Справа № 643/7296/25
Провадження № 1-кс/643/2470/25
15.05.2025 м. Харків
Слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , адвоката ОСОБА_3 в режимі відеоконференції, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в м. Харкові клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_4 , про призначення експертизи у кримінальному провадженні №62025170020005346 від 25.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.402 КК України, -
встановив:
Адвокат ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді в інтересах підозрюваного ОСОБА_4 з клопотанням про направлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на повторне проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення його фактичного стану здоров'я та визначення придатності до подальшого проходження військової служби відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
В обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що у провадженні старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава, перебуває кримінальне провадження № 62025170020005346 від 25.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.402 КК України, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Довідкою військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2025 ОСОБА_4 був визнаний придатним до військової служби. Однак незважаючи на проходження військово-лікарської комісії, аналіз її результатів свідчить про те, що більшість діагностованих показників перебувають на підвищеному рівні. За період після проходження ВЛК стан здоров'я ОСОБА_4 помітно погіршився в зв'язку з тривалим перебуванням підозрюваного у зоні проведення бойових дій, численим бойовими пораненнями, контузіями, хронічною перевтомою та загальним виснаженням організму.
В клопотанні захисник звертає увагу, що зі слів матері його підзахисного, в 2002 році під час медичного огляду у військовому комісаріаті ОСОБА_4 було діагностовано розумову відсталість (олігофренію), про що у медичних документах було проставлено відповідну позначку.
Захисник вважає, що сукупність цих факторів може свідчити про об'єктивну непридатність ОСОБА_4 до подальшого проходження служби в бойових (загальновійськових) підрозділах. А відтак, на думку захисника, такий стан здоров'я потребує ретельного медичного обстеження в порядку, визначеному наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Протоколом автоматизованого визначення слідчого судді від 12.05.2025 справа поступила до провадження слідчого судді ОСОБА_1 .
У судове засіданні на 15.05.2025 о 12:45 викликано заявника клопотання адвоката ОСОБА_3 та уповноваженого представника ТУ ДБР.
Адвокату ОСОБА_3 за його заявою забезпечено можливість взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
В судове засідання слідчий не з'явився, через канцелярію суду 15.05.2025 (вх. № 24687/25) подав заперечення на клопотання, в якому також просив проводити судовий розгляд без його участі. Звернув увагу слідчого судді, що наявна в матеріалах кримінального провадження копія довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.03.2025 № 2025/2334, відповідно до якої солдату ОСОБА_4 проведено медичний огляд у військово-лікарській комісії в/ч НОМЕР_1 , за результатами якої останнього визнано придатним до військової служби. У вказаній довідці відсутні відомості про будь-яке можливе психічне захворювання ОСОБА_4 . Відповідно до п.2.4.10 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого визначеному наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. Слідчий зазначає, що у матеріалах кримінального провадження № 62025170020005346 від 25.04.2025 будь-які докази на підтвердження відомості про оскарження довідки відсутні. Сторона захисту не зверталася до органу досудового розслідування в межах даного кримінального провадження про направлення підозрюваного ОСОБА_4 для проходження повторного ВЛК.
У судовому засіданні адвокат ОСОБА_3 підтримав заявлене клопотання, просив таке задоволити з підстав, у ньому наведених. Адвокат пояснив, що подав клопотання про направлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на повторне проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення дійсної причини відмови його підзахисним від виконання бойового завдання, а також з метою встановлення фактичного стану здоров'я особи військовослужбовця та визначення його придатності до подальшого проходження військової служби. Захисник повідомив, що крім цього звернувся до органу досудового розслідування вже після звернення до слідчого судді, при цьому на підтвердження даної обставини адвокат не надав доказу. Адвокат повідомив, що наданий час довідка ВЛК оскаржена в позасудовому порядку, водночас доказу на підтвердження подання скарги слідчому судді не надано.
Слідчий суддя, заслухавши учасника судового засідання, дослідивши клопотання з додатками, заперечення слідчого, приходить до таких висновків.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з'ясування питань права.
В силу приписів статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено судом з призначенням відповідної судової експертизи.
У п. 71 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Дульський проти України» (заява № 61679/00) від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.
Згідно ч.2 ст.242 КПК України, слідчий або прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи лише щодо: 1) встановлення причин смерті; 2) встановлення тяжкості та характеру тілесних ушкоджень; 3) визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності; 4) встановлення віку особи, якщо це необхідно для вирішення питання про можливість притягнення її до кримінальної відповідальності, а іншим способом неможливо отримати ці відомості; 6) визначення розміру матеріальних збитків, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди, розміру шкоди немайнового характеру, шкоди довкіллю, заподіяного кримінальним правопорушенням.
Отже призначення такий вид експертизи, як направлення на повторне проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення його фактичного стану здоров'я та визначення придатності до подальшого проходження військової служби не входить в коло обов'язкових питань для експертного дослідження згідно норм кримінально-процесуального закону.
Призначення експертизи з інших питань, її необхідність та доцільність в кожному окремому випадку оцінюються в рамках конкретного кримінального провадження, виходячи із загальних засад кримінального провадження, враховуючи принцип економії процесуального ресурсу Держави.
Статтями 243, 244 КПК України передбачено, що експерт може бути залучений слідчим суддею за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених ст.244 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.244 КПК України сторона захисту має право звернутися до слідчого судді з клопотанням про проведення експертизи у разі, якщо:
1) для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта, проте сторона обвинувачення не залучила його або для вирішення залученим стороною обвинувачення експертом поставлені запитання, що не дозволяють дати повний та належний висновок з питань, для з'ясування яких необхідне проведення експертизи, або існують достатні підстави вважати, що залучений стороною обвинувачення експерт внаслідок відсутності у нього необхідних знань, упередженості чи з інших причин надасть або надав неповний чи неправильний висновок;
2) сторона захисту не може залучити експерта самостійно через відсутність коштів чи з інших об'єктивних причин.
Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями регламентується Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.
Відповідно до п.1.1 розд.І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п.1.2 розд.І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розд. І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах). Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Відповідно до п. 2.4.4. на ВЛК регіону покладаються, серед іншого, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно з п. 2.4.5. ВЛК регіону має право, зокрема приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Пунктом 2.4.6. розділу І Положення №402 встановлено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Згідно п. 2.5.4. розділу І Положення №402 штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.
Відповідно до п. 1.2. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК, зокрема, з метою визначення придатності військовослужбовців до військової служби;
Пунктом 1.2. розділу ІІ Положення №402 встановлено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Відповідно до п. 20.2. Положення №402 постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.
Пунктом 20.3 Положення №402 передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови відповідного змісту щодо придатності чи непридатності до військової служби зокрема.
За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".
У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".
Відповідно до п. 22.12 Положення №402, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повинні бути реалізовані негайно.
Якщо постанова ВЛК не реалізована та в стані здоров'я оглянутого, незалежно від терміну, за його заявою або висновками лікарів закладів охорони здоров'я (установ) виникли зміни, то проводиться повторний медичний огляд.
Слідчий суддя вважає за необхідне звернути увагу на те, що підзахисний заявника клопотання не був позбавлений права надати лікарям ВЛК військової частини НОМЕР_1 свої медичні документи, що свідчать про наявність у ОСОБА_4 захворювань, які унеможливлюють проходження ним військової служби за станом здоров'я.
Однак, матеріали справи не містять доказів на підтвердження реалізації вищезазначеного права особою, в інтересах якої подане дане клопотання, під час проходження ним ВЛК при військовій частині НОМЕР_1 у березні 2025 року, що в свою чергу викликало б сумніви щодо придатності позивача до подальшої військової служби в особливий період та слугувало підставою для прийняття ВЛК відповідного рішення (постанови ВЛК).
Нормою п. 6.1 Положення визначено, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.
Як було встановлено у судовому засіданні, підозрюваний та його захисник до слідчого з клопотанням про направлення на повторне проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення його фактичного стану здоров'я та визначення придатності до подальшого проходження військової служби перед зверненням до слідчого судді не зверталися.
При цьому, слідчий суддя звертає увагу сторони захисту на те, що виходячи із законодавчих приписів, сторона захисту наділена правами та можливостями ефективно реалізувати свої права, в тому числі, за наявності обґрунтованих підстав, керуючись ст.220 КПК України, заявляти клопотання слідчому про проведення експертизи, а також клопотати про забезпечення експертної установи відповідними матеріалами для проведення такої експертизи в межах досудового розслідування у кримінальному провадженні №62025170020005346 від 25.04.2025, у якому ОСОБА_4 повідомлено про підозру за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.402 КК України.
Відповідно до ч.3 ст.26 КПК України слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
З врахуванням наведеного, підстави для вирішення заявленого в клопотанні питання слідчим суддею відсутні.
Таким чином, з метою дотримання загальних засад кримінального провадження з метою досягнення його завдань в рамках належної правової процедури, оскільки розгляд клопотання захисника про направлення не повторне проходження ВЛК виходить за межі процесуальної компетенції слідчого судді, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 22, 26, 110, 243, 244, 284, 303 - 307, 376 КПК України, -
постановив:
У задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_3 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_4 , про направлення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на повторне проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення його фактичного стану здоров'я та визначення придатності до подальшого проходження військової служби відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали проголошено 19.05.2025 о 11:45.
Слідчий суддя ОСОБА_1