Справа № 303/3695/25
Провадження № 3/303/1276/25
19 травня 2025 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Плечищева О.В. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, які надійшли з 27 -го ІНФОРМАЦІЯ_1
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягався до адміністративної відповідальності, -
На розгляд Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-1 КУпАП, яка згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана для розгляду судді Плечищевій О.В.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 08.05.2025 ЗхРУ № 251243, гр.-н ОСОБА_1 07.05.2025 о 23 год 10хв. на околиці населеного пункту Дротинці Берегівського району Закарпатської області, вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску, чим порушив вимоги ст.ст.9,12 ЗУ "Про державний кордон України" відповідальність за що передбачена ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.1 ст.221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема, ст. 204-1 КУпАП.
Відповідно до положень частини першої ст.276 КУпАП, за загальним правилом справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, за винятком тих справ, щодо яких встановлена альтернативна підсудність.
Частиною шостою ст.276 КУпАП передбачено, що прави про адміністративні правопорушення, передбачені 204-1 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення.
За приписами ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суддя вирішує питання стосовно того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
В рішенні Конституційного Суду №5-рп/2015 від 26.05.2015 зазначено, що положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.257КУпАП місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, місцем виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-1 КУпАП зазначено околицю села Дротинці Берегівського району Закарпатської області.
Отже, місце виявлення адміністративного правопорушення знаходиться на території Берегівського району Закарпатської області, яка не належить до територіальної підсудності Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області, а тому зазначений суд позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст.276 КУпАП, що у подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить норми, яка передбачає можливість направлення справи про притягнення до адміністративної відповідальності за підсудністю до іншого суду, враховуючи вимоги ст.ст.257, 276 КУпАП, суд приходить до висновку, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.204-1 КУпАП слід повернути до 27 -го ІНФОРМАЦІЯ_1 для направлення їх на розгляд за підсудністю до належного суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статями 7, 204-1, 221, 245, 256, 257, 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.204-1 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для направлення на розгляд до належного суду за підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Плечищева О.В.