3/130/330/2025
130/791/25
13.05.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької області Костянтин Шепель,
розглянувши в Жмеринському міськрайонному суді матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №574946 від 11 березня 205 року, складеного поліцейським СРПП Жмеринського РВП Левченком Д.О., цього дня близько 20-30 год в с. Северинівка Жмеринського району по вул. Лесі Українки ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинила злісну непокору законним вимогам працівників поліції.
Дії ОСОБА_1 автором протоколу кваліфіковано за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку .
Згідно з частиною другою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з частиною першою статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до частини другої статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Згідно зі статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
В судові засідання 22 квітня та 13 травня 2025 року ОСОБА_1 не з'явилась.
В судові засідання викликалась шляхом направлення смс- повідомлення на вказаний в протоколі про адміністративне правопорушення номер телефону, і відповідно до довідки про доставку «абонент тимчасово не доступний»; конверт, який направлявся ОСОБА_1 із судовою повісткою, повернувся до суду без вручення, із відміткою на довідці Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що особу встановлено по базі ІПНП, однак таких відомостей з ІПНП до протоколу не долучено, також матеріали справи не містять жодного документу, який міг би підтвердити особу ОСОБА_1 ..
Отже, викликати ОСОБА_1 для розгляду протоколу, складеного відносно неї та встановлення обставин вчинення нею адміністративного правопорушення не представилось можливим.
Враховуючи все вищевикладене, на думку судді, неможливо розглянути справу про адміністративне правопорушення по суті, оскільки неможливо сповістити правопорушника про місце і час розгляду.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 02 вересня 2021 року № 11-37сап20 висловила висновок про застосування норми права та вказала, що немає процесуальних норм, які б забороняли, зокрема судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього.
Оскільки викликати ОСОБА_1 в судове засідання не представилось можливим, а присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є обов'язковою, то зазначене свідчить про необхідність повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для усунення недоліків.
Керуючись статтями 7, 251, 252, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути начальнику Жмеринського ВП ГУНП для належного оформлення.
Постанова не може бути оскаржена.
Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ