Єд. унік. № 243/3627/25
Провадження № 3/243/2146/2025
19 травня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
21.04.2025 року близько 19-00 год. молодший сержант ОСОБА_1 командир 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 , будучи військовою службовою особою, старшим командиром (начальником) в тимчасовому розташуванні підрозділу за адресою: АДРЕСА_2 , в порушення вимог ст.ст. 7, 11, 16, 58, 59, 125, 126 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, не забезпечив додержання в розташуванні військової дисципліни, про вчинення правопорушення військовослужбовцями командуванню не доповів, чим вчинив недбале ставлення до військової служби, в умовах особливого періоду, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
21.04.2025 року о 20-50 год. молодший сержант ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби у військовій частині НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, проте не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі, зі змісту якої вбачається, що він провину визнав, просив суворо не карати.
За таких обставин та з урахуванням ч. 2 ст. 277 КУпАП відповідно до якої, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-15, 172-20 КУпАП розглядаються протягом доби, суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає у разі розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах дії особливого періоду.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по цей час.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 4 ЗУ «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України», визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут) внутрішньою службою у військових частинах та підрозділах керують їх командири. У разі розташування в одному приміщенні кількох підрозділів, командири яких не мають спільного безпосереднього начальника, керівництво внутрішньою службою наказом командира військової частини покладається на командира одного з цих підрозділів. Безпосереднім організатором внутрішньої служби у військовій частині є начальник штабу, а в роті - головний сержант роти.
Статтею 16 Статуту визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до ст. 125 Статуту командир відділення в мирний і воєнний час відповідає за успішне виконання відділенням завдань за призначенням, навчання і виховання військовослужбовців відділення, їх військову дисципліну, морально-психологічний стан, охайний зовнішній вигляд, стройову та фізичну підготовку, правильне зберігання, експлуатацію і утримання в належному стані озброєння, техніки та іншого майна відділення. Командир відділення підпорядковується командиру взводу та головному сержантові взводу і є безпосереднім начальником особового складу відділення.
Статтею 126 Статуту встановлено, що командир відділення зобов'язаний: забезпечувати додержання особовим складом відділення військової дисципліни, виконання правил носіння військової форми одягу, доповідати головному сержантові взводу про застосовані ним заохочення і накладені на військовослужбовців відділення стягнення; негайно доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу про надзвичайні події у відділенні, факти порушення військової дисципліни, випадки втрати чи несправності озброєння, техніки та інших матеріальних засобів.
Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:
-протоколом серії ДНК-2 №1851 від 21.04.2025 року, згідно якого 21.04.2025 року близько 19-00 год. молодший сержант ОСОБА_1 командир 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 , будучи військовою службовою особою, старшим командиром (начальником) в тимчасовому розташуванні підрозділу за адресою: АДРЕСА_2 , в порушення вимог ст.ст. 7, 11, 16, 58, 59, 125, 126 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, не забезпечив додержання в розташуванні військової дисципліни, про вчинення правопорушення військовослужбовцями командуванню не доповів, чим вчинив недбале ставлення до військової служби, в умовах особливого періоду, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 172-15 КУпАП;
-протоколом серії ДНК-2 №1850 від 21.04.2025 року, згідно якого 21.04.2025 року о 20-50 год. молодший сержант ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби у військовій частині НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 21.04.2025 року, відповідно до яких він проходить службу на посаді командира 2 відділення 2 взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 . Особовий склад роти виконує завдання в Донецькій області, тимчасове розташування АДРЕСА_2 . Він тимчасово проживає в будинку по АДРЕСА_2 разом із молодшим сержантом ОСОБА_2 та солдатом ОСОБА_3 . Розпорядженням командира молодшого лейтенанта ОСОБА_4 він назначений старшим в цьому тимчасовому підрозділі. Близько 19-00 год. 21.04.2025 року він прибув за вищевказаною адресою після виконання завдання. Він виявив, що молодший сержант ОСОБА_2 та солдат ОСОБА_3 розпивали коньяк. Він теж випив 50 гр. коньяку та пішов відпочивати. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 поводились гучно, розмовляли на підвищених тонах. Через це сусіди викликали поліцію;
-військовим квитком серії НОМЕР_3 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовослужбовцем та перебуває в складі військової частин НОМЕР_2 ;
-актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1717 від 21.04.2025, з якого вбачається, що під час огляду ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
-результатом тестування модель «Алконт U8300» №83014092, тест №00001482 від 21.04.2025, згідно з яким місткість алкоголю в організмі ОСОБА_1 складає 0,595‰;
-актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1719 від 21.04.2025, з якого вбачається, що під час огляду ОСОБА_3 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
-результатом тестування модель «Алконт U8300» №83014092, тест №00001482 від 21.04.2025, згідно з яким місткість алкоголю в організмі ОСОБА_3 складає 1,194‰;
-протоколом серії ДНК-2 №1855 від 21.04.2025 року, згідно якого 21.04.2025 року о 22-00 год. солдат ОСОБА_3 виконував обов'язки військової служби у військовій частині НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП;
-актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1718 від 21.04.2025, з якого вбачається, що під час огляду ОСОБА_2 перебував у стані алкогольного сп'яніння;
-результатом тестування модель «Алконт U8300» №83014092, тест №00001483 від 21.04.2025, згідно з яким місткість алкоголю в організмі ОСОБА_2 складає 3,502‰;
-протоколом серії ДНК-2 №1861 від 21.04.2025 року, згідно якого 21.04.2025 року о 22-40 год. молодший сержант ОСОБА_2 виконував обов'язки військової служби у військовій частині НОМЕР_2 за адресою: АДРЕСА_2 , перебуваючи в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП;
-письмовими поясненнями молодшого лейтенанта ОСОБА_4 від 21.04.2025 року, згідно яких він проходить службу на посаді командира 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 . Їх батальйон виконує завдання в Донецькій обл. Особовий склад роти розташований в АДРЕСА_2 , де тимчасово проживають наступні військовослужбовці: солдат ОСОБА_3 , молодший сержант ОСОБА_2 та молодший сержант ОСОБА_1 командир 2 відділення 2 взводу. Головного сержанту в їх роті немає. У них за штатом в наявності всього 14 чоловік, які розміщенні в н.п Миколаївці по різним домоволодінням. Близько 20-00 год. 21.04.2025 року молодший сержант ОСОБА_1 зателефонував йому та повідомив, що в розташуванні за місцем їх проживання прибув наряд поліції та патруль ВСП. По прибутті на місце, він з'ясував, що вищевказані військовослужбовці разом розпивали спиртні напої, після чого між ними виникла словесна перепалка, вони голосно сперечались, тому сусіди повідомили про це поліцію;
-копією витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) №237 від 17.08.2024 року про призначення молодшого сержанта ОСОБА_1 на посаду командира 2 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 3 стрілецької роти в/ч НОМЕР_2 .
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та доведеність його вини.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, є повне визнання вини.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення на підставі ст. 36 КУпАП адміністративного стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 172-15 та ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме - штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Враховуючи, що ОСОБА_1 наразі проходить військову службу у Збройних Силах України та є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 , останній підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-20, ст. ст. 283, 284 КУпАП України, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 винним в скоєнні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на підставі ст. 36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.
Суддя О.О. Соловйова