Справа № 566/798/24
провадження № 3/566/75/25
14 травня 2025 року с-ще Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області
в складі головуючої судді Хомицької А. А.,
при секретарі Христюк Н. В.,
за участю прокурора Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Федорова О. В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
захисника ОСОБА_1 - адвоката Пасічника Ю. О.,
розглянувши в режимі відеоконференції в с-щі Млинів Рівненської області матеріали, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу, одруженої,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
До Млинівського районного суду Рівненської області надійшли матеріали двох справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
29 січня 2025 року постановою Млинівського районного суду Рівненської області клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Пасічника Ю. О. про об'єднання в одне провадження справ № 566/798/24 і № 566/799/24, - задоволено, об'єднано в одне провадження справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП №566/798/24 (провадження № 3/566/75/25), № 566/799/24 (провадження № 3/566/76/25), об'єднаній справі присвоєно єдиний номер №566/798/24, № провадження 3/566/75/25.
1. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 27.06.2024 року № 259 (а.с. 2 - 5), ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі- ІНФОРМАЦІЯ_3 ), державним службовцем 7 рангу категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.09.2021 № 43, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу.
Згідно наказу по ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.03.2022 № 30, відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу», головному спеціалісту відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу ОСОБА_1 присвоєно 7 ранг державного службовця.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний: додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону (стаття 1 Закону).
Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці (підпункт "в" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону).
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (частина 1 статті 45 Закону).
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 о 16:14 год. 08.02.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, головний спеціаліст відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 16:14 год. 08.02.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.
2. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 27.06.2024 року № 258 (а.с. 88-91), ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі- ІНФОРМАЦІЯ_3 ), державним службовцем 7 рангу категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу по ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.09.2021 № 43, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу.
Згідно наказу по ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.03.2022 № 30, відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу», головному спеціалісту відділення обліку мобілізаційної роботи першого відділу ОСОБА_1 присвоєно 7 ранг державного службовця.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний: додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" i "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону (стаття 1 Закону).
Суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці (підпункт "в" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону).
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (частина 1 статті 45 Закону).
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 о 10:59 год. 25.03.2024.
Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, головний спеціаліст відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 (як суб'єкта декларування) ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
Час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 10:59 год. 25.03.2024, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Як вбачається з матеріалів справи, захисник ОСОБА_1 - адвокат Пасічник Ю. О. під час хвороби ОСОБА_1 подавав неодноразово клопотання про відкладення розгляду справи, так як ОСОБА_1 бажала особисто брати участь в судовому засіданні і давати пояснення по суті, оскільки не згідна із обставинами, викладеними у протоколах та додатках до них, такі клопотання були подані 18 вересня 2024 року, 25 вересня 2024 року, 09 грудня 2024 року (а.с. 49, 51, 61). 17.02.2025 року адвокат Пасічник Ю. О. долучив до матеріалів справи інформацію з офіційного сайту Пенсійного фонду України, що свідчить про фіксацію станів тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 , в силу наявних неї захворювань, та підтверджує поважність причин пропуску нею раніше призначених судових засідань (а.с. 124-131).
Також адвокат Пасічник Ю. О. неодноразово подавав клопотання про відкладення розгляду даної справи у зв'язку з його участю у інших кримінальних провадженнях (а.с. 132, 134, 135).
У судовому засіданні в режимі відеоконференції захисник ОСОБА_1 - адвокат Пасічник Ю. О. підтримав клопотання від 13.01.2025 року (а.с. 69-70) про закриття справи щодо ОСОБА_1 , з підстав закінчення строків давності притягнення особи до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання свого захисника про закриття провадження у справі підтримала, вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП не визнала, пояснила, що у неї важка робота, багато людей, та вона все таки подала відповідні декларації. Разом з тим повідомила, що за кордоном не перебувала та в лікарні не була.
Прокурор Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Федоров О. В. у судовому засіданні в режимі відеоконференції не заперечував щодо закриття провадження за строками, проте просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши учасників судового засідання, прийшов до таких висновків.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом не встановлено поважних причин пропуску ОСОБА_1 , передбаченого законом строку подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 рік.
Враховуючи матеріали даної справи, ОСОБА_1 винна у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 259, 258 від 27.06.2024 р., відомостями з Реєстру НАЗК, повідомленнями НАЗК, інформацією про те, що ОСОБА_1 обізнана із Законом України «Про запобігання корупції», зобов'язувалася не порушувати порядок своєчасного подання декларацій.
Разом з тим, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, зокрема, закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
До матеріалів справи долучено повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 від 12.02.2024 року за № 1/969/1 (а.с. 23) та за № 1/969/2 (а.с. 109), зокрема, повідомлено про несвоєчасне подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 та 2022 роки.
Відтак адміністративне стягнення за інкриміновані адміністративні правопорушення могло бути накладене на ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП не пізніше як через шість місяців з дня його виявлення.
Таким чином, на момент розгляду адміністративних матеріалів судом, строк для накладення адміністративного стягнення закінчився, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 33, 38, 247, 251-252, 280, 283-285 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження у справі № 566/798/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Рівненського апеляційного суду через Млинівський районний суд Рівненської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Повний текст постанови складено 20.05.2025 р. у зв'язку з відрядженням судді 19.05.2025.
Суддя А. А. Хомицька