Справа №705/2341/25
3/705/1198/25
19 травня 2025 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Душин Олексій Владиславович, розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
І. Опис обставин справи про адміністративне правопорушення
1. До Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996850 від 17.04.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, в якому зазначено, що 17.04.2025 близько 17 год. 30 хв. по АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 завдав фізичного болю своїй співмешканці ОСОБА_2 в присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , внаслідок чого спричинив психологічний тиск відносно неповнолітньої, чим міг завдати шкоди психологічному здоров'ю потерпілого, а також спричинив емоційну невпевненість, нездатність захистити себе.
2. Також до Уманського міськрайонного суду Черкаської області від Уманського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996851 від 17.04.2025 р. складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, в якому зазначено, що 17.04.2025 близько 17 год. 30 хв. по АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 завдав фізичного болю своїй співмешканці ОСОБА_2 в присутності неповнолітнього сина ОСОБА_4 , внаслідок чого спричинив неповнолітньому психологічний тиск, чим міг завдати шкоди психологічному здоров'ю потерпілого, а також спричинив емоційну невпевненість, нездатність захистити себе.
3. Оскільки матеріали вказаних адміністративних справ розглядаються судом одночасно, то суддя вважає за можливе об'єднати дані адміністративні справи в одне провадження, та розглядати одночасно, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
4. Як вбачається з пояснень ОСОБА_2 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що 17.04.2025. під час сварки чоловік ОСОБА_1 , у присутності дітей, наніс останній два удари в область обличчя, спричинивши фізичний біль.
5. Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, останній підтвердив, що дійсно 17.04.2025 під час сварки з співмешканкою ОСОБА_2 наніс останній два удари в обличчя.
6. Як вбачається з пояснень ОСОБА_3 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, остання пояснила, що 17.04.2025. під час сварки ОСОБА_1 виражався нецензурними словами в бік матері ОСОБА_2 , а потім наніс їй два удари в обличчя. Зазначила, що дуже злякалась, плакала, хвилювалась про життя та здоров'я матері, психічно постраждала від вчинених дій.
7. Як вбачається з пояснень ОСОБА_4 , доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, останній пояснив, що 17.04.2025. під час сварки ОСОБА_1 виражався нецензурними словами в бік матері ОСОБА_2 , а потім наніс їй два удари в обличчя. Зазначив, що під час сварки батьків дуже хвилювався, плакав та переживав.
8. В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
ІІІ. Досліджені у судовому засіданні докази
9. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень надано наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996850 від 17.04.2025 р. за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та додані до нього:
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника від 17.04.2025;
- копія пояснень ОСОБА_2 ;
- копія пояснень ОСОБА_1 ;
- копія пояснень ОСОБА_3 ;
- копія пояснень ОСОБА_4 ;
- форма оцінки ризиків домашнього насильства;
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996851 від 17.04.2025 р. за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та додані до нього:
- терміновий заборонний припис стосовно кривдника від 17.04.2025;
- копія пояснень ОСОБА_2 ;
- копія пояснень ОСОБА_1 ;
- копія пояснень ОСОБА_3 ;
- копія пояснень ОСОБА_4 ;
- форма оцінки ризиків домашнього насильства;
ІV. Оцінка Суду
10. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
11. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
12. Також суд наголошує, що, як вбачається з приписів ст. 251 КУпАП, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи, стосовно якої складено такий протокол. Доказом в даному випадку виступають лише фактичні дані, що можуть встановлюватися у такому протоколі.
За протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996850 від 17.04.2025 р. за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП
13. Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП наступає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи,
Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я, як фізичного так і психологічного.
14. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить щодо неї насильство.
15. Як вбачається з протоколу серії ВАБ №996850 від 17.04.2025 р., пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інших доданих матеріалів, а також враховуючи те, що потерпіла ОСОБА_3 , 2009 року народження, є неповнолітньою, суд вважає, що у поведінці та діях ОСОБА_1 17.04.2025р. є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
16. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши докази, суд дійшов висновку визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Разом з тим, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, приходжу до висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
За протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №996851 від 17.04.2025 р. за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП
17. Адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП наступає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи,
Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я, як фізичного так і психологічного.
18. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить щодо неї насильство.
19. Як вбачається з протоколу серії ВАБ №996851 від 17.04.2025 р., пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та інших доданих матеріалів, а також враховуючи те, що потерпілий ОСОБА_3 , 2012 року народження, є неповнолітнім, суд вважає, що у поведінці та діях ОСОБА_1 17.04.2025р. є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
20. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши докази, суд дійшов висновку визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Разом з тим, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, приходжу до висновку, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
21. Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
22. Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
З цих підстав, керуючись ст. 1, 9, 36, 173-2, 245, 251, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. Об'єднати в одне провадження адміністративну справу №705/2341/25, провадження №3/705/1198/25 та справу №705/2342/25, провадження №3/705/1199/25 та присвоїти номер справи № 705/2341/25, провадження №3/705/1198/25.
2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
3. На підставі ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Банківські реквізити для сплати штрафу: Одержувач - ГУК у Черк.обл./тг м.Умань/ Судова справа № 705/2341/25, код - 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) МФО 899998 р/р - UA478999980313060106000023755 код платежу - 21081100
4. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
Банківські реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106 Призначення платежу: судовий збір по справі № 705/2341/25 про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення з вказівкою прізвища, ім'я та по-батькові.
5. Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачено не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень
6. Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
7. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подання апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: О.В. Душин