Справа № 950/489/25
Номер провадження 1-кс/950/291/25
16 травня 2025 року Лебединський районний суд Сумської області
в складі: слідчого судді - ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного - ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лебедині клопотання прокурора Сумської окружної прокуратури ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025200600000145 від 17.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України про продовження строку дії відсторонення від посади
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради,-
Прокурор Сумської окружної прокуратури ОСОБА_6 звернувся з клопотанням про продовження строку дії відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради.
Клопотання мотивує тим, що слідчим відділенням ВП №3 (м. Лебедин) Сумського РУП ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025200600000145 від 17.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 369 КК України. Досудове розслідування здійснюється за фактом того, що службова особа КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради діючи умисно з корисливих мотивів, вимагала неправомірну вигоду для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду будь - якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища. Досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, видано Наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №95 від 13.12.2022 «Про призначення персонального складу та порядок роботи позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ». До членів комісії зокрема було включено ОСОБА_4 лікаря-хірурга КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та інших штатних медичних працівників лікарні.
ОСОБА_4 , будучи членом постійної позаштатної комісії ВЛК, у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України» затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, а саме п. 2.1 повинен діяти на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій. Положення широко визначає поняття «неупередженість» - члени ВЛК мають діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-якого громадянина або групи громадян, незалежно від своїх політичних, ідеологічних, релігійних та інших особистих поглядів чи переконань, зокрема: ніколи не вдаватися до несправедливої дискримінації, виявляючи особливу прихильність чи віддаючи перевагу будь-кому; однаково рівно відноситись до усіх громадян, не допускати, щоб особиста упередженість або тиск збоку могли позначитися на об'єктивності зроблених оцінок і прийнятих рішень. Крім того, встановлено, що відповідно до Наказу КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради від 21.09.2023 №174к «Про кадрові питання» ОСОБА_4 заступника медичного директора з амбулаторно медичної допомоги громади Адміністративно-правлінського персоналу та лікаря - хірурга Консультативно-поліклінічного відділення (0,25 посади) переведено на посаду медичного директора Адміністративно-управлінського персоналу з 22.09.2023.
Відповідно до посадової інструкції медичного директора КНП «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради, затвердженої директором КНП 28.02.2023 та з якою ознайомлений ОСОБА_4 , п.1.1 Розділу І «Загальні положення» встановлено, що посада медичного директора належить до професій керівників Комунального некомерційного підприємства «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради. Розділом ІІ «Завдання та обов'язки» серед іншого визначено: здійснення керівництва Лікарні в порядку делегованих йому повноважень із медичних питань відповідно до чинного законодавства України; організація всіх видів планування Лікарні в цілому із повноважних напрямків діяльності, забезпечення контролю за виконанням планів роботи та за необхідності забезпечення корегування планів роботи; координація взаємодії медичних підрозділів Лікарні; здійснення постійного контролю за якістю обстеження, лікування та догляду пацієнтів шляхом планового обстеження стану роботи клінічних підрозділів, ведення журналу дефектури діяльності завідувачів відділень; аналізувати показники роботи підпорядкованих структурних підрозділів, вжиття, в межах своєї компетенції, заходів для її оптимізації, внесення пропозиції директору для прийняття рішень на його рівні; підготовка проектів наказів, надання розпоряджень та вказівок медичним працівникам Лікарні з питань медичної роботи; розроблення проектів посадових інструкцій на підпорядкованих медичних працівників і забезпечення їх виконання; створення системи наставництва в Лікарні та забезпечення її ефективної діяльності; ведення особистого прийому працівників Лікарні, пацієнтів і населення з особистих питань у спеціально визначений час; систематичне доведення до відому персоналу Лікарні наказів, розпоряджень та інструктивно-методичних вказівок вищих організацій і забезпечення їхнього своєчасного виконання; розгляд графіку роботи медичного персоналу.
Підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону віднесено голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції», забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особи, уповноважені на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Таким чином, ОСОБА_4 , займаючи посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно здійснював функції представника влади, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18, п. 1 Примітки ст. 364 КК України був службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 08.07.2024 ОСОБА_7 , отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 15:00 год. 12.07.2024, при цьому ОСОБА_7 від уповноважених осіб територіального центру комплектування отримав направлення на проходження військово-лікарської комісії для проходження медичного огляду за №1463/24. При цьому, ОСОБА_7 розуміючи, що має ряд захворювань, які підлягають врахуванню при медичному огляді особи як військовозобов'язаного для отримання статусу «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони (приймається на підставі пунктів статей Розкладу хвороб), не маючи змоги зібрати за 4 дні відповідні підтверджуючі медичні документи та у зв'язку зі скептичним відношенням до об'єктивності та повноти обстежень військовозобов'язаних комісією ВЛК вирішив звернутися до медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради ОСОБА_4 , як до висококваліфікованого хірурга. При цьому, ОСОБА_7 , розуміючи, що із ОСОБА_4 вони особисто не знайомі та ОСОБА_4 не буде його консультувати без відповідного запису, з метою прискорення процесу проходження комісії у визначений строк (4 дні), вирішив звернутися до знайомої ОСОБА_8 , яка в подальшому, в період з 08.07.2024 по 10.07.2024 зконтактувала ОСОБА_7 зі своїм сином ОСОБА_9 . Так, 10.07.2024 ОСОБА_9 , не маючи на меті жодного корисливого умислу та не передбачаючи жодної участі у наданні неправомірної вигоди, організував зустріч ОСОБА_7 та ОСОБА_4 для отримання відповідної медичної консультації. 10.07.2024 о 09:45 год. ОСОБА_9 разом із ОСОБА_7 прибули до службового кабінету ОСОБА_4 (кабінет медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради за адресою м. Лебедин, вул. Михайлівська, 17), де обговорили можливість стаціонарного лікування ОСОБА_7 або направлення останнього на додаткові обстеження, з метою продовження строків проходження військо-лікарської комісії та подальшого отримання ОСОБА_10 бронювання за посадою. У цей же час у ОСОБА_4 , який вислуха ОСОБА_7 та зрозумів його безвихідну ситуацію, пов'язану з термінами проходження ВЛК та станом здоров'я, виник злочинний умисел на одержання від ОСОБА_7 неправомірної вигоди. При цьому, ОСОБА_4 , розуміючи, що порядок проходження військово-лікарської комісії ґрунтується на принципах безоплатності та об'єктивності, у завуальованій формі почав вимагати від ОСОБА_7 неправомірну вигоду, створюючи уяву в останнього про неможливість у законний спосіб отримати відповідні направлення для додаткового обстеження, а отже і продовжити терміни військово-лікарської комісії та уникнути необґрунтованого отримання статусу «придатний» без відповідних законних обмежень, наголошуючи, що всі умови при яких можливо отримати направлення може бути лише за його участі, маючи при цьому на увазі передачу йому грошових коштів в якості неправомірної вигоди, для вирішення питання ОСОБА_7 . Таким чином, на зумку слідчого, ОСОБА_4 використовуючи своє службове становище, що проявлялося у використанні своїх службових повноважень як медичного директора КПН «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та як члена позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , створив умови, за яких ОСОБА_7 був змушений погодитися на надання йому грошових коштів в якості неправомірної вигоди, для досягнення мети одержання законних медичних послуг при проходженні ВЛК, оскільки був переконаний в наявності реальної небезпеки своїм правам та інтересам. ОСОБА_4 , який станом на 10.07.2024 перебував у відпустці і як член ВЛК, і як медичний директор КНП, не маючи законних повноважень формувати відповідні медичні висновки для ОСОБА_7 , а отже і можливості отримання неправомірної вигоди, розробив відповідний план дій, який дозволив би йому досягти мети протиправного отримання грошових коштів та відповідного виконання зобов'язань перед ОСОБА_7 . З цією метою ОСОБА_4 , маючи відповідний вплив за посадою як керівник медичного закладу, вмовив підлеглого йому працівника КНП «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та члена резервного складу ВЛК - лікаря - невропатолога консультативно-поліклінічного відділення ОСОБА_11 , без проведення безпосереднього огляду військовозобов'язаного ОСОБА_7 , видати направлення на проведення дослідження КТ головного мозку та МРТ грудного і поперекового відділу хребта, у такий спосіб, штучно продовжив терміни проходження комісії ОСОБА_7 до свого виходу з відпустки, надавши при цьому вказівки останньому про запис на КТ та МРТ 23-24 числах липня 2024 року.
Так, ОСОБА_4 , передавши ОСОБА_7 направлення на проходження додаткових обстежень та його медичні документи, діючи з прямим умислом, як службова особа, використовуючи власне службове становище, переслідуючи мету власного протиправного та безпідставного збагачення, достовірно знаючи, що огляд військовозобов'язаного та направлення його на додаткові обстеження є безоплатним та має ґрунтуватися виключно на об'єктивних даних про стан здоров'я особи, а також розуміючи вимоги антикорупційного законодавства в частині наявних заборон щодо отримання будь-якого майна (активів) без законних на те підстав, висунув вимогу ОСОБА_7 надати йому неправомірну вигоду - грошові кошти, у зв'язку з частковим виконанням обумовленого зобов'язання. Цієї ж миті, ОСОБА_7 , сприймаючи ОСОБА_4 як представника влади та особу, дійсно уповноважену приймати рішення на свою користь, побоюючись негативних наслідків для себе у вигляді штучних перепон та необґрунтованого прийняття рішення про повну придатність до військової служби, які б могли виникнути у разі ігнорування вимоги ОСОБА_4 , ОСОБА_7 виконав його протиправну умову та передав грошові кошти у сумі 10 000 грн., якими у подальшому, ОСОБА_4 розпорядився на власний розсуд. У подальшому, після виходу ОСОБА_4 із відпустки, 16.08.2024, діючи на виконання раніше досягнутих домовленостей та у зв'язку з отриманням від ОСОБА_7 неправомірної вигоди, ОСОБА_4 як лікар хірург - член ВЛК, склав та підписав висновок лікаря хірурга при обстеженні призовника ОСОБА_7 , заповнив картку №1406 обстеження та медичного огляду ОСОБА_7 в графі «хірург» із зазначенням ст. 64-Б Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, що є Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої наказом МОУ №402 та відповідно до якої, ОСОБА_7 було визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. У зв'язку із вчиненням описаних вище дій, які полягали в протиправній вимозі надати неправомірну вигоду та подальшому умисному, безпідставному та корисливому одержанні для себе від ОСОБА_7 грошових коштів у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень за надання направлення на додаткове обстеження та продовження термінів проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаного ОСОБА_7 , ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України - тобто у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Крім того, 18.11.2024 ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мешканка с. Червлене (колишнього Лебединського району) Сумського району Сумської області, перебуваючи в КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради за адресою: м. Лебедин, вул. Михайлівська, 17, користуючись родинними зв'язками, вирішила звернутися до медичного директора закладу - ОСОБА_4 , так як останній є сином троюрідного брата ОСОБА_12 - ОСОБА_13 , відносно лікування свого сина ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Із цією метою, близько 12:23 год. 18.11.2024, ОСОБА_12 , хвилюючись за здоров'я свого сина, прибула до службового кабінету ОСОБА_4 , нагадала про сімейні зв'язки їхньої сім'ї з сім'єю ОСОБА_4 та почала обговорювати із медичним директором КНП можливості лікування проблем із ногою та спиною ОСОБА_14 . При цьому, у ході розмови ОСОБА_12 вказала, що на пошту надходять повістки про виклик її сина до ТЦК та СП, які ніхто не отримує. При цьому, ОСОБА_4 , займаючи посаду лікаря-хірурга позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , розуміючись на тонкощах проходження ВЛК, призову військовозобов'язаних осіб до служби в лавах Збройних Сил України, нормативній базі, яка регулює питання щодо придатності військовозобов'язаних осіб та всіх способів штучного відстрочення явки до ТЦК та СП, вислухав ОСОБА_12 та зрозумів можливості маніпулювання останньою у власних інтересах. У цей же час, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на одержання від ОСОБА_12 неправомірної вигоди. При цьому, ОСОБА_4 , розуміючи, що ОСОБА_14 є військовозобов'язаним, який добровільно до ТЦК та СП не з'являється, на виклики не реагує, повістки умисно не отримує, військово-лікарську комісію з початку повномасштабного зс рф на територію України не проходив, тобто у відповідності до ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ЗУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» має бути оголошений у розшук ТЦК. А тому, ОСОБА_4 почав переконувати
ОСОБА_12 у тому, що її син перебуває у розшуку та маніпулювати материнськими почуттями, розповідаючи негативні наслідки у випадку неявки до ТЦК та СП та відповідного проходження ВЛК, але надав обіцянку про допомогу, призначивши повторну зустріч на 09:00 год. 20.11.2024 разом із сином ОСОБА_12 - ОСОБА_14 .
У подальшому, 20.11.2024 близько 10:00 год., ОСОБА_15 спільно з ОСОБА_12 прибули до службового кабінету ОСОБА_4 , де останній, не маючи жодного підтвердження, почав наголошувати на статусі ОСОБА_14 , як особи, що перебуває в розшуку, та відповідно необхідності проходження ВЛК. У зв'язку з чим, ОСОБА_14 почав просити про допомогу, а ОСОБА_4 , у свою чергу почав запитувати можливі хвороби, які відповідають положенням Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, що є Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженої наказом МОУ №402, як такі, що визначають військовозобов'язаного «обмежено придатним». Після цього, ОСОБА_4 повернувши медичні документи ОСОБА_14 , повідомив про необхідність звернутися до його сімейного лікаря - ОСОБА_16 , для отримання направлення на повне обстеження (аналізи, рентген) для подальшого оформлення на стаціонарне лікування для відтермінування явки ОСОБА_14 до ТЦК та СП. Реалізуючи свій злочинний умисел на отримання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 , як медичний директор КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради, користуючись своїм службовим становищем та авторитетом за посадою, надав вказівки підпорядкованим працівникам КНП, зокрема сімейному лікарю ОСОБА_16 на направлення ОСОБА_14 на обстеження для подальшого оформлення стаціонарного лікування. Так, ОСОБА_4 , направивши ОСОБА_14 до сімейного лікаря, залишився з його матір'ю ОСОБА_12 , яка підійшла до робочого столу ОСОБА_4 та поклала на стіл 10 000 гривень, а ОСОБА_4 , діючи з прямим умислом, як службова особа, використовуючи власне службове становище, переслідуючи мету власного протиправного та безпідставного збагачення, достовірно знаючи, що медична допомога надається безоплатно, а також розуміючи вимоги антикорупційного законодавства в частині наявних заборон щодо отримання будь-якого майна (активів) без законних на те підстав, діючи повторно, отримав від ОСОБА_12 неправомірну вигоду - грошові кошти, за сприяння у госпіталізації та відповідно відтермінування явки військовозобов'язаного ОСОБА_14 до ТЦК та СП. При цьому, ОСОБА_4 відрахував 2 000 гривень, якими у подальшому розпорядився на власний розсуд, а решту грошових коштів повернув ОСОБА_12 .
У подальшому, на виконання обумовлених домовленостей та отримавши неправомірну вигоду від ОСОБА_12 , ОСОБА_4 користуючись службовим становищем, надав вказівку сімейному лікар ОСОБА_16 на формування направлення ОСОБА_14 №1678-0504-0881-5916 на планову госпіталізацію за загальним напрямком, спеціальності «Ортопедія і травматологія». У зв'язку із вчиненням описаних вище дій, які полягали в протиправному, умисному, безпідставному та корисливому одержанні для себе від ОСОБА_12 грошових коштів у розмірі 2 000 (дві тисячі) гривень за сприяння у госпіталізації та відповідно відтермінування явки військовозобов'язаного ОСОБА_14 до ТЦК та СП, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України - тобто у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданого службового становища, вчинене повторно.
17.02.2025 вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого: ч. 3 ст. 368 КК України, а саме у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
07.05.2025 вручено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, а саме: у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди та у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчинене повторно.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні злочину, вчинення якого стало можливим саме внаслідок обіймання ним своєї посади та виконання ним своїх службових обов'язків. Виходячи із змісту ст. 154-155 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за обставин, зокрема, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення, якщо є підстави вважати, що підозрюваний незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Напідставі ухвали слідчого судді від 19 лютого 2025 року ОСОБА_4 відсторонено від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонити від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , строком до 18.04.2025 включно.
Так, на підставі ухвали слідчого судді Лебединського районного суду Сумської області №950/489/25 (провадження №1-кс/950/126/25) від 19.02.2025 було прийнято рішення відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонити від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , строком до 18.04.2025 включно.
14.04.2025 отримано постанову керівника Сумської окружної прокуратури у порядку п. 1 ч. 3 ст. 294 КПК України, відповідно до якої задоволено клопотання слідчого СУ ГУНП в Сумській області та продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 17.05.2025.
У свою чергу, 16.04.2025 слідчим суддею Лебединського районного суду Сумської області у справі №950/489/25 (провадження №1-кс/950/230/25) винесено ухвалу про продовження відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонення від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно - поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому, 13.05.2025 ухвалою слідчого судді Лебединського районного суду Сумської області у справі №950/489/25 (провадження №1-кс/950/278/25) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025200600000145 від 17.02.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України продовжено до п'яти місяців.
Тому прокурор просить продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонити від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , в межах строків досудового розслідування.
У судовому засіданні прокурор підтримали клопотання про відсторонення від посади.
Захисник ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечив, з тих підстав, що підозра є необґрунтованою.
Підозрюваний ОСОБА_4 , підтримав думку захисника.
Вислухавши прокурора, підозрюваного, захисника дослідивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Під час розгляду клопотання було встановлене наступне:
Статтею 132 КПК України встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно з ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до положень ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше двох місяців.
Положеннями ч. 1 ст. 157 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя, відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
З матеріалів клопотання встановлено, що слідчим відділенням ВП №3 (м. Лебедин) Сумського РУП ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025200600000145 від 17.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 369 КК України.
З матеріалів клопотання встановлено, що слідчим відділенням ВП №3 (м. Лебедин) Сумського РУП ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025200600000145 від 17.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 369 КК України.
17.02.2025 вручене письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 , який перебуває на посаді медичного директора КПН «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
07.05.2025 вручене письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, а саме: у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди та у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчинене повторно.
19.02.2025 слідчим суддею Лебединського районного суду Сумської області постановлено відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонити від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , строком до 18.04.2025 включно.
14.04.2025 винесена постанова керівника Сумської окружної прокуратури у порядку п.1 ч. 3 ст. 294 КПК України, відповідно до якої задоволено клопотання слідчого СУ ГУНП в Сумській області та продовжено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 17.05.2025.
16.04.2025 слідчим суддею Лебединського районного суду Сумської області у справі №950/489/25 (провадження №1-кс/950/230/25) винесено ухвалу про продовження відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонення від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно - поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .
13.05.2025 ухвалою слідчого судді Лебединського районного суду Сумської області у справі №950/489/25 (провадження №1-кс/950/278/25) строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025200600000145 від 17.02.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України продовжено до п'яти місяців.
З огляду на стадію кримінального провадження питання щодо достатності доказів, які вказують на вчинення ОСОБА_4 інкримінованого кримінального правопорушення буде розв'язуватись виходячи зі стандарту доказування «обґрунтована підозра». Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття «обґрунтованої підозри», слідчий суддя, враховуючи ст. 8, 9 КПК, керується усталеною практикою ЄСПЛ, згідно з якою обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», п. пунктом 175; рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). Водночас факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі «Murrаy v.United Kingdom», 14310/88, 28.10.1994, п. 55).
Суть вказаного кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 полягає у умисному, безпідставному та корисливому одержанні для себе від ОСОБА_7 грошових коштів у розмірі 10000 гривень за надання направлення на додаткове обстеження та продовження термінів проходження військово-лікарської комісії військовозобов'язаного ОСОБА_7 , а також у протиправному, умисному, безпідставному та корисливому одержанні для себе від ОСОБА_12 грошових коштів у розмірі 2 000 (дві тисячі) гривень за сприяння у госпіталізації та відповідно відтермінування явки військовозобов'язаного ОСОБА_14 до ТЦК та СП, за таких обставин підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
Обґрунтованість підозри щодо ОСОБА_4 , сторона обвинувачення доводить фактичними даними, які містяться у таких документах: протоколами за результатами проведення НСРД, передбачених ст. 260 КПК України;заявою ОСОБА_7 про вчинення кримінального правопорушення; заявою ОСОБА_12 про вчинення кримінального правопорушення; протоколами допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 ОСОБА_20 ; матеріалами отриманими в ході тимчасового доступу до документів ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі ухвали слідчого судді Ковпаківського районного суду м. Суми №592/1702/25 від 05.02.2025.
На переконання слідчого судді, описана у клопотанні слідчого та повідомленні про підозру фабула кримінального правопорушення у сукупності з фактичними даними, які містяться у наданих слідчим вищенаведених матеріалах досудового розслідування вказують на наявність вагомих доказів, які об'єктивно пов'язують підозрюваного з відповідним кримінальним правопорушенням, передбаченим ч. 3 ст. 368, ч.1 ст. 369 КК, і такі докази є достатніми щоб виправдати застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Крім того ухвала слідчого судді від 9 лютого 2025 року, якою підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 була предметом розгляду Сумського апеляційного суду за апеляційною скаргою захисника підозрюваного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 . Під час апеляційного перегляду судом апеляційної інстанції було встановлено, що стосується доводів апелянта про те, що у діях ОСОБА_4 відсутні ознаки злочину, за яким йому повідомлено про підозру, то суд зауважив, що на даній стадії у вказаному кримінальному провадженні, доданих до клопотання доказів достатньо для висновку про те, що така підозра є обґрунтованою. Крім того судом було визначено, що доводи захисника про те, що під наглядом ОСОБА_4 перебувають онкохворі люди, що він координує направлення військових після поранень для лікування до КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради, то вони не є тими беззаперечними обставинами, за яких у задоволенні клопотання слідчого необхідно було б відмовити, враховуючи, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, як захід забезпечення кримінального провадження.
Так виходячи з положень ст. 157 КПК, під час розгляду клопотання про відсторонення від посади слідчий суддя, на підставі доводів слідчого, має встановити чи є правові підстави вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Такі обставини мають бути досліджені слідчим суддею саме у зв'язку із перебуванням особи на відповідній посаді.
За таких обставин, слідчий суддя, в контексті доводів, наведених у клопотанні слідчого, має встановити, чи пов'язане подальше перебування ОСОБА_4 на посаді медичного директора КПН «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради із можливістю реалізації ним вищенаведених дій направлених на перешкоджання кримінальному провадженню.
У зв'язку із цим, при встановленні наявності ризику впливу на свідків, слідчий суддя враховує встановлену КПК процедуру отримання показань від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку, на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду, на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1, 2 ст. 23, ст. 224 КПК). Водночас, суд може обґрунтовувати свої висновки лише показаннями, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (ч. 4 ст. 95 КПК). За таких обставин, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й у подальшому, до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Як встановлено з документів, долучених до клопотання ОСОБА_4 обіймає посаду медичного директора КПН «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та виконує повноваження лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до посадової інструкції медичного директора КНП «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради, затвердженої директором КНП 28.02.2023, п.1.1 Розділу І «Загальні положення» встановлено, що посада медичного директора належить до професій керівників Комунального некомерційного підприємства «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради. Розділом ІІ «Завдання та обов'язки» серед іншого визначено: здійснення керівництва Лікарні в порядку делегованих йому повноважень із медичних питань відповідно до чинного законодавства України; організація всіх видів планування Лікарні в цілому із повноважних напрямків діяльності, забезпечення контролю за виконанням планів роботи та за необхідності забезпечення корегування планів роботи; координація взаємодії медичних підрозділів Лікарні; здійснення постійного контролю за якістю обстеження, лікування та догляду пацієнтів шляхом планового обстеження стану роботи клінічних підрозділів, ведення журналу дефектури діяльності завідувачів відділень; аналізувати показники роботи підпорядкованих структурних підрозділів, вжиття, в межах своєї компетенції, заходів для її оптимізації, внесення пропозиції директору для прийняття рішень на його рівні; підготовка проектів наказів, надання розпоряджень та вказівок медичним працівникам Лікарні з питань медичної роботи; розроблення проектів посадових інструкцій на підпорядкованих медичних працівників і забезпечення їх виконання; створення системи наставництва в Лікарні та забезпечення її ефективної діяльності; ведення особистого прийому працівників Лікарні, пацієнтів і населення з особистих питань у спеціально визначений час; систематичне доведення до відому персоналу Лікарні наказів, розпоряджень та інструктивно-методичних вказівок вищих організацій і забезпечення їхнього своєчасного виконання; розгляд графіку роботи медичного персоналу.
Отже, з огляду на зазначене ОСОБА_4 у межах свої повноважень здійснює організаційно-розпорядчі функції.
Поряд з цим, згідно з протоколами допитів свідків, їхнім безпосереднім керівником є саме ОСОБА_4 , у якого вони перебувають у підпорядкуванні.
З огляду на зазначене, слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи про те, що ОСОБА_4 як медичний директор КПН «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та особа виконує повноваження лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 має реальний вплив на підпорядкованих працівників, які є свідками у кримінальному провадженні, відповідно може вчинити дії з метою схиляння вказаних осіб до відмови від надання правдивих свідчень щодо обставин кримінального провадження. Зазначені свідки безпосередньо підпорядковані ОСОБА_4 та останній може вживати до них заходів дисциплінарного, заохочувального та адміністративного впливу.
Отже, оцінивши в сукупності всі наведені вище обставини, слідчий суддя дійшов висновку, що відсторонення ОСОБА_4 від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонити від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , є об'єктивно виправданим та строк його дії підлягає продовженню.
Слідчий суддя вважає, що відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади не призведе до негативних наслідків у роботі КНП «Лебединська лікарня імені лікаря ОСОБА_21 » Лебединської міської ради консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 і не матиме негативних наслідків для інших осіб, оскільки посадові обов'язки ОСОБА_4 можуть буди покладені на осіб, які, перебуваючи на певних посадах.
Як встановлено слідчим суддею, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного кримінального правопорушення, яке пов'язане із використанням ним свого службового становища під час перебування на посаді медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та виконанні повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, суд звертає увагу на те, що відсторонення від посади - це тимчасове, вимушене не допущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України. Відсторонення особи від посади носить тимчасовий характер і не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Отже, на переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, про який ідеться в клопотанні, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 відповідного корупційного кримінального правопорушення, досудове розслідування щодо якого не завершене.
Також враховуючи те, що відсторонення ОСОБА_4 від посади необхідне для запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваного, відповідний ступінь втручання є розумним і співмірним із завданнями цього кримінального провадження.
На переконання слідчого судді, завдання, для виконання якого слідчий звернувся з цим клопотання, зокрема, запобігти вчиненню підозрюваним незаконного впливу на свідків, може бути виконане саме у зв'язку із відстороненням підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади, оскільки у такому випадку, він позбувається можливості впливу на свідків шляхом використання повноважень та статусу, які пов'язані з посадою, яку він обіймає.
На переконання слідчого судді, з огляду на стадію кримінального провадження відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади має тривати упродовж строків досудового розслідування.
Керуючись положеннями ст. 131, 132, 154-158, 372 КПК, слідчий суддя
1.Клопотання прокурора Сумської окружної прокуратури ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025200600000145 від 17.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України про продовження строку дії відсторонення від посади - задовольнити.
2. Продовжити строк дії відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади медичного директора КНП «Лебединська лікарня імені лікаря К.О. Зільберника» Лебединської міської ради та відсторонення від виконання повноважень лікаря - хірурга консультативно-поліклінічного відділення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , застосованого відповідно до ухвали слідчого судді Лебединського районного суду Сумської області від 19 лютого 2025 року, строком до 15 липня 2025 року.
3.Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Слідчий суддя: ОСОБА_22