19 травня 2025 року
м. Київ
справа №600/7387/23-а
адміністративне провадження №К/990/18999/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів: Жука А.В., Мартинюк Н.М.,
перевіривши касаційну скаргу Служби безпеки України на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.09.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі №600/7387/23-а за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Служби безпеки України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені при звільненні із зазначенням окремо кожного виду виплати та неознайомлення його з наказом про звільнення i ненадання йому грошового атестату та витягу з наказу про звільнення;
- зобов'язати відповідача виконати вимоги чинного законодавства шляхом ознайомлення його з наказом про звільнення, надання йому витягу з наказу про звільнення та грошового атестату та надання йому письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні iз зазначенням окремо кожного виду виплати (основне та додаткове грошове забезпечення, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які він право);
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати додаткової винагороди в poзмipi 30000,00 грн пропорційно розрахунку на місяць за період з 05.05.2023 по 21.08.2023;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити додаткову винагороду в poзмipi 30000,00 грн пропорційно розрахунку на місяць за період з 05.05.2023 по 21.08.2023;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати допомоги на оздоровлення за 2022 та 2023 роки;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2022 та 2023 роки;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2022 та 2023 роки;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2022 та 2023 роки;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації вартості не отриманого харчування за період з 23.06.2020 по день звільнення;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити вартість не отриманого харчування за період з 23.06.2020 по день звільнення;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за весь період служби;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за весь період служби;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати грошової компенсації за невикористані відпустки за 2022 та 2023 роки;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за невикористанні відпустки за 2022 та 2023 роки;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 роки з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи встановленими станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно Законом України "Про Державний бюджет України на 2020", Законом України "Про Державний бюджет України на 2021", Законом України "Про Державний бюджет України на 2022" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023";
- зобов'язати відповідача провести нарахування та виплати грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 встановленого відповідно Законом України "Про Державний бюджет України на 2020", Законом України "Про Державний бюджет України на 2021", Законом України "Про Державний бюджет України на 2022" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023" та відповідного тарифного коефіцієнту з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборі;
- зобов'язати відповідача видати оновлені документа для установи Пенсійного фонду України з врахуванням вcix необхідних виплат належних йому відповідно до чинного законодавства та направити їx до установи Пенсійного фонду України для вірного нарахування пенсії;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому середній заробіток за весь час затримки належних йому на день звільнення виплат по день фактичного розрахунку після проведення остаточного розрахунку із ним.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.09.2024, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо непроведення нарахування та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 роки з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи встановленими станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно Законом України "Про Державний бюджет України на 2020", Законом України "Про Державний бюджет України на 2021", Законом України "Про Державний бюджет України на 2022" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023";
Зобов'язано Службу безпеки України нарахувати та виплати ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 20.05.2023 з використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 встановленого відповідно Законом України "Про Державний бюджет України на 2020", Законом України "Про Державний бюджет України на 2021", Законом України "Про Державний бюджет України на 2022" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023" та відповідного тарифного коефіцієнту з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборі;
Визнано протиправною бездіяльність Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 15.12.2015 по 28.02.2018.
Зобов'язано Службу безпеки України нарахувати та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 15.12.2015 по 28.02.2018.
Зобов'язано Службу безпеки України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області документи з оновленим розміром та складовими грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
В іншій частині позовних вимог у задоволенні позову відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Служби безпеки України судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції від 01.12.2023 судового збору у розмірі 1431,47 грн.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, 30.04.2025 Служба безпеки України засобами поштового зв'язку подала касаційну скаргу, яка надійшла до Верховного Суду 05.05.2025.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Суд зазначає таке.
Під час перевірки зазначеної касаційної скарги на предмет дотримання вимог статті 330 КАС України встановлено, що в матеріалах справи відсутній документ про сплату судового збору.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.
Підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, але не більше 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 цього Закону ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, зокрема, фізичною особою встановлена на рівні 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 1 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив: 2684 грн.
Встановлено, що позов у цій справі заявлено у 2023 році фізичною особою, три немайнові вимоги та похідні від яких були задоволені судами.
Однак, відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, ставка судового збору за подання цієї касаційної скарги через підсистему «Електронний Суд» складає 5153,28 грн.
Згідно з частиною другою статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього кодексу.
Отже, касаційна скарга не відповідає вимогам статті 330 КАС України, а тому відповідно до частини другої статті 332 КАС України Суд дійшов висновку про залишення її без руху зі встановленням особі, яка її подала, строку для усунення недоліків, а саме: надання документа про сплату судового збору у визначеному Судом розмірі.
Керуючись статтями 169, 248, 328, 330, 332 КАС України, Верховний Суд
Касаційну скаргу Служби безпеки України на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.09.2024 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2025 у справі №600/7387/23-а - залишити без руху.
Надати скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Ж.М. Мельник-Томенко
А.В. Жук
Н.М. Мартинюк ,
Судді Верховного Суду