19 травня 2025 рокуСправа №: 695/1603/25
Номер провадження 3/695/998/25
19 травня 2025 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
29 березня 2025р. о 10 годині 20 хвилин на трасі Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань, 9 км., водій автомобіля Мазда 626 д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_2 розпочавши маневр обгону не переконався, що автомобіль БМВ Х5, н.з. НОМЕР_2 , водій якого рухався позаду в попутному напрямку, вже виконував маневр обгону. В результаті чого відбулося зіткнення автомобілів, в наслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди.
Своїми діями ОСОБА_2 порушив 14.2а, п. 14.3 ПДР України, за що відповідальність передбачена ст. 124 КУпАП.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_2 вину у скоєному ДТП не визнав, пояснив, що він 29.03.2025р. керуючи автомобілем Мазда 626 д.н.з. НОМЕР_1 на 9 км. траси Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань почав здійснювати маневр обгону. Перед початком обгону переконався в тому, що позаду відсутні транспортні засоби та включив відповідний показник повороту. Коли виїхав на смугу зустрічного руху та вже розпочав маневр обгону, раптово його почав обганяти автомобіль БМВ Х5, н.з. НОМЕР_2 в наслідок чого і відбулося зіткнення транспортних засобів.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до наступного.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до пп. «а» п. 14.2 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 № 1306, перед початком обгону водій повинен переконатися в тому, що жоден з водіїв транспортних засобів, які рухаються за ним і яким може бути створено перешкоду, не розпочав обгону.
Згідно п. 14.3 Правил дорожнього руху, водієві транспортного засобу, якого обганяють, забороняється перешкоджати обгону шляхом підвищення швидкості руху або іншими діями.
Статтею 124 КУпАП передбачено відповідальність водіїв за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Склад правопорушення - це сукупність названих у законі ознак, за наявності яких небезпечне і шкідливе діяння визнається конкретним правопорушенням. Такі ознаки мають об'єктивний і суб'єктивний характер.
Об'єктами правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Об'єктивна сторона правопорушення в даній ситуації виражається в порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Суб'єктом правопорушення може бути лише водій транспортного засобу.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Винуватість ОСОБА_2 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №284920 від 29.03.2025р., який складений належною посадовою особою та містить всі необхідні відомості та обставини вчинення правопорушення;
- схемою дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 29.03.2025 о 10 годині 20 хвилин на 9 км. траси Золотоноша-Черкаси-Сміла-Умань, із змісту якої вбачається, що зіткнення транспортних засобів відбулося на смузі зустрічного руху. Таким чином вбачається, що обидва автомобілі змінили смугу свого руху та виконували маневр обгону, що не заперечувалось ОСОБА_2 та водієм БМВ Х5. При цьому характер пошкодження автомобіля БМВ Х5, а саме диск заднього правого колесу, про що вказано у зазначеній схемі, свідчить про те, що зіткнення автомобілів відбулось за умови коли автомобіль БМВ Х5 випереджав автомобіль Мазда;
- доданими до матеріалів справи відеозаписами, які містяться на двох DWD - дисках переглядом яких судом встановлено, що працівники поліції приїхали на місце події, опитали ОСОБА_2 , свідка ОСОБА_3 та водія БМВ Х5 ОСОБА_4 .. Також зафіксовано пошкоджені транспортні засоби та їх місце знаходження. Заслухавши пояснення учасників ДТП, які вказали свої доводи, щодо обставин справи, працівники поліції склали протоколи про адміністративні правопорушення. Як вбачається із вказаних відеозаписів ОСОБА_2 надавав такі ж пояснення працівникам поліції на місці події, та останні були враховані поліцейськими при складенні протоколу про адміністративне правопорушення;
- письмовими поясненнями водія БМВ Х5 ОСОБА_4 із змісту яких вбачається, що він здійснював обгін двох автомобілів коли відчув удар в задню праву частину автомобіля;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_5 , яка пояснила, що вона перебувала на передньому пасажирському сидінні автомобіля Мазда, яким керував ОСОБА_2 .. Коли останній почав здійснювати маневр обгону то вона відчула удар в передню ліву частину автомобіля та побачила, що їх обганяє позашляховик.
З урахуванням вказаних доказів в сукупності вбачається, що ОСОБА_2 допустив порушення вказаних вище пунктів правил дорожнього руху.
Будь-яких даних, які б спростовували обставини, що підтверджуються вказаними вище доказами, які були безпосередньо досліджені в судовому засіданні, та винуватість ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, суду не надано.
Підстав вважати ці докази такими, що отримані з порушенням встановленого законом порядку, і давали б підстави визнавати встановлені обставини недійсними, у суду немає.
Досліджені докази послідовні і логічні, а тому не викликають сумнівів суду у правильності їхнього розуміння обставин, з приводу яких вони отримані, добровільності та істинності позиції, оскільки вони достатньо вагомі (переконливі), чіткі (точні), узгоджені між собою (без суперечностей), а тому достовірні, і підстав їм не довіряти у суду немає.
Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, які на переконання суду є належними та допустимими, повністю взаємоузгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачаються порушення, які були зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення, та наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
У судовому засіданні було встановлено, що з боку працівників поліції відсутні будь-які ознаки впливу ОСОБА_2 та упередженості до нього з боку зазначених осіб. Дії працівника поліції в частині правомірності складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 не оскаржував в передбаченому законом порядку.
Перевіркою матеріалів провадження порушень при складанні протоколів про адміністративні правопорушення не встановлено, поліцейським протокол про адміністративне правопорушення складено в установленому законом порядку, останній відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.
Даючи оцінку вищевказаним доказам як окремо, так і в їх сукупності, які на переконання суду є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, та вину його у вчиненому доведено поза розумним сумнівом.
При накладенні стягнення, суддя відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення та особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що обтяжують і пом'якшують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення ОСОБА_2 згідно ст. 34 КУпАП судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, про необхідність накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в мінімальному розмірі, передбаченому ст. 124 КУпАП.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 року складає 605,60 грн.
Доказів того, що ОСОБА_2 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору суду не надано, а відтак, з нього належить стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 40-1, 124, 245, 252, 280, 283, ст. 284 ч.1 п.1 КУпАП, п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення особі постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_2 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів.
Суддя Середа Л.В.