19 травня 2025 року № 520/9987/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Києві матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар-Логістик» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агродар-Логістик» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області та Державної податкової служби України, у якому просило суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328818/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної № 21 від 11.02.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №21 від 11.02.2022 датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328814/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 23.05.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 23.05.2022 р. датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328816/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 03.06.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №2 від 03.06.2022 датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328817/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 08.06.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №3 від 08.06.2022 р. датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328815/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 31.05.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №8 від 31.05.2022 датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328819/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 13.06.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №7 від 13.06.2022 р. датою її фактичного отримання;
- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Рівненській області №7328820/43604821 від 13.09.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 17.02.2022 та зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №27 від 17.02.2022 р. датою її фактичного отримання.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2022 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для подання відзиву, відповіді на відзиви та заперечення.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 адміністративну справу №520/9987/22 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А. Б. від 22.11.2023 прийнято справу № 520/9987/22 до свого провадження, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
19.05.2025 від представника позивача до суду надійшла заява про відвід судді Дісці А. Б., яка мотивована тим, що головуючим суддею порушено строки розгляду даної справи, які визначені Кодексом адміністративного судочинства України. Позивачем подавались клопотання про прискорення розгляду справи, які були залишені без розгляду. На переконання заявника вказані дії свідчать про упередженість суду або створюють обґрунтовані сумніви в його упередженості та є підставою для відводу судді.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості заявленого позивачем відводу, суд зазначає наступне.
Підстави для відводу (самовідводу) судді передбачені статтею 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, в силу положень частин першої та другої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
Крім того, до складу суду не можуть входити особи, які є членами сім'ї, родичами між собою чи родичами подружжя (частина третя статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України).
Проаналізувавши викладені в заяві позивача про відвід судді доводи, суд дійшов висновку про відсутність визначених Кодексом адміністративного судочинства підстав для відводу судді у даній справі.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Статтею 10 Загальної декларації з прав людини та частиною 1 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права гарантовано право кожної особи на розгляд її справи компетентним незалежним та неупередженим судом у встановленому законом порядку. Незалежне суддівство є відповідальним за належну реалізацію цього права. Незалежність суддів передбачає, що судді повинні приймати безсторонні рішення згідно з власною оцінкою фактів і знанням права, без будь-якого втручання, прямого або непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких причин.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює право на справедливий судовий розгляд. Кожна людина при визначенні її громадських прав та обов'язків або при висуненні проти неї будь-якого обвинувачення, має право на справедливий і відкритий розгляд впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Особиста безсторонність судді презюмується, поки не надано доказів протилежного, про що зазначено у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Веттштайн проти Швейцарії".
Згідно частини 3 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Частиною 4 статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що встановлення обставин, вказаних у пунктах 1-3, 5 частини першої статті 36, статті 37 цього Кодексу, звільняє заявника від обов'язку надання інших доказів упередженості судді для цілей відводу.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 09.11.2006 у справі "Білуха проти України" зазначено, що "у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду". Стосовно відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що "особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного". Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але "вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими".
Відтак, не може бути підставою для відводу судді заява, яка містить лише припущення про існування обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності такого судді, не підтверджених жодними належними і допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, в ухвалах від 10.05.2018 в адміністративній справі № 800/592/17, 01.10.2018 в адміністративній справі № 9901/673/18 та 04.10.2018 (провадження № 11-429сап18).
Натомість, заявляючи відвід судді, позивач не надав доказів на підтвердження обставин, які б об'єктивно викликали обґрунтовані сумніви в неупередженості судді. Наведені позивачем обставини не свідчать про наявність підстав для відводу, передбачених у пункті 4 частини 1 статті 36 КАС України.
Суд наголошує, що головна мета відводу - гарантування безсторонності суду, зокрема, щоб запобігти упередженості судді (суддів) під час розгляду справи.
Суддя вважає, що зазначення лише обставини тривалого розгляду адміністративної справи не дає підстав стверджувати про його упередженість щодо позивача, чи надання переваги відповідачу. Тривалий розгляд справ суддею зумовлений об'єктивними обставинами - значним навантаженням внаслідок ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва, що не може свідчити про упередженість чи зацікавленість судді під час розгляду справи.
Відтак, з урахуванням викладеного, суд вважає, що зазначені позивачем обставини в обґрунтування заяви про відвід не підтверджуються жодними належними та допустимими доказами, які б містили належні, достатні, допустимі та достовірні дані щодо порушення гарантій неупередженості судді як з погляду "суб'єктивного критерію", так і з погляду "об'єктивного критерію", яким керується Європейський суд з прав людини, у вирішенні даної адміністративної справи, у зв'язку з чим відвід судді Київського окружного адміністративного суду Дісці А. Б. у цій справі не підлягає задоволенню, як невмотивований.
Одночасно суд звертає увагу на положення статті 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до яких суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.
Оскільки обґрунтовані підстави для відводу суддів відсутні, то у задоволенні заяви про відвід належить відмовити.
Відтак, з урахуванням приписів частини 4 статті 40 КАС України розгляд заяви про відвід слід здійснити суддею, який не входить до складу суду, що розглядає дану справу, який визначається у порядку, встановленому частиною 1 статті 31 КАС України.
Керуючись ст. ст. 36, 39, 40, 248, 256 КАС України, суд, -
Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар-Логістик» від 19.05.2025 про відвід судді Дісці А. Б у справі № 520/9987/22 - визнати необґрунтованою.
Передати заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Агродар-Логістик» від 19.05.2025 про відвід судді у справі № 520/9987/22 на автоматизований розподіл для визначення судді, який вирішуватиме питання про заявлений відвід, в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, для розгляду заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя Діска А.Б.