Справа № 650/1527/25
провадження № 3/650/549/25
28 березня 2025 року в селищі Велика Олександрівка суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області Сікора О.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Бериславського РВП ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 109757 від 09 березня 2025 року, вказано, що 09 березня 2025 року о 14.15 год. в селищі Новорайськ, вулиця Гордимана, ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ ДЕУ, державний номерний знак НОМЕР_1 . з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, одутлуватість обличчя, невнятна річ та на законну вимогу пройти відповідно до установленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння, а також продути алкотест-драгер, категорично відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена частиною першою статті 130 КУпАП.
На судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив свою винуватість пояснивши, що поліцейські йому не пропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, а отже він не міг від цього відмовитись. А відмова від проходження огляду виключно за допомогою алкотестеру не тягне за собою адміністративну відповідальність.
Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до вказаного протоколу вбачається, що поліцейський кваліфікував дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за частиною першою статті 130 КУпАП, оскільки нею, було порушено вимоги пункту 2.5 ПДР України, а отже доведенню підлягає відповідний склад адміністративного правопорушення, який полягає, зокрема, у доведенні обставин щодо:
керування особою транспортним засобом;
наявність у неї при цьому ознак алкогольного сп'яніння;
дотримання встановленої законом процедури огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Суду були надані та ним досліджені такі матеріали:
протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 109757 від 09 березня 2025 року (далі також - протокол), зміст якого наведено вище;
акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
направлення на огляд водія транспортного засобі від 09 березня 2025року;
копія пенсійного посвідчення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
оптичний диск на якому збережені звукова картина та перебіг подій про які йдеться у вказаному протоколі.
Вказаними доказами не доведено вину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні зазначеного правопорушення.
Так, із вказаних матеріалів суд встановив, що дійсно 09 березня 2025 року о 14.15 год. в селищі Новорайськ, вулиця Гордимана, ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ ДЕУ, державний номерний знак НОМЕР_1 . з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, одутлуватість обличчя, невнятна річ та він відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою алкотестера Драгер.
Проте, перед судом не підтверджено факту висунення поліцейським водію вимоги про проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я та відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від цього.
Так, вимоги щодо збирання та оформлення доказів у справах щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП, визначено такими нормативними актами: статтею 266 КУпАП, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджену Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395; Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103; Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 № 1452/735.
Відповідно до частини п'ятої статті 266 КУпАП встановлено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до частини другої статті 266 КУпАП законодавцем встановлено обов'язкову умову для такого огляду - це його проведення із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі такої неможливості його проведення у присутності двох свідків.
Із матеріалів справи вбачається, що поліцейський, який складав протокол обрав саме перший варіант проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тобто із застосуванням технічних засобів відеозапису.
Суд звертає увагу, що застосування відповідних технічних засобів має бути не формальним, а здійсненим у точній відповідності з Інструкцією із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затверджену наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026, адже лише в такому випадку буде забезпечена достовірність отриманих поліцейським даних та виключена можливість допущення помилок при з'ясуванні дійсних обставин справи.
В даному випадку застосування поліцейським технічних засобів відеозапису покликане зафіксувати правопорушення, а значить зафіксувати усі обставини, які підлягають встановленню в даному провадженні.
Перевіркою відеозапису, який було додано до вищевказаного протоколу, суд встановив, що на ньому не зафіксовано обставин щодо того, що особі, яка притягається до адміністративної відповідальності поліцейським було запропоновано проїхати до закладу охорони здоров'я. Навпроти, після відмови водія від проходження такого огляду за допомогою алкотестеру поліцейський повідомив про необхідність складення протоколу.
Таким чином, суду не надано доказів щодо факту відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Протокол в якому зазначено про факт відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, в даному випадку не може бути самостійним доказом вказаного факту, оскільки за своєю правовою природою він містить обвинувачення сформульоване поліцейським, а отже є недостатнім доказом для встановлення відповідної обставини поза розумним сумнівом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що обставини, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження, а отже провадження у справі належить закрити відповідно до пункту 1 статті 247, пункту 3 частини першої статті 284 КУпАП, у зв'язку з недоведеністю наявності в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
При цьому, суд звертає увагу на те, що враховує суспільну небезпеку правопорушень, що чиняться у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, необхідність невідворотності покарання порушників та створення умов, які б перешкоджали розповсюдженню таких дій, проте, саме необхідність дотримання вимог статті 62 Конституції України (неможливість обґрунтовувати обвинувачення припущеннями, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь), вимог статті 6 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (щодо забезпечення прав обвинувачених) та застосування основних принципів та європейських стандартів щодо рівня доказового забезпечення («поза розумних сумнівів»), зобов'язує суд при розгляді справи та визначення винної особи керуватись, в першу чергу, засадами верховенства права, які покликані забезпечити, насамперед, сучасний правопорядок України в цілому.
Керуючись статтями 283, 284 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя Великоолександрівського районного суду Херсонської області,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 109757 від 09 березня 2025 року - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області.
Суддя: _______________ О.О. Сікора