Постанова від 19.05.2025 по справі 405/2028/25

Справа № 405/2028/25

3/405/675/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року Подільський районний суд міста Кропивницького у складі: головуючої судді Лук'янової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницькому матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи не відоме

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

згідно протоколу серії № ЕПР1 № 292180 від 06.04.2025,06.04.2025 о 02 год. 01 хв. в м. Кропивницький по проспекту Європейському, 35/14, водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 111830» д.н.з. НОМЕР_2 , був зупинений поліцейськими в порядку ст.35 Закону України «Про Національну поліцію». Під час спілкування з водієм у поліцейських виникла підозра, що водій ОСОБА_2 перебуває в стані наркотичного сп'яніння, на що вказували характерні ознаки, зокрема, звужені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення мовлення, неприродна блідість обличчя. Від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я водій ОСОБА_2 відмовився. Від керування транспортним засобом ОСОБА_2 відсторонений, шляхом передачі тверезому водієві. У зв'язку з чим поліцейським у відношенні ОСОБА_2 06.04.2025 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 292180 за порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, про що свідчить довідка про доставку смс-повідомлення від 24.04.2025 року щодо виклику до суду за номером телефону, який був вказаний ОСОБА_2 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення ( а.п. 13), причини неявки суду невідомі, клопотання про відкладення судового розгляду до суду не надходило.

Відповідно до ст.268 ч.1 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Враховуючи положення зазначеної норми та беручи до уваги, що КУпАП не містить вимоги щодо обов'язкової участі в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ч.1 ст. 130 КУпАП, суд прийшов до висновку про розгляд даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази як кожний окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, з наступних підстав.

Посадовою особою порушено провадження в справі про адміністративне правопорушення шляхом складання протоколу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 за недотримання вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Так, частиною 1 статті 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а також безпеки на річковому транспорті та маломірних суднах.

Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення виражається, зокрема, у формі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан, зокрема, наркотичного сп'яніння.

Суб'єкт адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП спеціальний - водій транспортного засобу, або інша особа, яка керувала транспортним засобом.

Суб'єктивна сторона даного правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.

Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (з наступними змінами), - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з положеннями п. 1 розділу X. Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 130 КУпАП Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 (далі - Інструкція № 1395) водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Пунктом 3 розділу Х Інструкції № 1395 передбачено, що направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі Порядок № 1103 ).

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 6 розділу Х Інструкції № 1395).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735).

Відповідно до положень п. 12 розділу II. Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів Інструкції № 1452/735 у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно з вимогами пунктів 7, 12 розділу III. Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я і оформлення його результатів Інструкції № 1452/735 проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове (п. 7). Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук (п. 12).

Відповідно до вимог ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 292180 від 06.04.2025 та долучених до нього матеріалів, ОСОБА_2 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з оглянутим в судовому засіданні відеозаписом, який міститься на цифровому носії інформації DVD-R дисках, наданого посадовою особою, якою було порушено провадження по справі про адміністративне правопорушення, зафіксовано: вимогу працівника патрульної поліції, ОСОБА_2 щодо проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я з повідомленням про наявність ознак стану наркотичного сп'яніння, на яку (вимогу) ОСОБА_2 погодився (02:12:04 год.). Під час висунення на місці зупинки працівником поліції вимоги про проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, останній повідомив ОСОБА_2 , що на даний час діє повітряна тривога, під час дії якої заклад охорони здоров'я не приймає, проте до моменту їх прибуття можливо повітряну тривогу буде відмінено, на що ОСОБА_2 погодився проїхати до закладу охорони здоров'я для проходження огляду (02:18:17 год.). Після прибуття до закладу охорони здоров'я, та почекавши деякий час, ОСОБА_2 повідомив працівникам поліції про те, що він не буде більше чекати огляду (02:41:23 год.). Працівниками поліції роз'яснено ОСОБА_2 наслідки відмови від огляду та повідомлено про складання протоколу за ст. 130 КУпАП за порушення п. 2.5 ПДР (02:41:55 год.). Таким чином, зазначений носій інформації не містить умисної відмови водія ОСОБА_2 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння (в розумінні положень ч. 1 ст. 130 КУпАП України), а зафіксована на ньому (DVD-R диску) інформація вказує на те, що останній погодився пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, прибув до закладу охорони здоров'я, протягом тривалого часу чекав на проведення огляду, але огляд лікарем не відбувся з причин, що не залежать від нього.

Отже, суд констатує, що матеріали справи про адміністративне правопорушення, зокрема, відеоматеріали, надані посадовою особою, якою було порушено провадження по справі про адміністративне правопорушення в якості доказів по справі, не містять даних щодо умисної відмови ОСОБА_2 від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, а навпаки зафіксована інформація вказує на те, що останній прибув до закладу охорони здоров'я, але огляд лікарем не відбувся, з причин, що не залежать від нього.

При цьому, положеннями ч. 1 ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Таким чином, суд дійшов переконливого висновку про те, що не проведення лікарем огляду, через оголошення повітряної тривоги, не є відмовою особи від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, на підставі чого суд констатує, що вимога поліцейського, яка висувалася водію ОСОБА_2 щодо проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння була виконана останнім, що обґрунтовано свідчить про відсутність в його діях об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а отже й складу та події зазначеного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищевикладеного, враховуючи відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження відмови водія ОСОБА_2 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу зазначеного адміністративного правопорушення, в зв'язку з чим провадження в даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд -

постановив:

провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 292180 від 06.04.2025) закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд м. Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Подільського районного суду

міста Кропивницького Олена Вікторівна Лук'янова