про залишення позовної заяви без руху
16 травня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1124/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренича І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвторресурси - Буковини" до Кіцманської міської ради про визнання протиправною та скасування розпорядження,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрвторресурси-Буковини" (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до Кіцманської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіцманського міського голови від 03.04.2024 року №86-р "Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території населених пунктів Кіцманської міської територіальної громади";
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кіцманського міського голови №123-р "Про визначення переможця конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території населених пунктів Кіцманської міської територіальної громади".
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано до суду клопотання про залишення позову без розгляду, у зв'язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду.
Розглянувши заяву про залишення позову без розгляду, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 вказаної вище статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 5 КАС України).
Суд звертає увагу, що предметом спору є оскарження розпоряджень Кіцманського міського голови від 03.04.2024 року №86-Р та №123-р від 17.05.2024 р., а тому шестимісячний строк на звернення до суду з даним позовом розпочався з 04.04.2024 р. та закінчився 04.10.2024 р. по розпорядженню №86-Р, та розпорядженню №123-Р від 17.05.2024 р. розпочався з 18.05.2024 р. та закінчився 18.11.2024 р.
Суд звертає увагу, що вказані розпорядження розміщені на сайті Кіцманської міської ради та є в загальному доступі (https://www.kitsman-rada.gov.ua/info/1420441-rezultati-konkursu-na-zdiysnennya-operaciy-iz-zbirannya-ta-perevezennya-pobutovih-vidhodiv-na-teritorii-naselenih-punktiv-kicmanskoi-miskoi-teritorialnoi-gromadi.htmlтаhttp://www.kitsman-ada.gov.ua/ info/1418167-ogoloshennya-kicmanska-miska-rada-ogoloshue-konkurs-z-viznachennya-subektiv-gospodaryuvannya-na-zdiysnennya-operaciy-iz-zbirannya-ta-perevezennya-pobutovih-vidhodiv-na-teritorii-naselenih-punktiv-kicmanskoi-miskoi-teritorialnoi-gromadi.html)
В той як до суду позивач звернувся лише 13.03.2025 року.
Так, суд звертає увагу, що на виконання рішення XХХІV сесії Кіцманської міської ради VІІІ скликання від 23.02.2024 №10/2 "Про проведення конкурсу з визначення виконавця на надання послуг з вивезення побутових відходів на території населених пунктів Кіцманської міської територіальної громади", виконавчим комітетом Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області було розміщено оголошення щодо проведення вказаного конкурсу.
Суд звертає увагу, що для участі у конкурсі надійшли пропозиції від двох учасників, а саме від Кіцманського ВУЖКГ та КП "Добробут Мамай", що зокрема зазначено і розпорядженні Кіцманського міського голови №123-р "Про визначення переможця конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території населених пунктів Кіцманської міської територіальної громади", яке є у вільному доступі.
Позивач, при цьому не вчиняв жодних дій щодо подачі документів для участі у даному конкурсі.
Отже, у зв'язку з викладеним вище, позивачем не підтверджено дійсність факту перебування суб'єкта у відносинах, які регулюються нормативно-правовим актом, не підтверджено перебування позивача у правовідносинах, які регулюються нормативно-правовим актом і який оскаржується до адміністративного суду, не підтверджено коли вступила особа (позивач) у правовідносинах, які регулюються нормативно-правовим актом і, коли з них вибула та дату факту порушення прав, свобод, інтересів.
Окрім того суд наголошує, що окремою підставою для залишення позовної заяви без руху слугувало порушення п.9 ч.5 ст. 160 КАС України, а саме обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
При цьому суд зауважує, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд роз'яснює, що відповідно до вимог частин чотирнадцятої, п'ятнадцятої статті 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що провадження в даній адміністративній справі відкрито за позовною заявою, поданою без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвторресурси - Буковини" до Кіцманської міської ради про визнання протиправною та скасування розпорядження залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В. Маренич