14 травня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/724/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., за участі секретаря судового засідання Ткачової А.Ю., розглянувши заяву "Чернігівобленерго" про відстрочення рішення у справі
за первісним позовом: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО",
вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032, код ЄДРПОУ 00100227,
до відповідача: Акціонерного товариства "Чернігівобленерго",
вул. Гонча, буд. 40, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 22815333,
про стягнення 66 870 220,83 грн
за зустрічним позовом: Акціонерного товариства "Чернігівобленерго",
вул. Гонча, буд. 40, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 22815333,
до відповідача: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО",
вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032, код ЄДРПОУ 00100227,
про тлумачення умов договору
Представники сторін:
стягувач: не прибув.
боржника: Григор"єв О.М.
Господарський суд Чернігівської області рішенням у справі №927/724/24 від 05.12.2024 ухвалив: провадження у справі №927/724/24 за первісним позовом в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 32 128 609,45 грн - закрити; позовні вимоги за первісним позовом в частині стягнення інфляційних нарахувань в сумі 2 011 591,36 грн та трьох процентів річних в сумі 810 829,45 грн - задовольнити частково, стягнути з Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" інфляційні нарахування в сумі 1987425,08 грн, три проценти річних в сумі 754351,45 грн та судовий збір в сумі 1245270,83 грн; в решті позовних вимог за первісним позовом - відмовити.
Акціонерним товариством “Чернігівобленерго» подано заяву про відстрочку виконання рішення суду від 10.03.2025 у даній справі до 05.12.2025. Крім того, заявник просить зупинити виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2024 у справі №927/724/24 до розгляду заяви про відстрочку виконання рішення суду від 05.12.2024.
Ухвалою від 28.04.2025 року прийнято судом заяву Акціонерного товариства “Чернігівобленерго» про відстрочку виконання рішення Господарського суду Чернігівської області у даній справі до розгляду; судове засідання з розгляду заяви призначено на 07.05.2025, 11:00.
07.05.2025 від Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» надійшли заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення. Стягувач зазначає, що відповідач є господарським товариством приватної власності. Складне фінансове становище Відповідача, яким обґрунтована винятковість обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, не може бути безумовною підставою для надання розстрочення виконання судового рішення; а відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника. Наведені заявником обставини не свідчать про неможливість виконання рішення суду у цій справі, а лише відображають поточну господарську діяльність відповідача. Відповідачем не наведено обставини, підтверджені належними та допустимими доказами, що ним було вжито всіх необхідних залежних від нього заходів щодо своєчасного та належного виконання покладених на нього Договором обов'язків та усунення допущених ним порушень. Позивач не має фінансової можливості відстрочувати та/або розстрочувати виконання зобов'язань своїх контрагентів (фактично їх фінансувати), оскільки майно Позивача (об'єкти енергетики) через ракетні обстріли рф потребує постійного відновлення. Позивач - товариство зі 100% акцій у власності держави. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 83 ПрАТ «НЕК Укренерго» віднесено до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Позивач забезпечує технічне обслуговування систем передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності по всій території України. Позивач є об'єктом енергетичної інфраструктури, магістральними мережами НЕК «Укренерго» здійснюється транспортування електричної енергії від генеруючих підприємств. Своєчасна оплата послуг з передачі електричної енергії забезпечує технічне обслуговування систем передачі, підтримання її в експлуатаційній готовності, забезпечує операційну безпеку об'єднаної енергетичної системи України.
У зв'язку оголошенням 07.05.2025 по Чернігівській області повітряної тривоги, судове засідання з розгляду заяви Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" про відстрочення рішення у справі, призначене на 07.05.2025 на 11:00, не проводилось, про що складено Акт. У зв'язку з зазначеним, розгляд заяви Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" про відстрочення рішення у справі перенесено на 14.05.2025, 09:00.
В судове засідання 14.05.2025 прибув представник боржника.
Представник стягувача, повідомлений належним чином про дату та час розгляду заяви, в судове засідання представника не направив.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
У судовому засіданні 14.05.2025 проголошено вступну та резолютивну частину ухвали, на підставі ст.233 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши заяву Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" про відстрочку виконання рішення суду, заперечення стягувача, суд дійшов висновку, що заява відповідача підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2025 суд ухвалив: провадження у справі №927/724/24 за первісним позовом в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в сумі 32 128 609,45 грн - закрити. Позовні вимоги за первісним позовом в частині стягнення інфляційних нарахувань в сумі 2 011 591,36 грн та трьох процентів річних в сумі 810 829,45 грн - задовольнити частково. Стягнути з Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" інфляційні нарахування в сумі 1987425,08 грн, три проценти річних в сумі 754351,45 грн та судовий збір в сумі 1245270,83 грн. В решті позовних вимог за первісним позовом - відмовити. У задоволенні зустрічного позову - відмовити.
28.04.2025 року у зв'язку з набранням рішенням суду законної сили на примусове виконання рішення у справі №927/724/24 видано наказ про стягнення з Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» інфляційних нарахувань в сумі 1987425,08 грн, трьох процентів річних в сумі 754351,45 грн та судового збору в сумі 1245270,83 грн.
В обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2024 у справі №927/724/24, АТ "Чернігівобленерго" зазначає про неможливість його вчасного виконання з виключних обставин, що виникли не з вини відповідача, посилаючись на наступне: відповідач, зокрема зазначив, що АТ "Чернігівобленерго" з 01.01.2019 здійснює діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії, виданої згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 13.11.2018 №1431. Зазначеною постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 13.11.2018 №1431 встановлено, що місцем провадження господарської діяльності є територія Чернігівської області та міста Славутич Київської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) АТ "Чернігівобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством).
Основним видом господарської діяльності АТ "Чернігівобленерго" є розподіл електричної енергії, який АТ "Чернігівобленерго" може здійснювати лише на території Чернігівської області та міста Славутич Київської області.
Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», строк дії якого на даний час не припинено та не скасовано.
АТ "Чернігівобленерго" має статус критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, що підтверджується Витягом з наказу Міністерства енергетики України від 18.12.2024 № 470 «Про визначення підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (протокол № 57)».
Відповідач у заяві зазначив, що у результаті виконання відновлювальних робіт на об'єктах АТ "Чернігівобленерго", які постраждали внаслідок бойових дій, вартість виконаних заходів лише за грудень 2024 року склала 617440,00 грн. При цьому, у результаті виконання відновлювальних робіт на об'єктах АТ "Чернігівобленерго", які постраждали внаслідок бойових дій, вартість виконаних заходів з початку введення воєнного стану в Україні в цілому склала 55 545 370,00 грн.
Відповідач у заяві зазначає, що станом на 31.12.2024 на балансі АТ "Чернігівобленерго" обліковується дебіторська заборгованість на загальну суму 290 322 700,00 грн, що підтверджується відповідною довідкою АТ "Чернігівобленерго", та впливає на можливість АТ "Чернігівобленерго" своєчасно здійснювати розрахунки з НЕК «УКРЕНЕРГО». Наразі АТ "Чернігівобленерго" вчиняються дії щодо повернення зазначеної суми дебіторської заборгованості, у тому числі у судовому порядку, що у свою чергу, також дасть можливість виконати рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2024 у справі № 927/724/24.
АТ "Чернігівобленерго" зазначає про те, що повномасштабне вторгнення російської федерації та постійні обстріли енергетичної інфраструктури, зокрема, розташованої на території Чернігівської області та міста Славутич Київської області є надзвичайною подією, яка критично вплинула на господарську діяльність та платоспроможність товариства.
Заявник також зазначив, що неналежне виконання АТ "Чернігівобленерго" зобов'язань перед НЕК «УКРЕНЕРГО» за договором про надання послуг з передачі електричної енергії від 01.01.2024 №0531-02041-ПП зумовлене саме вказаними вище обставинами, які є об'єктивними та свідчать про відсутність вини АТ "Чернігівобленерго" та будь-якого умислу не виконувати взяті на себе зобов'язання.
Відповідач звертає увагу суду на те, що під час розгляду Господарським судом Чернігівської області справи №927/724/24, АТ "Чернігівобленерго" повністю була погашена заборгованість за надані послуги за заявлений позивачем період, а звертаючись з даною заявою про відстрочення виконання судового рішення у цій справі, АТ "Чернігівобленерго" просить відстрочити виконання даного рішення щодо сплати інфляційних втрат, 3 % річних та судового збору, які хоч і входять до складу грошового зобов'язання, але вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання.
Крім того, відповідач у своїй заяві посилається на пункт 105 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження", що набув чинності 09.02.2025.
Відповідно до ч.1, ч.3, ч.4 ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
З аналізу вказаної норми права вбачається, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При вирішенні питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, враховуються, зокрема, матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення виконання рішення є правом, а не обов'язком суду, яке реалізується виключно у виняткових випадках за наявності підстав, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, та доказів, що підтверджують наявність таких підстав.
В рішенні Конституційного Суду України N 5-пр/2013 від 26.06.2013 зазначено, що відстрочення або розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Отже, необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочки виконання рішення суду є з'ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати не тільки доводи боржника, а і заперечення кредитора, зокрема, щодо і його фінансового стану. При цьому, суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але, перш за все, повинен врахувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення.
При цьому, затримка у виконанні рішення не повинна бути надто тривалою та такою, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (рішення ЄСПЛ у справі Іммобільяре Саффі проти Італії, заява N 22774/93, пункт 74).
За практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (ухвала ЄСПЛ від 07.10.2003 у справі Корнілов та інші проти України, заява № 36575/02, тривалість виконання вісім місяців). І навіть два роки та сім місяців не визнавались надмірними і не розглядалися як такі, що суперечать вимогам розумного строку, передбаченого статтею 6 Конвенції (ухвала від 17.09.2002 у справі “Крапивницький та інші проти України», заява №60858/00).
Таким чином, для з'ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.
Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.04.2018 у справі № 920/199/16.
Суд враховує, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі воєнний стан неодноразово було продовжено та він діє дотепер.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30, 34, 38, 39, 41, 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України “Про правовий режим воєнного стану».
Загальновідомим є те, що військовий стан негативно вплинув на більшість суб'єктів господарювання, у тому числі через постійні тривоги, обстріли, тобто такі обставини є об'єктивними та не залежать від них.
Суд враховує те, що відповідачем сплачено суму основного боргу ще до прийняття рішення у даній справі, заборгованість відповідача складається з інфляційних нарахувань, трьох відсотків річних та судового збору, а стягувач не звертався до державної виконавчої служби чи приватного виконавця про примусове виконання рішення суду від 05.12.2024 у справі №927/724/24.
Суд також звертає увагу на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України у сферах енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов'язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні» від 14.01.2025 N 4213-ІХ, який набрав чинності 09.02.2025, доповнено розділ XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" пунктом 10-5 такого змісту:
"10-5. Тимчасово, на час дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та грошові кошти) у виконавчих провадженнях у частині стягнення сум індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов'язання, 3 процентів річних від простроченої суми грошового зобов'язання чи іншого розміру процентів, встановлених договором або законом, сум неустойки (штрафу, пені) за прострочення виконання грошових зобов'язань, сплата яких передбачена договорами, за грошовими зобов'язаннями суб'єктів господарювання, що виникли у період з 24 лютого 2022 року по 1 вересня 2024 року, за якими боржниками є учасники ринку електричної енергії, перелік яких із зазначенням номерів судових справ оприлюднюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на її офіційному веб-сайті, а саме:
-постачальників універсальних послуг перед виробниками електричної енергії та гарантованим покупцем за договорами купівлі-продажу електричної енергії;
-постачальників універсальних послуг перед операторами систем розподілу за договорами про надання послуг з розподілу;
-постачальників універсальних послуг перед оператором системи передачі за договорами про надання послуг з передачі;
-гарантованого покупця перед постачальниками універсальних послуг за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів;
-гарантованого покупця перед виробниками електричної енергії за договорами купівлі-продажу електричної енергії;
-гарантованого покупця перед виробниками електричної енергії з альтернативних джерел енергії за договорами про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом та договорами про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії;
-оператора системи передачі перед гарантованим покупцем та постачальниками універсальних послуг за договорами про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії;
-операторів систем розподілу перед оператором системи передачі за договорами про надання послуг з передачі та договорами про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
-виробників електричної енергії перед гарантованим покупцем за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів".
Витяг з наказу Міністерства енергетики України від 18.12.2024 року №452 підтверджує статус НЕК «Укренерго» як критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Отже, приймаючи до уваги викладені обставини та надані боржником документи у їх підтвердження, враховуючи, що під час розгляду справи №927/724/24 боржником погашено основну заборгованість, з метою дотримання балансу інтересів сторін суд доходить висновку про їх винятковість, що свідчить про неможливість виконання рішення в силу об'єктивних причин, а тому суд вважає за можливе задовольнити заяву відповідача про відстрочення виконання рішення суду, відстрочивши виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2024 у справі №927/724/24 до 05.12.2025.
Керуючись ст. 233-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" про відстрочку виконання рішення від 05.12.2024 у справі №927/724/24 задовольнити.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 05.12.2024 у справі №927/724/24 до 05.12.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 19.05.2025.
Суддя М.В. Фесюра
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області: Е-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. канцелярії (099) 420-54-50.