Рішення від 16.05.2025 по справі 640/23879/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року Справа № 640/23879/21 ЗП/280/504/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Громадської організації “Квартал Пушкінська-Червоноармійська» (01024, м. Київ, вул. Пушкінська, 33, кв.12, код ЄДРПОУ 43016883)

до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 37405111)

про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація “Квартал Пушкінська-Червоноармійська» (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження № 408 від 19 липня 2021 року Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації “Про затвердження складу Громадської ради при Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації».

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 19.07.2021 видано розпорядження № 408 Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації «Про затвердження складу Громадської ради при Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації» на підставі протоколу Установчих зборів делегованих представників інститутів громадянського суспільства щодо формування нового складу Громадської ради при Шевченківській районній у м. Києві державної адміністрації від 22.06.2021. Стверджує, що установчі збори проведено 22 червня 2021 у приміщенні Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, обрано склад Громадської ради при Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації, проте Громадська організація «Квартал Пушкінська-Червоноармійська» була допущена до участі в установчих зборах з обрання складу Громадської ради і внесена у бюлетені для таємного голосування, але обрана не була, що було порушенням її захищеного законом інтересу. Стверджує, що установчі збори проведено з грубими порушеннями чинного законодавства, які вплинули на результати, а тому розпорядження, видане на підставі протоколу цих зборів, підлягає визнанню недійсним та скасуванню. Тому, просить задовольнити позов.

Відповідач позовну заяву не визнав. У відзиві від 20.10.2021 вказує, що Шевченківська РДА у відповіді на листи №109/05/18-5402 від 27.07.2021, 03.09.2021 № 109/01/11-6330 надала всю наявну інформацію, яка свідчить про правомірність прийняття розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.04.2021 № 408. Вказує, що Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація здійснює владні управлінські функції в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Оскільки прийняття розпорядження відбувалося у межах повноважень органу виконавчої влади, а відтак підстави для його скасування відсутні. Просить відмовити у позові.

У відповіді на відзив від 22.10.2021 позивач вказав, що відмова відповідача надати доказ законності проведеного голосування у сукупності з відсутністю доказів того, з якої причини він це зробив, означає обгрунтованість й доведеність позовної вимоги позивача щодо визнання протиправним оскаржуваного розпорядження. Вказує, що як вбачається з відзиву, до участі в установчих зборах було допущено 51 кандидата, але у бюлетенях залишено лише 35, тобто, перед голосуванням з підготовлених бюлетенів викреслено 16 кандидатів. Зазначає, що позбавлення права бути обраними осіб, особисто не присутніх на установчих зборах, є протиправним, оскільки не передбачене Постановою 996 та Типовим положенням. Стверджує, що особиста участь в установчих зборах не є обов'язковою, про що прямо зазначено у Постанові 996 та Типовому положенні. Вказує також, що надуманим є довід відповідача, начебто його функції стосовно затвердження складу громадської ради є «погоджувальними, а не дозвільними». Зазначає, що з назви розпорядження вбачається, що воно не погоджує, а затверджує склад громадської ради. Просить задовольнити позов.

У запереченнях на відповідь на відзив від 17.11.2021 вказано, що лічильна комісія проводила підрахунок голосів при відкритому голосуванні, яке проводилося у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування за присутності позивача. Про результати голосування лічильна комісія усно повідомила делегатів. Протокол голосування лічильною комісією було складено і підписано у тому самому приміщенні, де проходило голосування. Тому, вважає твердження позивача про порушення законності проведення голосування такими, що не відповідають дійсності. Зазначає також, що за відсутністю прямо визначених у законодавстві підстав для відмови відповідачем у затвердженні складу громадської ради, вимоги позивача, щодо скасування та визнання протиправним Розпорядження від 19.07.2021 № 408 є такими, що не підлягають виконанню. Зауважує, що відповідач не вправі впливати на волевиявлення представників інститутів громадянського суспільства під час установчих зборів. Просить відмовити у позові.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №640/23879/21.

Супровідним листом від 23.01.2024 на виконання положень п. 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ скеровано матеріали адміністративної справи №640/23879/21 до Запорізького окружного адміністративного суду за належністю.

Справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду 12.03.2025.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Максименко Л.Я.

Ухвалою суду від 17.03.2025 прийнято справу №640/23879/21 до провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

22 червня 2021 о 14:00 годині в будівлі Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації за адресою Б. Хмельницького, 24, були проведені установчі збори для формування складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації.

19.07.2021 Шевченківською районною у м. Києві державної адміністрації видано розпорядження № 408 «Про затвердження складу Громадської ради при Шевченківській районній у м. Києві державній адміністрації».

Вважаючи протиправним розпорядження відповідача, позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Шевченківська РДА є органом державної влади, що діє згідно з Законом України «Про місцеві державні адміністрації» та реалізує окремі делеговані йому повноваження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), визначені розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради - Київської міської державної адміністрації №121 від 31.01.2011 «Про реалізацію районними в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень».

Кабінетом Міністрів України 03.11.2010 року прийнята постанова №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», якою затверджені Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а також Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року №353 (далі - Типове Положення №996), яке регламентує спірні правовідносини.

Згідно з пунктами 1 Типового положення №996 громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної, регіональної політики. У своїй діяльності громадська рада керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також Положенням про громадську раду, розробленим на основі цього Типового положення.

Пунктами 3, 4, 5 Типового положення визначені основні завдання громадської ради, її повноваження та права.

Типове положення №996 регламентує також склад та порядок формування громадської ради.

Зокрема, п.8 Типового положення №996 встановлено, що для формування складу громадської ради орган виконавчої влади не пізніше, ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів або рейтингового електронного голосування утворює ініціативну групу. Персональний склад ініціативної групи визначається органом виконавчої влади з урахуванням пропозицій представників інститутів громадянського суспільства. Кількісний склад ініціативної групи не може становити більше ніж вісім осіб і формується на паритетних засадах з представників органу виконавчої влади та представників інститутів громадянського суспільства.

Інформацію про персональний склад ініціативної групи орган виконавчої влади оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня її утворення.

Ініціативна група розпочинає свою роботу не пізніше ніж через три робочих дні з дня затвердження органом виконавчої влади її персонального складу.

Так, розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 19.04.2021 № 213 «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування нового складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації» створена ініціативна група з підготовки проведення установчих зборів для формування складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації та затверджено її склад.

Протоколом Ініціативної групи від 22 квітня 2021 № 1 погоджено дату, час та місце проведення установчих зборів для формування складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації.

Як свідчать матеріали справи, установчі збори для формування складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації були проведені 22 червня 2021 о 14:00 годині в будівлі Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації за адресою Б. Хмельницького, 24, на яких сформовано список представників інститутів громадянського суспільства, які за результатами рейтингового голосування увійшли до складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації, про що свідчить протокол засідання установчих зборів делегованих представників інститутів громадянського суспільства щодо формування нового складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації та відомості результатів рейтингового голосування.

Водночас, позивач стверджує, що установчі збори проведено з грубими порушеннями чинного законодавства, а саме: усі роздані для таємного голосування бюлетені були недійсними, оскільки до кожного перед голосуванням були внесені незаконні зміни; перед голосуванням головуючий оголосив, що голоси за делегатів, які не зареєструвалися на установчих зборах, тобто були відсутні, не будуть враховані, що означало протиправне позбавлення головуючим права допущених до виборів делегатів бути обраними, а крім того, тиском на виборців шляхом примушення відмовитися від голосування за відсутніх кандидатів, оскільки їхні голоси все одно не будуть враховані; таємне голосування проводилося виключно недійсними бюлетенями; підрахунок голосів лічильною комісією був закритим, тоді як мав бути відкритим; протокол лічильної комісії відсутній; протокол установчих зборів, на підставі якого прийнято розпорядження 408, не містить рішення про обрання складу громадської ради; бюлетені після голосування були опломбовані в урні для голосування в присутності учасників зборів, але потім знищені Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією, що позбавило можливості делегатів перевірити результати голосування.

З приводу доводів позивача слід зазначити, що відповідно до п.13 Типового положення формування громадської ради на установчих зборах здійснюється шляхом рейтингового голосування за внесених інститутами громадянського суспільства кандидатів до складу громадської ради, які особисто присутні на установчих зборах.

Учасниками установчих зборів є кандидати до складу громадської ради, які допускаються до зборів після пред'явлення ними документа, що посвідчує особу.

Під час проведення установчих зборів, які відкриває уповноважений представник ініціативної групи, відкритим голосуванням з числа кандидатів до складу громадської ради обираються члени лічильної комісії, голова зборів, секретар, заслуховується інформація уповноваженого представника ініціативної групи щодо підготовки установчих зборів, а також обирається склад громадської ради.

Рейтингове голосування здійснюється шляхом письмового заповнення учасником установчих зборів бюлетенів для голосування, виготовлення яких забезпечується органом виконавчої влади.

У бюлетені зазначаються в алфавітному порядку прізвища, імена, по батькові всіх кандидатів до складу громадської ради, допущених до участі в установчих зборах, а також найменування інституту громадянського суспільства, який вони представляють. Бюлетень заповнюється шляхом обов'язкового проставлення учасником установчих зборів позначок біля прізвищ, імен, по батькові обраних кандидатів до складу громадської ради у кількості, що відповідає визначеному кількісному складу громадської ради. Бюлетень, заповнений з порушенням зазначених вимог, вважається недійсним.

Участь у голосуванні за довіреністю не допускається.

Підрахунок голосів здійснюється лічильною комісією відкрито у присутності учасників установчих зборів.

Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який складається протягом трьох робочих днів з дати їх проведення, підписується головою та секретарем установчих зборів і подається органу виконавчої влади.

Орган виконавчої влади оприлюднює протокол установчих зборів на своєму офіційному веб-сайті протягом трьох робочих днів з дати його надходження.

З матеріалів справи вбачається, що до участі в установчих зборах було допущено 51 кандидата - представника інститутів громадянського суспільства.

Водночас, як пояснив відповідач, кандидати, які не були особисто присутні на установчих зборах, були позбавленими права бути обраними, через що були технічно вилучені з бюлетенів для голосування та із загального списку кандидатів, що не вплинуло на кінцевий результат проведення установчих зборів. Вказане відповідає вимогам Типового положення, якими передбачено, що учасники допускаються до зборів після пред'явлення ними документа, що посвідчує особу.

Так, зокрема, як вбачається із протоколу від 22.06.2021 голова установчих зборів повідомив учасників про порядок обрання персонального складу Громадської ради, а також наголосив, що голоси за делегатів, які не зареєструвались, не будуть враховані лічильною комісією.

Щодо доводів позивача про недійсність бюлетенів, слід також звернути увагу на вищенаведені вимоги Типового положення, за якими вважаються недійсними, лише ті, які заповнені з порушенням вищевказаних вимог.

Доказів наявності таких матеріали справи не містять.

Суд також зауважує, що доводи позивача про те, що підрахунок голосів лічильною комісією був закритим, тоді як мав бути відкритим не підтверджуються будь-якими доказами.

В свою чергу, відповідач зазначив, що лічильна комісія проводила підрахунок голосів при відкритому голосуванні, яке проводилося у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування за присутності позивача. Про результати голосування лічильна комісія усно повідомила делегатів. Протокол голосування лічильною комісією було складено і підписано у тому самому приміщенні, де проходило голосування.

Відповідно до п.16 Положення орган виконавчої влади на підставі протоколу установчих зборів або результатів рейтингового електронного голосування затверджує склад громадської ради у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати проведення установчих зборів, рейтингового електронного голосування (за умови відсутності спорів щодо формування складу громадської ради). Орган виконавчої влади оприлюднює склад громадської ради на своєму офіційному веб- сайті протягом трьох робочих днів з дати затвердження.

Тож, в даному випадку функції органу стосовно затвердження складу громадської ради є погоджувальними, а не дозвільними.

Зазначена норма є імперативною, та не передбачає відмови в затвердженні складу громадської ради при Шевченківській районній в місті Києві державній адміністрації.

В даному випадку відповідачу на затвердження подано персональний склад громадської ради, сформований шляхом рейтингового голосування на установчих зборах 22.06.2021, з дотриманням процедури, визначеної у нормах Типового положення.

При цьому, до повноважень відповідача на підставі п.16 Типового положення віднесено виключно його затвердження, що доводить наявність єдиного можливого варіанту поведінки адміністративного органу та вказує на відсутність дискреції у відповідача у даному випадку.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача, щодо скасування та визнання протиправним розпорядження від 19.07.2021 № 408.

Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що доводи позивача спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Громадської організації “Квартал Пушкінська-Червоноармійська» (01024, м. Київ, вул. Пушкінська, 33, кв.12, код ЄДРПОУ 43016883) до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, (01030, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 37405111) про визнання протиправним та скасування розпорядження, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 16 травня 2025 року.

Суддя Л.Я. Максименко