Справа № 650/1274/25
Провадження № 3/650/440/25
25 березня 2025 року с.Велика Олександрівка
Суддя В.Олександрівського районного суду Херсонської області Сікора О.О., із секретарем Чечун В.Ф. розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 1 Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, -
До Великоолександрівського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 19.02.2025 року відносно гр. ОСОБА_1 , згідно якого остання, 19.02.2025 року близько 16 год. 40 хв. вчинила відносно свого колишнього чоловіка гр. ОСОБА_2 , сварку психологічного характеру та своїми діями завдала шкоди психологічному здоров'ю (дратівливість, агресивність), тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП України.
Правопорушник ОСОБА_1 , яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні вину у вчиненому не визнала.
Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, надавши відповідну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.7 та ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Зі змісту ст.256 КУпАП вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування, а саме ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, а ч.2 ст.173-2 КУпАП встановлена відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у наданих до суду матеріалах відсутні належні та допустимі докази, які б беззаперечно підтверджували обставини вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 КУпАП, саме ОСОБА_1 .
З протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається відомостей про свідків події, не надано жодних письмових пояснень потерпілого ОСОБА_2 , не зафіксовано медичних або інших документальних доказів, які б об'єктивно підтверджували наявність психологічного насильства чи шкоди, завданої психічному здоров'ю потерпілого. У справі відсутні також інші матеріали, які б підтверджували факт умисного вчинення дій психологічного характеру, що підпадають під ознаки складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Слід також врахувати, що сам факт словесного конфлікту або сімейної сварки між сторонами без належного підтвердження проявів психологічного насильства та без встановлення його наслідків для психічного здоров'я особи не може розцінюватися як адміністративне правопорушення у розумінні вказаної норми закону.
Згідно з принципом презумпції невинуватості, передбаченим частиною першою статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь особи, яка притягається до відповідальності.
Отже, у зв'язку з відсутністю у справі належних та допустимих доказів, які б у сукупності беззаперечно підтверджували вину ОСОБА_1 , провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч.1, ч.2 ст.173-2, 245, 247, 251, 252, 266, 279, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги - 08 квітня 2025 року.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області, який виніс постанову.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Сікора О.О.