Справа № 320/3640/23 Суддя (судді) першої інстанції: Дудін С.О.
14 травня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Аліменка В. О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря судового засідання: Керімова К.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
У лютому 2023 року позивач, Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку;
- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переглянути граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку з дотриманням вимог п. 3.2 Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затвердженої постановою НКРЕКП від 27.09.2022 №1221.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю:
Визнано протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку.
Зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переглянути граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку з дотриманням вимог п. 3.2 Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затвердженої постановою НКРЕКП від 27.09.2022 №1221.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги, апелянт зазначає, що Постанова № 332, з урахуванням змін, внесених згідно з постановою НКРЕКП 26.04.2022 № 413 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332 та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕКП від 08 квітня 2020 року № 766», не містить норм, а передбачає лише настанови, які можуть стабілізувати дії учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України. Таким чином, внаслідок неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи помилково було встановлено, що настанова, яка міститься у пункті 6 Постанови № 332, є граничними цінами, що встановлюються відповідно до Закону про НКРЕКП та Методики. Зважаючи, що граничні ціни встановлюються виключно відповідно до Методики, стає очевидним, що затвердити граничні ціни до її прийняття неможливо.
Апелянт вказує, що тимчасові обмеження запроваджені підпунктом 6 пункту 1 Постанови № 332 є нічим іншим як рекомендаціями до заявок, щодо зазначень ціни на електричну енергію на РДН/ВДР, які покликані забезпечити стабільне функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії та мають тимчасовий характер (на період дії в Україні воєнного стану). Таким чином, на думку апелянта, суд першої інстанції за неповного з'ясування обставин, що мають значеня для справи не встановив, що підпунктом 6 пункту 1 Постанови № 332 не встановлювались граничні ціни та посилаючись на норми Методики не врахував, що вона була прийнята набагато пізніше ніж запроваджені тимчасові обмеження підпунктом 6 пункту 1 Постанови №332, а тому переглядати запроваджені тимчасові обмеження не було підстав у зв'язку з продовженням дії правового режиму воєнного стану.
Також апелянт наголошує, що після того, як до НКРЕКП надійшли звернення АТ «Оператор ринку» (лист від 27.09.2022 № 01-31/1348) та НЕК «Укренерго» (лист від 28.09.2022 № 01/42697) щодо наявності істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, враховуючи пункт 3.1 глави 3 Методики, НКРЕКП було направлено запит від 28.09.2022 № 11186/22.3.1/7-22 до Міністерства енергетики України, АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго» щодо отримання пропозицій стосовно встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку. За результатами опрацювання наданих пропозицій, на засіданні НКРЕКП, яке відбулося у формі відкритого слухання 05.10.2022, Регулятором було схвалено проєкт постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» (далі - Проєкт постанови), який разом з обґрунтуванням і матеріалами було оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП, з метою отримання зауважень та пропозицій. Отримані зауваження та пропозиції до Проєкту постанови було опрацьовано та розміщено на офіційному вебсайті НКРЕКП. В подальшому відбувались декілька відкритих обговорень.
При цьому, листом від 20.02.2023 позивач - ПАТ «Донбасенерго» звернувся до Регулятора з проханням зняти питання щодо прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП, призначене на 21.02.2023, з метою його подальшого опрацювання.
Таким чином, апелянт наголошує, що позиція та дії Позивача є вкрай непослідовними та незрозумілими, оскільки спочатку Позивач просить зняти питання щодо прийняття постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», а потім звертається до суду з проханням визнати протиправною бездіяльність Регулятора з неперегляду граничних цін, які і не встановлювались.
Водночас, Регулятор діє в межах повноважень, встановлених чинним законодавством та жодних ознак протиправної бездіяльності не вбачається, що не було з'ясовано судом першої інстанції.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 січня 2025 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року у справі № 320/3640/23 - залишити без змін.
У відзиві позивач зазначає, що відповідно до ст. 14, 17 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» постанова НКРЕКП № 322 є обов'язковою до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, в тому числі в частині застосування граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринку, які встановлені п. 6 вказаної постанови.
Позивач вказує, що до НКРЕКП надійшли звернення АТ «Оператор ринку» (лист від 27.09.2022 № 01-31/1348) та ПрАТ «НЕК «Укренерго» (лист від 28.09.2022 № 01/42697) щодо наявності істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку за підсумками другої декади вересня 2022 року (з 11.09.2022 по 20.09.2022). При цьому, всупереч статті 2 та абзацу шостому пункту 9 розділу XVII ЗУ «Про ринок електричної енергії», а також стаття 4 ЗУ «Про НКРЕКП», граничні ціни на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку не було переглянуто Відповідачем, що і стало підставою для звернення Позивача до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Відтак, на думку позивача, НКРЕКП всупереч статті 2 та абзацу шостому пункту 9 розділу XVII ЗУ «Про ринок електричної енергії», а також статті 4 ЗУ «Про НКРЕКП», граничні ціни на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку не було переглянуто, що свідчить про допущену Відповідачем бездіяльність, що і було встановлено судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення.
Після надходження до суду апеляційної інстанції матеріалів справи, ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2025 року призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги та просив залишити без змін рішення суду першої інстанції, вказавши, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність.
Представник НКРЕКП у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, вказуючи на правомірність дій Регулятора.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ПАТ «Донбасенерго» (ідентифікаційний код 23343582, місцезнаходження: 84306, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, 6) зареєстровано як юридична особа 26.08.1998 з основним видом діяльності за КВЕД 35.11 Виробництво електроенергії.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 27.06.2019 №1266, яка міститься за посиланням: https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-vidachu-litsenzii-z-virobnitstva-elektrichnoi-energii-pat-donbasenergo, позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка (Слов'янська ТЕС, яка знаходиться у Донецькій обл., Слов'янському р-ні, смт Райгородок, вул. Промислова зі встановленою потужністю 880 000 кВт; Старобешівська ТЕС, яка знаходиться у Донецькій обл., Старобешівському р-ні, м. Новий Світ, вул. Станціонна зі встановленою потужністю 2 060 000 кВт).
Підпунктом 6 пункту 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 «Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану» в редакції із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП від 26.04.2022 № 413, відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії», «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, введеним відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та продовженим Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, ураховуючи Протокол наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України від 25 лютого 2022 року, на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанову, за якою учасникам РДН/ВДР у торговій зоні «ОЕС України»:
у своїх заявках на торги на РДН та ВДР зазначати ціни на електричну енергію не вище ціни, що дорівнює для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) - 2000 грн/МВт·год та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) - 4000 грн/МВт·год. У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що перевищує ціну для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється ОР;
у своїх заявках на торги на РДН зазначати ціни на електричну енергію не нижче ціни, розрахованої ОР, що дорівнює для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) - 1378,97 грн/МВт·год (значення індексу ціни навантаження off-peak за останні 30 календарних днів станом на 27 лютого 2022 року) та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) - 2646,25 грн/МВт·год (значення індексу ціни навантаження peak за останні 30 календарних днів станом на 27 лютого 2022 року). У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що нижче ціни для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється ОР;
у своїх заявках на торги на ВДР зазначати ціни на електричну енергію не менше від значення 110 % від ціни РДН, визначеної ОР для кожного розрахункового періоду відповідної доби постачання. Якщо така ціна перевищує ціну, визначену відповідно до абзацу другого цього пункту для відповідного розрахункового періоду, то учасникам РДН/ВДР у своїх заявках на торги на ВДР зазначати ціну на електричну енергію на рівні ціни, визначеної відповідно до абзацу другого цього пункту для відповідного розрахункового періоду. У разі зазначення учасником РДН/ВДР у своїй заявці на торги на ВДР ціни, що нижче ціни, визначеної ОР для кожного розрахункового періоду відповідної доби постачання, така заявка відхиляється ОР.
За результатами надходження на адресу НКРЕКП листів від 28.09.2022 від АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго», якими повідомлено щодо наявності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) за підсумками другої декади вересня 2022 року (з 11.09.2022 по 20.09.2022) та надання інформації стосовно показників, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 Методики №1221, відповідачем розпочато встановлену Методикою №1221 процедуру порядку встановлення та перегляду граничних цін.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції адміністративний позов задовольнив повністю та зазначив, що з урахуванням дії на території України воєнного стану для учасників РДН/ВДР у торговій зоні «ОЕС України» Регулятором визначена у пункті 6 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції Постанови №413) як бажана з точки зору держави модель поведінки, яка має обов'язковий характер для учасників ринку електричної енергії. Тому, на переконання суду, встановлені підпунктом 6 пункту 1 Постанови №332 в редакції із змінами, внесеними згідно з постановою № 413 від 26.04.2022 ціни є граничними як такі, що встановлені означеною Постановою та зазначаються учасниками ринку у заявках на РДН.
Суд вказав, що листом від 28.09.2022 №13920/1-22 АТ «Оператор ринку» повідомлено НКРЕКП на виконання пункту 3 Постанови №1221 щодо наявності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку за підсумками другої декади вересня 2022 року (з 11.09.2022 по 20.09.2022) та надано інформацію стосовно показників, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 Методики №1221 щодо істотного коливання цін на РДН та на ВРД. Листом НЕК «Укренерго» на виконання постанови №1221 Регулятора повідомлено, що за результатами проведених розрахунків встановлено наявність істотного коливання цін на балансуючому ринку, визначеного підпунктами 1 та 2 Методики №1221.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що відповідачем не було вчинено жодних активних дій, направлених на перегляд встановлених 26.04.2022 постановою НКРЕКП від 26.04.2022 №413 граничних цін на РДН. На тлі цього висновується, що не врегулювання НКРЕКП упродовж тривалого часу означеного питання власне і є підтвердженням бездіяльності відповідача.
Враховуючи означені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ПАТ «Донбасенерго» у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно з частиною першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII), «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі - Закон № 2019-VIII) та Методикою визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затверджена Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.09.2022 № 1221 (далі - Методика).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з абзацом 3 п. 1 ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії, агрегації; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності та ін.
Відтак, саме на Відповідача покладено реалізацію моніторингу, контролю та державного регулювання діяльності. з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; державного контролю та застосування заходів впливу; використання інших засобів, передбачених законом.
До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, який включає в тому числі положення щодо особливостей розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів з третіми державами, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; встановлення (зміна) граничних нижніх меж обсягів обов'язкового продажу та купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» відповідно до цього Закону; здійснення інших повноважень, передбачених законом (ч. 3 ст. 6 Закону № 2019-VIII).
Згідно з положеннями частини першої статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема, правила ринку, правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та зміни до них відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії»; порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення державних регульованих цін і тарифів для суб'єктів природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг, а також для інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом; встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом, та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу; виконує інші функції та повноваження, визначені законом.
Регулятор має право, зокрема, приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов'язковими до виконання; встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони відповідно до методики, визначеної Регулятором; інші права, визначені законом.
Порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення державних регульованих цін і тарифів для суб'єктів природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг, а також для інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджені Регулятором, мають бути недискримінаційними і прозорими та підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора та в офіційному друкованому виданні. При розробленні та затвердженні зазначених методик Регулятор має забезпечити, щоб суб'єкти природних монополій у сферах енергетики та комунальних послуг отримали належні стимули на коротко- та довгостроковий періоди щодо підвищення ефективності, ліквідації перехресного субсидіювання між видами діяльності та групами споживачів, сприяння ринковій інтеграції та безпеці постачання.
У разі застосування будь-якого способу державного регулювання цін порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення тарифів повинні забезпечити покриття економічно обґрунтованих витрат, залучення необхідних інвестицій, дотримання екологічних вимог, вимог якості та безпеки, обґрунтованої прибутковості. Такі порядки (методики) повинні сприяти використанню місцевих, відновлюваних та вторинних енергетичних ресурсів, а також сприятливих до навколишнього природного середовища технологій.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону №2019-VIII основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку; кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; кодексом комерційного обліку; правилами роздрібного ринку; іншими нормативно-правовими актами.
Правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку розробляються і адмініструються оператором ринку та затверджуються Регулятором.
Проекти правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, кодексів системи передачі та систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів, що можуть вплинути на конкуренцію, підлягають погодженню з Антимонопольним комітетом України.
Згідно з частиною четвертою статті 2 Закону №2019-VIII правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках, порядок організації та проведення торгів, порядок визначення ціни на електричну енергію, у тому числі у разі неконкурентної поведінки, порядок проведення розрахунків на цих ринках, порядок визначення вартості послуг оператора ринку та порядок її оплати, порядок розкриття інформації та оприлюднення інформації, порядок врегулювання спорів між оператором ринку та учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, порядок внесення змін до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Відповідно до статті 67 Закону №2019-VIII в Україні функціонує єдиний ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок.
Для участі на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку учасники ринку укладають з оператором ринку договір про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, типова форма якого є невід'ємною частиною правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Оператор ринку не має права відмовити в укладенні договору про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, якщо учасник ринку належним чином виконав усі умови правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку щодо доступу до ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Купівля-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку здійснюється за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Регулятор з метою забезпечення достатнього рівня ліквідності на ринку «на добу наперед» має право встановлювати:
1) виробникам (крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії) та імпортерам - граничну нижню межу обов'язкового місячного обсягу продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед», але не більше 30 відсотків їхнього місячного обсягу продажу електричної енергії відповідно до правил ринку;
2) оператору системи передачі та операторам систем розподілу - граничну нижню межу обов'язкової купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» з метою компенсації технологічних втрат електричної енергії на її передачу та розподіл електричними мережами відповідно;
3) виробникам, що здійснюють виробництво електричної енергії на гідроакумулюючих станціях, - граничну нижню межу обов'язкової купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» для покриття технологічних потреб гідроакумулюючих станцій.
З метою продажу/купівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку учасники цього ринку подають оператору ринку свої пропозиції (заявки). Форма та порядок подання пропозицій (заявок) визначаються правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
До торгів допускаються учасники ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, які відповідно до вимог правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку надали гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку. Види та порядок надання гарантій визначаються правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Ціна купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» визначається для кожного розрахункового періоду оператором ринку за принципом граничного ціноутворення на основі балансу сукупного попиту на електричну енергію та її сукупної пропозиції, а на внутрішньодобовому ринку - за принципом ціноутворення «по заявленій (пропонованій) ціні» відповідно до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Ціни на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку є вільними (ринковими) цінами.
За результатами торгів відповідно до правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники.
Купівля та продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку здійснюються на підставі відповідних договорів між учасником цього ринку та оператором ринку, укладених за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Оператор ринку у порядку та формі, визначених правилами ринку, інформує про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку для кожного розрахункового періоду.
Згідно з положеннями пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2019-VIII у разі істотного коливання цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку відповідно до методики, визначеної Регулятором, Регулятор має право встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони з відповідним обґрунтуванням. Рівень граничних цін має впливати на формування вільної (ринкової) ціни у мінімальний спосіб. Доцільність встановлення і рівень граничних цін у разі їх встановлення мають переглядатися Регулятором не менше одного разу на шість місяців. Граничні ціни встановлюються Регулятором після консультацій з Антимонопольним комітетом України.
Колегія суддів звертає увагу на вищевказаний припис та наголошує, що останнім передбачено саме право (а не обов'язок) Регулятора відповідно до методики, визначеної Регулятором, встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку у разі істотного коливання цін.
Як вбачається з матеріалів справи, підпунктом 6 пункту 1 Постанови №332 в редакції із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП від 26.04.2022 № 413, на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанову, за якою учасникам РДН/ВДР у торговій зоні «ОЕС України»:
у своїх заявках на торги на РДН та ВДР зазначати ціни на електричну енергію не вище ціни, що дорівнює для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) - 2000 грн/МВт·год та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) - 4000 грн/МВт·год. У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що перевищує ціну для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється ОР;
у своїх заявках на торги на РДН зазначати ціни на електричну енергію не нижче ціни, розрахованої ОР, що дорівнює для годин мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) - 1378,97 грн/МВт·год (значення індексу ціни навантаження off-peak за останні 30 календарних днів станом на 27 лютого 2022 року) та для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) - 2646,25 грн/МВт·год (значення індексу ціни навантаження peak за останні 30 календарних днів станом на 27 лютого 2022 року). У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що нижче ціни для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється ОР.
Якщо така ціна перевищує ціну, визначену відповідно до абзацу другого цього пункту для відповідного розрахункового періоду, то учасникам РДН/ВДР у своїх заявках на торги на ВДР зазначати ціну на електричну енергію на рівні ціни, визначеної відповідно до абзацу другого цього пункту для відповідного розрахункового періоду. У разі зазначення учасником РДН/ВДР у своїй заявці на торги на ВДР ціни, що нижче ціни, визначеної ОР для кожного розрахункового періоду відповідної доби постачання, така заявка відхиляється ОР.
Суд першої інстанції, зазначаючи, що з урахування дії на території України воєнного стану для учасників РДН/ВДР у торговій зоні «ОЕС України» Регулятором визначена у пункті 6 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції Постанови №413) як бажана з точки зору держави модель поведінки, яка має обов'язковий характер для учасників ринку електричної енергії, посилався на відповідні висновки Верховного Суду у постановах від 06.11.2024 у справі № 905/136/23, від 29.10.2024 у cправі № 910/3745/23, від 08.10.2024 у cправі № 910/15718/23.
Колегія суддів не погоджується з вищевказаними посиланнями, оскільки по-перше, останні викладені Касаційним господарським судом в межах господарських правовідносин, по-друге, вказані висновки викладені щодо інших пунктів Постанови № 332, аніж ті, що є спірними в цій справі.
Апеляційний суд звертає увагу, в цій справі взагалі не є спірним питання встановлення Регулятором граничних цін Постановою № 332, оскільки останнє не є предметом спору у справі.
Спірним в цій справі є встановлення наявності/відсутності протиправної бездіяльності Регулятора щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, та, як наслідок, наявність/відсутність підстав для зобов'язання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, переглянути граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку з дотриманням вимог п. 3.2 Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затвердженої постановою НКРЕКП від 27.09.2022 №1221.
Так, Методикою № 1221 визначено критерії істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (далі - РДН), внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР) та балансуючому ринку, а також порядок встановлення і перегляду граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
Отже, вказана Методика є продовженням та фактично втіленням законодавчого припису пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2019-VIII, на який суд посилався вище, та яким передбачено, що у разі істотного коливання цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку відповідно до методики, визначеної Регулятором, Регулятор має право встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони з відповідним обґрунтуванням.
Відповідно до пункту 1.2 розділу 1 Методики №1221 істотне коливання цін - коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, що визначається істотним у порядку, встановленому цією Методикою.
Згідно з пунктом 2.1 розділу 2 Методики №1221 істотним коливанням цін на РДН є:
1) досягнення ціною на РДН рівня, що становить 95 і більше відсотків від максимальної граничної ціни на РДН або 105 і менше відсотків від мінімальної граничної ціни на РДН (у разі застосування граничних цін), упродовж трьох останніх декад у щонайменше 30 відсотках розрахункових періодів;
або
2) відхилення середньоарифметичної ціни на РДН більше ніж на 10 % у напрямку збільшення або зменшення, що виникає одночасно в одному напрямку у двох із таких періодів: за останню декаду у порівнянні з декадою, що їй передувала; за три останні декади у порівнянні з трьома декадами, що їм передували; за дев'ять останніх декад у порівнянні з дев'ятьма декадами, що їм передували.
Положеннями пунктів 2.4, 2.6, 2.8 розділу 2 Методики №1221 визначено, що Оператор ринку (далі - ОР) кожного першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, здійснює розрахунок показників, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 цієї глави, та перевірку наявності істотного коливання цін на РДН та ВДР по кожній торговій зоні.
ОР до 15:00 кожного першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, розміщує на своєму вебсайті інформацію: про показники, розраховані відповідно до підпункту 1 пункту 2.1 та підпункту 1 пункту 2.2 цієї глави, якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначених підпунктів одночасно на РДН та ВДР; про показники, розраховані відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 цієї глави, у випадку відсутності граничних цін встановлених НКРЕКП або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін відповідно до зазначених підпунктів одночасно на РДН та ВДР.
Якщо за результатами розрахунків встановлено наявність істотного коливання цін на РДН та ВДР, визначеного підпунктом 1 пункту 2.1 та підпунктом 1 пункту 2.2 цієї глави одночасно, ОР не пізніше 15:00 першого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.
У випадку відсутності граничних цін, встановлених НКРЕКП, або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 40 днів, та якщо за результатами розрахунків ОР встановлено наявність істотного коливання цін на РДН та ВДР, визначеного підпунктом 2 пункту 2.1 та підпунктом 2 пункту 2.2 цієї глави одночасно, ОР не пізніше 15:00 п'ятого робочого дня декади, наступної за розрахунковою декадою, повідомляє про це НКРЕКП.
Порядок встановлення та перегляду граничних цін визначений розділом 3 Методики №1221, пункту 3.1 якого НКРЕКП після отримання від ОР та АР інформації про наявність істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, визначеного підпунктом 2 пункту 2.1, підпунктом 2 пункту 2.2 та підпунктом 2 пункту 2.3 глави 2 цієї Методики, у разі відсутності граничних цін встановлених НКРЕКП або за умови, що термін дії рішення НКРЕКП щодо встановлення граничних цін спливає протягом наступних 30 днів, у випадку доцільності встановлення граничних цін направляє до ОР, АР та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, запит на отримання пропозицій щодо встановлення граничних цін.
НКРЕКП після отримання від ОР та АР інформації про наявність істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, визначеного підпунктом 1 пункту 2.1, підпунктом 1 пункту 2.2 та підпунктом 1 пункту 2.3 глави 2 цієї Методики, та у випадку доцільності перегляду граничних цін направляє до ОР, АР та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, запит на отримання пропозицій щодо перегляду граничних цін.
Згідно з пунктом 3.2 розділу 3 Методики №1221 при встановленні або перегляді граничних цін для кожної торгової зони Регулятором враховується (за наявності), зокрема: інформація щодо індексу споживчих цін; інформація щодо індексу цін виробників; ціна на електричну енергію, що склалась на ринку електричної енергії тощо; отримані пропозиції щодо рівня граничних цін.
Рівень граничних цін має впливати на формування вільної (ринкової) ціни у мінімальний спосіб.
Пунктом 3.3 розділу 3 Методики №1221 визначено, що рішення про встановлення або перегляд граничних цін приймається Регулятором відповідно до такої процедури:
1) розроблення та оприлюднення проєкту рішення НКРЕКП разом із матеріалами, що обґрунтовують необхідність прийняття такого рішення, не пізніше як за три робочі дні до дня проведення засідання;
2) схвалення проєкту рішення НКРЕКП на засіданні, яке проводиться у формі відкритого слухання;
3) оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП схваленого проєкту рішення НКРЕКП разом з: обґрунтуванням необхідності прийняття рішення НКРЕКП; матеріалами, що необхідні для прийняття рішення НКРЕКП; інформацією про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції до проєкту рішення НКРЕКП, про дату, час та місце проведення відкритого обговорення проєкту рішення НКРЕКП, електронну адресу, на яку мають подаватись зауваження та пропозиції, прізвище, ім'я, по батькові та телефон контактної особи. Строк, протягом якого приймаються зауваження і пропозиції, не може бути меншим ніж 3 календарні дні з дня оприлюднення проєкту рішення;
4) надання зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП у письмовій та електронній формі у форматах doc, docx, що має містити інформацію щодо представників, що планують взяти участь у відкритих обговореннях зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП;
5) проведення відкритого обговорення та консультацій щодо отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП, що здійснюється за участі: керівника структурного підрозділу НКРЕКП, до компетенції якого належить питання, яке винесено на відкрите обговорення; осіб, які надали зауваження та пропозиції до схваленого проєкту рішення НКРЕКП; інших зацікавлених осіб, що подали заявки на участь у відкритих обговореннях отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП. На відкритому обговоренні отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП обговорюються зауваження та пропозиції, надані до схваленого проєкту рішення НКРЕКП, їх обґрунтування, а також пропозиції НКРЕКП та інших учасників щодо їх можливого врахування. Результати відкритого обговорення отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП оформлюються протоколом, у якому зазначаються дата проведення відкритого обговорення, прізвище та ініціали, посада та місце роботи учасників відкритого обговорення та розгляду зауважень і пропозицій, назва проєкту рішення, що підлягає відкритому обговоренню. Протокол підписується керівником структурного підрозділу НКРЕКП, до компетенції якого належить питання, яке винесено на відкрите обговорення;
6) розгляд та прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що здійснюється не раніше ніж через 3 робочі дні з дня оприлюднення протоколу відкритого обговорення отриманих зауважень та пропозицій до схваленого проєкту рішення НКРЕКП.
Пунктами 3.4, 3.5 розділу 3 Методики №1221 визначено, що рішення про встановлення або перегляд граничних цін приймається Регулятором після проведення консультації з Антимонопольним комітетом України у формі проведення робочих зустрічей, спільних нарад та листування.
Рішення Регулятора про встановлення або перегляд граничних цін діє до набрання чинності новим рішенням Регулятора про встановлення або перегляд граничних цін, але не більше шести місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, до НКРЕКП надійшли звернення АТ «Оператор ринку» (лист від 27.09.2022 № 01-31/1348) та НЕК «Укренерго» (лист від 28.09.2022 № 01/42697) щодо наявності істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
Ураховуючи пункт 3.1 глави 3 Методики, НКРЕКП було направлено запит від 28.09.2022 № 11186/22.3.1/7-22 до Міністерства енергетики України, АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго» щодо отримання пропозицій стосовно встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції обґрунтував свої мотиви тим, що відповідачем не було вчинено жодних активних дій, направлених на перегляд встановлених 26.04.2022 постановою НКРЕКП від 26.04.2022 №413 граничних цін на РДН. На тлі цього висновується, що не врегулювання НКРЕКП упродовж тривалого часу означеного питання власне і є підтвердженням бездіяльності відповідача.
Апеляційний суд з таким висновком не погоджується, оскільки останній прямо суперечить обставинам справи, а також твердженням, які наводив суд в оскаржуваному рішенні.
Так, першочергово, суд звертає увагу, що встановлюючи фактичні обставини справи, суд першої інстанції зазначив, що за результатами надходження на адресу НКРЕКП листів від 28.09.2022 від АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго», якими повідомлено щодо наявності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР) за підсумками другої декади вересня 2022 року (з 11.09.2022 по 20.09.2022) та надання інформації стосовно показників, передбачених пунктами 2.1 та 2.2 Методики №1221, відповідачем розпочато встановлену Методикою №1221 процедуру порядку встановлення та перегляду граничних цін.
Відтак, зазначення судом першої інстанції твердження про те, що після отримання вказаних листів з інформацією про наявність істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР), Регулятором було розпочато встановлену Методикою №1221 процедуру порядку встановлення та перегляду граничних цін, вже суперечить подальшому висновку про невчинення відповідачем «жодних активних дій», оскільки НКРЕКП було вчинено дії, прямо передбачені Методикою, а саме, згідно з пунктом 3.1 глави 3 Методики, НКРЕКП було направлено запит від 28.09.2022 № 11186/22.3.1/7-22 до Міністерства енергетики України, АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго» щодо отримання пропозицій стосовно встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
В подальшому, досліджуючи фактичні обставини справи, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Так, Регулятору було надіслано пропозиції НЕК «Укренерго» листом від 29.09.2022 № 01/43029, АТ «Оператор ринку» листом від 29.09.2022 № 01-42/1355 та Міністерства енергетики України листом від 29.09.2022 № 26/1.2-4.1-14193 щодо встановлення граничних цін.
За результатами опрацювання наданих пропозицій, на засіданні НКРЕКП у формі відкритого слухання 05.10.2022, Регулятором було схвалено проєкт постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», який разом з обґрунтуванням і матеріалами було оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП, з метою отримання зауважень та пропозицій.
Отримані зауваження та пропозиції до Проєкту постанови було опрацьовано та розміщено на офіційному вебсайті НКРЕКП.
В подальшому, 12.10.2022 в режимі відеоконференції відбулося відкрите обговорення (розгляд зауважень та пропозицій) схваленого Проєкту постанови, за результатами якого складено та оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП протокол відкритого обговорення.
При цьому, як вказав Відповідач та не заперечував Позивач, жодного з представників Позивача на відкритому обговоренні 12.10.2022 не було.
Як підтверджується відповідним протоколом, представником Міністерства енергетики України на відкритому обговоренні, зокрема, було зазначено, що для забезпечення стабільної роботи ринку електричної енергії та недопущення збитків і погіршення фінансового становища учасників ринку, підвищення граничних цін необхідно розглядати в комплексі зі змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії» (далі - Постанова № 483), якими передбачено розширення кола виробників електричної енергії, залучених до виконання спеціальних обов'язків, а саме покладання спеціальних обов'язків також на енергогенеруючі компанії теплових електростанцій. Тому на відкритому обговоренні 12.10.2022 була прийнята спільна позиція щодо визначення розміру граничних цін з умовою про необхідність їх врахування з урахуванням прогнозованого фінансового навантаження на ДП «НАЕК ЕНЕРГОАТОМ» та ПрАТ «УКРГІДРОЕНЕРГО», а також необхідності розширення потенційних надавачів загальносуспільних послуг (мова йде про внесення змін до Постанови №483).
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2022 № 1206, внесено зміни до Постанови № 483, якими передбачено продовження дії Постанови № 483, проте не передбачено норми щодо поширення покладання загальносуспільних послуг (спеціальних обов'язків) на енергогенеруючі компанії теплових електростанцій. З огляду на те, що на енергогенеруючі компанії теплових електростанцій не було покладено загальносуспільних послуг (спеціальних обов'язків), рівні граничних цін, які були визначені за результатами відкритих обговорень, втратили свою актуальність.
На наступному відкритому засіданні НКРЕКП 26.12.2022 винесено на повторне відкрите обговорення питання щодо встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку.
В подальшому у період з 03.01.2023 по 11.01.2023 до НКРЕКП надійшла низка пропозицій та зауважень до схваленого проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», які було опрацьовано, узагальнено та оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП.
Надалі 18.01.2023 в режимі відеоконференції відбулося відкрите обговорення (розгляд зауважень та пропозицій) проєкту рішення НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», за результатами якого, складено та оприлюднено на офіційному вебсайті НКРЕКП протокол відкритого обговорення.
У обговоренні 18.01.2023, зокрема, взяв участь представник Позивача О. Житченко, що останнім не заперечується. Так, на відкритому обговоренні 18.01.2023 була прийнята спільна позиція щодо визначення розміру граничних цін.
Крім того, питання щодо прийняття постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було винесено на відкрите засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритих слухань, на 21.02.2023 (питання 45 порядку денного).
Як підтверджується матеріалами справи, до початку вказаного слухання 21.02.2023, до Регулятора надійшли звернення учасників ринку, а саме: АТ «Оператор ринку» (лист від 17.02.2023 № 01-42/411411) щодо недоцільності прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», ТОВ «Фірма «Технова» (лист від 20.02.2023 № 129) щодо перенесення розгляду рішення про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку та безпосередньо Позивача ПАТ «Донбасенерго» (лист від 20.02.2023 № 01-1.3/00236) з проханням зняти питання щодо прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП, призначене на 21.02.2023, з метою його подальшого опрацювання.
На вказаному відкритому засіданні Комісії 21.02.2023 у формі відкритих слухань виступили представники АТ «Оператор ринку», ПрАТ «Укргідроенерго» та ПАТ «Донбасенерго» щодо необхідності повторного опрацювання рішення щодо встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, ураховуючи, що з періоду схвалення проєкту запропонованого рішення кон'юнктура ринку електричної енергії змінилась.
Ураховуючи зазначене, заявлену пропозицію учасників ринку електричної енергії (щодо недоцільності прийняття рішення), підтриману членом НКРЕКП, прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було знято з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП.
Аналізуючи наведені вище фактичні обставини щодо ходу розгляду проєкту постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» після отримання Регулятором листів листів від 28.09.2022 від АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго», якими повідомлено щодо наявності істотного коливання цін на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР), колегія суддів наголошує, що вказане питання послідовно було предметом розгляду на засіданнях 05.10.2022, 12.10.2022, 26.12.2022, 18.01.2023, 21.02.2023, участь в частині з яких брали і представники Позивача.
Апеляційний суд звертає увагу, що починаючи від факту отримання у вересні 2022 року листів АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго» з повідомленням щодо наявності істотного коливання цін на РДН та ВДР, Регулятором вчинялись активні дії у повній їх відповідності до Методики для прийняття відповідного рішення.
Зважаючи на те, що предметом спору є протиправна бездіяльність відповідача, апеляційний суд звертає увагу на релевантні правові висновки Верховного Суду. Так, вирішуючи спір, що стосувався бездіяльності НКРЕКП, яка полягала у неприйнятті рішення про встановлення економічно обґрунтованих тарифів на послуги транспортування природного газу, Верховний Суд у постанові від 08.12.2022 у справі №640/11726/19 зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового акту віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень, та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.
Таким чином, для визнання бездіяльності НКРЕКП протиправною необхідно дослідити чи дійсно Регулятор навмисно ухилявся від прийняття рішення щодо граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку.
Тотожний підхід до оцінки рішень (дій, бездіяльності) НКРЕКП був висловлений також у постановах Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №826/6713/18, від 30.08.2021 у справі № 640/22634/19, від 03.10.2023 у справі №160/2347/19, від 29.11.2023 у справі №640/13520/19.
З матеріалів справи вбачається і встановлено судом, що відповідач неодноразово здійснював розгляд питання встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, починаючи від отримання листів в кінці вересня 2022 року та до 21.02.2023 року, коли до Відповідача звернувся, в тому числі і Позивач, щодо зняття розгляду цього питання на відповідному засіданні для доопрацювання, що виключає наявність протиправної бездіяльності Регулятора.
Принагідно, апеляційний суд звертає увагу, що як підтвердив у відкритому судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник Позивача, позов у цій справі ПАТ «Донбасенерго» датований 16.02.2023 згідно з вихідною датою позовної заяви, в той час як чергове засідання щодо розгляду проєкту постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було призначено на 21.02.2023. Більше того, лист Позивача ПАТ «Донбасенерго» № 01-1.3/00236 з проханням зняти питання щодо прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП, призначеного на 21.02.2023, з метою його подальшого опрацювання, датований від 20.02.2023.
Тобто, апеляційний суд звертає увагу, що спочатку 16.02.2023 позивачем було подано позов щодо бездіяльності Регулятора щодо не перегляду граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, а в подальшому через чотири дні, будучи обізнаним про подальший призначений розгляд питання встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, подав лист Відповідачу від 20.02.2023 з проханням зняти питання щодо прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП, призначеного на 21.02.2023, з метою його подальшого опрацювання. Пояснень таких непослідовних дій Позивач у судовому засіданні не надав.
Крім іншого, суд також звертає увагу, що в подальшому вказане питання було врегульоване, а саме 27.06.2023 постановою НКРЕКП № 1126 «Про встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». Надалі граничні ціни, встановлені Постановою № 1126 переглядались постановою НКРЕКП від 09.11.2023 № 2099 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», постановою НКРЕКП від 20.05.2024 № 949 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», постановою НКРЕКП від 25.11.2024 № 1976 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», що також підтверджує належну реалізацію Регулятором свого права на встановлення граничних цін і їх перегляд.
Отже, в системному аналізі норм матеріального права, висновків Верховного Суду та фактичних обставин справи, досліджуючи, чи дійсно Регулятор навмисно ухилявся від прийняття рішення щодо граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, суд апеляційної інстанції встановив, зокрема, такі обставини:
- до НКРЕКП надійшли звернення АТ «Оператор ринку» (лист від 27.09.2022 № 01-31/1348) та НЕК «Укренерго» (лист від 28.09.2022 № 01/42697) щодо наявності істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку;
- НКРЕКП було направлено запит від 28.09.2022 № 11186/22.3.1/7-22 до Міністерства енергетики України, АТ «Оператор ринку» та НЕК «Укренерго» щодо отримання пропозицій стосовно встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку;
- Регулятору було надіслано пропозиції НЕК «Укренерго» листом від 29.09.2022 № 01/43029, АТ «Оператор ринку» листом від 29.09.2022 № 01-42/1355 та Міністерства енергетики України листом від 29.09.2022 № 26/1.2-4.1-14193 щодо встановлення граничних цін.
- за результатами опрацювання наданих пропозицій, на засіданні НКРЕКП у формі відкритого слухання 05.10.2022, Регулятором було схвалено проєкт постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку»;
- 12.10.2022 відбулося відкрите обговорення (розгляд зауважень та пропозицій) проєкту постанови, встановлено необхідність розглядати встановлення граничних цін в комплексі зі змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483;
- 26.12.2022 винесено на повторне відкрите обговорення питання щодо встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку;
- з 03.01.2023 по 11.01.2023 до НКРЕКП надійшла низка пропозицій та зауважень до схваленого проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку»;
- 18.01.2023 відбулося відкрите обговорення (розгляд зауважень та пропозицій) проєкту рішення НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку»;
- питання щодо прийняття постанови НКРЕКП «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було винесено на відкрите засідання НКРЕКП, що проводиться у формі відкритих слухань, на 21.02.2023 (питання 45 порядку денного)
- до початку вказаного слухання 21.02.2023, до Регулятора надійшли звернення учасників ринку, а саме: АТ «Оператор ринку» (лист від 17.02.2023 № 01-42/411411) щодо недоцільності прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку», ТОВ «Фірма «Технова» (лист від 20.02.2023 № 129) щодо перенесення розгляду рішення про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку та безпосередньо Позивача ПАТ «Донбасенерго» (лист від 20.02.2023 № 01-1.3/00236) з проханням зняти питання щодо прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП, призначене на 21.02.2023, з метою його подальшого опрацювання;
- на відкритому засіданні Комісії 21.02.2023 у формі відкритих слухань виступили представники АТ «Оператор ринку», ПрАТ «Укргідроенерго» та ПАТ «Донбасенерго» щодо необхідності повторного опрацювання рішення щодо встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, ураховуючи, що з періоду схвалення проєкту запропонованого рішення кон'юнктура ринку електричної енергії змінилась.
- з огляду на заявлену пропозицію учасників ринку електричної енергії (щодо недоцільності прийняття рішення), підтриману членом НКРЕКП, прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було знято з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП.
Враховуючи викладене, в спірних правовідносинах поведінка відповідача не давала підстави вважати, що після отримання звернень АТ «Оператор ринку» (лист від 27.09.2022 № 01-31/1348) та НЕК «Укренерго» (лист від 28.09.2022 № 01/42697) щодо наявності істотного коливання цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку, він свавільно чи необґрунтовано зупиняв розгляд питання визначення граничних цін чи в інший спосіб ухилявся від реалізації дій, передбачених Методикою.
Отже, відсутні підстави вважати, що відповідач безпосередньо та без будь-яких об'єктивних причин не вживав передбачених законодавством заходів для визначення граничних цін.
Більше того, як було встановлено судом апеляційної інстанції, прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку» було знято з розгляду порядку денного засідання НКРЕКП 21.02.2023 саме з ініціативи Позивача, а також інших учасників ринку, а саме: АТ «Оператор ринку» (лист від 17.02.2023 № 01-42/411411 щодо недоцільності прийняття проєкту постанови «Про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку»), ТОВ «Фірма «Технова» (лист від 20.02.2023 № 129 щодо перенесення розгляду рішення про встановлення граничних цін на РДН, ВДР та балансуючому ринку) та лист Позивача ПАТ «Донбасенерго» (від 20.02.2023 № 01-1.3/00236), однак, судом першої інстанції такі відомості помилково не було прийнято до уваги при прийнятті рішення.
Також суд першої інстанції, задовольняючи вимогу про зобов'язання НКРЕКП переглянути граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку з дотриманням вимог п. 3.2 Методики визначення істотного коливання цін та встановлення граничних цін на ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, затвердженої постановою НКРЕКП від 27.09.2022 №1221, не врахував, що 27.06.2023 постановою НКРЕКП № 1126 встановлено граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». Надалі граничні ціни, встановлені Постановою № 1126 переглядались постановою НКРЕКП від 09.11.2023 № 2099 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», постановою НКРЕКП від 20.05.2024 № 949 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», постановою НКРЕКП від 25.11.2024 № 1976 «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку», тобто, Регулятором вже було здійснено реалізацію права на встановлення граничних цін і їх перегляд.
Представник позивача в суді апеляційної інстанції підтвердила, що всі ці вищевказані постанови в судовому порядку позивачем не оскаржувались.
Враховуючи встановлені вище послідовні та активні дії Відповідача, спрямовані на встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, зупинку у розгляді вказаного питання саме за ініціативою, зокрема, Позивача, а також, розгляд та вирішення вказаного питання в подальшому, висновок суду першої інстанції про відсутність вчинення Регулятором дій, направлених на перегляд граничних цін, є необгрунтованим та спростовується матеріалами справи.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з положеннями статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 243, 315, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та може бути оскаржена протягом 30 днів, з урахуванням положень ст. 329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 19 травня 2025 року.
Головуючий суддя Л.В. Бєлова
Судді В.О. Аліменко,
Н.В. Безименна