08 травня 2025 рокуСправа № 495/7576/24
Номер провадження 2-а/495/58/2025
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
у складі головуючого - одноособово судді Шевчук Ю.В.,
при секретарі - Дущенко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною постанови та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- постанову тимчасово виконувача обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 №1255/3997 від 25.07.2024 про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адміністративного стягнення у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів, а саме 17000 гривень - визнати протиправною та скасувати;
- провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог
Постановою тимчасово виконувача обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 №1255/3997 від 25.07.2024, позивача ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. за ч.3 ст.210-1 КУпАП за те, що він у порушення вимог ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про проголошення мобілізації, затвердженим Вурховною Радою України, ст.1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» не уточнив військово облікові дані. Поивач вважає, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вказане порушення є незаконною, винесеною з порушенням порядку розгляду справи. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП зазначено дату розгляду справи 25.07.2024 в 11:00 годин. Правилами статті 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Інші особи, які беруть участь у провадженні по справі про адміністративні правопорушення, повідомляються про день розгляду справи в той же строк. Як наслідок, позивача позбавлено прав, передбачених Конституцією України та КУпАП, зокрема, бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу». Таким чином, порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, що є підставою для скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. Крім того у протоколі про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024 відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП не зазначено, які сааме персональні дані він не оновив, тобто, не вказані конкретні порушені норми закону. Так, згідно Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основним завданням Реєстру «Оберіг» є ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України. Відповідно до ч.8 ст.5 цього Закону органами ведення Реєстру є зокрема ТЦК та СП. Для формування бази даних Реєстру ЦВК, ДПС, ДМС подають шляхом електронної взаємодії держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України віком від 18 до 60 років. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону. Виходячи з вищевказаних норм Закону «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», інформацію, яку не оновив позивач, відповідач повинен отримати від уповноважених органів та з реєстрів, до яких має доступ в електронному вигляді або шляхом обміну відомостями. Також у постанові №1255/3997 за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 зазначено порушення ним ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме не уточнення своїх облікових даних через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України. Адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП, тобто порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, яке полягає, зокрема, у неоновлені даних у період з 24.02.2022 по 25.02.2022 у відповідності до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не носить характеру триваючого, а є одноактним, вичерпується фактом не оновленням даних у визначені дати. У звязку з наведеним, представник Бролінський Р.О., що діє в інтересах ОСОБА_1 просить постанову №1255/3997 від 25.07.2024 за ч.3 ст.210-1 КУпАп щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності скасувати та провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею ч.3 ст.210-1 КУпАП - закрити.
Стислий виклад позиції відповідача
Відповідач скористався своїм правом та на адресу суду надав відзив, в якому зазначив, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 з 07.06.1996, військово-облікова спеціальність 790 03 7А, І категорії сержантського і старшинського складу, військове звання - сержант, користується правом на відстрочку до 09.11.2024. Частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. Тобто, законодавчим органом влади встановлено чіткий строк для надання можливості щодо виконання громадянами свого конституційного обов'язку - уточнення облікових даним в період з 18.05.2024 до 16.07.2024. Проте, в позовній заяві про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення позивач зазначає, що на його думку порушено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку із нібито несвоєчасним повідомленням останнього про розгляд адміністративної справи, що призвело до неможливості бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу. Вказане твердження спростовується самими матеріалами справи, а саме:протоколом про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024,складеним відносно позивача за ч.3 ст.210-1 КУпАП, де зазначено, щоостанній був присутній при його складенні, ознайомлений в голос уприсутності свідків про права, передбачені ст.63 Конституції України таст.268 КУпАП, а також про дату і час розгляду справи щодо нього. Увказаному протоколі містяться письмові пояснення позивача, в яких вінпросить розглянути адміністративну справу за його відсутності та зарезультатами розгляду отримати нарочно копію постанови у 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також підпис останнього про отримання другогопримірника протоколу. Копію постанови №1255/3997 від 25.07.2024 позивач отримавособисто 29.07.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про врученняпоштового відправлення. Отже, позивач, розуміючи характер наслідків своєї бездіяльності,вираженої у несвоєчасному уточненні персональних даних, здійснив 14.08.2024звірку контактних даних через електронний кабінет призовників,військовозобов'язаних та резервістів - Резерв+. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_5 позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у відповідностідо вимог чинного законодавства України та у межах повноважень, жоднихпротиправних дій не допущено, у зв'язку з чим, позовнівимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Рух справи у суді
05.08.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною постанови та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2024 року справа №495/7576/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною постанови та скасування постанови про адміністративне правопорушення, передана на розгляд судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Савицького С.І..
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської обасті від 07.08.2024 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Згідно розпорядження щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи від 24.12.2024 року №856 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2024 року, справа №495/7576/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною постанови та скасування постанови про адміністративне правопорушення, передана на розгляд судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В.
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської обасті від 25.12.2024 року справа прийнята до свого провадження та призначена до судового розгляду.
Представник позивача Бролінський Р.О. в судовому засіданні позов підтримав, посилаючись на те, що в ньому викладені усі обставини справи та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, причини неявки суду не відомі.
Згідно ч.3 ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах.
Вислухавши представника позивача, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування
Відповідно до вимог ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду. Якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень прушені її права, свободи або інтереси.
Згідно вимог ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст.287 КУпАП України постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Позивач ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , виданий Татарбунарським РС ГУДМС України в Одеській області 19.05.2015 року, РНОКПП НОМЕР_2 та зареєстрованим місцем проживання позивача є АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади від 20.02.2024 року.
23.07.2024 року відносно позивача ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення №1255/260 з якого вбачається, що 23.07.2024 року о 12.00 год. військовозобов'язаний громадянин України ОСОБА_1 в порушення вимог статті 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», абз.3 пп.101 п.1 Додаток 2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 рок, в особливий період, що діє в Україні з 17.03.2014 року, у період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, перебуваючи на військовому обліку не уточнив персональні дані. Останнім днем, в який громадянин ОСОБА_1 повинен був уточнити персональні дані є 16.07.2024 року, поважних причин не уточнення персональних даних у встановлений Законом шестидесяти денний строк ОСОБА_1 не повідомив. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.
На підставі вказаного протоколу, 25.07.2024 року тимчасово виконувачем обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 було винесено постанову про адміністративне правопорушення №1255/3997, якою позивача ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн..
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (ч.2 ст.9 КАС України).
Згідно ч.2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частинами 1, 2 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до ч.1 ст.78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Частиною 3 статті 288 КУпАП передбачено, що оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення здійснюється у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими КУпАП.
Відповідно до п.п.1, 3, 8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Нормами КУпАП регламентовано, що відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як визначено ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст.283 КпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до положень КУпАП вищевказані обставини встановлюються на підставі доказів.
Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Згідно ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 17 Конституції України передбачено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до пункту 20 статті 109 Конституції Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку, який діє по теперішній час). Окрім того, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 року оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», частиною 1 статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Частиною 3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до абзацу 5 частини 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Так, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено ряд обов'язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, в тому числі відповідно до абз. 6 ч.3 ст.22 зазначеного закону військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Аналогічна норма визначена абз. 1 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: - фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; - здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; - подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому, приписами ч.7 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» регламентовано, що забезпечення виконання військового обов'язку громадянами України покладено на державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 з 07.06.1996, військово-облікова спеціальність 790 03 7А, І категорії сержантського і старшинського складу, військове звання - сержант, користується правом на відстрочку до 09.11.2024.
Частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: - у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); - у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Тобто законодавчим органом влади встановлено чіткий строк для уточнення облікових даних в період з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 будучи військовозобов'язаним, не оновив свої персональні дані військовозобов'язаного до 16 липня 2024 року, як це було визначено вказаними вище нормативними актами жодним з передбачених законом способів.
Зокрема згідно копії електронного військово-облікового документу «Резерв +» відсутні дані про вчасне оновлення ОСОБА_1 своїх даних, в той же час міститься інформація, що дані оновлено 27.08.2024 року, тобто не у строк до 16.07.2024 року.
Таким чином, станом на 16.07.2024 року, ОСОБА_1 не було оновлено даних відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Щодо посилань позивача про порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку із несвоєчасним його повідомленням про розгляд адміністративної справи, що призвело до неможливості бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу, як на підстави для визнання постанови протиправною та її скасування, суд зазначає наступне.
В протоколі про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024,складений відносно позивача за ч.3 ст.210-1 КУпАП, зазначено, що позивач ОСОБА_1 був присутній при його складенні, ознайомлений в голос уприсутності свідків про права, передбачені ст.63 Конституції України таст.268 КУпАП, а також про дату і час розгляду справи щодо нього. Увказаному протоколі містяться письмові пояснення самого позивача, в яких вінпросить розглянути адміністративну справу за його відсутності та зарезультатами розгляду отримати нарочно копію постанови у 2 відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також підпис останнього про отримання другогопримірника протоколу.
Копію постанови №1255/3997 від 25.07.2024 позивач ОСОБА_1 отримавособисто 29.07.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про врученняпоштового відправлення.
Крім того, позивач зазначає, що в протоколі про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024 не зазначена інформації щодо персональних даних, які він не уточнив, тобто не зрозумілості конкретних порушених норм закону.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно- комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, а саме: - прізвище, відомості про зміну прізвища; - власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені; - по батькові (за наявності); - дата народження; - місце народження; - стать; - місце проживання та місце перебування; - номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; - відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; - відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста; - реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії); - відомості про громадянство (зміну громадянства); - відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою; - відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності); - відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи); - реєстраційний номер облікової картки платника податків; - відцифрований образ обличчя особи; - відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України; - відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок); - реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність); - відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти; - відомості про досвід роботи за спеціальністю; - відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; - відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; - відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду); -відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили; - відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості); - відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями210, 210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; відомості про статус ветерана війни; - відомості про володіння іноземними мовами; - відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї; - відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки; - відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; - реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); - реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія); - реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація); - реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія); - відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа); - відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин; - відомості про внутрішньо переміщену особу; - відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, протокол про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024 року за ч.3 ст.210-1 КУпАП та постанова №1255/3997 від 25.07.2024 року відповідають вимогам законодавства, оскільки містять всі елементи, що повинні міститися в протоколі та постанові відповідно до ст.ст.256, 283 КУпАП. Будь-яких належних доказів щодо незаконності протоколу про адміністративне правопорушення №1255/260 від 23.07.2024 року та постанови №1255/3997 від 25.07.2024 позивачем не надано.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення слід відмовити.
Згідно із положеннямист.139 КАС України,витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 73, 77, 78, 139, 242, 243 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною постанови та скасування постанови про адміністративне правопорушення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення небуло врученоу деньйого проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , код НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складений 19 травня 2025 року.
Суддя Юлія ШЕВЧУК