ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
19 травня 2025 року м. ОдесаСправа № 916/1803/24
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Ярош А.І.,
суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 року, суддя в І інстанції Літвінов С.В., повний текст якого складено 16.01.2025, в м. Одесі
у справі: №916/1803/24
за позовом: Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі"
до відповідача: ОСОБА_1
про стягнення 289 598,61 грн
В квітні 2024 року Акціонерне товариство "ДТЕК Одеські електромережі" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 289 598,61 грн, з яких 275 566,82 грн - заборгованість за необліковану електричну енергію, 7127,79 грн - 3% річних, 6904 грн - інфляційні втрати.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем обов'язку зі сплати вартості необлікованої електричної енергії на підставі акту про порушення.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 позов задоволено; стягнуто з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" заборгованість за необліковану електричної енергії у розмірі 275566,82 грн, 3% річних нарахованих на заборгованість у розмірі 7127,79 грн, інфляційні втрати нараховані на заборгованість у розмірі 6904,00 грн та судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Приймаючи вказане рішення суд першої інстанції виходив з доведеності позивачем обставин порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме - самовільне підключення електроустановки, після відключення 01.12.2022, шляхом зняття пломби.
До Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 , в якій останній просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає, що в порушення норм ПРРЕЕ, акт пломбування, який є обов'язковим та підтверджує факт установлення пломб, сторонами не укладався, тому належним чином не підтверджено факт попереднього установлення пломб на об'єкті та передачу на відповідальне зберігання відповідачу пломб, в тому числі пломби ОСР №34019820.
Вказує, що позивачем не доведено факт втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії, самовільне підключення електроустановки, за що безпідставно нарахована заборгованість за необліковану електричну енергію.
Скаржник посилається на те, що позивачем помилково використана схема розрахунку необлікованої електричної енергії, яка не відповідає дійсності, оскільки за період з 01.12.2022р по 01.02.2023р. АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» здійснювались за адресою вул. Хуторська, 1б, с. Сичавка відключення електропостачання, тому не можна застосовувати 24 год. тривалість роботи обладнання, оскільки сам АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» здійснював відключення електропостачання.
Додатково зазначає про те, що при засіданні комісії 06.02.2023р. представник Відповідача заперечував проти наявності факту споживання необлікованої електричної енергії, Протокол представником Відповідача не підписаний. Твердження Позивача не відповідають дійсності і не підтверджені належними доказами.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач стосовно доводів апелянта про те, що акт пломбування між сторонами не укладався, а суд не звернув увагу на дану обставину, зазначив, що акт №1191980 від 01.12.2022 встановлення/заміни/технічної перевірки/контрольного огляду/ збереження пломб вузла обліку (засобу обліку) до 1000 В, складений у відповідача з його підписом, що підтверджує факт установлення пломб, в тому числі пломби на ЗКО №34019820, та їх передачу відповідачу на відповідальне зберігання, а також підтверджує факт відключення відповідача 01.12.2022.
Стосовно доводів апелянта про те, що суд не дослідив обставини щодо самовільного підключення, позивач зазначає, що суд в оскаржуваному рішенні визнав доведеним факт самовільного підключення електроустановки відповідача, оскільки виявлене у останнього порушення ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки, після відключення 01.12.2022 р., шляхом зняття пломби, зафіксоване у складеному відповідно до ПРРЕЕ порядку акті про порушення та підписаному представником відповідача без жодних заперечень чи зауважень. При цьому, встановлювати чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії в конкретному випадку необхідності немає.
З приводу оцінки доводів апелянта щодо схеми розрахунку необлікованої електричної енергії, то пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ визначено формулу, за якою розраховується величина добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год), у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, із зазначенням вичерпного переліку розрахункових даних, які при цьому застосовуються. Такі критерії як відключення електропостачання електроустановки споживача та його тривалість до вказаного переліку не входять.
Щодо зауважень апелянта з приводу участі відповідача у засіданні комісії АТ "ДТЕК Одеські електромережі" зазначає, що відповідно до положень п. 8.2.6 ПРРЕЕ бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення є правом, а не обов'язком споживача.
Колегія суддів зазначає, що за правилами п. 1 ч. 5 ст. 12 ГПК України, для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі (Глава 1. Апеляційне провадження). Розгляд справ у суді апеляційної інстанції починається з відкриття першого судового засідання або через п'ятнадцять днів з дня відкриття апеляційного провадження, якщо справа розглядається без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч. 10 ст. 270 ГПК України апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Враховуючи, що предметом розгляду у даній справі є вимога про стягнення 289 598,61 грн, то вказана справа відноситься до малозначних справ в розумінні ГПК України та має проводитись в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 17.03.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24; розгляд даної апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
З метою повного, об'єктивного та всебічного розгляду апеляційної скарги, враховуючи обставини, пов'язані зі запровадженням в Україні воєнного стану, а також з огляду на положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 розглядається поза межами строку, встановленого статтею 273 Господарського процесуального кодексу України, у розумний строк, тобто такий, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій і вирішення справи з метою забезпечення належного судового захисту.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до приписів ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 10.12.2018 р. відповідачем було підписано заяву-приєднання, за якою оператор системи розподілу Акціонерне товариство "Одесаобленерго" (старе найменування позивача) ініціює приєднання споживача ФОП ОСОБА_1 до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті позивача, за технічними даними паспорту точок розподілу за об'єктами споживача, в тому числі за адресою: вул. Хуторська, буд. 1 "б", с. Сичавка, Лиманський р-н, Одеська обл.
20.04.2020 р. укладений між позивачем та відповідачем договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії було оформлено у паперовій формі.
Умовами зазначеного Договору (п. 2.1) передбачено, що оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки/точок розподілу за об'єктом Споживача, який є Додатком 2 до цього Договору.
Згідно з Додатком 2 до цього Договору "Паспорт точки розподілу електричної енергії" об'єктом споживача є "Складське приміщення" за адресою: Одеська обл., Лиманський р-н, с. Сичавка, вул. Хуторська, буд. 1 "б". Визначено дозволену потужність - 49,0 кВт.
Відповідно до п. 11.1 Договору, цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
11.09.2020 р. було проведено зміну найменування позивача на АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", що підтверджується випискою та статутом.
У зв'язку зі змінами у законодавстві України у сфері електроенергетики, АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" припинило діяльність з постачання електричної енергії та з 01 січня 2019 року почало функціонувати як оператор системи розподілу, надаючи відповідачу послуги з розподілу електричної енергії. Відносини виникли між сторонами у справі виходячи з виконання зобов'язань на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №312 від 14.03.2018 р. (далі - ПРРЕЕ або Правила). Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил (абз. 1 п. 2.1.5 ПРРЕЕ). Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (абз. 2 п. 2.1.5 ПРРЕЕ). Відповідно до абз. 2 п. 2.1.7 ПРРЕЕ, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Враховуючи надання відповідачем підписаної заяви-приєднання від 10.12.2018 р. за даною точкою розподілу, останній приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті позивача.
В подальшому договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії було оформлено між сторонами у паперовій формі.
В жовтні 2022 року на адресу позивача надійшло звернення від 06.10.2022 № 587/11- 02-3899 ТОВ "ООЕК" про припинення електроживлення (постачання електроенергії) споживачам із доданим Реєстром, у якому під п/н 10 зазначено відповідача.
Відповідно до акту технічної перевірки № 1191980 від 01.12.2022 р., складеному після відключення відповідача, закритий комплекс обліку (ЗКО), у якому розташований електролічильник відповідача типу NIK 2301 АР3.0000.011 зав.№ 8646034, було опломбовано пломбою № 34019820. Зазначений акт складався в присутності відповідача та підписувався ним особисто.
Згідно з п. 8.9 Договору, у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною та/або порушень ПРРЕЕ та інших нормативно-правових актів, за які законодавством передбачене застосування санкцій, на місці оформлюється двосторонній акт порушень.
01.02.2023 р. уповноваженими представниками АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" було проведено перевірку у відповідача щодо дотримання вимог ПРРЕЕ, на об'єкті "складські приміщення", розташованому за адресою: вул. Хуторська, 1 б, с. Сичавка.
В ході перевірки було виявлено порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, - самовільне підключення електроустановки, після відключення 01.12.2022 р., шляхом зняття пломби ОСР № 34019820.
Виявлене у відповідача порушення зафіксоване представниками позивача у складеному Акті про порушення №8020317 від 01.02.2023 р.
06.04.2023 р. відбулось засідання комісії по розгляду акта про порушення за участю ОСОБА_1. шляхом відеозв'язку viber. На засіданні комісії було прийнято рішення про здійснення нарахувань по акту про порушення №8020317 від 01.02.2023 за порушення передбачене п.8.4.2 пп 2, у відповідності з пунктами 8.4.7, 8.4.8 пп 1 та 8.4.10 за формулою 4 Правил, що діяли на момент складання акту про порушення та протоколу. Рішення комісії по розгляду акту про порушення №8020317 від 01.02.2023 оформлене протоколом № 36/2 від 06.04.2023 р.
Позивач зазначив, що порушення, зафіксоване в Акті про порушення №8020317, було виявлено 01.02.2023, період нарахування було визначено позивачем з 01.12.2022 (дата тех.перевірки) по 01.02.2023, що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп1 п.8.4.8 Правил). Потужність ( Р ) була визначена позивачем як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, що зазначена в договорі, - 49.0 кВт (відповідно до пп3 п.8.4.10 Правил). Тривалість роботи обладнання протягом доби (tдоб.) була визначена позивачем на підставі договору - 24 год на добу. Таким чином, відповідно до протоколу № 36/2 від 06.04.2023 обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 40 648кВт*год., а її вартість - 275 566,82 грн.
Рішення комісії було оформлено Протоколом № 36/2 від 06.04.2023. У зв'язку з тим, що участь у засіданні комісії відбувалась дистанційно шляхом відеозв'язку viber, копію протоколу № 36/2 від 06.04.2023, розрахунок по акту та рахунок на оплату вищезазначеної суми було надіслано відповідачу рекомендованим листом 02.05.2023.
Відповідачем рахунок по акту про порушення на суму 275 566,82 грн, в добровільному порядку сплачено не було, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом, також позивачем нараховано 3% річних нарахованих на заборгованість у розмірі 7127,79 грн, інфляційні втрати нараховані на заборгованість у розмірі 6904,00 грн.
Отже, предметом апеляційного перегляду даної справи є наявність або відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача 289598,61грн., з яких 275566,82грн. - заборгованість за необліковану електричну енергію, 7127,79грн. - 3% річних, 6904грн. - інфляційні втрати.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч.1 ст. 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно з ч.1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до ч.1 ст. 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до ч.1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №311 (у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 №716) затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії, який визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. (в редакції на час розгляду ату про порушення).
Згідно з п. 1.1.2 Правил акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
Відповідно до п.п. 2.3.1-2.3.3 Правил на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.
Пунктом 5.5.5 Правил передбачено, зокрема, що споживач електричної енергії зобов'язаний: не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з п.8.2.5 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
У відповідності до п.8.2.6 Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Відповідно до п.8.4.1 Правил оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Згідно з п.8.4.2 Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо); 4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку; 8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії; 9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до п.8.4.12 Правил у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за визначено у даному пункті формулою (8;9).
Як вбачається з матеріалів справи, в жовтні 2022 року на адресу позивача надійшло звернення від 06.10.2022 № 587/11- 02-3899 ТОВ "ООЕК" про припинення електроживлення (постачання електроенергії) споживачам із доданим Реєстром, у якому під п/н 10 зазначено відповідача.
Після відключення відповідача, відповідно до складеного акту технічної перевірки №1191980 від 01.12.2022 р., , закритий комплекс обліку (ЗКО), у якому розташований електролічильник відповідача типу NIK 2301 АР3.0000.011 зав.№ 8646034, було опломбовано пломбою № 34019820.
Зазначений акт складався в присутності відповідача та підписаний останнім особисто.
В подальшому, як свідчать матеріалами справи, 01.02.2023 уповноваженими представниками АТ "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" було проведено перевірку у відповідача щодо дотримання вимог ПРРЕЕ, на об'єкті "складські приміщення", розташованому за адресою: вул. Хуторська, 1 б, с. Сичавка.
В ході перевірки було виявлено порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ, - самовільне підключення електроустановки, після відключення 01.12.2022 р., шляхом зняття пломби ОСР № 34019820.
Виявлене у відповідача порушення зафіксоване уповноваженими представниками позивача у складеному Акті про порушення №8020317 від 01.02.2023 р. В Акті про порушення детально зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил, а також інші необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії дані, зокрема дозволена потужність - 49 кВт (п. 5 Акту про порушення).
Під час складання акту був присутній уповноважений представник споживача - Печньов О.В., який підписав зазначений акт про порушення без зауважень.
Представниками позивача було повідомлено представника відповідача про його право внести до акту свої пояснення або зауваження, чим Печньов О.В. не скористався.
Таким чином, наявними матеріалами справи підтверджується самовільне підключення електроустановки, після відключення 01.12.2022 р., шляхом зняття пломби, з порушенням схеми обліку та порушенням ПРРЕЕ, що зафіксовано у Акті про порушення.
Відтак, несплата вартості необлікованої електроенергії є порушенням відповідачем взятих на себе зобов'язань перед позивачем, за укладеним між ними договором про постачання електричної енергії та вимог ПРРЕЕ.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.04.2023 відбулось засідання комісії по розгляду акта про порушення за участю ОСОБА_1. шляхом відеозв'язку viber.
На засіданні комісії було прийнято рішення про здійснення нарахувань по акту про порушення №8020317 від 01.02.2023 за порушення передбачене п.8.4.2 пп 2, у відповідності з пунктами 8.4.7, 8.4.8 пп 1 та 8.4.10 за формулою 4 Правил, що діяли на момент складання акту про порушення та протоколу. Рішення комісії по розгляду акту про порушення №8020317 від 01.02.2023 оформлене протоколом № 36/2 від 06.04.2023 р.
Відповідно до п.8.2.7 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або при визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження оскарження відповідачем рішення комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ №8020317 від 01.02.2023, оформленого протоколом засідання комісії № 36/2 від 06.04.2023.
Отже, рішення комісії позивача з розгляду ПРРЕЕ №8020317 від 01.02.2023, оформленого протоколом засідання комісії № 36/2 від 06.04.2023, про нарахування кількості необлікованої (недоврахованої) електроенергії, є чинним та обов'язковим для виконання.
Судова колегія відхиляє доводи скаржника про те, що в порушення норм ПРРЕЕ, акт пломбування, який є обов'язковим та підтверджує факт установлення пломб, сторонами не укладався, тому належним чином не підтверджено факт попереднього установлення пломб на об'єкті та передачу на відповідальне зберігання відповідачу пломб, в тому числі пломби ОСР №34019820.
Як було вірно встановлено судом першої інстанції, в матеріалах справи наявний акт №1191980 від 01.12.2022 року про встановлення/заміни/технічну перевірку/контрольний огляд/збереження пломб вузла обліку (засобу обліку) до 1000 В.
Вказаний акт складено безпосередньо у відповідача та підписано ним без зауважень, що свідчить про ознайомлення відповідача з його змістом, згоду із зафіксованими в ньому обставинами, а також підтверджує безпосередньо факт встановлення оператором системи розподілу пломб, у тому числі пломби №34019820, факт передачі цих пломб відповідачу на відповідальне зберігання та факт відключення електроустановки відповідача. Жодних доказів, які б спростовували зазначені у цьому акті обставини, відповідачем не надано.
В апеляційній скарзі скаржник вказує, що позивачем не доведено факт втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії, самовільне підключення електроустановки, за що безпідставно нарахована заборгованість за необліковану електричну енергію.
Судова колегія вважає такі доводи скаржника безпідставними, оскільки відповідно до акту про порушення №8020317 від 01.02.2023 року, складеного у порядку, передбаченому Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), та підписаного представником відповідача Печньовим О.В. без жодних зауважень чи заперечень, було зафіксовано порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 5.5.5 ПРРЕЕ, яке кваліфікується як самовільне підключення електроустановки після її відключення шляхом зняття пломби №34019820. Таке порушення, згідно з підпунктом 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, є самостійною підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, незалежно від наявності фактичного втручання в засіб обліку чи виявлення об'ємів споживання. Відповідно до ч. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, відсутність або пошкодження пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на вузлах вимірювальної техніки у передбачених місцях, уже саме по собі є порушенням, що тягне за собою застосування процедури визначення необлікованої електричної енергії оператором системи.
Окрім того, суд враховує судову практику викладену в постанові Верховного Суду у справі №906/513/18 від 05.10.2022 відповідно до якої, сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості не облікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.
Відповідно до протоколу № 36/2 від 06.04.2023 обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 40 648кВт*год., а її вартість - 275 566,82 грн
З приводу аргументів скаржника про те, що позивачем помилково використана схема розрахунку необлікованої електричної енергії, яка не відповідає дійсності, оскільки за період з 01.12.2022р по 01.02.2023р. АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» здійснювались за адресою вул. Хуторська, 1б, с. Сичавка відключення електропостачання, тому не можна застосовувати 24 год. тривалість роботи обладнання, оскільки сам АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» здійснював відключення електропостачання, судова колегія вказує таке.
Відповідно до п.8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ передбачено, у разі виявлення у непобутового споживача Документ сформований в системі "Електронний суд" 24.04.2024 6 порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб., кВт·год), розраховується за формулою (4): Wдоб.= Р * tдоб. * Кв, де Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність); t доб. - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год; Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Відповідно до п.8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), зокрема: 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Враховуючи те, що порушення, зафіксоване в Акті про порушення №8020317, було виявлено 01.02.2023, період нарахування було визначено позивачем з 01.12.2022 (дата тех.перевірки) по 01.02.2023, що не перевищує шестимісячного строку, визначеного ПРРЕЕ (відповідно до пп1 п.8.4.8 Правил).
Потужність ( Р ) була визначена позивачем як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, що зазначена в договорі, - 49.0 кВт (відповідно до пп3 п.8.4.10 Правил). Тривалість роботи обладнання протягом доби (tдоб.) була визначена позивачем на підставі договору - 24 год на добу.
Таким чином, відповідно до протоколу № 36/2 від 06.04.2023 обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої відповідачу, склав 40 648кВт*год., а її вартість - 275 566,82 грн.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності визначення оператором системи добової тривалості роботи обладнання відповідача як 24 години на добу при розрахунку обсягу необлікованої електричної енергії відповідно до вимог пункту 8.4.10 ПРРЕЕ.
Зазначеним пунктом ПРРЕЕ встановлено єдину обов'язкову для застосування формулу розрахунку величини добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год) у випадках, коли виявлено порушення, передбачені підпунктами 1- 5 пункту 8.4.2 цих Правил. У формулі чітко визначено перелік розрахункових параметрів, серед яких, зокрема, використовується показник t доб. - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи.
У даному випадку, на підтвердження значення показника t доб., позивач обґрунтовано послався на додаток 3 до договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що міститься в матеріалах справи. У зазначеному додатку («Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії») вказано режим роботи обладнання відповідача - 24 години на добу, що відповідає положенням ПРРЕЕ і прямо враховується при проведенні розрахунку.
Отже, аргументи відповідача щодо помилковості врахування 24-годинного режиму роботи є непідтвердженими. Крім того, критерії, на які посилається відповідач, зокрема, факт відключення електроустановки чи тривалість такого відключення, не передбачені у формулі, встановленій пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ, та не впливають на обчислення добового обсягу споживання.
Стосовно посилання відповідача на відсутність підпису представника останнього в протоколі засідання комісії від 06.02.2023 року, судова колегія зазначає, що відповідно до пункту 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), участь споживача в засіданні комісії є його правом, а не обов'язком, як і право висловлювати зауваження або підписувати відповідний протокол. Відтак, не підписання протоколу не впливає на чинність рішень комісії, прийнятих у межах та з дотриманням вимог ПРРЕЕ, а факт виявлення порушення (самовільне підключення електроустановки після відключення шляхом зняття пломби ОСР №34019820) був належним чином зафіксований у акті про порушення №8020317 від 01.02.2023 року, складеному у встановленому порядку, який представником відповідача був підписаний без жодних зауважень чи заперечень, що свідчить про відсутність заперечень на момент фіксації порушення.
За таких обставин, судова колегія зазначає, що позивачем підтверджено факт порушення відповідачем ПРРЕЕ, що зафіксовано у відповідному акті про порушення, який був розглянутий комісією з розгляду актів про порушення. За наявними матеріалами справи, зокрема, виходячи з даних протоколу розгляду комісією акта про порушення, встановлено обсяг необлікованої електричної енергії та суму вартості необлікованої електричної енергії, яка за розрахунком комісії становить 275 566,82 грн.
Проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи встановлення факту порушення відповідачем ПРРЕЕ, приймаючи до уваги відсутність доказів оскарження рішень позивача, непогодження відповідачем з рішенням або діями позивача щодо проведеного розрахунку та вартості необлікованої електроенергії, при цьому вірність розрахунку матеріалами справи не спростовується, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не спростовує вірних висновків суду першої інстанції про задоволення вимог Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські Електромережі" про стягнення з відповідача 275 566,82грн вартості недоблікованої електричної енергії, а також 7127,79 грн. - 3% річних, 6904грн. - інфляційні втрати.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Тому інші доводи скаржника, що викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів не бере до уваги, оскільки вони висновків суду не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті та остаточний висновок.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням того, що наведені в апеляційній скарзі порушення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24.
За таких обставин, апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення суду першої інстанції у даній справі залишається без змін.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за апеляційний перегляд судового рішення покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 129, 269, 270, п.1 ч.1 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 06.01.2025 у справі №916/1803/24 -залишити без змін.
Постанова в порядку статті 284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її ухвалення. Постанова суду є остаточною і не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених у п. 2 ч. 3 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя А.І. Ярош
судді Г.І. Діброва
Н.М. Принцевська