Рішення від 16.05.2025 по справі 340/1609/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1609/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Департамент з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ - 4351242; адреса: вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, щодо обрахунку додаткових види грошового забезпечення вказаних в довідці від 13.12.2024 №9/3-3575, а саме, надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премії для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023;

- зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023 на підставі довідки від 13.12.2024 №9/3-3575 змінивши надбавку за вислугу років з 5180,00 на 7890,00грн, надбавку за особливості проходження служби з 7770,00 грн. на 11835, 00 грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень з 1332,00грн. на 1758,90 грн та змінивши розмір премії з 37535,76грн. на 57191,31 грн у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та наказу Міністерства Юстиції від 28.03.2018року №925/5 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023.

Позов вмотивований тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач, на виконання рішення суду, направив на адресу пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте, числові розміри додаткових видів грошового забезпечення - надбавку за вислугу років, надбавку за особливості проходження служби, та премії розраховано невірно. Таки дії відповідача вважає протиправними.

Ухвалою суду від 17 березня 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не скористався.

За наведених обставин справа розглядається судом у межах строку, що встановлений статтею 258 КАС України.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі 340/5938/24 відповідачем підготовлено та направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №9/3-3575 від 03.12.2024 станом на 01.01.2023, у якій зазначено такі відсоткові та числові складові:

- посадовий оклад - 13530,00 грн;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2250,00 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) - 5180,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (50%) - 7770 грн;

- премія (422,7%) - 37535, 76 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1332 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.01.2025, у якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України виправлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, змінивши числові значення розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії.

Листом від 30.01.2025 Департамент з питань виконання кримінальних покарань повідомив позивача, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі 340/5938/24 оформив нову довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 та направив її на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, проте вказаним рішенням суду Департамент не зобов'язано видати довідку з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії від нових основних видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Не погодившись з розмірами складових грошового забезпечення, зазначеними у цій довідці, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначений Порядком № 45.

Згідно із пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктами 2, 3 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначено Порядком виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України затвердженим Наказом Міністерства юстиції України 28.03.2018 №925/5 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.03.2018 за №377/31829 (далі - Порядок №925/5).

Згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

Пунктом 1 глави 5 розділу II Порядку №925/5 встановлено, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

З огляду на наведені приписи, надбавка за особливості проходження служби визначається шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу II Порядку №925/5 особам рядового і начальницького складу, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень), виплачується надбавка за службу в умовах режимних обмежень до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:

з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;

з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;

з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Тобто, надбавка за службу в умовах режимних обмежень визначається у відсотковому значенні від суми посадового окладу.

Крім цього, згідно з положеннями підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 2 глави 13 розділу II Порядку №925/5 передбачено, що преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється згідно з положенням про преміювання, що затверджується в кожному органі та установі, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення з урахуванням фактичних обсягів фінансування, затверджених для бюджетних установ у кошторисах, а також фінансових можливостей підприємств установ виконання покарань.

Тобто, розмір премії також визначається шляхом множення відповідного відсотка на суму посадового окладу.

Таким чином, аналіз зазначених положень вказує на те, що розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення залежать від розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Так, зі змісту наданої позивачем суду довідки про розмір грошового забезпечення від 03.12.2024 №9/3-3575 вбачається, що розмір посадового окладу визначено у розмірі - 13530,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 2250,00 грн. Правильність визначення їх розмірів позивачем не оспорюється. Не оспорюється також правильність визначення у довідці відсоткового розміру додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, аналізуючи наведені у примітці до вказаної довідки відомості, суд робить висновок, що надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія та надбавка за службу в умовах режимних обмежень розраховані, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (1762,00 грн), з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 11.05.2023 №58665/16.3.2/32-23.

Так, розмір надбавки за вислугу років станом на 01.01.2023 має бути визначений у розмірі 50% розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням - (13530,00 грн + 2250,00 грн = 15780,00 грн) х 50%), що становить 7890 00 грн, натомість у довідці зазначено 2452,00 грн.

Надбавка за особливості проходження служби станом на 01.01.2023 має бути визначена у розмірі 50% розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років - (13530,00 грн + 2250,00 грн + 7890,00 грн=23670,00) х 50%), що становить 11835, 00 грн, натомість у довідці зазначено 7770,00 грн.

Розмір премії станом на 01.01.2023 має бути визначений у розмірі 422,7% від розміру посадового окладу, тобто (13530,00 грн х 422,7%), що становить 57191,31,00 грн, натомість у довідці зазначено суму 37535,76 грн.

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень станом на 01.01.2023 має бути визначена у розмірі 15% від розміру посадового окладу, тобто (13530,00 грн х 15%), що становить 1758,00 грн, натомість у довідці зазначено суму 1332,00 грн

Суд зауважує, що відповідач при оформленні довідки №9/3-3575 від 03.12.2024 року був зобов'язаний застосовувати розрахункову величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлену Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року, як при обчисленні посадового окладу, окладу за спеціальним званням, так і під час розрахунку надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії. Застосування відповідачем прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року (1762 грн) для визначення надбавки за особливості проходження служби та премії станом на 01.01.2023 є протиправним

Таким чином, відповідач, здійснивши оформлення довідки про розмір грошового забезпечення №9/3-3575 від 03.12.2024 року, безпідставно не врахував положення Постанови №704 в частині застосування для розрахунку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 та положення Порядку №925/5, внаслідок чого неправильно розрахував розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність дій Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, які полягають у порушенні порядку обчислення суми надбавки за особливості проходження служби, суми премії та суми надбавки за службу в умовах режимних обмежень, під час виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №9/3-3575 від 03.12.2024.

Суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Департамент з питань виконання кримінальних покарань виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, у відповідності до статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 1211, 20 грн) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачеві з бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ - 4351242; адреса: вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо обрахунку додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 , вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення №9/3-3575 від 13.12.2024, а саме, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що був становлений законом на 01 січня 2018 року.

Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року на підставі довідки від 13.12.2024 №9/3-3575, змінивши показники надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та наказу Міністерства Юстиції від 28.03.2018 року №925/5 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України» із застосуванням до зазначених показників величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (ЄДРПОУ 43501242) області на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК