Вирок від 19.05.2025 по справі 607/20247/24

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2025 Справа №607/20247/24 Провадження №1-кп/607/1089/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Тернополі в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022132580000123 від 16.09.2022, щодо

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м. Червонопартизанськ Свердловського району Луганської області, громадянка України, проживає в АДРЕСА_1 , адвокат, не судима,

яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України,

за участю:

прокурора ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

установив:

ОСОБА_3 , як громадянка України, у відповідності до паспорта НОМЕР_1 , виданого 08.04.1998 Свердловським МВ УМВСУ в Луганській області, була обізнана, що згідно з Конституцією, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Також ОСОБА_3 , як уродженка та жителька м. Свердловська Луганської області, була поінформована, що з лютого 2014 року президент російської федерації в. путін, а також інші представники влади рф, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права та вимог п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (XXV), від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ та розпочали збройну агресію рф проти України.

При цьому, Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» №32/2019 від 07.02.2019, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року» (із змінами) та Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (із змінами), вся територія Довжанського району Луганської області внесена до вказаного переліку, як тимчасово окупована російською федерацією територія України з 07.04.2014.

Крім того, 21.02.2022 президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які 22.02.2022 ратифіковані державною думою та радою федерації федеральних зборів російської федерації.

У цей же день, 22.02.2022 президент рф, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до ради федерації федеральних зборів російської федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.

Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей 22.02.2022 звернулися до президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «Луганської Народної Республіки» та «Донецької Народної Республіки».

24.02.2022, приблизно о 5 год. 00 хв., президент російської федерації оголосив про своє рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил рф про вторгнення на територію суверенної України.

Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.

Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому, вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на цей час.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. З цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Після тимчасової окупації Довжанського району Луганської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади.

Так, на окупованій території Довжанського (Свердловського) району Луганської області незаконними збройними формуваннями так званої «Луганської Народної Республіки», підконтрольними державі-агресору російській федерації, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади. Зокрема, наказом голови так званої «Луганської Народної Республіки» від 29.01.2015 №33/1/01/01/15 створено «администрацию города Свердловска и Свердловского района ЛНР», а також призначено так званого «голову адміністрації».

Таким чином, в розумінні п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території Довжанського району Луганської області державою-агресором створено окупаційну адміністрацію російської федерації, тобто сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

При цьому, з метою реалізації злочинних намірів щодо насильницького захоплення державної влади та зміни конституційного ладу, представниками окупаційної адміністрації російської федерації, яка діяла на тимчасово окупованій території Луганської області, серед іншого, прийнято псевдо нормативно-правовий акт «Закону ЛНР» «Про прокуратуру» №17-1 від 30.06.2014, яким створено незаконні органи, які наділялися функціями органів прокуратури.

Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях Довжанського (Свердловського) району Луганської області, представники збройних формувань рф та так званої «луганської народної республіки», діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на тимчасово окупованій території Довжанського (Свердловського) району Луганської області незаконний правоохоронний орган - «прокуратуру города Свердловска», який розташовувався за адресою: Луганська область, м. Довжанськ (Свердловськ), вул. Косіора, 1Б.

Крім того, 06.08.2018 в ході пленарного засідання «Народної ради ЛНР», депутати розглянули і прийняли Закон «ЛНР» «Про прокуратуру Луганської народної республіки», відповідно до якого прокуратура «ЛНР» складається з так званих «генеральной прокуратуры Луганской Народной Республики, прокуратур городов, районов и горрайонных прокуратур».

У свою чергу, ОСОБА_3 , будучи з 04.03.2014 адвокатом, тобто особою, яка має практичний досвід роботи у правозастосовній діяльності в сфері права України, усвідомлювала, що на території Луганської області з квітня 2014 року функціонує псевдодержавне утворення, підконтрольне російській федерації - так звана «Луганська Народна Республіка», яка є стійкою організацією, з чіткою ієрархією та структурою військового типу, що складається з політичного і силового блоків, з розподілом ролей та функцій між її учасниками, встановленими правилами поведінки, обов'язковими для усіх учасників під час підготовки і вчинення терористичних актів, а також, що вона здійснює терористичну діяльність на території України з відома та за вказівкою її керівників.

Також ОСОБА_3 була обізнана, що учасники силового блоку «ЛНР» на території вказаної області, маючи у своєму розпорядженні вогнепальну зброю, важке військове озброєння та техніку, з квітня 2014 року вчиняли акти тероризму, а саме: застосовували зброю, вчиняли вибухи, вбивства людей, захоплювали адміністративні будівлі, заручників, перешкоджали виконанню свого обов'язку співробітникам правоохоронних органів та Збройних Сил України, задіяних у проведенні Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил, знищували військову техніку, чинили інші дії, які створюють небезпеку для життя і здоров'я людей, заподіювали значну майнову шкоду, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, а також з метою насильницької зміни конституційного ладу, меж території і державного кордону України, захоплення державної влади та функціонування незаконної проросійської організації «ЛНР» в порушення порядку, встановленого ст. ст. 2, 73 Конституції України.

При цьому, ОСОБА_3 достовірно усвідомлювала, що згідно із вищезазначеними так званими «правовими актами», у тому числі на посадових осіб «Генеральної прокуратури Луганської народної республіки» були покладені обов'язки підтримки збройної агресії російської федерації та вчинення дій, направлених на насильницьку зміну конституційного ладу, зокрема шляхом:

- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави Україна у особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, зокрема ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків з метою недопущення відновлення конституційного ладу та суверенітету держави на усю її територію, обстрілів населених пунктів тощо;

- створення непередбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності з метою недопущення відновлення конституційного ладу та суверенітету держави на усю її територію;

- вербування нових учасників до складу силового блоку «ЛНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Луганської області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ЛНР»;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на насильницьку зміну конституційного ладу України;

- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу;

- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;

- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;

- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ЛНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Надалі, в невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше 17.08.2022, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи умисно, з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, у порушення ст. 65 Конституції України, з метою заподіяння шкоди Україні та сприяння збройній агресії рф, маючи досвід роботи у сфері права, погодилась на пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації Луганської області та добровільно зайняла посаду так званого «прокурора города Свердловска ЛНР», за адресою: м. Довжанськ Луганської області, вул. Косіора, 1Б, в незаконному правоохоронному органі «прокуратуре Луганской Народной Республики», створеному на тимчасово окупованій території Луганської області.

Для виконання поставлених окупаційною адміністрацією та державою-агресором завдань, ОСОБА_3 була забезпечена форменим одягом із знаками розрізнення, символікою російської федерації, щомісячною грошовою винагородою у російських рублях тощо.

Так, ОСОБА_3 , після вступу на посаду у незаконному правоохоронному органі, була наділена організаційно-розпорядчими, адміністративно-господарськими функціями та поряд з цим, повноваженнями, визначеними для працівників так званої «прокуратури» на тимчасово окупованій території Луганської області та виконувала їх.

Перебуваючи на тимчасово окупованій території Довжанського району Луганської області, ОСОБА_3 , діючи умисно та виконуючи функціональні обов'язки в інтересах окупаційної влади на займаній посаді - «прокурора города Свердловска ЛНР», які в тому числі, пов'язані із організацією діяльності зазначеного незаконного правоохоронного органу, вчиняла протиправні дії в інтересах окупаційної влади, що здійснюються від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Довжанського району Луганської області, реалізація яких, в свою чергу, забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади рф, шляхом утворення і функціонування на окупованій території України зазначеного незаконно створеного окупаційного правоохоронного органу - «прокуратуры Луганской Народной Республики».

У подальшому, продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на здійснення колабораційної діяльності шляхом зайняття посади у правоохоронних органах, створених окупаційною адміністрацією держави-агресора, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, ОСОБА_3 , діючи умисно, з політичних, ідеологічних та корисливих мотивів, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 08.05.2023, погодилась на пропозицію невстановлених представників окупаційної адміністрації Луганської області та добровільно зайняла посаду так званого «исполняющего обязанности прокурора Краснодонского района ЛНР», за адресою: м. Сорокине (раніше - Краснодон) Довжанського району Луганської області, вул. Стадіонна, буд. 5, в незаконному правоохоронному органі - «прокуратуре Краснодонского района прокуратуры Луганской Народной Республики рф», створеному на тимчасово окупованій території Луганської області.

При цьому, будучи керівником органу прокуратури, ОСОБА_3 була обізнана, що після проведення у кінці вересня 2022 року на тимчасово окупованій території Луганської області псевдореферендуму та прийняття російською федерацією незаконного рішення про приєднання території Луганської області до росії, під видом так званої «Луганської народної республіки», незаконний правоохоронний орган - «прокуратура Луганской Народной Республики» був інтегрований до правоохоронної системи рф і з листопада 2022 року став так званим «прокуратурой Луганской Народной Республики РФ».

Перебуваючи на тимчасово окупованій території району Луганської області, ОСОБА_3 , діючи умисно та виконуючи функціональні обов'язки в інтересах окупаційної влади на займаній посаді - «исполняющего обязанности прокурора Краснодонского района ЛНР», які в тому числі, пов'язані із організацією діяльності зазначеного незаконного правоохоронного органу, вчиняла протиправні дії в інтересах окупаційної влади, що здійснюються від імені та за стандартами держави-агресора на тимчасово окупованій території Довжанського району Луганської області, реалізація яких, в свою чергу, забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади рф, шляхом утворення і функціонування на окупованій території України зазначеного незаконно створеного окупаційного правоохоронного органу - «прокуратуры Краснодонского района прокуратуры Луганской Народной Республики рф».

Отже, ОСОБА_3 у період з 17.08.2022 до 15.07.2024, умисно утверджуючи окупаційний режим, добровільно займала посади так званого «прокурора города Свердловска» та «исполняющего обязанности прокурора Краснодонского района ЛНР» в незаконних правоохоронних органах - «прокуратуре Луганской Народной Республики» та «прокуратуре Краснодонского района прокуратуры Луганской Народной Республики рф», створених державою-агресором на тимчасово окупованій території Луганської області.

Обвинувачена ОСОБА_3 , будучи обізнаною, що щодо неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, обвинувальний акт спрямовано до суду, у судові засідання не з'явилася, не прибула на судові виклики без поважної причини більше як два рази, тому суд на підставі ухвали від 19.02.2025 в даному кримінальному провадженні здійснював спеціальне судове провадження, що відповідає вимогам ст. 323 КПК України.

Захисник обвинуваченої у судових дебатах зазначила, що зв'язку із обвинуваченою вона не має, відповідно, не може зайняти визначену правову позицію. Захисник сумнівається в тому, що обвинуваченій відомо про те, що щодо неї здійснюється дане кримінальне провадження. ОСОБА_3 можливо з поважної причини не брала участь в судовому провадженні, зокрема через бойові дії. Тому обвинувачена позбавлена права на справедливий суд в розумінні п. 3 ст. 6 Європейської конвенції з прав людини. Також, захисник вказала на сумнівне походження доказів у справі, тобто з мережі Інтернет. Крім цього, не доведено, що обвинувачена діяла добровільно. Виходячи з наведеного, захисник просила постановити виправдувальний вирок.

Прокурор, надавши під час судового розгляду докази та інші документи, зібрані під час досудового розслідування, в судових дебатах просив визнати ОСОБА_3 винуватою у вчиненні кримінального правопорушення згідно пред'явленого обвинувачення за ч. 7 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах, в органах державної влади та органах місцевого самоврядування строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією майна.

За результатами судового розгляду суд приходить до переконання про те, що винуватість обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, доведена такими дослідженими в судових засіданнях доказами, а саме:

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 29.06.2023 та у його додатку - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація в мережі Інтернет, яка розміщена за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 о 15:08 із назвою (тут і далі - мовою оригіналу) «Прокурор г. Свердловска ОСОБА_6 приняла участие в торжественных мероприятиях, посвященных 65-ой годовщине со дня образования Свердловской исправительной колонии». Проведеним оглядом встановлено, що під заголовком міститься текст наступного змісту: «Прокурор г. Свердловска ОСОБА_6 приняла участие в торжественных мероприятиях, посвященных 65-ой годовщине со дня образования Свердловской исправительной колонии. Прокурор города поздравила начальника Свердловской исправительной колонии полковника внутренней службы ОСОБА_7 и коллектив с юбилеем и пожелала успехов, крепкого здоровья, мужества и принципиальности в защите интересов государства, граждан Республики и Закона». Окрім того, поряд з текстом публікації прикріплено два фотозображення, які завантажено та записано на оптичний диск під назвами «da5fb7c293bfaa99ed84c6cde4f30110_o» та «2db8f91dd8ff1b627ad8ab58e9f08381_o»;

- даними висновку експерта від 05.10.2023 №33, із ілюстративною таблицею до нього, згідно з якими в електронному файлі із назвою «da5fb7c293dfaa99ed84c6cde4f30110_o» та фотознімку громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який в електронному форматі наданий як порівняльний зразок, зображена одна й та ж сама особа;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 09.11.2023 та у додатку до нього - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація, яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 о 14 год. 49 хв. За вказаним посиланням було відкрито публікацію із назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Під назвою публікації містяться 3 фотознімки, на яких серед інших осіб зображено особу жіночої статі, яка одягнута у одяг синього кольору та ззовні схожа на ОСОБА_3 . Крім того, в ході огляду виявлено текст публікації наступного змісту: «8 мая глава администрации Краснодона и Краснодонского района ОСОБА_8 и исполняющая обязанности прокурора Краснодонского района ОСОБА_9 вручили ОСОБА_10 письмо от ...»;

- даними протоколу огляду від 09.11.2023 та додатку до нього - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація, яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_6 яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_6 о 12 год. 28 хв. У вказаній публікації розміщено текст наступного змісту: «Вниманию населения: прокурор проведет выездной прием граждан. 14 сентября с 10:00 по 13:00 в ГУ «Социальное общежитие города Краснодона и Краснодонского района», расположенном по адресу: город Молодогвардейск, улица Молодежная, 9, состоится прием граждан исполняющим обязанности прокурора Краснодонского района Оксаной Щебуняевой с участием представителей Администрации города Краснодона и Краснодонского района, а также ОМВД России «Краснодонский»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 09.11.2023 та в його додатку - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація, яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 , де міститься публікація користувача вищевказаної соціальної мережі «УПЖ г. Молодогвардейск» від 01.09.2023 о 15:24. Публікація складається із тексту та 10 фотографій, які прикріплені та містяться у нижній частині допису. Текст публікації зокрема наступного змісту: «1 сентября - День знаний! Празник книг, цветов, друзей, улыбок, света! Двери ГОУ ЛНР "Молодогвардейская средняя школа №21" вновь распахнулись, чтобы дать старт новому учебному году! ... Почетными гостями были исполняющий обязанности прокурора Краснодонского района ОСОБА_6 ...»;

- даними протоколу огляду від 09.05.2024 та DVD-R диску - додатку до нього, відповідно до яких об'єктом огляду є інформація, розміщена на офіційному сайті незаконно створеної російською федерацією «Генеральная прокуратура Российской Федерации», який розміщений за посиланням https://epp.genproc.gov.ru/web/gprf/. Загіперпосиланнями з наступним порядком «О прокуратуре» - «Структура» - «Прокуратуры Луганской Народной Республики», відобразилась веб-сторінка з можливістю пошуку підпорядкованих прокуратур. У графі «Тип» вибрано із списку «Районные прокуратуры», а у графі найменування обрано «Прокуратура Краснодонского района» та обрано команду пошуку. У подальшому, було відображено інформацію: «Прокуратура Краснодонского района И.о. прокурора ОСОБА_6 »;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 09.05.2024 та в додатку до нього - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці окупаційних засобів масової інформації (сайті) ZOV ЛНР «Колектив прокуратуры Луганской Народной Республики принял участие в ежегодной Всероссийской акции «Сад памяти»», яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_8 о 09:57 за посиланням - https://lnr-news.ru/society/2024/05/08/367194.html/. Зокрема у публікації вказано: «... В мероприятии приняли участие ... руководители структурных подразделений надзорного ведомства, и.о. прокурора Краснодонского района республики ОСОБА_9 ». Окрім того, в ході огляду публікації виявлено фотозображення, на якому серед інших міститься зображення особи жіночої статі, яка стоїть шостою зліва, одягнута у спідницю та кітель синього кольору, на плечах якого розміщені погони із двома зірками та двома полосами, волоссям коричневого кольору, в окулярах. Вказана особа ззовні схожа на громадянку України ОСОБА_3 . Дане фотозображення завантажено та записано як електронний файл під назвою «е5а3с3d06c161e43d257633d8362bbb6»;

- даними протоколу огляду від 09.05.2024 та його додатку - DVD-R диску, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці окупаційної адміністрації держави агресора - Краснодонского муниципального округа ЛНР «Коллектив прокуратуры Краснодонского района посетил и поздравил ветеранов Великой Отечественной войны», яка опублікована 08.05. 2024 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_9 .У публікації зокрема зазначено: «От лица коллектива и.о. прокурора района ОСОБА_9 выразила слова благодарности за Великую Победу, поздравила с наступающим праздником, пожелала крепкого здоровья и благополучия». Окрім того, в ході огляду публікації виявлено два фотозображення, на яких зображено особу жіночої статі, одягнена у спідницю та кітель синього кольору із погонами, на яких дві зірки та дві полоси, волоссям коричневого кольору, в окулярах. Вказана особа ззовні схожа на громадянку України ОСОБА_3 . Надалі вказані зображення, які прикріплені до публікації, завантажено та збережено під назвами «1715158401341_mhgqq40rvz», «1715158896939_xnnwz5iw9yr»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 09.05.2024, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці окупаційної адміністрації держави агресора - Краснодонского муниципального округа ЛНР «В Суходольске прошел прием граждан», яка опублікована ІНФОРМАЦІЯ_10 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , у якій зазначено зокрема таке: «Сегодня в городе Суходольске вела прием граждан и.о. прокурора Краснодонского района ОСОБА_9 »;

- даними висновку експерта від 24.05.2024 №31, із ілюстративною таблицею до нього, згідно з якими: у електронному файлі із назвою «1715158401341_mhgqq40rvz (особа жіночої статі у синьому одязі) та у електронному файлі « ОСОБА_11 » із зображенням громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який наданий як порівняльний зразок, зображена одна й та ж сама особа. У електронному файлі із назвою «е5а3с3d06c161e43d257633d8362bbb6» (особа жіночої статі в окулярах у синьому одязі, яка стоїть шостою зліва) та у електронному файлі «Щебуняєва о.о» із зображенням громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який наданий порівняльний зразок, зображена одна й та ж сама особа;

- відомостями, що містяться у протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 15.07.2024 №69/30-1209т, згідно з якими в межах здійснення контролю за вчиненням злочину, 15.07.2024 о 10 год. 10 хв., із використанням сервісу ІР-телефонії «Yolla» та відповідного мобільного додатку, з номеру телефону НОМЕР_2 від імені жителя м. Краснодон на номер НОМЕР_3 , що використовується приймальнею т.зв. «краснодонської районної прокуратури лнр» (варіант набору номера у міжнародному форматі), розмова велася російською мовою, зміст розмови (Ж - невстановлена особа в приймальні прокуратури, Ч - житель м. Краснодон). «Ж: - Прокуратура Краснодонского района. Ч: - Алло, здравствуйте, слышно меня теперь? Алло! Ж: - Говорите! Ч: - Здравствуйте, подскажите, пожалуйста, хочу записаться на прием к прокурору. Ж: - Ну Вы приходите - живая очередь. Прокурор сейчас в отпуске, но есть исполняющий обязанности.

Ч: - А может я заявление письменное напишу. Не подскажете... Ж: - можете придти и написать заявление. У нас каждый день принимают помощники прокуроров. Ч: - А подскажите на чье имя писать заявление, кто прокурор? Алло... (Дзвінок перервався, здійснено повторний набір) Ж: - Алло Ч: - Алло. Проблемы со связью, извините, пожалуйста. Подскажите, на чье имя писать заявление? Ж: - Вы можете написать заявление и отправить почтой, а можете придти сюда и здесь написать. Ч: - Хорошо, я подумаю.... Подскажите, на чье имя писать, кто руководит прокуратурой? Ж: - Еще раз. Ч: - На чье имя писать заявление, руководитель прокуратуры Краснодонской, уточните? Ж: - Ну Вы почтой будете направлять? Ч: - Наверное, да. Ж: - Алло? Ч: - Алло, да я Вас слышу.... Ж: - ОСОБА_6 : - ОСОБА_6 , да? Ж: - Угу. Ч: - А должность ее как правильно? Прокурор Кранодонского ра... Ж: - и.о. прокурора. Ч: - и.о. прокурора, да? Щебуняева ... что-то такое знакомое. А она раньше в Свердловске не работала? Ж: - Возможно недавно, да? Ч: - Возможно... А давно вообще в Краснодоне. Я понял если и.о., то недавно, да? Ж: - Я здесь недавно только... Ч: Аааа, я понял. хорошо, и.о. прокурора Краснодонского района ОСОБА_6 , верно? Ж: - Угу. Ч: - Хорошо. Спасибо Вам большое. До свидания. Ж: - Угу. (Завершила дзвінок)»;

- даними протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - відеоконтролю працівників т.зв. «краснодонської районної прокуратури лнр» від 15.07.2024 №69/30-1210т та додатку до нього - microSD-картки, які аналогічні даним протоколу за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 15.07.2024 №69/30-1209т;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 12.07.2024 і в його додатку - DVD-R диску, відповідно до яких об?єктом огляду є інформація, яка розміщена за посиланням -ІНФОРМАЦІЯ_12 , за яким міститься документ (мовою оригіналу) т.зв. «Конституция Луганской Народной Республики». Під час огляду встановлено відомості, які мають значення для кримінального провадження наступного змісту: «Глава 7. Судебная власть и прокуратура в Луганской Народной Республике. Статья 81 1. Полномочия, организация и порядок деятельности прокуратуры Луганской Народной Республики определяются законом. 2. Прокуратура Луганской Народной Республики осуществляет надзор за соблюдением настоящей Конституции и исполнением законов, действующих на территории Луганской Народной Республики, и выполняет иные функции, установленные законами. 3. Генеральный прокурор Луганской Народной Республики и заместители Генерального прокурора Луганской Народной Республики назначаются на должность и освобождаются от должности Народным Советом Луганской Народной Республики по представлению Главы Луганской Народной Республики. 4. Прокуроры районов, городов и приравненные к ним прокуроры назначаются на должность и освобождаются от должности Генеральным прокурором Луганской Народной Республики»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 12.07.2024, відповідно до яких об'єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці (сайті) т.зв. «Народного Совета Луганской Народной Республики» «Уголовно-процессуальный кодекс Луганской Народной Республики», яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_13 , у якій зазначено зокрема: «...Прокурор является должностным лицом, уполномоченным в пределах компетенции, предусмотренной настоящим Кодексом, осуществлять от имени государства уголовное преследование в ходе уголовного судопроизводства, а также надзор за процессуальной деятельностью органов дознания и органов предварительного следствия...»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 12.07.2024, із долученими до нього DVD-R диском та т.зв. Законом «О прокуратуре Луганской Народной Республики» №248-ІI від 06.08.2018, відповідно до яких об?єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці (сайті) «Комплексной информационной системы ЛНР», яка розміщена за посиланням -https://eds.minobr.su/. Так, в ході огляду вищевказаного т.зв. «Закону» виявлено функціональні права та обов?язки т.зв прокурорів лнр;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 12.07.2024 та DVD-R диску до нього, відповідно до яких об?єктом огляду є інформація, розміщена на офіційному сайті президента російської федерації, який розміщений за посиланням http://www.kremlin.ru/. За вкладками «документы» - «банк документов» у вкладці пошуку виявлено так званий Федеральный конституционный закон от 04.10.2022 г. №6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики», який розміщений за посиланням http://www.kremlin.ru/acts/bank/48367/page/1. Так, згідно з положеннями ч. 1 ст. 3 так званого Закону (мовою оригіналу): «Луганская Народная Республика считается принятой в Российскую Федерацию с даты подписания Договора между Российской Федерацией и Луганской Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта. ... Статья 9. Создание органов прокуратуры на территории Луганской Народной Республики 1. В течение переходного периода Генеральная прокуратура Российской Федерации создает на территории Луганской Народной Республики органы прокуратуры Луганской Народной Республики, имеющие статус прокуратуры субъекта Российской Федерации, и другие территориальные органы прокуратуры в соответствии с законодательством Российской Федерации о прокуратуре. 2. Прокуроры, осуществляющие свои полномочия на территории Луганской Народной Республики, в том числе прокурор Луганской Народной Республики, назначаются на должность в соответствии с законодательством Российской Федерации...»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 05.08.2024, відповідно до яких об?єктом огляду є публікація, яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_14 о 18 год. 40 хв. на вебсайті «Риа Новости» за посиланням https://ria.ru/20221107/prokuratura-1829771549.html. Під час проведення огляду встановлено наступний текст публікації (мовою оригіналу): «Генеральный прокурор России ОСОБА_12 подписал приказы об образовании прокуратур Донецкой и Луганской Народных республик...»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 05.08.2024, відповідно до яких об?єктом огляду є публікація за 29.12.2022 на Інтернет сторінці (сайті) «Интерфакс Россия», яка розміщена за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_15 , згідно з якою путін призначив прокурорів днр, лнр, Херсонської і Запорізької областей;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 06.08.2024, відповідно до яких об?єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці окупаційних засобів масової інформації «Лугансие Ведомости»», яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_16 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_17 , в якій зокрема розміщена інформація про адресу та телефон т.зв. Краснодонської міськрайпрокуратури, м. Краснодон, вул. Стадіонна, 5;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 06.08.2024, відповідно до яких об?єктом огляду є публікація на Інтернет сторінці окупаційних засобів масової інформації «Луганский информационный центр»», яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_18 о 17:32 год. за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_19 , про початок роботи відділів прокуратури лнр, зокрема Краснодону;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 08.08.2024, із долученими до нього DVD-R диском та т.зв. указом глави лнр «О структуре исполнительных органов государственной власти Луганской Народной Республики» від 25.11.2014 №51/1/01/11/14, відповідно до яких об?єктом огляду є розміщена інформація у мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 , відповідно до якого затверджено структуру органів виконавчої влади окупаційної адміністрації рф на тимчасово окупованій території Луганської області. Серед іншого, згідно з п. 4.5 утворено так звані адміністрації «города Свердловска и Свердловского района ЛНР», «города Краснодона и Краснодонского района ЛНР»;

- відомостями, що містяться у протоколі огляду від 09.08.2024, відповідно до яких об?єктом огляду є інформація, розміщена на сайті окупаційної адміністрації м. Краснодона та Краснодонського району Луганської області за посиланням https://krasnodon-adm.ru/, де є електронний файл формату «.pdf» із назвою «1662392239094_5yts5389my6», який являє собою скан-копію документа із назвою (мовою оригіналу) «Положение об администрации города Краснодона и Краснодонского района ЛНР в новой редакции» від 30.06.2022. У зазначеному документі визначено загальні положення, завдання, повноваження, права, організаційні аспекти діяльності окупаційної адміністрації держави-агресора створеної на тимчасово окупованій території м. Краснодона Луганської області та Краснодонського району;

- даними листа Управління ДМС України в Кіровоградській області №3501.3.1-443/35.1-23 від 26.01.2023, відповідно до яких за наявними обліками ЄІАС УМП ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 08.04.1998 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Свердловським МВ УМВС у Луганській області. 15.11.2013 ОСОБА_3 документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , орган видачі 4416 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- даними інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №321167726 від 26.01.2023, згідно з якими ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві власності належить квартира загальною площею 52,1 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 ;

- даними витягу з Єдиного реєстру адвокатів від 18.07.2024, відповідно до яких ОСОБА_3 обліковується у Раді адвокатів Луганської області, свідоцтво №000001 від 04.03.2014, видане Радою адвокатів Луганської області, рішення №3 від 04.03.2014, що також підтверджується листом НААУ №1205/0/2-24 від 22.07.2024.

Наведені докази, із урахуванням поданих прокурором процесуальних документів та інших матеріалів кримінального провадження (витягу із Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №42022132580000123 від 16.09.2022; повідомлення про виявлення кримінального правопорушення (ознак кримінального правопорушення) від 15.06.2022 № 5-2636 із рапортом від 15.09.2022 та актом огляду та аналізу сторінки Інтернет-ресурсу, на якому розміщено інформацію щодо громадянки України ОСОБА_3 від 15.09.2022; повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (в порядку ст.ст. 214, 216 КПК України) від 15.09.2022 №17/5/5-377нт; відповіді від 16.09.2022 №53/1-1706вих22 на повідомлення від 15.09.2022 №5-2636; відповіді від 16.09.2022 №53/1-1707вих22 на повідомлення від 15.09.2022 №17/5/5-377; постанови про визначення підслідності та доручення проведення досудового розслідування від 16.09.2022; супровідних листів від 20.09.2022 №53/1-1734вих-22, від 20.09.2022 №09/1-1115вих-22; доручень про проведення досудового розслідування від 19.09.2022, 28.02.2023; повідомлення про прийняття кримінального провадження від 19.09.2022 №78/3/3/8127; постанови про призначення групи слідчих від 19.09.2022; наказу Центрального управління Служби Безпеки України від 20.07.2022 №197 «Про визначення місця тимчасової дислокації слідчих підрозділів ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях»; супровідного листа від 28.02.2023 №10-191вих-23; постанови про визначення підслідності кримінального правопорушення у кримінальному провадженні від 17.02.2023; постанови про прийняття кримінального провадження від 28.02.2023; повідомлення про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні від 01.03.2023 №10-202вих-23; доручення на проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 36 КПК України від 10.12.2022 №53/1-2559вих22, 20.01.2023 №53/1-160вих23; відповіді від 15.05.2023 №17/5/5-498нт щодо виконання доручення від 10.12.2022 №53/1-2559вих22 із додатками (протоколом огляду 10.04.2023, запитами (у порядку ст. 41 КПК України) від 10.01.2023 №№17/5/5-429нт, 17/5/5-425нт, 17/5/5-431нт, 17/5/5-427нт, відповіді ДМС України від 21.04.2023 №6.3-3985/2-23); нагадування від 02.06.2023 №69/6-1041 про виконання доручення №53/1-160вих23 від 20.01.2023; відповіді від 01.07.2023 №5-93-23-вих на лист; нагадування від 02.06.2023 №69/6-1038 про виконання доручення №53/1-2559вих22 від 09.12.2022; супровідного листа від 13.07.2023 №17/5/5-622нт; доручення (в порядку ст.ст. 40, 41 КПК України) від 25.09.2023 №69/6-1779нт, від 25.06.2024 №69/6-1175нт; відповіді від 10.11.2023 №69/97-2128 щодо виконання доручення від 25.09.2023 №69/6-1779нт; відповіді від 28.06.2024 №69/30-1557 щодо виконання доручення від 25.06.2024 №69/6-1775нт з додатком; рапорту слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області від 17.11.2023; супровідних листів від 26.09.2023 №69/6-1787нт, від 02.10.2023 №69/6-1826нт, від 13.05.2024 №69/6-908нт; постанов про призначення портретної експертизи від 26.09.2023, 13.05.2024; супровідних листів від 02.10.2023 №69/18-144, від 05.10.2023 №69/18-148, від 24.05.2024 №69/18-117; клопотання про надання якісного порівняльного зразка, необхідного для проведення портретної експертизи від 02.10.2023 №4; довідок-розрахунків №№ 33, 31 фактичної вартості робіт з проведення портретної експертизи; постанови про проведення контролю за вчинення злочину від 02.07.2024 №10-1189т; доручення про проведення негласної слідчої (розшукової) дії у порядку ст. 36 КПК України від 02.07.2024 №10-1190т; супровідного листа від 18.07.2024 №69/30-1709нт; клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 03.07.2024 №69/6-194т; ухвали слідчого судді Тернопільського апеляційного суду від 04.07.2024; доручення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 40 КПК України від 04.07.2024 №69/6-203т; протоколу огляду від 08.08.2024 з додатками; запитів від 02.06.2023 №69/6-1035, від 24.01.2023 №53/1-190вих23, від 24.01.2023 №53/1-189вих-23, від 24.01.2023 №53/1-187вих-23, від 16.07.2024 №69/6-1311нт, від 17.07.2024 №69/6-1317нт, від 17.02.2024 №10-603вих-24, від 23.07.2024 №69/6-1357нт; відповіді від 07.06.2023 №69/5/3-1801 на запит від 02.06.2023 №69/6-1035 із особовою карткою ОСОБА_3 з реєстру ДМС України; оптичного диска, на якому міститься електронний файл із зображенням громадянки України ОСОБА_3 ; облікової картки особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; вимоги ДІ МВС в м. Києві від 24.01.2023 вих. №78/3/3/1220; справки №4-24012023/14210 від 24.01.2023; відповіді від 18.07.2024 №919 на запит від 17.07.2024 №69/6-1317нт, згідно з якою по медичну допомогу до КНП «ЦПЗ» ОСОБА_3 , 1972 р.н., не зверталась; вимоги УІАП ГУНП в Тернопільській області від 17.07.2024; довідки № 36-18072024/61210 від 18.07.2024; відповіді від 24.07.2024 №69/4-7515 на запит від 24.07.2024 №69/6-1357; повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00046144594 від 24.07.2024; доручення (в порядку ст. 40 КПК України) від 12.08.2024 №69/6-1450нт; відповіді від 13.08.2024 №69/30-1881нт щодо виконання доручення від 12.08.2024 №69/6-1450нт, згідно з яким ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, де продовжує займати посаду «в.о. прокурора Краснодонського району» в системі окупаційних органів прокуратури, переховується від органів досудового розслідування та ухиляється від участі у слідчих та процесуальних діях; доручень у порядку ст.ст. 40, 41, ч. 3 ст. 281 КПК України від 19.08.2024 №69/6-1479нт, від 02.09.2024 №69/6-1596нт; відповіді від 29.08.2024 №69/30-1957нт щодо виконання доручення від 19.08.2024 №69/6-1479, відповідно до якої з 2016 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває у розшуку ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях як особа, що переховується від суду в кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 258-3; довідки щодо розшукуваної особи у кримінальному провадженні №42022132580000123 від 16.09.2022; листа від 02.09.2024 №69/6-1597нт; клопотання про арешт майна від 29.08.2024; ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 02.09.2024 у справі №607/18934/24; повідомлення (в порядку ст. 253 КПК України) від 18.09.2024; доручення (в порядку ч.ч. 1-3 ст. 290 КПК України) від 18.09.2024; повідомлення про завершення досудового розслідування підозрюваній ОСОБА_3 від 18.09.2024; повідомлення про завершення досудового розслідування захиснику - адвокату ОСОБА_5 від 18.09.2024; повідомлення адвоката ОСОБА_5 ; протоколу про надання доступу до матеріалів досудового розслідування та ознайомлення з ними від 18.09.2024; постанов про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні від 19.09.2022, 01.03.2023; процесуальних документів щодо виклику ОСОБА_3 до органу досудового розслідування (повістки про виклик, публікації повісток на сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр»); повідомлення про підозру від 26.07.2024, здійснене керівником Тернопільської обласної прокуратури; матеріали щодо публікації цієї підозри; доручення від 26.07.2024 про здійснення у порядку, передбаченому ст. 278 КПК України, письмового повідомлення про підозру; постанови про доручення призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням від 26.07.2024; доручення Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 26.07.2024 №001-190001194; витягу з НААУ; рапорту слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області від 12.08.2024; постанов про оголошення розшуку підозрюваної від 19.08.2024, 02.09.2024; клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою (у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України) від 02.09.2024; клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування від 02.09.2024; ухвал слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у справах №№607/19084/24 від 05.09.2024, 607/19086/24 від 06.09.2024; матеріалів щодо публікацій повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування), оцінені судом як належні, допустимі, достовірні, а їх сукупність - достатньою, для визнання обвинуваченої поза розумним сумнівом винуватою у межах висунутого обвинувачення.

Твердження захисника про не доведення стороною обвинувачення добровільного вчинення дій, якій інкримінуються ОСОБА_3 , спростовуються наведеними вище доказами. Так, із відомостей, що містяться у протоколах оглядів, вбачається, що ОСОБА_3 неодноразово брала участь у певних заходах, як тих, що складають професійну діяльність (прийом громадян), так і в соціальних проектах як представник прокуратури (зустрічі із ветераном та ін.). Вказане, а також тривалість часу, протягом якого обвинувачена обіймала посаду, спочатку прокурора, потім - виконуючого обов'язки прокурора, достатньо свідчать про невимушеність її поведінки, відсутність будь якого примусу щодо неї, а відтак і цілковитої добровільності її дій.

Також, заперечення захисника про сумнівність походження доказів, які отримані з мережі Інтернет, на переконання суду, не спроможні спростувати той факт, що вони, тобто докази, отримані у передбачений КПК України спосіб, повноважним суб'єктом та оформленні відповідними протоколами згідно із вимогами ст. 237 цього Кодексу. Суду не наведено конкретних обставин, за яких той чи інший протокол огляду, не може бути взятий до уваги через його неналежність чи недопустимість. При цьому, що відомості, які містяться у досліджених протоколах оглядів, є взаємоузгодженими між собою та з іншими доказами у справі. Виходячи з наведеного, такі заперечення сторони захисту суд відкидає.

Таким чином, суд дійшов до переконання про доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення та кваліфікує її дії за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Згідно з матеріалами кримінального провадження ОСОБА_3 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області. Повістки про виклик обвинуваченої на стадії судового провадження публікувались на офіційному веб-сайті Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, а також у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр». Будь-які клопотання від обвинуваченої на адресу суду не надходили.

Відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Дорученням Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 26.07.2024 адвоката ОСОБА_5 уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст. 46, 47 КПК України, забезпечити безоплатну вторинну правничу допомогу ОСОБА_3 .

Відповідно до ухвали Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19.02.2025 здійснювалось спеціальне судове провадження. У судових засіданнях брала участь захисник, яка була захисником на стадії досудового розслідування і обізнана з матеріалами кримінального провадження від початку здійснення спеціального досудового розслідування. При цьому захисник обвинуваченої здійснювала дії, спрямовані на захист обвинуваченої, брала участь у дослідженні доказів та в судових дебатах.

З огляду на наведене, суд вважає, що стороною обвинувачення вживалися достатні заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 як підозрюваної та обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), як це передбачено положеннями ст.ст. 297-1, 323 КПК України.

Щодо доводів захисника про порушення права обвинуваченої на справедливий суд, то суд відмічає таке. Застосування вказаної форми кримінального провадження in absentia неодноразово було предметом розгляду у Європейському суді з прав людини, який зазначив, що процедура судового розгляду кримінального провадження in absentia сама по собі не порушує право особи на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та сформував низку умов, які мають бути дотримані національним законодавецем при внормуванні процедури досудового розслідування та судового розгляду in absentia, щоб забезпечити її відповідність до конвенційних гарантій (див. напр. рішення ЄСПЛ у справі «Демебуков проти Болгарії від 28.02.2008»). Однією із таких гарантій є право на перегляд вироку, ухваленого за вказаною процедурою in absentia. Так, згідно ч. 3 ст. 400 КПК України, якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених статтею 138 цього Кодексу, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених статтею 399 цього Кодексу. Тобто, засуджена навіть після закінчення строків на апеляційне оскарження не позбавлена права подавати скаргу із можливістю ініціювати питання про усунення порушень, які, на її думку, були допущені під час спеціального досудового розслідування та судового провадження.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, а згідно із ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд відповідно до вимог ст.ст. 65-67 КК України враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке є особливо тяжким злочином; характер вчинених дій, що становлять загрозу для основ національної безпеки України, вчинення їх в умовах воєнного стану; особу винної: на обліках у психіатра/нарколога не перебуває, раніше не притягалася до кримінальної відповідальності. Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували покарання, судом не встановлено.

За таких обставин суд приходить до переконання, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 без ізоляції її від суспільства є неможливим, а тому їй слід призначити покарання у межах санкції статті обвинувачення, а саме у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та із конфіскацією всього належного їй майна.

Саме таке покарання буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як нею, так і іншими особами.

Строк відбуття основного покарання ОСОБА_3 слід рахувати з моменту її затримання, а додаткового - відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний щодо ОСОБА_3 відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.09.2024, суд вважає, що слід залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.

Процесуальні витрати за проведення експертиз в кримінальному провадженні слід стягнути з обвинуваченої відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України.

Арешт майна, накладений у цьому кримінальному провадженні на майно обвинуваченої відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, слід залишити без змін задля реалізації цієї мети.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 323, 368, 370, 373, 374 КПК України, суд

ухвалив:

ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 15 (п'ятнадцять) років з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах, в органах державної влади та органах місцевого самоврядування строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного їй майна.

Строк відбуття основного покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_3 рахувати з моменту її затримання, а строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади у правоохоронних органах, в органах державної влади та органах місцевого самоврядування - з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у виді тримання під вартою, обраний щодо ОСОБА_3 відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.09.2024, - залишити без змін до затримання обвинуваченої ОСОБА_3 та приведення вироку до виконання.

Арешт майна, накладений згідно із ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 02.09.2024 у справі №607/18934/24, а саме на квартиру АДРЕСА_2 , з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання залишити без змін.

Стягнути із ОСОБА_3 в користь держави витрати на залучення експертів: 3 345,72 грн - за проведення портретної експертизи № 33, та 5 300,96 грн - за проведення портретної експертизи № 31, усього на загальну суму 8 646,68 (вісім тисяч шістсот сорок шість грн 68 коп).

На вирок суду може бути подана апеляція до Тернопільського апеляційного суду протягом 30 діб з моменту його проголошення, а засудженим, що перебуває під вартою, в той же строк з моменту вручення копії вироку.

Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст. 399 КПК України.

Головуюча суддяОСОБА_1