згідно з ПРРЕЕ № 250160406513 від 24.10.2024 по акту № К084470, відповідно до якого сума до сплати становить 196 953, 16 грн із поміткою, що рахунок необхідно оплатити до 24.11.2024.
В подальшому, 06.01.2025 позивач направив на адресу відповідача лист № 04/530/72 від 03.01.2025, яким повідомив відповідача про результати засідання комісії від 14.10.2024 з розгляду акта про порушення № К048870 від 11.09.2024, що оформлене протоколом № 223 від 14.10.2024. Разом з листом позивач направив відповідачу протокол засідання комісії № 223 від 14.10.2024, розрахунок по акту про порушення № К048870 від 11.09.2024 та рахунок до акта про порушення (копія листа наявна в матеріалах справи).
Вказаний лист був отриманий відповідачем 14.01.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600999307040 від 06.01.2025.
Згідно підп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ передбачено, що споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Враховуючи, що відповідач отримав розрахункові документи для оплати вартості необлікованої електричної енергії 14.01.2025 відповідно до рекомендованого повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600999307040, доказів перегляду рішення в порядку, передбаченому ПРРЕЕ, матеріали справи не містять, як і не містять доказів визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № К048870 від 11.09.2024, оформленого протоколом № 223 від 14.10.2024, з урахуванням п. 8.2.7 ПРРЕЕ, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов'язаний здійснити оплату нарахованої позивачем вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ у період з 15.01.2025 до 13.02.2025 включно. Отже, строк оплати відповідачем нарахованої позивачем вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ є таким, що настав.
Проте, станом на дату розгляду даної справи в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази сплати відповідачем вартості необлікованої електричної енергії в сумі 196 953, 16 в добровільному порядку відповідно до приписів підп. 4 п. 5.5.5, п. 8.2.7 ПРРЕЕ. Протилежного суду не доведено.
При цьому, як зазначалось вище, доказів оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № К048870 від 11.09.2024, оформленого протоколом № 223 від 14.10.2024, матеріали справи не містять.
Суд наголошує на тому, що відповідач був обізнаний про розгляд справи судом, проте своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов не скористався, повідомлені позивачем обставини не спростував, відсутність заборгованості суду не довів.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги зазначених вище правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем, не надав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 196 953, 16 грн.
Відповідно до ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Об'єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 роз'яснено, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов'язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме: - час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу; - час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Зазначений спосіб розрахунку склався як усталена судова практика, його використовують всі бухгалтерські програми розрахунку інфляційних.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача за прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії 3% річних в сумі 857, 96 грн 3% річних та 2 363, 44 грн інфляційних втрат за період прострочення з 14.01.2025 до 07.03.2025.
Наразі суд зазначає, що позивачем не вірно визначено період прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії, а саме його початок, з огляду на таке.
Як було зазначено судом вище, оскільки відповідач отримав розрахункові документи для оплати вартості необлікованої електричної енергії 14.01.2025 відповідно до рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0600999307040, доказів перегляду рішення в порядку, передбаченому ПРРЕЕ, матеріали справи не містять, як і не містять доказів визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № К048870 від 11.09.2024, оформленого протоколом № 223 від 14.10.2024, з урахуванням п. 8.2.7 ПРРЕЕ, суд дійшов висновку, що відповідач був зобов'язаний здійснити оплату нарахованої позивачем вартості необлікованої електричної енергії за порушення ПРРЕЕ у період з 15.01.2025 до 13.02.2025 включно.
З огляду на наведене, прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії почалось з 14.02.2025.
Здійснивши перерахунок 3 % річних та інфляційних втрат, з урахуванням встановленої судом дати прострочення оплати вартості необлікованої електричної енергії, в межах періоду розрахунку позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних підлягають задоволенню частково в сумі 356, 13 грн, а позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню частково в сумі 1 575, 63 грн.
Відповідач заявлені до стягнення суми не спростував, розрахунок 3% річних та інфляційних втрат не оспорив, контррозрахунку до суду не подав.
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 238 ГПК України, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 2 406, 79 грн.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Управління благоустрою міста» Ірпінської міської ради Київської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 5, м. Ірпінь, Київська обл., 08200; код ЄДРПОУ 22201696) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (місцезнаходження: вул. Стеценка, буд. 1-А, м. Київ, 04136; код ЄДРПОУ 23243188) 196 953, 16 грн вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, 356, 13 грн 3 % річних, 1 575, 63 грн інфляційних втрат та 2 406, 79 грн судового збору.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 20.05.2025.
Суддя Л.В. Сокуренко