Рішення від 16.05.2025 по справі 640/31066/20

Справа № 640/31066/20

РІШЕННЯ

іменем України

16 травня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом рекламного агентства "Стар" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до виконавчого комітету Білоцерковської міської ради , Управління містобудування та архітектури Білоцерковської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала справа №640/31066/20.

Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 3863-IX від 16.07.2024) постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва, утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.

Станом на 15.12.2022 день набрання чинності Законом № 2825-IX, адміністративну справу №640/31066/20 Окружним адміністративним судом міста Києва не було розглянуто.

На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16 вересня 2024 року №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, згідно якого справу №640/31066/20 було направлено до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.03.2025, вказану справу передано для розгляду судді Хмельницького окружного адміністративного суду Драновському Я.В., яким прийнято її до провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що відповідачами протиправно відмовлено в продовженні строків дії дозволів. Відповідачі зобов'язані продовжити строк дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами на строк 5 років.

Відповідачами подані відзиви на позовну заяву, де зазначено, що за результатами проведених експертиз, обстежень, інших технічних оцінок надано висновок про не погодження розміщення рекламних конструкцій за вказаними позивачем адресами. Також, акцентують увагу на тому, що неможливо продовжити строк дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, оскільки такі дозволи у позивача відсутні. Просять у задоволенні позовних вимог відмовити.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначає, що дозвільним органом жодних рішень з приводу поданих позивачем заяв разом з доданими документами у встановленні строки не приймалось, що свідчить на користь необхідності захисту порушеного його права.

Управлінням містобудування та архітектури Білоцерковської міської ради подано заперечення, в якому ним спростовується покликання РА "Стар" у формі товариства з обмеженою відповідальністю на пропуск строку розгляду поданих позивачем заяв.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

5 серпня 2020 року позивачем подано до Управління адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді та у подальшому передано до Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради (Робочого органу) заяви про надання дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами за наступними місце розташуваннями:

- вул. Сквирське шосе перехрестя з вул. Воєводіна зі сторони залізниці;

- вул. Сквирське шосе в районі АЗС ТНК зі сторони залізниці;

- просп. Князя Володимира в районі залізничного шляхопроводу в напрямку

руху до вул. Леваневського;

- вул. Леваневського в районі житлового будинку № 48;

- вул. Сквирське шосе в районі залізничного шляхопроводу;

- зелена розподільча смуга перехрестя вул. Грибоєдова та вул. Рибна зі сторони АЗС;

- зелена розподільча смуга перехрестя вул. Грибоєдова та вул. Рибна зі сторони школи № 10;

- вул. Сквирське шосе в районі будинку № 220 зі сторони залізниці;

- вул. Леваневського на розподільчій смузі між проїздом від ПК заводу ГТВ;

- вул. Сквирське шосе в районі павільйону «Венеція»;

- б-р Олександрійський зі сторони дендропарку «Олександрія» ліворуч від майданчика для паркування;

- вул. Сквирське шосе в районі адмінкорпусу ТОВ «Поліс» зі сторони залізниці;

- б-р Олександрійський зі сторони дендропарку «Олександрія» праворуч від майданчика для паркування;

- вул. Київська в районі перехрестя з вул. Глиняною;

- б-р Олександрійський (біля готелю Рось) конструкція № 1;

- вул. Олеся Гончара в районі будинку № 10;

- вул. Леваневського (зі сторони автостоянки біля ПК ВАТ Росава);

- вул. Сквирське шосе в районі будинку № 10 зі сторони залізниці.

Подані заявником документи були прийняті та зареєстровані 06.08.2020 відповідальним працівником Центру надання адміністративних послуг при Білоцерківській міській раді за номерами реєстрації 15.1-07/3524 та 15.1-07/3541 від 05.08.2020.

Після надходження вказаних заяв до Управління містобудування та архітектури та реєстрації їх в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами, Робочим органом була ініційована процедура погодження місцезнаходження рекламних конструкцій з власниками місць розташування рекламних засобів (з особами, в повному господарському віданні чи оперативному управлінні, яких перебувають такі місця) та утримувачами/операторами інженерних комунікацій, у рамках якої до КП БМР «Білоцерківтепломережа», Батальйону патрульної поліції в м. Біла Церква УПП у Київській області ДПП, БЦ РП ПрАТ «Київобленерго», Білоцерківської філії ПАТ «Київоблгаз», ТОВ «Білоцерківвода», Департаменту житлово-комунального господарства БМР направлені листи №№1289/01-06 - 1294/01-06 від 07.08.2020.

За результатами проведених експертиз, обстежень, інших технічних оцінок, були отримані наступні відповіді, а саме:

- лист Департаменту житлово-комунального господарства БМР № 1374 від 10.08.2020, яким робочому органу надано висновок про не погодження розміщення рекламних конструкцій за усіма адресами, вказаними позивачем у заявах № 15.1-07/3524-15.1-07/3541 від 05.08.2020 у зв'язку з невідповідністю місця розташування вимогам п. 3.7.1 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану»;

- лист КП БМР «Білоцерківтепломережа» № 1055 від 10.08.2020, яким робочому органу надано висновок про не погодження розміщення рекламної конструкції по вул. Леваневського, зі сторони автостоянки біля ПК ВАТ «Росава» у зв'язку із порушенням охоронної зони теплових мереж згідно ДБН В.2.5.-39-2008 «Теплові мережі»;

- лист ТОВ «Білоцерківвода» № 01-04/23-1497 від 10.08.2020, яким робочому органу надано висновок про не погодження розміщення рекламних конструкцій за адресами:

- вул. Леваневського в районі житлового будинку № 48;

- зелена розподільча смуга перехрестя вул. Грибоєдова та вул. Рибна зі сторони АЗС;

- вул. Сквирське шосе в районі павільйону «Венеція»;

- б-р Олександрійський зі сторони дендропарку «Олександрія» ліворуч від майданчика для паркування;

- б-р Олександрійський зі сторони дендропарку «Олександрія» праворуч від майданчика для паркування;

- б-р Олександрійський (біля готелю Рось) конструкція № 1;

- вул. Леваневського (зі сторони автостоянки біля ПК ВАТ Росава);

- зелена розподільча смуга перехрестя вул. Грибоєдова та вул. Рибна зі сторони школи № 10.

У зв'язку з розміщенням їх в санітарно-захисних зонах централізованих мереж водопостачання та водовідведення, які знаходяться на балансі ТОВ «Білоцерківвода».

- лист Батальйону патрульної поліції в м. Біла Церква УПП у Київській області ДПП №7501/41/40/1/01-2020 від 13.08.2020, яким надано висновок про не погодження розміщення рекламних конструкцій за усіма адресами, вказаними позивачем у заявах №15.1-07/3524-15.1-07/3541 від 05.08.2020 у зв'язку з:

а) в конструктиві відсутня інформація про застосування на рекламній конструкції вертикальної дорожньої розмітки, що передбачено пунктом 2 статті 16 Закону України «Про рекламу»;

б) надана план-схема місця розташування рекламних конструкцій не відображає реальних дорожніх умов; відсутність позначення будівлі, яка використовується в якості адресної прив'язки конструкції, відсутність зазначення масштабу схеми, що не дає змоги визначитися з геометричною прив'язкою конструкції, в тому числі й відносно краю проїзної частини та перевірити дотримання вимог ст. 16 Закону України «Про рекламу» та п.п. 34, 35 постанови КМУ «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами» від 29 грудня 2003 року №2067 та п. 3.7 ДСТУ «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану»;

в) забороняється розташовувати засоби зовнішньої реклами на пішохідних доріжках та алеях, а також у населених пунктах на висоті менш ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо їх рекламна поверхня виступає за межі краю проїжджої частини.

Враховуючи це, Робочим органом підготовлені подання і проекти рішень до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради про відмову рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю у наданні дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами на підставі висновків та листів погоджувальних служб, в наслідок чого 25 серпня 2020 року за номерами 491-508 були прийняті рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказує, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією га законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу» реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил.

Відповідно до п.п. 2, 3, 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (далі - Типові правила) визначено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до Типових правил.

Судом встановлено, що на виконання вимог п. 3 Типових правил Білоцерківською міською радою Київської області прийнято рішення «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами на території м. Біла Церква» від 01.03.2012 № 524-21-VI (далі - Порядок розміщення зовнішньої реклами на території м. Біла Церква).

Згідно з п. 5 Типових правил, для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління.

Крім того, 03 листопада 2016 року рішенням Білоцерківської міської ради № 333-18- VII затверджено Положення про Управління містобудування та архітектури.

Згідно з пунктами 2.6 та 3.18 Положення про Управління містобудування та архітектури одним із основних завдань Управління є забезпечення на території міста розміщення об'єктів зовнішньої реклами.

Управління містобудування та архітектури виконує обов'язки робочого органу Білоцерківської міської ради з розміщення зовнішньої реклами.

Відповідно до п. 6 Типових правил до повноважень робочого органу, зокрема, належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу; внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.

Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.

Пунктами 9, 10, 16, 19, 20, 23, 24, 26 Типових правил визначений порядок надання суб'єктам господарювання дозволу на розміщення зовнішньої реклами. А саме, для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву, до якої додаються фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

За наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, відомості про заяву у той же день вносяться робочим органом до внутрішнього реєстру заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (журналу), який ведеться у довільній формі.

Робочий орган протягом двох робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу.

Строк видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі становить 10 робочих днів.

В той же час, частиною 4 статті 10 Закону України «Про адміністративні послуги» зазначено, що у разі надання адміністративної послуги суб'єктом надання адміністративних послуг, який діє на засадах колегіальності, рішення про надання адміністративної послуги або про відмову в її наданні приймається у строк, визначений частиною першою або другою цієї статті, а в разі неможливості прийняття зазначеного рішення у такий строк - на першому засіданні (слуханні) після закінчення цього строку.

Суд звертає увагу на те, що важливим етапом у підготовці дозволу на розміщення зовнішньої реклами є погоджувальна процедура.

Так, розміщення носіїв реклами на пам'ятках архітектури, в межах їх охоронних зон, а також поряд з автомобільними шляхами, залізничними переїздами та елементами їх інфраструктури; на шляхах прокладання інженерних комунікацій, має ряд обмежень, що викликані особливим правовим статусом цих об'єктів, умовами їх експлуатації та обслуговування, міркуваннями безпеки.

Видача дозволу відповідно до Типових правил погоджується робочим органом з власником місця або уповноваженим ним органом (особою), а також з:

- Мінкультури - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках національного значення, в межах зон охорони цих пам'яток, історичних ареалів населених місць;

- органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках місцевого значення, а також в межах зон охорони цих пам'яток;

- утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій;

- Укравтодором або власниками автомобільних доріг та Національною поліцією - у разі розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг.

Перелік органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, є вичерпним.

Дії щодо отримання зазначених погоджень вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу.

За результатами дозвільної (погоджувальної) процедури органи, зазначені в абзацах першому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді надсилаються робочому органу.

Відмова у погодженні дозволу може бути оскаржена у порядку, встановленому законодавством.

Робочий орган протягом не більш як двох робочих днів з дати одержання від органів та осіб, з якими погоджується видача дозволу, подає виконавчому органу ради пропозиції та проект відповідного рішення.

Виконавчий орган ради протягом одного робочого дня з дати одержання зазначених пропозицій приймає рішення про надання дозволу або про відмову у його наданні.

Відповідно до частини 5 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності» визначено підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якими є:

- подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;

- виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;

- негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.

Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.

Таким чином, керуючись пунктом 5 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему в сфері господарської діяльності», Робочим органом підготовлені подання і проекти рішень до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради про відмову рекламному агентству «Стар» у формі товариства з обмеженою відповідальністю у наданні дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами на підставі висновків та листів погоджувальних служб, у наслідок чого 25 серпня 2020 року за номерами 491-508 були прийняті рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради.

Враховуючи вищевикладене, дії виконавчого комітету Білоцерківської міської ради та Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради є законодавчо обґрунтованими.

При цьому, суд зазначає, що відповідачі не наділені повноваженнями надання правової оцінки висновкам погоджувальних служб. В той же час, робочим органом не може бути проігноровано наявність негативного висновку щодо погодження місця розташування об'єкту зовнішньої реклами.

Отже, відмовляючи у продовженні строку дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, суб'єкти владних повноважень діяли правомірно.

Суд критично оцінює покликання позивача на те, що строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, а відтак рішення на думку позивача були прийнятті з порушенням встановлених строків, враховуючи наступне.

Так, в даному випадку, заяви РА "Стар" у формі ТОВ про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами надійшли до органу 06.08.2020. Відповідно до десятиденного терміну встановленого Типовими правилами, термін видачі дозволу або надання письмового повідомлення про відмову у його видачі 20.08.2020. Однак, спірні рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради №491-508 були прийняті 25.08.2020, що в повній мірі відповідає вищезазначеній нормі ч. 4 ст. 10 Закону України "Про адміністративні послуги", а саме на першому засіданні після закінчення строку для надання адміністративної послуги.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідачами доведено належними та допустимими доказами правомірність прийнятих рішень.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову рекламного агентства "Стар" у формі товариства з обмеженою відповідальністю до виконавчого комітету Білоцерковської міської ради, Управління містобудування та архітектури Білоцерковської міської ради визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Рекламне агенство "Стар" у формі товариства з обмеженою відповідальністю (вул. Євгена Коновальця, 32Г, оф.249, м. Київ, 01133 , код ЄДРПОУ - 32641143)

Відповідач:Виконавчий комітет Білоцерковської міської ради (вул. Ярослава Мудрого,15, м. Біла Церква, Білоцерківський р-н, Київська обл., 09117 , код ЄДРПОУ - 04055009) Управління містобудування та архітектури Білоцерковської міської ради (бульв. Олександрійський, 75, прим.134, м. Біла Церква, Білоцерківський р-н, Київська обл.,09117 , код ЄДРПОУ - 25300275)

Головуючий суддя Я.В. Драновський