Постанова від 16.05.2025 по справі 743/474/25

Справа № 743/474/25

Провадження №3/743/247/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року селище Ріпки

Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді: Кравчук М. В.

за участю секретаря: Воєдило О. В.

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в селищі Ріпки матеріали, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , інспектора прикордонної служби 2 категорії, громадянина України, до адміністративної відповідальності не притягувався, передбаченої частиною 2 статтею 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Ріпкинського районного суду Чернігівської області надійшов протокол серії ЧЦП № 281735 від 26.04.2024 р. про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 17215 КУпАП.

З вказаного протоколу вбачається, що 25.04.2025 р. близько 12 год 30 хв в районі західної околиці АДРЕСА_4 старший сержант ОСОБА_1 вчинив недбале ставлення до військової служби, а саме: під час виконання обов'язків в прикордонному наряді «Пост спостереження» старший сержант ОСОБА_1 спостереження за визначеними секторами відповідальності та можливими напрямками руху диверсійно-розвідувальних груп противника не здійснював, а також не мав при собі обов'язкових елементів індивідуального захисту (балістичного шолому та бронежилету), чим не виконав поставлений бойовий наказ та порушив вимоги пунктів 11 Глави 2 Розділу II та пункту 11 Глави 5 Розділу II Інструкції про служби прикордонних нарядів затвердженої Наказом МВС від 15.10.2015 р. № 1261, ст. 11, 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Своїми діями старший сержант ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 17215 КУпАП.

У судовому засіданні 12.05.2025 р. захисник зауважив повне заперечення винуватості з тих підстав, що ОСОБА_1 згідно наявного в матеріалах справи графіку несення служби у цей час перебував на відпочинку. При цьому свідки правопорушення відсутні, відповідні пояснення до матеріалів не додані. Зауважив, що посилання у протоколі на бойовий наказ, який не був виконаним ОСОБА_1 , не містить жодних реквізитів, що ставить під сумнів його існування.

13.05.2025 р. від захисника ОСОБА_1 до суду надійшли письмові пояснення, зареєстровані за вх. № 2069/25, в яких зазначено, що на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Захисник зазначає, що в матеріалах справи, крім протоколу про адміністративне правопорушення, не міститься належних та допустимих, достатніх доказів вчинення вказаного адміністративного правопорушення. Однак, згідно з наявним в матеріалах справи графіком несення служби персоналом на ПВ «Степ» у період з 08 год 25.04.2025 р. до 08 год 26.04.2025 р. ОСОБА_1 з 09 години до 12 години 25.04.2025 р. знаходився у резерві (на відпочинку), тобто службу на пості спостереження не ніс. Щодо обов'язку мати при собі обов'язкові елементи індивідуального захисту (балістичний шолом та бронежилет) захисник зазначив, що в жодній з перелічених в протоколі норм нормативно-правових актів такий обов'язок не закріплений.

У судове засідання 16.05.2025 р. ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши доводи захисника, надаючи правову оцінку обставинам справи, суд звертає увагу на таке.

Частиною 1 статті 17215 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частиною 2 статті 17215 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.01.2025 р. № 26/2025 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Згідно ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України Необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; бути пильним, суворо зберігати державну таємницю; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно.

Положеннями ст. 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що військовослужбовець після отримання наказу відповідає: «Слухаюсь» і далі виконує його. Для того, щоб переконатися, чи правильно підлеглий зрозумів відданий наказ, командир (начальник) може зажадати від нього стисло передати зміст наказу. Підлеглий має право звернутися до командира (начальника) з проханням уточнити наказ. Військовослужбовець зобов'язаний неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін.

Відповідно до п. 11 Глави 2 Розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС від 19.10.2015 р. № 1261, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за № 1391/27836 (далі - Інструкція), прикордонним нарядам забороняється залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу.

За змістом пункту 11 Глави 2 Розділу 2 Інструкції, прикордонним нарядам забороняється залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки.

При цьому, згідно пункту 3 глави 4 розділу I Інструкції загальний порядок озброєння та екіпірування спеціальними засобами прикордонних нарядів щороку визначається наказом органу охорони державного кордону, а в окремих випадках - рішенням начальника територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, або Голови Державної прикордонної служби України.

Пунктом 11 Глави 5 Розділу II Інструкції, визначено, що пост спостереження - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для візуального спостереження за певною ділянкою державного кордону чи об'єктом з метою виявлення і затримання правопорушників, виявлення ознак підготовки до порушення державного кордону, а також збирання інших даних обстановки.

Пост спостереження службу несе зі спеціально обладнаного відкритого або прихованого пункту спостереження.

За відсутності спеціально обладнаних пунктів спостереження прикордонний наряд веде спостереження зі зручних для спостереження пунктів місцевості. Він забезпечується приладами спостереження.

Під час несення служби пост спостереження зобов'язаний:

- послідовно оглядати місцевість у визначених секторах та помічати всі зміни;

- при виявленні об'єкта, що тільки з'явився, безперервно спостерігати за ним, зафіксувати час виявлення об'єкта, всі дані про нього, вказавши його характерні ознаки та дії;

- у разі якщо об'єкт порушив кордон чи рухається в бік кордону або його дії свідчать про підготовку до порушення кордону, доповісти про це старшому зміни прикордонних нарядів (черговому підрозділу);

- у разі переміщення об'єкта в смугу спостереження іншого поста (свого або сусіднього підрозділу охорони кордону) повідомити про це чергового підрозділу і, за наявності зв'язку, сусідній пост спостереження;

- при виявленні на території суміжної держави озброєних груп і підрозділів, військової техніки визначити та доповісти старшому зміни прикордонних нарядів їх чисельність (глибину колони), склад, озброєння, порядок і напрямок руху (звідки і куди);

- під час несення служби на узбережжі моря (прикордонної річки, озера чи іншої водойми) вміти швидко й чітко визначати пеленг на судно, його курс, віддалення від берега, швидкість руху і державну належність.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Як вбачається з графіку несення служби персоналом на ПВ «Степ» у період з 08 год 00 хв 25.04.2025 р. до 08 год 00 хв 26.04.2025 р., ОСОБА_1 з 12 години до 15 години 25.04.2025 р. знаходився у резерві (на відпочинку), тобто службу на пості спостереження не ніс.

Також, у складених адміністративних матеріалах відсутній порядок озброєння та екіпірування спеціальними засобами прикордонних нарядів, визначений наказом органу охорони державного кордону.

Тобто, матеріали справи не містять нормативних положень як щодо порядку, так і імперативної заборони у період несення служби здійснювати її переривання за необхідних причин за умови взаємозамінності іншими прикордонниками наряду (час відпочинку, встановлений графіком). Крім того, згідно протоколу він складений у часовому проміжку раніше дати правопорушення, що в ньому зафіксоване.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Оскільки ОСОБА_1 вважає свої дії нормативно допустимими, а матеріали справи не містять доказів протилежного, суд позбавлений можливості встановити склад правопорушення у діях останнього.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 241 цього Кодексу; про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

Зважаючи на викладене, провадження підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Підстави для вирішення питання про стягнення судових витрат відсутні.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 401, 17215, 221, 245-249, 276-279, 280-295 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , передбаченої частиною 2 статті 17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя М. В. Кравчук