Справа № 760/17974/24 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11-кп/824/3165/2025 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_2
13 травня 2025 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого - судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
при секретарі ОСОБА_5 ,
з участю прокурора ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_7 ( в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження за апеляційною скаргою захисника обвинуваченого на вирок Солом'янського районного суду м. Києва від 17 грудня 2024 року, яким
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Маріуполь Донецької області, українку, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму,
засуджено за ч. 3 ст. 111-1 КК України до 3 років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в навчальних та освітніх закладах строком на 10 років.Вироком вирішено питання щодо процесуальних витрат.
За вироком суду, до повномасштабного вторгнення рф на територію України та окупації міста Маруполь Донецької області, тобто до 24 лютого 2022 року включно, громадянка України ОСОБА_8 займала посаду директора (завідуючого) комунального дошкільного навчального закладу ясла-садок №104 «Вербинка» Маріупольської міської ради Донецької області.
При цьому, ОСОБА_8 займаючи зазначену вище посаду та являючись службовою особою, керувалась у своїй діяльності чинним законодавством України про освіту, яке регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти. У зв'язку з чим, остання будучи обізнаною із засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності, які передбачені Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VІІІ, достеменно знала, що до засад та принципів освіти в України належить виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення, формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психологічного насильства, а також дискримінації за будь-якими ознаками.
Крім того, ОСОБА_8 виконуючи обов'язки директора (завідуючого) закладу дошкільної освіти, керувалась у своїй діяльності положеннями Закону України «Про дошкільну освіту» від 01.04.2022 №2179-ІХ (зі змінами та доповненнями) та була обізнана, що згідно абзацу 2 ч.2 ст.3 Закону України «Про дошкільну освіту» держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних закладах дошкільної освіти у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти (Базового компоненту дошкільної освіти).
Також останній достеменно було відомо, що згідно положень ст. 7 вказаного вище Закону, завданнями дошкільної освіти є виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей Українського народу, а також цінностей іншій націй і народів, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля.
Відповідно до вказаного, в ході виконання свої службових обов'язків, ОСОБА_8 керувалась Базовим компонентом дошкільної освіти (Державний стандарт дошкільної освіти) (далі - Державний стандарт), затверджений наказом Міністерства освіти та науки України від 12.01.2021 №33, згідно положень якого Базовий компонент дошкільної освіти - це державний стандарт (далі - Стандарт), що визначає вимоги до обов'язкових компетентностей та результатів освіти дитини дошкільного віку (6 (7) років), а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті відповідно до міжнародних стандартів якості освіти. Державний стандарт, орієнтований на збагачення виховних традицій українського суспільства сучасними досягненнями та прогресивними світовими тенденціями у сфері освіти. Дошкільна освіта є невід'ємним складником та першим рівнем у системі освіти (нульовий рівень Національної рамки кваліфікацій), стартовою платформою особистісного розвитку дитини.
Таким чином, ОСОБА_8 усвідомлювала значення дошкільної освіти для дитини та її вплив на формування у дитини світогляду та відношення до батьківщини, а також була обізнана, що здійснення освітньої діяльності в закладах дошкільної освіти в Україні проводиться на підставі зазначених вище нормативно-правових актів та у відповідності до Державного стандарту дошкільної освіти, в основу якого покладено традиційні для дошкільної освіти ідеї гуманістичної педагогіки, спрямоване на гуманне ставлення до дитини, теорії природо відповідності, за якою дитині треба розвивати задатки та здібності, зберігаючи її природу, ідеї про патріотичне та громадянське виховання.
Разом з тим, після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України та окупації м. Маріуполь Донецької області ОСОБА_8 продовжила виконувати обов'язки директора (завідуючого) комунального дошкільного навчального закладу ясла-садок №104 «Вербинка» Маріупольської міської ради Донецької області.
В подальшому, 18.04.2023 на території окупованого м. Маріуполь окупаційною адміністрацією держави-агресора створене так зване «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «ясли-сад «Невский» комбинированного типа администрации города Мариуполя» (юридична адреса: м. Маріуполь, проспект Миру, 155; ОГРН наданий окупаційною адміністрацією держави агресора: 1239300004030; індивідуальний податковий номер наданий окупаційною адміністрацією держави агресора: 9310007436; керівник/завідуючий: ОСОБА_8 ; відомості про види діяльності організації у відповідності з даними ЄДРЮО (рус. ЕГРЮЛ): основний код 85.11: освіта дошкільна).
Згідно сайту www.rbc.com станом на 01 листопада 2023 року організація здійснює свою діяльність.
При цьому, згідно ч.1 ст.11 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 №2628-ІІІ (зі змінами та доповненнями) заклад дошкільної освіти - начальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.
В свою чергу, ОСОБА_8 , розуміючи, що територія міста Маріуполь Донецької області окупована і протиправно встановлено владу окупаційної адміністрації держави-агресора, знаючи, що заклади дошкільної освіти в Україні здійснюють свою діяльність за українським законодавством, зокрема відповідно до Державного стандарту дошкільної освіти, діючи умисно, з метою завдання шкоди Україні, реалізуючи рішення та дії держави-агресора, спрямовані на організацію освітнього процесу, впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, добровільно погодилася на пропозицію невстановлених представників так званої «адміністрації м. Маріуполя», щодо незаконного призначення її «директором» у так званому «Муниципальному бюджетному до школьному образовательному учреждении «ясли-сад «Невский» комбинированного типа администрации города Мариуполя».
Усвідомлюючи все вищевикладене, а також, злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, не пізніше 18.04.2023, більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена, ОСОБА_8 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - міста Маріуполь Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти на захоплених рф територіях Донецької області, а також з метою вчинення умисних дій спрямованих на руйнування системи освіти, як фахової української, тобто державної освіти в цілому - не маючи законних підстав та повноважень, перебуваючи на посаді директора запровадила в так званому «Муниципальному бюджетному дошкольному образовательному учреждении «ясли-сад «Невский» комбинированного типа администрации города Мариуполя» навчальні програми держави агресора та побудувала навчальний процес за стандартами освіти держави-агресора.
В свою чергу, у відповідності до статті федерального конституційного закону «о принятии в российскую федерацию донецкой народной республики и образования в составе российской федерации нового субъекта - донецкой народной республики» от 04.10.2022 №5-ФКЗ (погоджений державною думою рф 03.10.2022 та погоджений 04.10.2022 радою федерації) (далі - закон №5-ФКЗ) донецька народна республіка приймається до російської федерації у відповідності з конституцією російської федерації та статею 4 федерального конституційного закону від 17.12.2001 №6-ФКЗ «О порядке принятия в российскую федерацию и образования в ее составе нового субъекта российской федерации».
Так, згідно частини 1 статті 4 закону 5-ФКЗ законодавчі та інші нормативні правові акти російської федерації діють на території донецької народної республіки з дня прийняття в російську федерацію донецької народної республіки і створення у складі російської федерації нового суб'єкту, якщо інше не передбачене дійсним федеральним конституційним законом.
В свою чергу, згідно ч.4 ст. 10 федерального закону «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 №273-ФЗ (в редакції від 04.08.2023) (далі - Закон №273-ФЗ) в російській федерації встановлюються наступні рівні загальної освіти: 1) дошкільна освіта; 2) начальна загальна освіта; 3) основна загальна освіта; 4) середня загальна освіта.
Також, згідно п.1 ч.1 ст. 10 Закону 273-ФЗ система освіти включає в себе федеральні державні освітні стандарти і федеральні державні вимоги, освітні стандарти і самостійно встановлені вимоги, освітні програми різних видів, рівня та/або спрямування.
В свою чергу, федеральні державні освітні стандарти (далі - ФДОС) - це сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основних освітніх програм початкового загального, основного загального, середнього (повного) загального, початкового професійного, середнього професійного і вищого професійної освіти освітніми закладами, які мають державну акредитацію.
Так, згідно наказу міністерства освіти і науки російської федерації від 17.10.2013 №1155 (зі змінами та доповненнями від 21.01.2019), зареєстрованого в міністерстві юстиції російської федерації від 14.11.2013 №30384, затверджено ФДОС дошкільної освіти.
У відповідності п.1.1 розділу 1 «Загальні положення» вказаний ФДОС дошкільної освіти (далі - Стандарт) являє собою сукупність обов'язкових вимог до дошкільної освіти. Предметом регулювання Стандарту являються відносини в галузі освіти, що виникають при реалізації освітньої програми дошкільної освіти (далі - Програма).
Згідно п.п.5 п.1.6 Стандарту його дія направлена на вирішення задач, серед яких зокрема об'єднання навчання і виховання в цілісний освітній процес на основі духовно-моральних і соціокультурних цінностей і прийнятних в суспільстві правил та норм поведінки в інтересах людини, родини, суспільства.
Відповідно до п.п.1 п.1.7. Стандарту він являється підставою для розробки Програми.
В свою чергу, згідно п.2.6. розділу ІІ «Вимоги до структури освітньої програми дошкільної освіти та її об'єму» Стандарту програми повинні забезпечувати розвиток особистості дітей в наступних освітніх галузях: 1) соціально-комунікативний розвиток; 2) пізнавальний розвиток; 3) мовний розвиток; 4) художньо-естетичний розвиток; 5) фізичний розвиток.
Згідно того ж підпункту Стандарту пізнавальний розвиток передбачає, серед іншого, формування первинних уявлень дитини про малу родину й вітчизну, уявлення про соціокультурні цінності народу про вітчизняні традиції та свята.
Так, 25.11.2022 наказом міністерства просвіти російської федерації №1028 затверджена «федеральна освітня програма дошкільної освіти» (далі - федеральна програма) (зареєстровано в міністерстві юстиції російської федерації 28.12.2022, реєстраційний номер 71847). Згідно п. 3 розділу І «загальні положення» федеральна програма визначає єдині для російської федерації базові об'єми та зміст дошкільної освіти, освоєні учнями в організаціях, що здійснюють освітню діяльність, й заплановані результати освоєння освітньої програми. Федеральна програма розроблена у відповідності з ФДОС дошкільної освіти.
Відповідно до п.4 федеральної програми ФДОС дошкільної освіти та федеральна програма являються основою для самостійної розробки та затвердження освітніх програм дошкільної освіти, обов'язкова частина яких повинна відповідати федеральній програмі й оформлюється у вигляді посилання на неї.
У відповідності до п.14.1 розділу ІІ «Цільовий розділ федеральної програми» цілю федеральної програми є усесторонній розвиток дитини в період дошкільного дитинства з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей на підставі духовно-моральних цінностей російського народу, історичних і національно-культурних традицій. До традиційних російських духовно-моральних цінностей відноситься, серед іншого: патріотизм, громадянськість, служінні вітчизні і відповідальність за його судьбу, історична пам'ять і приємність поколінь, єдність народів росії.
Згідно п. 14.2. федеральної програми, її ціль досягається через вирішення такої задачі як залучення дітей (у відповідності до вікових особливостей) до базових цінностей російського народу.
В свою чергу, 15.3.3. п. 15.3. «Заплановані результати в дошкільному віці» к шести рокам дитина проявляє духовно-моральні якості і основи патріотизму в процесі ознайомлення з видами спорту й досягненнями російських спортсменів.
Пункт 17 Розділу ІІІ «Змістовний розділ федеральної програми» федеральної програми передбачає задачі та зміст освіти (навчання та виховання) по освітнім галузям, зокрема в п. 17.2. зазначається, що в кожній освітній галузі сформовані завдання і зміст освітньої діяльності, передбачені для освоєння в кожній віковій групі дітей у віці від 2 місяців до семи-восьми років. Представлені завдання виховання, направлені на доручення дітей к цінностям російського народу, формування у них ціннісного відношення до оточуючого світу.
Зокрема, п. 18.6.2. федеральної програми передбачає, що у дітей у віці від 5 років до 6 років в галузі формування основ громадянськості і патріотизму педагог виховує поважне відношення до вітчизни - росії. Розширяє уявлення про державні символи росії - герб, прапор, гімн, знайомить з історією їх виникнення у доступні для дітей формі. Збагачує уявлення дітей про державні свята: день росії, день народного єднання, день державного прапору російської федерації, день захисника вітчизни, день перемоги.
п. 18.7.2. федеральної програми передбачає, що у дітей у віці від 5 років до 6 років в галузі формування основ громадянськості і патріотизму педагог знайомить дітей, серед іншого, зі святом «день добровольця (волонтера) в росії».
У відповідності до п.п. 29.1. п. 29 «федеральна робоча програма виховання» передбачає, що програма виховання основана на впровадженні національного виховного ідеалу, який розуміється як найвища ціль освіти, моральне (ідеальне) уявлення про людину. Під вихованням розуміється діяльність направлена на розвиток особистості, створення умов для самовизначення і соціалізації учнів на основі соціокультурних, духовно-моральних цінностей й прийнятих в російському суспільстві правил і норм поведінки в інтересах людини, родини, суспільства та держави, формування у учнів почуття патріотизму, громадянськості, поваги до пам'яті захисників вітчизни і подвигам героїв вітчизни, тощо.
Згідно п.п. 29.2.2.1. федеральної програми, ціль патріотичного напрямку виховання - сприяти формування у дитини особистої позиції наслідника традицій і культури, захисника вітчизни і творці, відповідальність за майбутнє своєї держави. Патріотичний напрямок виховання базується на ідеї патріотизму як морального почуття, яке виростає з культури людського буття, особливостей образу життя і її укладу, народних і сімейних традицій.
Пункт 36.1 пункту 36 «федеральний календарний план виховної роботи» федеральної програми передбачає, що план являється єдиним для дошкільного навчання.
При цьому, п. 36.4 передбачає примірний перелік основних державних і народних свят, пам'ятних дат в календарному плані виховної роботи в дошкільній освіті, зокрема передбачено святкування наступних свят: день захисника вітчизни; день з'єднання Криму з росією (рекомендовано включати в план виховної роботи з дошкільниками регіонально та/або ситуативно); день руської мови; день державного прапору російської федерації; день народного єднання; день державного герба російської федерації день добровольця (волонтера) в росії, день героїв вітчизни, день конституції російської федерації.
Так, ОСОБА_8 , з метою реалізації свого протиправного наміру, направленого на здійснення дій спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі дошкільної освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в Российской Федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, будучі службовою особою, організувала навчальний процес, який відповідає стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у ФГОС 1155 та забезпечила здійснення навчання учнів у так званому «Муниципальному бюджетному до школьному образовательному учреждении «ясли-сад «Невский» комбинированного типа администрации города Мариуполя» за підручниками та освітньою програмою рф.
Таким чином, ОСОБА_8 визнана винуватою в колабораційній діяльності, тобто у здійсненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України
В апеляційній скарзі захисник обвинуваченої просить вирок скасувати та на підставі п.3 ч.1 ст. 284 КПК України закрити кримінальне провадження у зв'язку з не встановленістю достатності доказів для доведення винуватості особи в суді і вичерпаності можливостей їх отримати.
В обґрунтування апеляційної скарги вважає, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки не підтверджуються належними та допустимими доказами.
Вказує, що інформація отримана із загальнодоступної мережі Інтернет та процесуально оформлена шляхом оформлення відповідних протоколів огляду не підтверджує факту колабораційної діяльності ОСОБА_8 та безпідставно визнана достовірною.
Крім того зазначає, що судом не враховані умови, в яких могла опинитися ОСОБА_8 на окупованій території, та за яких об'єктивних чи суб'єктивних причин не змогла виїхати з окупованої території, що могло б свідчити про вчинення нею дій в умовах крайньої необхідності або під фізичним або психічним примусом.
Заслухавши доповідь судді, захисника обвинуваченої, який підтримав апеляційну скаргу, прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги, перевіривши матеріали кримінального провадження, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Винуватість ОСОБА_8 в колабораційній діяльності, тобто у здійснення громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави агресора в закладах освіти, за обставин, викладених у вироку, стверджується доказами, які містяться у:
-випискою від 10.07.2023 року з «Всероссийская система данних о компаніях и бизнесе «За честний бізнес», відповідно до якого завучем «Муниципального бюджетного дошкольного образовательного учреждения «Ясли-Сад «Невский» комбинированого типа администрации города Мариуполь» є ОСОБА_8 ;
-випискою з «Единого государственного реестра юридических лиц» від 03.08.2023року , відповідно до якого ОСОБА_8 є особою , яка може самостійно без довіреності діяти від імені юридичної особи «Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Ясли-Сад «Невский» комбинированого типа администрации города Мариуполь» та є завучем вказаного закладу;
-протоколами огляду Інтернет видань від 10.07.2023 року та 25.07.2023 року, на яких є відеозапис , де ОСОБА_8 дає інтерв'ю у якості завідуючої нового дитячого садочка «Невский» та дякує окупаційній організації за будівництво останнього;
-протоколами пред'явлення особи до впізнання від 11.07.2023р., 19.07.2023року, 26.07.2023 року , відповідно до яких ОСОБА_8 впізнана свідками як особа, що під час окупації регіону зс рф працевлаштувалась завучем ДНЗ «Невський» в м. Маріуполь Донецької області та працює під керівництвом окупаційної адміністрації;
-висновком експерта від 14.09.2023року, відповідно до якого на відео-файлі під назвою «В Мариуполе начал работу детский сад «Невский» , зображені у протколу огляду від 25.07.2023 року на четвертому аркуші та у наданому в якості порівняльного зразку гр.. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 копії особової картки Державної міграційної служби України на імя ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зображена одна і та ж сама особа.
Сукупності доказів по справі суд надав належну правову оцінку і вірно кваліфікував дії обвинуваченої за ч.3 ст.111-1 КК України.
Доводи апеляційної скарги про недоведеність у доказах, які здобуті шляхом аналізу інформації з Інтернет видань, винуватості ОСОБА_8 у колабораційній діяльності , спростовуються відеозаписом , у якому остання як керівник дошкільного закладу освіти, створеного окупаційною адміністрацією, надавала інтерв'ю засобам масової інформації, виписками з інтернет-сайтів відповідних державних реєстрів рф, де обвинувачена вказана керівником «Муниципального бюджетного дошкольного образовательного учреждения «Ясли-Сад «Невский» комбинированого типа администрации города Мариуполь» та в силу своїх повноважень здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти.
Слід зауважити, що основними доказами злочинів проти основ національної безпеки, яким є і кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.111-1 КК України, є електронні (цифрові) докази, до яких належать: матеріали фотози?омки, звукозапису, відеозапису та інші носіі? інформаціі? (у тому числі комп'ютерні дані), що містяться у відкритих (інтернет; різноманітні засоби масовоі? інформаціі?; соціальні мережі) чи закритих мережах (приватні месенджери та телеграм- канали; особисте листування з використанням комп'ютерноі? техніки і мобільних телефонів, флеш-накопичувачі, карти пам'яті тощо).
За змістом ст. 99 КПК матеріали, у яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп осіб, зібрані оперативними підрозділами з дотриманням вимог процесуального законодавства, є документами та можуть використовуватися в кримінальному провадженні як докази.
Як убачається з матеріалів кримінального провадження, на виконання відповідних доручень старшого слідчого, наданих у порядку ст. 40 КПК, оперуповноважении? співробітник провів огляд інтернет-сторінок, зроблено скриншоти і завантажено відеофаи?ли, які є додатками до протоколів огляду, оформлених відповідно до вимог КПК.
Таким чином, докази з відкритих мереж, надані прокурором, є допустимими.
За ч.1 ст.39 КК України не є кримінальним правопорушенням заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності.
Частиною 1 статті 40 КК України передбачено, що не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
Даних, які б мали статус доказів і могли свідчити, на підтвердження доводів апеляційної скарги, про те, що ОСОБА_8 , здійснюючи дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у дошкільному закладі освіти, перебувала в умовах крайньої необхідності або під фізичним примусом ,матеріали кримінального провадження не містять.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги захисника про недоведеність допустимими і належними доказами винуватості ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України, та вчинення нею дій у стані крайньої необхідності чи під примусом (фізичним або психічним) є безпідставними.
Покарання обвинуваченій визначено судом з дотриманням вимог ст.ст.50,65 КК україни.
Порушень норм кримінального процесуального закону, які б могли слугувати безумовними підставами для зміни чи скасування судового рішення, колегією суддів не встановлено.
За таких обставин вирок є законним.
Керуючись ст.ст.404,405,407,419 КПК України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу захисника залишити без задоволення, а вирок Солом'янського районного суду м. Києва від 17 грудня 2024 року щодо ОСОБА_8 - без зміни.
На ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня проголошення.
Суддя: Суддя: Суддя: