Рішення від 16.05.2025 по справі 600/1501/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1501/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії, відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії на підставі здійсненого підрахунку пенсійного забезпечення в сумі 4521,08 гривень. Також позивач вказує, що відповідач не прийняв відповідного рішення за результатами розгляду його заяви щодо перерахунку пенсії.

Відповідач заперечував у відзиві проти задоволення позову та вказав про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача. У зв'язку із вказаним, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позову.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує з 26.08.2015 р. пенсію за Законом №1058-ІV.

31.03.2024 р. позивач звернувся до відповідача, у порядку Закону України «Про звернення громадян» щодо перерахунку пенсії відповідно до проведеного розрахунку та призначення пенсійного забезпечення в сумі 4521,08 гривень. (а.с. 40-45).

Матеріали справи містять проведений позивачем розрахунок пенсії за допомогою програми «пенсійні розрахунки» (пенсійний калькулятор), яка доступна у вільному доступі на веб-порталі Пенсійного фонду України, відповідно до якого розрахунок пенсії позивача на жовтень 2024 року становить 4521,08 грн, який обрахований виходячи із середньої зарплати по Україні за 2021-2023 роки. (а.с. 35-39).

За результатами звернення позивача від 31.03.2024 р. пенсійний орган у листі від 19.03.2024 р. повідомив, що пенсію позивача обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.01.1982 р. по 31.12.1986 р. (згідно довідок про заробітну плату) та з 01.07.2003 по 12.06.2009 за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті заробітку - 1,20860. Враховуючи показники страхового стажу ОСОБА_1 та заробітку розмір пенсійного забезпечення позивача з 01.03.2024 визначений на рівні 2725,00 гривень. Додатково проінформовано, що «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком та загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01.07.2000. Зауважено, що при його застосуванні не враховуються особливості обчислення раніше призначених пенсій. (а.с. 31-34).

Матеріали справи містять копії трудової книжки позивача та військового збору, довідки форми ОК-5. (а.с. 19-30).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до абз. 2 п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Пунктом 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Судом встановлено, що позивачу була призначена з 26.08.2015 р. пенсія відповідно до Закону № 1058-IV.

Згідно до ст. 43 Закону №1058 перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Розрахунок розміру пенсії за віком проводиться у відповідності до норм ст.27 і ст.28 Закону №1058-IV і залежить від тривалості страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

При цьому, при обчисленні пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців та сплачених внесків) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи в розрізі кожного місяця на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Так, Законами України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» та «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність затверджено з 01.01.2023 на рівні 2093,00 грн., а з 01.01.2024 - 2361,00 грн. При цьому, пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону.

Згідно до ст. 24 Закону № 1058 - ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно повідомлених відповідачем обставин, які не заперечуються позивачем, розрахунок пенсії позивача проводиться з урахуванням страхового стажу 27 років 19 днів, або 324 місяці (врахованого по 12.06.2009).

Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,27000 (324 місяці : 12 місяців : 100 % х 1 %, де 1 % - величина оцінки одного року страхового стажу).

При цьому, безспірним є факт, що до страхового стажу зараховано всі періоди роботи згідно наданих до звернення документів та наявних в електронній пенсійній страві, а також згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії передбачений ст. 40 Закону № 1058 - ІV, якою передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.01.1982 по 31.12.1986 (згідно довідки про заробіток) та з 01.07.2003 по 12.06.2009 за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті заробітку - 1,20860. З 01.03.2024 пенсію позивача перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, що призвело до відповідного зростання основного розміру пенсії з 2416,42 грн. до 2608,77 грн. Враховуючи показники страхового стажу та заробітку розмір пенсійного забезпечення позивача з 01.03.2024 визначено згідно з абз.5 п.7 Постанови №185 на рівні 2725 гривень.

Не погоджуючись з визначеним розміром пенсії позивачем проведено розрахунок пенсії за допомогою програми «пенсійні розрахунки» (пенсійний калькулятор), яка доступна у вільному доступі на веб-порталі Пенсійного фонду України, відповідно до якого розрахунок пенсії позивача на жовтень 2024 року становить 4521,08 грн, який обрахований виходячи із середньої зарплати по Україні за 2021-2023 роки.

Верховний Суд у постановах від 01.11.2018 у справі № 804/9874/14, від 13.06.2019 у справі № 265/84/16-а, від 29.07.2020 у справі № 264/7044/16-а, зазначив, що перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Суд звертає увагу, що позивачу призначено пенсію з 26.08.2015 р. з урахуванням приписів ст. 40 Закону № 1058 - ІV з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.01.1982 по 31.12.1986 (згідно довідки про заробіток) та з 01.07.2003 по 12.06.2009 за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків).

При цьому, згідно вимог ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV обрахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, підлягає за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

У здійсненому позивачем розрахунку пенсії розмір пенсії позивача вказано 4521,08 грн, який обрахований виходячи із середньої зарплати по Україні за 2021-2023 роки. Однак суд вважає такий розрахунок невірним, оскільки для обчислення розміру пенсії позивача відсутні підстави застосування середньої зарплати по Україні за 2021-2023 роки, так як пенсія позивачу була призначена у 2015 році, а не у 2024 році. Тобто, позивачем проведено розрахунок пенсії станом на її призначення у 2024 році, який врахував показники середньої зарплати по Україні за 2021-2023 роки, що і стало наслідком безпідставного збільшення розміру пенсії в сумі 4521,08 гривень.

Таким чином, суд встановив, що пенсійний орган не мав підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023, у зв'язку із чим відповідач правомірно зазначив у листі від 19.03.2024 р., що пенсія виплачується позивачу у належному розмірі.

Також суд погоджується з доводами пенсійного органу, що (пенсійний калькулятор) призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком та загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01.07.2000, однак при його застосуванні не враховуються особливості обчислення раніше призначених пенсій.

Щодо доводів позивача про те, що за результатами розгляду заяви від 31.03.2024 р. відповідачем не було прийнято жодного рішення передбаченого Порядком 22-1, суд оцінює критично, оскільки зі змісту вказаної заяви від 31.03.2024 р. позивач звернувся до пенсійного фонду згідно Закону України «Про звернення громадян», а не згідно Порядку 22-1.

Суд наголошує увагу позивача, що відповідно до п.1.1 Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

З вказаних підстав суд не вбачає в діях відповідача порушень розгляду заяви позивача від 31.03.2024 р., що у супроводі з відсутністю підстав для перерахунку пенсії позивача вказує на безпідставність доводів у заяві від 31.03.2024 р. та помилкових обґрунтувань позову.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивача в сумі 4521,08 грн, розрахованої позивачем за допомогою програми «пенсійні розрахунки» (пенсійний калькулятор).

У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідач не поніс відповідні витрати з розглядом справи, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя Т.М. Брезіна