Рішення від 16.05.2025 по справі 460/6671/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року м. РівнеСправа №460/6671/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Військова частина НОМЕР_1 ,

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Вараського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач-2), у якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить суд зобов'язати відповідачів розглянути заяву військовозобов'язаного ОСОБА_2 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на період догляду у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024, за його батьком - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Позов обґрунтований тим, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та його дружина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , потребують постійного догляду через стан здоров'я та вік. При цьому, за змістом довідки ЛКК №343 від 22.04.2025 позивач потребує постійного догляду вдома, а його дружина відповідно до довідки ЛКК №346 від 22.04.2025 сама за віком і станом здоров'я не може фізично доглядати позивача, так як сама також потребує сторонньої допомоги довічно. Позивач зазначив, що їх доглядав син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Вони втрьох зареєстровані та живуть однією сім'єю. Нещодавно сина затримали працівники відповідачів. На вимоги позивача та його дружини повернути єдиного законного доглядальника, їм відповіли відмовою. ОСОБА_2 зараз перебуває на полігоні; питання з доглядом позивача та його дружини не вирішене, тимчасово їм допомагають сторонні люди. Позивач покликається до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до якої нe підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворими своїми батьком чи матір'ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду. Враховуючи викладене, просить зобов'язати відповідачів розглянути заяву військовозобов'язаного ОСОБА_2 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Ухвалою від 14.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , третя особа). Встановлено строк для подання відповідачами відзиву, позивачем - відповіді на відзив, а третьою особою - письмових пояснень.

Цією ж ухвалою від 14.04.2025 витребувано у відповідачів заяву ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та додані до неї документи, а також рішення комісії відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за результатом розгляду заяви про відстрочку.

Відповідач-1 позов заперечив повністю з підстав, наведених у відзиві. Зазначив, що ОСОБА_2 був оповіщений ІНФОРМАЦІЯ_7 . Після уточнення його військово-облікових даних через єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг», а також уточнення щодо наявності підстав від відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації стало відомо, що він не звертався до ТЦКСП для проходження ВЛК та з підстав відстрочки. У зв'язку з чим ОСОБА_2 було скеровано на проходження ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби. За результатами ВЛК ОСОБА_2 визнано придатним до військової служби згідно з довідкою № 2025-0401-1948-0066-3 від 01.04.2025. 03.04.2024 ОСОБА_2 було призвано на військову службу по мобілізації у складі команди НОМЕР_1 згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 №196 від 03.04.2024. На момент виникнення спірних правовідносин син позивача перебував у статусі військовозобов'язаного, на якого було покладено обов'язок дотримання правил військового обліку. Покликаючись до пункту 3 Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, відповідач зазначив, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Відповідач-1 зауважив, що ОСОБА_2 від початку повномасштабного вторгнення рф жодного разу не надавав документи до ТЦКСП за місцем перебування на військовому обліку, що підтверджують право на відстрочку з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Наголосив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій (подання заяви за встановленою формою з документами, що підтверджують право на відстрочку) та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (комісією при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах). При цьому, реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця. У свою чергу, матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що під час проведення мобілізаційних процедур ОСОБА_2 подавав (намагався подати) до ІНФОРМАЦІЯ_9 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації разом з документами, що підтверджують таке право. За наведеного, вважає, що відповідачі діяли в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

У відповіді на відзив позивач повністю підтримав позовні вимоги та зазначив, що твердження відповідача-1 у відзиві є безпідставними, такими що не відповідають дійсним обставинам справи. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідач-2 відзиву не подав.

Третьою особою письмових пояснень не подано.

Ухвалою від 14.04.2025 заяву позивача про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду разом з усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвалою від 08.05.2025 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Щодо витребуваних ухвалою суду від 14.04.2025 доказів відповідач-1 у відзиві зазначив, що будь-яких документів, що стосуються ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , заяв про відстрочку призову на військову службу під час мобілізації, а також інформації щодо прийнятого рішення комісією, яка створена при ТЦКСП для розгляду заяв щодо надання відстрочок, - у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 немає, така інформація ніколи не подавалась даною особою та не реєструвалась через канцелярію.

Враховуючи положення ч. 9 ст. 80, ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вважає можливим вирішити справу за наявними у справі матеріалами.

Встановлені судом фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із дружиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та сином - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Такі обставини підтверджуються довідкою від 02.04.2025 №411, виданою Зарічненською селищною радою Вараського району Рівненської області.

Відповідно до висновку ЛКК від 26.03.2025 №291 про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на професійній основі, ОСОБА_1 рекомендовано соціальні послуги з догляду вдома.

Згідно з медичним висновком ЛКК №343 від 22.04.2025 ОСОБА_1 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду терміном 1 рік.

Згідно з медичним висновком ЛКК №346 від 22.04.2025 ОСОБА_3 за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду терміном - довічно.

Як зазначив позивач, його з дружиною доглядав син ОСОБА_2 .

Суд встановив, що 01.04.2025 позаштатною постійно діючою ВЛК при шостому відділі Рівненського РТЦКСП солдата (запасу) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , визнано придатним до військової служби, що підтверджується довідкою ВЛК №2025-0401-1948-0066-3 від 01.04.2025. Із вказаною довідкою ОСОБА_2 ознайомлений 01.04.2025 під підпис, зауважень не висловлював.

Згідно з витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 03.04.2025 №196 військовозобов'язаного, який перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , рядового ОСОБА_2 03.04.2025 призвано на військову службу по мобілізації до ВЧ НОМЕР_2 .

Вважаючи свої права порушеними внаслідок призову на військову службу по мобілізації сина (доглядальника) ОСОБА_2 , який мав право на відстрочку від призову, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Згідно із ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч. 1).

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2).

Частиною другою статті 2 Закону №2232-XII визначено, що проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Частина шоста статті 2 Закону №2232-ХІІ передбачає такий вид військової служби, як військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану продовжувався, воєнний стан діє на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі ст. 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до статті 4 Закону №3543-ХІІ загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (ч.2).

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення (ч. 5).

Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через медіа (ч. 6).

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в статті 22 Закону №3543-ХІІ.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За змістом абз. 1 ч. 5 ст. 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки надано повноваження щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду (п. 9 ч. 1).

Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ч. 7).

Частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, зокрема: процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів; процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

На виконання частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.05.2024 № 560, якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560).

Згідно з п. 2 Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Відповідно до п. 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Пунктом 58 Порядку №560 передбачено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Додаток 5 до Порядку №560 визначає Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пп. 9 п. 1 додатку 5 до Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду:

для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 59 Порядку №560 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 60 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання (абз. 1).

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних (абз. 2).

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів (абз. 3).

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом (абз. 4).

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення (абз. 6).

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6 (абз. 7).

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку (абз. 8).

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (абз. 9).

Згідно з п. 63 Порядку №560 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується обліковою карткою до військового квитка (тимчасового посвідчення) серія НОМЕР_3 .

Разом з тим, згідно з наданою відповідачем-1 інформацією із системи «Оберіг» щодо ОСОБА_2 в розділі «Відстрочки» - інформація відсутня.

Доказів звернення ОСОБА_2 до Другого відділу Вараського РТЦКСП із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ матеріали судової справи не містять.

Відсутність факту звернення ОСОБА_2 із заявою про надання відстрочки узгоджується з наданими позивачем доказами. Так, судом встановлено, що медичні висновки ЛКК №343 та №346 датовані 22.04.2025, при цьому мобілізаційні дії щодо ОСОБА_2 розпочалися 01.04.2025 та закінчилися 03.04.2025. Отже такі документи військовозобов'язаним об'єктивно не могли бути подані до РТЦКСП.

Таким чином, обставини, на які покликається позивач у позові, були документально підтверджені в часі пізніше, вже після призову ОСОБА_2 на військову службу під час мобілізації. Інших належно підтверджених відомостей про наявність у ОСОБА_2 права на відстрочку станом на час його мобілізації матеріали судової справи не містять.

Суд підкреслює, що чинне законодавство України, яке регулює засади здійснення військового обліку громадян України, зокрема, щодо призову на військову службу під час мобілізації, не містить норм щодо комунікації призовників, резервістів, військовозобов'язаних з відповідними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в інший спосіб, ніж вчинення відповідних дій особисто, в тому числі й для звернення із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону №3543-ХІІ та надання підтверджуючих документів.

При цьому, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондується з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема, щодо своєчасного повідомлення відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про актуальні відомості щодо себе.

Аналогічний правовий підхід застосовано Верховним Судом в постановах від 18.01.2024 у справі № 280/6033/22 та від 01.10.2024 у справі № 200/4189/22.

Разом з тим, як встановлено судом з наданих сторонами доказів, ОСОБА_2 відповідних документів до районного центру комплектування та соціальної підтримки особисто не подавав ні до початку проведенні щодо нього мобілізаційних дій, ні під час їх проведення.

У контексті спірних правовідносин суд звертає увагу на те, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 01.10.2024 у справі № 200/4189/22, які є обов'язковими для врахування судом відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент початку проведення мобілізаційних дій відносно ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) не володів достатньою інформацією про те, що на час прийняття наказу від 03.04.2025 №196 ОСОБА_2 має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-ХІІ.

А тому у суду відсутні підстави вважати, що при проведенні мобілізаційних заходів щодо сина позивача відповідачі діяли всупереч установленому чинним законодавством порядку. При цьому, після призову військовозобов'язаного на військову службу така особа набуває статусу військовослужбовця, на яку законодавство щодо надання відстрочки вже не розповсюджується. Наявність чи відсутність підстав для звільнення з військової служби виходить за межі цього судового спору.

Встановлені в ході судового розгляду справи обставини дають суду підстави для переконання, що в межах спірних правовідносин поведінка відповідачів вимогам чинного законодавства не суперечить та не призвела до порушення прав і законних інтересів позивача.

З огляду на викладене, позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати відповідно до статті 139 КАС України судом не розподіляються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Військова частина НОМЕР_1 , про зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_12 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 ) Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_13 ( АДРЕСА_4 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 )

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Військова частина НОМЕР_1 Адреса: АДРЕСА_5 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

Повний текст рішення складений 16 травня 2025 року.

Суддя Н.О. Дорошенко