Постанова від 19.05.2025 по справі 200/365/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року справа №200/365/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року (повне судове рішення складено 12 лютого 2025 року) у справі № 200/365/25 (суддя в І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Управління), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 82 процентів до 70 процентів;

- зобов'язати Управління проводити обчислення пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82 проценти сум грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 09.02.2022 № 151, що видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» виходячи із розміру відповідних сум грошового забезпечення, з 01.11.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у липні 2022 року відповідачем на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі № 320/4956/22 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі № 200/4472/24 проведено перерахунок його пенсії на підставі довідки від 09.02.2022 № 151, що видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області».

Однак при такому перерахунку з 01.11.2022 пенсію за вислугу років обчислено в розмірі не 82 проценти як при призначенні пенсії, а 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Про це він дізнався у грудні 2024 року.

Намагання вирішити спір в досудовому порядку не призвело до бажаного результату.

Вважав дії відповідача щодо зниження проценту відповідних сум грошового забезпечення для обчислення пенсії за вислуги років з 82 на 70 під час перерахунку пенсії протиправними та такими, що порушують його пенсійні права, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 процентного значення розміру пенсії з 82 процентів на 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01.11.2022 при проведенні перерахунку його пенсії на підставі довідки від 09.02.2022 № 151, що видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області».

Зобов'язано Управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2022 виходячи з розміру пенсії 82 проценти відповідних сум грошового забезпечення, що зазначені в довідці від 09.02.2022 № 151, що видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області», - із застосуванням ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції, яка була чинною станом на дату призначення пенсії.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що у зв'язку зі змінами, внесеними до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зміни внесені Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів грошового забезпечення. Тому щодо пенсії позивача було застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення. Вважав, що діяв правомірно і не порушив пенсійні права позивача.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі № 320/4956/22 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі № 200/4472/24 проведено перерахунок пенсії позивача в межах зобов'язань, що покладені на орган Пенсійного фонду України, а саме:

- з 01.12.2019 по 31.01.2022 та з 16.02.2022 по 31.10.2022 - виходячи з розміру 82 % відповідних сум грошового забезпечення згідно з довідкою державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» від 09.02.2022 № 151 (рішення суду у справі № 200/4472/24);

- з 01.11.2022- виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення згідно з довідкою державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» від 09.02.2022 № 151 (рішення суду у справі № 320/4956/22) і встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум (рішення суду у справі № 200/4472/24).

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ; перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію йому призначено з 01.01.2006 в розмірі 82 проценти відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 29 років (календарних 29); протокол перерахунку пенсії за пенсійною справою позивача 10-1003018807 (МВС) від 01.02.2018.

Пенсійні права позивача неодноразово порушувалися та були захищені в судовому порядку.

Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 у справі № 320/4956/22, яке набрало законної сили 21.10.2022, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 09.02.2022 № 151, що видана державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області», починаючи з 01.12.2019; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 16.02.2022 на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» від 09.02.2022 № 151 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 із врахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2024 у справі № 200/4472/24, яке набрало законної сили 25.10.2024, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» від 09.02.2022 № 151 відсоткового значення розміру пенсії із 82 процентів до 70 процентів сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.12.2019 по 31.01.2022 та з 16.02.2022 по 31.10.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Київській області» від 09.02.2022 № 151, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 , у нарахуванні та виплаті з 01.11.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.11.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум; в решті позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаних судових рішень Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі зазначеної довідки, зокрема за періоди 01.12.2019 по 31.01.2022 та з 16.02.2022 по 31.10.2022 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82 проценти.

Проте, при проведенні такого перерахунку з 01.11.2022 застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення, тобто менший ніж при призначенні пенсії (протокол перерахунку пенсії за пенсійною справою позивача 10-1003018807 (МВС) від 01.11.2022).

Як пояснив відповідач, такий зменшений процент було застосовано при виконанні рішення суду від 20.09.2022 у справі № 320/4956/22.

Орган Пенсійного фонду України виходив з того, що відповідними законами вносилися зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з останніми змінами максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Про вказані обставини позивача повідомлено листами відповідача від 03.12.2024 №1000-0202-8/186738 та від 08.01.2025 №1000-0202-8/2898.

Станом на час розгляду справи до пенсії позивача продовжує застосовуватися основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення, тобто менший ніж при призначенні пенсії, що відповідачем визнається (також підтверджується протоколом про перерахунку пенсії з 01.12.2024 за пенсійною справою позивача 10-1003018807 (МВС).

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 13 Закону (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

До частини 2 статті 13 вказаного Закону вносилися зміни.

Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон України від 08 липня 2011 року № 3668-VI) внесено зміни до ч.2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (Закон України від 27 березня 2014 року № 1166-VII) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими цифри «80» замінено цифрами «70».

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, тому внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 процентів, а потім 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року в справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Оскільки при проведенні перерахунку пенсії позивача органом Пенсійного фонду України неправомірно застосовані наведені положення законодавства, що призвело до зменшення розміру грошового забезпечення при обчисленні пенсії і, відповідно, зменшенню розміру очікуваної позивачем пенсії, тому для ефективного захисту прав позивача позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання таких дій відповідача протиправними із зобов'язанням органу Пенсійного фонду України вчинити відповідні дії для відновлення порушених прав (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року у справі № 200/365/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 19 травня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук