19 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3547/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф. А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області звернулось з позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 8 405,67 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача податкового боргу в міжнародних правовідносинах перед бюджетом іноземної держави - Республіки Польща у сумі 451800,89 грн. Оскільки платником податків не вживаються заходи щодо погашення чи оскарження вказаної суми заборгованості, просить стягнути таку у судовому порядку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління ДПС у Волинській області, має непогашений податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща у сумі 858,22 польських злотих, що згідно з офіційним курсом гривні до іноземної валюти за даними Національного банку України станом на 07.05.2024 (дата вручення податкового повідомлення) становить 8 405,67 грн.
Листом від 23.01.2025 за №1879/7/99-00-13-01-07 Державна податкова служба України повідомила Головне управління ДПС у Волинській області про надходження від Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща листів від 07.05.2024 №1822КМІ2024 (вх. ДПС №555/ІКО/5 від 17.05.2024), від 22.11.2024 №1822КМІ2024 (вх. ДПС №1947/ІКО/5 від 10.12.2024) щодо запиту на стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 та необхідність забезпечення вручення документів компетентного цієї держави, а також здійснення заходів, спрямованих на стягнення заборгованості із зазначеної особи у межах чинного законодавства України.
Головним управлінням ДПС у Волинській області супровідним листом від 06.02.2025 за №2382/6/03-20-13-02-06 надіслано позивачу податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах №3217-SEE.25.2024MW від 06.05.2024 разом із копією запиту Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 07.05.2024 №1822КМІ2024 та від 22.11.2024 №1822КМІ2024 (в тому числі їх неофіційний переклад). Зазначений лист відповідачем отримано 11.02.2025, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення №4470200106971.
На виконання вимог пункту 104.3. статті 104 та пункту 107.1. статті 107 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС у Волинській області проведено перерахунок податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного у запиті Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 07.05.2024 №1822КМІ2024 та від 22.11.2024 №1822КМІ2024, та згідно з офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день вручення податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах, податковий борг відповідача в сумі 858,22 польських злотих (PLN) становить 8 405,67 українських гривень, що виник внаслідок несплати узгодженої суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах, а саме:
- податковий борг з податку на додану вартість в сумі 466,27 PLN по строку сплати 22.09.2021, в тому числі основний борг 100,00 PLN, відсотки в сумі 90,27 PLN, інша заборгованість з сумі 100,00 PLN, що підтверджується первинним документом, який дозволяє примусове стягнення від 07.03.2023 №3217-COW.723.003491.2023;
- податковий борг по акцизу в сумі 391,95 PLN по строку сплати 22.09.2021, в тому числі основний борг 220,00 PLN, відсотки в сумі 71,95 PLN, інша заборгованість з сумі 100,00 PLN, що підтверджується первинним документом, який дозволяє примусове стягнення від 07.03.2023 №3217-COW.723.003484.2023.
Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 858,22 польських злотих (8 405,68 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає, що статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Підпунктами 14.1.38, 14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання в міжнародних правовідносинах - зобов'язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави; податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.
Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.
Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.
Законом України від 17 грудня 2008 року №677-VI «Про ратифікацію Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах» ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25 січня 1988 року, яка набрала чинності для України 01 липня 2009 року (далі - Конвенція).
Згідно зі статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.
Така адміністративна допомога передбачає:
a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;
b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та
c) вручення документів.
Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.
Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції. Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.
Як установлено пунктом 2 статті 11 Конвенції, положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.
Відповідно до статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:
a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;
b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та
c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.
Документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.
Підпунктом 14.1.53 пункту 14.1 статті 14 ПК України документ іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах - рішення компетентного органу іноземної держави про нарахування податкового боргу до бюджету такої держави, що на запит зазначеного компетентного органу відповідно до міжнародного договору України підлягає виконанню на території України.
За приписами пункту 104.2 статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.
Матеріалами справи підтверджено, що листом від 23.01.2025 за №1879/7/99-00-13-01-07 Державна податкова служба України повідомила Головне управління ДПС у Волинській області про надходження від Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща листів від 07.05.2024 №1822КМІ2024 (вх. ДПС №555/ІКО/5 від 17.05.2024), від 22.11.2024 №1822КМІ2024 (вх. ДПС №1947/ІКО/5 від 10.12.2024) щодо запиту на стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 та необхідність забезпечення вручення документів компетентного цієї держави, а також здійснення заходів, спрямованих на стягнення заборгованості із зазначеної особи у межах чинного законодавства України.
Компетентним контролюючим органом України визнано прийнятним подання податкового органу Республіки Польща про стягнення з відповідача суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах.
Згідно з підпунктом 14.1.158 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов'язання відповідно до міжнародного договору України.
Вручення документів регламентовано статтею 17 Конвенції.
Так, відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.
Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:
a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;
b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.
Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить недійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.
Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов'язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов. Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Волинській області супровідним листом від 06.02.2025 за №2382/6/03-20-13-02-06 надіслано позивачу податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах №3217-SEE.25.2024MW від 06.05.2024 разом із копією запиту Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 07.05.2024 №1822КМІ2024 та від 22.11.2024 №1822КМІ2024 (в тому числі їх неофіційний переклад). Зазначений лист відповідачем отримано 11.02.2025, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення №4470200106971. Також ОСОБА_1 роз'яснено право на оскарження податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного на підставі документа іноземної держави та повідомлено, що в разі несплати податків, визначених компетентним органом Польщі, стягнення такого боргу буде здійснено за рішенням суду державною виконавчою службою відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
На виконання вимог пункту 104.3. статті 104 та пункту 107.1. статті 107 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Волинській області проведено перерахунок податкового боргу в міжнародних правовідносинах, визначеного у запиті Податкової палати у м. Познань при Міністерстві фінансів Республіки Польща від 14.09.2023 №3440HEW23.
Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.
Як передбачено пунктом 105.1 статті 105 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.
Відповідно до пункту 105.2 статті 105 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.
Пунктом 104.3 статті 104 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.
Заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначені статтею 107 ПК України.
Як установлено пунктом 107.1 ПК статті 107 ПК України, контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Згідно з підпунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошове зобов'язання відповідача у сумі 858,22 польських злотих (8 405,68 грн) в міжнародних правовідносинах є узгодженими, податковий борг перед іноземною державою - Республікою Польща несплачений відповідачем самостійно (щодо його розміру не подано доказів оскарження такого, як і не надано доказів сплати заборгованості), тому суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про стягнення з відповідача в міжнародних правовідносинах податкового боргу у сумі 858,22 польських злотих (8 405,68 грн).
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Податковою палатою у м. Познань при Міністерства фінансів Республіки Польща у сумі 8 405 (вісім тисяч чотириста п'ять) гривень 68 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф.А. Волдінер