Справа № 757/48076/23-ц
Провадження № 2/752/1002/25
іменем України
15 травня 2025 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Хоменко В.С.
при секретарі Павлюх П.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» про визнання бездіяльності такою, що порушила права та зобов'язання вчинити,-
у жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому з урахуванням зменшення позовних вимог, просить визнати, що ненаданням запитаної в листі від 18.07.2023 року інформації про причини нарахування плати за постачання теплової енергії у літній період, коли батареї центрального опалення не працюють, КП «Київтеплоенерго» порушило його права; зобов'язати КП «Київтеплоенерго» надати йому запитану в листі від 18.07.2023 року інформацію протягом тижня після набрання рішенням суду законної сили.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є співвласником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де відповідачем надається послуга з постачання теплової енергії.
Зауважує, що 18.07.2023 року через КБУ «Контактний центр міста Києва 1551» він звернувся до відповідача із проханням надати інформацію про причини нарахування плати за послугу з постачання теплової енергії в літній період, коли батареї центрального опалення не працюють.
Однак, відповідач не надав відповіді на його лист від 18.07.2023 року, чим порушив його права.
В зв'язку з викладеним, ОСОБА_1 просить позов задовольнити.
Ухвалою від 13.02.2025 року після передачі вказаної справи за підсудністю з Печерського районного суду м. Києва, відкрито провадження в справі з призначенням проведення розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 107-108).
03.03.2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на вказану позовну заяву, в якому представник КП «Київтеплоенерго» - Кравець Т.П. просить у позові відмовити, посилаючись на те, що відповідь на звернення позивача від 18.07.2023 року надано в межах місячного строку КК «Центр комунального сервісу».
04.03.2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 зазначає, що КБУ «Контактний центр міста Києва 1551» направило його звернення саме до відповідача, а не до КК «Центр комунального сервісу»; підтвердження того, що він отримав відповідь на своє звернення від 18.07.2023 року від КП «Київтеплоенерго» є бездоказовими.
Заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує зокрема: чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; які правовідносини випливають зі встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Отже, суд розглядає справу за наявними у справі доказами, які надані сторонами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач є співвласником квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло від 29.04.2002 року.
18.07.2023 року ОСОБА_1 направлено до КП «Київтеплоенерго» прохання про роз'яснення щодо нарахування оплати за центральне опалення, за допомогою мережі Інтернет через онлайн сервіс КБУ «Контактний центр міста Києва 1551», що підтверджується скріншотом із вказаного додатку. Виконавцем вказаного звернення визначено КП «Київтеплоенерго».
Як з'ясовано судом, вказане звернення зареєстровано та переадресовано для опрацювання до КК «Центр комунального сервісу», яке і визначено виконавцем для надання відповіді позивачеві.
При цьому, судом з'ясовано, що розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» від 08.12.2016 року № 1244 «Про єдину міську службу для комплексного обслуговування споживачів житлово-комунальних послуг за принципом «єдиного вікна» на базі Комунального концерну «Центр комунального сервісу» організовано єдину міську службу для комплексного обслуговування споживачів житлово-комунальних послуг за принципом «єдиного вікна».
Відповідно до Договору № 1641/Е3-23 про надання послуг від 01.02.2023 року, укладеного між КП «Київтеплоенерго» (Замовник) та КК «Центр комунального сервісу» (Виконавець), Виконавець зобов'язується надавати Замовникові послуги, зазначені в п. 1.2. Договору, а Замовник - приймати і оплачувати отримані ним послуги.
Найменування послуг - послуги з обробки даних (Послуги з обробки даних, контакт-центру та інші послуги, що передбачають комплексне обслуговування Споживачів за послуги Замовника за принципом «єдиного вікна») (п. 1.2. цього Договору).
Зокрема, відповідно до п. 1.2.3 Договору КК «Центр комунального сервісу» надає споживачам консультації, роз'яснення з питань нарахувань, перерахунків, оплат, заборгованості за послуги, надані КП «Київтеплоенерго».
За результатами розгляду вказаного звернення позивача, 31.07.2023 року КК «Центр комунального сервісу» листом № 07/КЦ-260729222 надано відповідь ОСОБА_1 в програмному комплексі опрацювання звернень, що підтверджується скріншотом із цього ж додатку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон) визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 цього ж Закону передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
У відповідності до ст. 4 Закону до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
Згідно з положеннями частин 1, 4, 6 та 7 ст. 5 цього ж Закону звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно до ст. 15 Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Нерозгляд саме КП «Київтеплоенерго» звернення позивача від 18.07.2023 року зумовило пред'явлення останнім до суду вказаного позову.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якого споживач має право отримувати інформацію про проведені виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі.
За ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» інформація про продукцію доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 21 цього Закону, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо будь-яким чином (крім випадків, передбачених законом) обмежується право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну продукцію.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Отже, відповідь на звернення ОСОБА_1 підготовлена і направлена позивачу КК «Центр комунального сервісу», що не суперечить п. 11 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».
Доказів того, що відповідь на свій запит ОСОБА_1 отримав всупереч наявної інформації у КП «Київтеплоенерго» чи на його звернення надана невичерпна відповідь, немає.
Таким чином, ОСОБА_1 отримав відповідь на свій запит щодо інформації про нарахування оплати за центральне опалення,в межах своєї компетенції і володіння інформацією від КК «Центр комунального сервісу», отже відповідач не порушив його прав щодо отримання інформації, й підстави для зобов'язання КП «Київтеплоенерго» надати ОСОБА_1 таку інформацію відсутні.
Отже, суд дійшов , що позов необґрунтований і не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,19,76-81,82,89,141,258,259,263,264,265, 274-279,352,354 ЦПК України, суд, -
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» про визнання бездіяльності такою, що порушила права та зобов'язання вчинити - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.С. Хоменко