Справа № 699/412/25
Номер провадження № 3/699/234/25
07.05.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , директора Товариства із обмеженою відповідальністю «ПАНДА» (місцезнаходження: вул. Заводська, 3, с. Селище, Звенигородський район, Черкаська область), інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 13.03.2025 серії № Ц/ЧК/3648/254/П/ПТ (далі - протокол).
З протоколу вбачається, що директор ТОВ «ПАНДА» ОСОБА_1 вчинив порушення законодавства про працю, а саме: аналізом розрахункових відомостей нарахування заробітної плати та відомостей на виплату готівки встановлено, що заробітна плата ОСОБА_2 з лютого 2023 року по липень 2024 року за першу половину місяця менша оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу), чим порушено вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України № 2136.
Відповідно до пункту 32 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, приймання і видача готівки за касовими ордерами проводиться тільки в день їх складання.
Аналізом відомостей на виплату готівки за період з лютого 2023 року по липень 2024 року не можливо встановити строки виплати заробітної плати, наприклад відомість на виплату готівки № 37 за лютий 2023 року складена 17.02.2023, та у пункті «У касу до оплати у строк зазначено з 22.02.2023 до 28.02.2023», що унеможливлює встановити дати виплати коштів, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України № 2136.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 41 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Водночас його захисник адвокат Головатюк В.В. звернувся до суду із клопотанням про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За змістом клопотання адвокат звертав увагу суду, що стверджуючи про невідповідність нарахованої заробітної плати фактично відпрацьованому часу, контролюючий орган не надає жодних доказів такої невідповідності. Зокрема, державний інспектор не здійснив та не надав до суду розрахунок робочого часу працівника та розрахунок заробітної плати, що підлягала до виплати у відповідному місяці. Акт перевірки не містить розрахунків та пояснень в чому саме контролюючий орган бачить невідповідність нарахованої заробітної плати та відпрацьованого часу за першу половину місяця. Не маючи таких розрахунків, контролюючий орган не має жодних підстав стверджувати, що мала місце будь-яка невідповідність.
Щодо порушення, яке за змістом протоколу полягало у неможливості встановити строки заробітної плати, захисник зазначив, що ОСОБА_2 не виявив бажання отримувати заробітну плату на картковий рахунок та не надавав товариству банківських реквізитів. У зв'язку з чим, ОСОБА_2 та ряд інших працівників отримували заробітну плату готівкою через касу ТОВ «ПАНДА».
На посаді сторожа заводської території ОСОБА_2 працював позмінно, як у денний, так і у нічний час. Відповідно, усі сторожі заводської території в один і той самий день не могли бути присутніми на території заводу, щоб отримати в касі заробітну плату готівкою. У зв'язку з чим, відповідальні особи формували відомість та передавали її до каси товариства, де протягом відведеного строку зазначеного у відомості (4-6 днів) кожен із працівників мав можливість прибути і отримати кошти. Працівники прибували до каси товариства самостійно, як правило перед або після своєї робочої зміни. Керівник товариства не має можливості та повноважень для примусової доставки працівників до каси на визначений день та видачі зарплати усім працівникам в один день. Виплата заробітної плати в один день усім працівникам можлива лише у випадку використання банківських карткових рахунків.
Таким чином, на думку захисника, керівник ТОВ «ПАНДА», зі свого боку, вжив усіх необхідних заходів для своєчасного отримання заробітної плати. Той факт, що працівники фактично отримували заробітну плату у зручний для них час (в межах визначеного періоду), виключає вину ОСОБА_1 у імовірному несвоєчасному отриманні коштів ОСОБА_2 .
Також адвокат звертав увагу на той факт, що форма відомості на виплату готівки затверджена уповноваженим органом виконавчої влади та є додатком до Положення. Зазначене Положення та додатки до нього є чинними, отже у працівників ТОВ «ПАНДА» не було підстав не застосовувати передбачену спеціальним нормативним актом форму документа.
При цьому ОСОБА_3 зазначив, що навіть якщо припустити, що зазначене правопорушення дійсно існувало, то останнє порушення завершилось із нарахуванням заробітної плати за липень 2024 року, тобто 30.07.2024. Відповідно, строк притягнення до адміністративної відповідальності за зазначене правопорушення сплив 01.11.2024.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
Відповідно до ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Частиною 1 статті 41 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановлених строків виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
За змістом акта Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 13.03.2025 № Ц/ЧК/3648/254, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері праці за зверненням ОСОБА_2 , під час заходу установлено таке.
Відповідно до наказу від 14.02.2023 № 3-т ОСОБА_2 прийнято на роботу на посаду сторожа заводської території з 15.02.2023 на підставі заяви від 13.02.2023.
Повідомлення про прийняття ОСОБА_2 на роботу сформовано 14.02.2023, до початку роботи.
Відповідно до наказу ТОВ «ПАНДА» від 22.03.2022 № 7 оклад сторожа заводської території становить 7500 грн.
Згідно з наказом ТОВ «ПАНДА» від 31.10.2023 № 16 з 01.11.2023 оклад сторожа заводської території становить 7800 грн.
Наказом ТОВ «ПАНДА» від 01.02.2024 № 6 з 01.02.2024 оклад сторожа заводської території становить 8580 грн.
Згідно з ч. 3 п. 3.5.1 Положення про оплату праці працівників ТОВ «ПАНДА» від 02.08.2021 до фонду додаткової заробітної плати входить надбавка та доплата до тарифних ставок та посадових окладів за роботу у нічний час. Статтею 108 КЗпП України установлено, що робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.
Відповідно до табелів обліку використання робочого часу за лютий 2023 року ОСОБА_2 , відпрацював 88 годин, із яких: 22 годин нічних; за березень 2023 року - 184 годин, із яких 46 годин нічних; за квітень 2023 року - 160 годин, із яких 40 годин нічних; за травень 2023 року - 184 годин, із яких 46 годин нічних; за червень 2023 року - 176 годин, із яких 44 годин нічних; за липень 2023 року - 168 годин, із яких 42 годин нічних; за серпень 2023 року - 184 годин, із яких 46 годин нічних; за вересень 2023 року - 168 годин, із яких 42 годин нічних; за жовтень 2023 року - 176 годин, із яких 44 годин нічних; за листопада 2023 року - 176 годин, із яких 51 годин нічних; за грудень 2023 року - 168 годин, із яких 48 годин нічних; за січень 2024 року - 184 годин, із яких 53 годин нічних; за лютий 2024 року - 168 годин, із яких 48 годин нічних; за березень 2024 року - 168 годин, із яких 48 годин нічних; за квітень 2024 року - 176 годин, із яких 51 годин нічних; за травень 2024 року - 184 годин, із яких 53 години нічних; за червень 2024 року - 136 годин, із яких 40 годин нічних; за липень 2024 року - 120 годин, із яких 37 годин нічних.
Аналізом табелів обліку використання робочого часу, відомостей на виплату готівки та розрахункових відомостей нарахування заробітної плати за період з лютого 2023 року по липень 2024 року ОСОБА_2 проводилася оплата за роботу у нічний час у підвищеному розмірі, не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за погодинну роботу у нічний час, згідно зі ст. 108 КЗпП України. Порушення з даного питання не встановлено.
Відповіддю до абзацу 3 пункту 32 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148, приймання і видача готівки за касовими ордерами проводиться тільки в день їх складання.
Аналізом відомостей на виплату готівки за період з лютого 2023 року по липень 2024 року не можливо встановити строки виплати заробітної плати, наприклад, відомість на виплату готівки № 37 за лютий 2023 року, складена 17.02.2023, та у пункті «У касу до оплати у строк зазначено з 22.02.2023 до 28.02.2023», що унеможливлює встановити дати виплати коштів, чим порушено вимоги ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 10 Закону України № 2136.
Відповідно до ч. 3 ст. 115 КЗпП України розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Аналізом розрахункових відомостей нарахування заробітної плати та відомостей на виплату готівки встановлено, що заробітна плата з лютого 2023 року по липень 2024 року, за першу половину місяця менша оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) ОСОБА_2 , чим порушено вимоги ч. 3 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 10 Закону України № 2136.
За змістом наявних у справі відомостей на виплату готівки № 37 за лютий 2023 та № 69 за березень 2023 року ОСОБА_2 виплачувалося по 1000 грн.
Однак, з матеріалів справи не вбачається скільки годин ОСОБА_2 фактично відпрацював за першу половину місяця, зокрема в лютому та березні 2023 року.
Таким чином суд погоджується із твердженням сторони захисту про те, що контролюючий орган не надає жодних доказів такої невідповідності, не здійснив та не надав до суду розрахунок робочого часу працівника та розрахунок заробітної плати, що підлягала до виплати у відповідному місяці.
Щодо порушення, яке полягало у неможливості встановити дати виплати заробітної плати, слід зазначити, що пунктом 18 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148 передбачено, що установи/підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу) понад установлений ліміт каси протягом п'яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка для проведення таких виплат працівникам віддалених відокремлених підрозділів підприємств залізничного транспорту та морських портів може зберігатися в касах таких установ/підприємств понад установлений ліміт каси протягом десяти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, одержана в банку на інші виплати, видається установою/підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, одержані в банку і не використані за призначенням протягом установлених пунктом 18 розділу II цього Положення строків, повертаються установою/підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Установа/підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок готівкової виручки, понад установлений ліміт каси протягом трьох робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, зазначеній у переданих до каси відомостях на виплату готівки (далі - видаткова відомість) (додаток 1).
Таким чином відомості на виплату готівки № 37 за лютий 2023 та № 69 за березень 2023 року відповідають додатку 1 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний матеріал не містять відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та щодо наявності в її діях складу адміністративного правопорушення або і самої події.
Ураховуючи зміст наведених судом письмових доказів, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 40-1, 41, 256, 268, 276, 277, 283, 284,285, 289, КУпАП , суддя
Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 13.03.2025 серії № Ц/ЧК/3648/254/П/ПТ відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , директора Товариства із обмеженою відповідальністю «ПАНДА» (місцезнаходження: вул. Заводська, 3, с. Селище, Звенигородський район, Черкаська область), інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Літвінова Г.М.