16 травня 2025 р. № 400/7300/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. з розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 ,а
провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач або ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить:
- визнати протиправним рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, ухвалене протоколом №12 від 16.07.2024 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період;
- зобов'язати комісію надати йому відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на підставі абз.9, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.07.2024 він звернувся до відповідача з заявою щодо надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією на підставі абз.9, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим, що він зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір'ю, яка за висновком ЛКК потребує постійного догляду. Однак, рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, ухваленим протоколом №12 від 16.07.2024 було відмовлено позивачу у наданні відстрочки. Причина відмови - відсутність висновку ЛКК з рішенням про постійний догляд. Однак, позивач надав всі підтверджуючі документи, що його мати потребує постійного догляду і він має право на відстрочку від призову. Рішення вважає протиправним, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 07.08.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивач 12.07.2024 (вхідний номер ІНФОРМАЦІЯ_2 15.07.2024) звернувся до Комісії щодо надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією абз.9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви надав копію висновку №23 від 08.03.2024, копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі, акт про встановлення догляду. Комісією було розглянуто заяву та додані до неї документи і встановлено, що відповідно до висновку №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ» ОСОБА_3 (мати заявника), проживаюча АДРЕСА_4 , має когнітивні порушення та за п. 4 Висновку рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Вказаний висновок видається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Відтак, комісією правомірно відмовлено у наданні відстрочки від призову з причини відсутності висновку ЛКК з рішенням про постійний догляд. Відтак, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи, встановив наступне.
Позивач 12.07.2024 звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією абз.9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До заяви позивач надав копію висновку №23 від 08.03.2024, копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі, акт про встановлення догляду.
Рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, ухваленого протоколом №12 від 16.07.2024 було відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Причина відмови - відсутність висновку ЛКК з рішенням про постійний догляд.
У відзиві відповідач пояснив, що відповідно до висновку №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ» ОСОБА_3 (мати заявника), проживаюча АДРЕСА_4 , має когнітивні порушення та за п. 4 Висновку рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Вказаний висновок видається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Позивач непогоджуючись з даним рішенням звернувся до суду з позовом.
Суд вирішуючи спір між сторонами виходить з наступного.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Згідно із статтею 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин,), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 Про загальну мобілізацію постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
В подальшому правовий режим воєнного стану та загальна мобілізація продовжувалась на підставі відповідних Указів Президента України та діє по теперішній час.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі Закон № 3543-ХІІ, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:
- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;
- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначений вичерпний перелік осіб, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації та на особливий період.
Так, згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду
Як встановлено судом, Рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 з питань надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, ухваленого протоколом №12 від 16.07.2024 було відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Причина відмови - відсутність висновку ЛКК з рішенням про постійний догляд.
У відзиві відповідач пояснив, що відповідно до висновку №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ» ОСОБА_3 (мати заявника), проживаюча АДРЕСА_4 , має когнітивні порушення та за п. 4 Висновку рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Вказаний висновок видається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Наполягаючи на необхідності здійснення позивачем постійного догляду за матір'ю, позивач вказує, що наведена обставина підтверджується Висновком ЛКК №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ».
Так, зі змісту висновку №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ» вбачається, що ОСОБА_3 (мати заявника), проживаюча АДРЕСА_4 , має когнітивні порушення та за п. 4 Висновку рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Вказаний висновок видається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відтак, посиланн позивача на те, що ним долучено до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації Висновок №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ, який підтверджує потребу у постійному догляді за його матір'є, суд вважає необґрунтованим, оскільки вказаний висновок є підставою для організації надання соціальної послуги з догляду за даною особою. При цьому, у зазначеному висновку констатовано те, що від надається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Суд зазначає, що постійний сторонній догляд - це догляд, який надається особам з дуже тяжкою інвалідністю, спричиненою професійним захворюванням, каліцтвом або нещасним випадком, що призводить до значного обмеження життєдіяльності, які надзвичайно потребують постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду з боку третьої особи і не здатні до обслуговування себе.
Втім, соціальна послуга догляду вдома - це заходи, що проводяться за місцем проживання (вдома) отримувача соціальної послуги протягом робочого дня надавачем і полягає у надання допомоги із самообслуговування особи, яка частково, або повністю втратила, чи не набула здатності до самообслуговування.
Таким чином, терміни, які визначені законодавчо як "постійний догляд" і "догляд вдома" не є тотожними та застосовуються для різного правового регулювання.
Зокрема, порядок видачі та заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о "Висновок про наявність порушення функцій організму через, які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі" визначає Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о "Висновок про наявність порушення функцій організму через, які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі", а форми первинної облікової документації № 080-2/о "Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі" (далі - висновок) визначає Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-2/о "Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі", які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України 09.03.2021 № 407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 510/36132 (далі - Інструкція № 407).
Відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації №080-4/о "Висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 09.03.2021 № 407, Висновок надається особі або законному представнику особи, яка потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859. Висновок призначений для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської, міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, або до структурного підрозділу, що визначений договором про співробітництво територіальних громад для вирішення питання призначення особі соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно з Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-2/о "Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі", затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України 09.03.2021 № 407, Висновок призначений для реєстрації когнітивних порушень які виникають при захворюваннях (органічні психічні розлади (F00-F09), розумова відсталість (F70-F79), порушення рухової активності (паралічі), соціальна дезадаптація, інвалідність І групи тощо). Когнітивні порушення можуть спостерігатися у симптокомлексі наступних розладів психіки (F10-F19), шизофренія (F20), первазивні розлади розвитку (F84), нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, Паркінсона тощо), судинні захворювання головного мозку (інсульти, інфаркти мозку, церебральний атеросклероз), нейроінфекція, наслідки черепно-мозкової травми, новоутворення, метаболічні порушення та інтоксикації, аутоімунні захворювання, генетичні захворювання тощо (п. 2 Інструкції № 407).
Пунктом 5 Інструкції № 407 вказано, що висновок надається особі або законному представнику особи, яка потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.
Згідно з п. 10 Інструкції № 407 висновок призначений для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської, міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково. Особам, яким інвалідність встановлена на певний строк, висновок видається на строк не більше ніж до завершення строку встановлення їм інвалідності, але не менше ніж на 12 місяців. Іншим категоріям осіб висновок видається на 12 місяців з дати видачі (п. 12 Інструкції № 407).
При цьому, механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки встановлює Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від 23.09.2020 № 859.
Таким чином, законодавцем чітко врегульовано підстави і мету отримання висновків про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, та про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та його призначення, що не кореспондує із цілями п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що як і визначення "постійний догляд", "догляд вдома", так і призначення, мета і порядок одержання висновків про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та його призначення, та висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду - є різними за своєю природою та наслідками подальшого використання і реалізації.
До матеріалів справи позивачем долучено саме Висновок ЛКК №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, згідно якого рекомендовано соціальну послугу з догляду на непрофесійній основі. Також вказано, що висновок дійсний до 08.03.2025 та надається для одержання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
А тому, долучений позивачем до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації Висновок ЛКК №23 від 08.03.2024 КНП «Казанківська БЛ, не можливо визнати належною підставою для застосування абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону №3543-XII і, як результат, для надання позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки його призначенням є отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Схожих висновків дійшла колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у постанові від 17.05.2023 р. у справі № 420/16899/22 при дослідженні питання неналежності висновку ЛКК як документа, що доводить факт необхідності здійснення постійного догляду за особою та подальшого звільнення з військової служби.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено суду правомірність свого рішення, яке оформлене протоколом комісії №12 від 16.07.2024, а тому у задоволенні цього позову необхідно відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_2 ) , відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов