Постанова від 19.03.2025 по справі 496/8061/24

Справа № 496/8061/24

Провадження № 3/496/284/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2025 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Буран В.М.,

за участі: секретаря - Рогачко О.С.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності -ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, посада ІПС 2 категорії - дозиметрист віпс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення ПдРУ №330065 від 24.12.2024р. в якому зазначається, що з 08:00 год 25.11.2024р. по 08:00 год 26.11.2024р. головний сержант ОСОБА_1 виконувала наказ на охорону Державного кордону п/н «4г» та безпосередньо озброювала майстер - сержанта ОСОБА_2 , в наслідок її безвідповідальності, не було здійснено контроль за виконанням основних завдань п/н «ПС» у складі майстер сержанта ОСОБА_3 та не було здійснено доповіді щодо здачі ним зброї, чим порушила вимоги 5,23 та 33 пункту 4 глави 5 розділу ІІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України затвердженої наказом МВС України 19.10.2015 №1261, зареєстрованої в Мінюсті України 06.11.2015 року за №1391/27836, ст.1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ та ст. 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, чим вчинила адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-15 КУпАП України, а саме недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у скоєному правопорушенні не визнала та їй були роз'ясненні права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП України, пояснила, що в період з 08.00 год. 24.11.2024 року по 08.30 год. 25.11.2024 року вона виконувала наказ на ОДК в п/н «Черговий підрозділу охорони кордону». 25.11.2024 року з 08:00 год по 08:30 год здійснювала озброєння особового складу, який заступав у п/н. Близько 08 год 20 хв до неї підійшов майстер-сержант ОСОБА_3 для отримання зброї, яку за його словами йому сказав отримувати НВІПС майор ОСОБА_4 , а саме АК 5,45 мм, сказавши, що вибуває в прикордонний наряд за рішенням начальника ВІПС, який саме п/н майстер-сержант ОСОБА_3 її не доводив. Також просить врахувати те, що виходячи з пояснення НВІПС майора ОСОБА_5 інформацію про даний прикордонний наряд була доведена безпосередньо СПН лейтенанту ОСОБА_6 , яка в подальшому здійснила доведення служби прикордонних нарядів новому черговому підрозділу штаб-сержанту ОСОБА_7 , так як в підпорядкування лейтенанту ОСОБА_6 вона не входила, інформації про перезміну п/н «СЗПН» ОСОБА_1 не доводилось. Відповідно до інструкції № 1261 «Про затвердження Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», а також до наказу «Про організацію оперативно -чергової служби в 2025 році»: Час несення служби прикордонним нарядом рахується з моменту отримання наказу на охорону державного кордону до доповіді старшому зміни прикордонних нарядів (начальнику підрозділу охорони кордону або визначеній ним особі) про прибуття з ділянки відповідальності та результати несення служби. Наказ на охорону державного кордону віддається прикордонним нарядам усно або письмово, у тому числі з використанням технічних засобів зв?язку. Наказ п/н «ПС» у складі майстер-сержанта ОСОБА_8 відданий не був у зв'язку з цим контроль за даним не здійснювався. Черговий підрозділу охорони кордону безпосередньо підпорядковується НВПС, НВІПС, та у разі відсутності керівного складу Старшому зміни п/н та не виконувати наказ майстер-сержанта ОСОБА_3 не мала, так як це суперечить наказам та інструкціям.

Стосовно не здійснення доповіді НВІПС майору ОСОБА_5 , про те, що майстер-сержант ОСОБА_3 отримав та здав зброю та б/п 5,45 мм АК та набої в комплекті, начальник підрозділу був проінформований, про що свідчить особистий підпис начальника підрозділу в «Журналі видачі зброї та боєприпасів».

Відповідно до «Наказу про озброєння п/н» п.6.2 «Видачу зброї та б/п п/н, відкриття кімнати зберігання зброї здійснюється з дозволу начальника підрозділу охорони державного кордону та з інформуванням чергового частини (його помічника) прикордонного загону. Запис про видачу зброї робити в книзі видачі зброї та боєприпасів черговим впс (віпс)» вимоги не були порушені. Також відповідно до наказу № 120 «Про організацію ведення, обліку та зберігання службових документів»: Заповнення «Журналу видачі зброї та б/п» здійснювався відповідно до наданого зразку. Заповнення «Книги прикордонної служби», ведеться протягом півріччя (з 1 січня по 30 червня та з 1 липня по 31 грудня) начальником впс особисто, за його відсутності - особою, що виконує обов'язки начальника підрозділу. Тому відношення до запису даного прикордонного наряду ОСОБА_1 не має. Також просить врахувати те, що під час проведення службового розслідування «Журнал видачі зброї та б/п» до уваги взятий не був, та з власних міркувань деяких військовослужбовців не був наданий. У зв'язку з викладеним просить закрити справу за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Ст.9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За положеннями ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Диспозиція частини 2 ст. 172-15 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Стаття 172-15 КУпАП є бланкетною нормою, яка лише описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнюють норму ст. 172-15 КУпАП більш конкретним змістом.

Основні завдання, права, обов'язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України, визначені Інструкцією про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2015 року №1261.

Пунктом 7, 11 розділу 2 вказаної Інструкції визначено вимоги під час несення служби прикордонного наряду та заборони.

На підтвердження вини ОСОБА_1 надано: протокол про адміністративне правопорушення ПдРУ № 330065 від 24.12.2024р.; висновок службового розслідування по факту можливого недбалого ставлення до військової служби військовослужбовцем відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону; пояснення ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 ; витягом з книги прикордонної служби Заходи з оперативно - службової діяльності на «24/25» листопада 2024 року; робочий зошит начальника відділення інспекторів прикордонної служби; робочий зошит старшого зміни прикордонних нарядів віс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) від 21.10.2024р.; робочий зошит чергового віпс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) від 02.10.2024р.; службову характеристику на ОСОБА_1 ; книга видачі зброї та боєприпасів віпс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б); наказ №22-АГ від 06.01.2024р. про внесення змін до наказу НОМЕР_2 прикордонного загону від 19.12.2023 №2709-АГ «Про озброєння прикордонних нарядів»; наказ №1193-АГ від 04.05.2024р. про внесення змін до наказу НОМЕР_2 прикордонного загону від 19.12.2023 №2709-АГ «Про озброєння прикордонних нарядів»; наказ №2961-АГ від 09.11.2024р. про внесення змін до наказу НОМЕР_2 прикордонного загону від 19.12.2023 №2709-АГ «Про озброєння прикордонних нарядів»; наказ №2709-АГ від 19.12.2023р. про внесення змін до наказу НОМЕР_2 прикордонного загону від 19.12.2023 №2709-АГ «Про озброєння прикордонних нарядів».

В силу дії статті 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ «Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.»

Відповідно до абзацу 2 статті 4 розділу І Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, в частині: «... додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів, ...»; абзаців 2, 3, 5 статті 11 розділу 1 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, в частині: «військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок»; «бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим»; «постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України»; статті 16 розділу 1 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, в частині: «...кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

Ці обов'язки визначаються Статутами ЗСУ, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями;...»; підпункту 6 пункту 2 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 №1261, зареєстрованої в Мінюсті України 06.11.2015 за №1391/27836, а саме: «Кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків»; підпункту 7 пункту 2 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 №1261, зареєстрованої в Мінюсті України 06.11.2015 за №1391/27836, в частині: «Під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; виявляти та припиняти ... адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби»; підпункту 3 пункту 5 розділу ІІ Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.10.2015 №1261, зареєстрованої в Мінюсті України 06.11.2015 за №1391/27836, а саме: «Старший зміни прикордонних нарядів зобов'язаний: знати обстановку на ділянці підрозділу охорони кордону, у разі її зміни доповідати по команді...; керувати прикордонними нарядами, здійснювати контроль за несенням ними служби, стежити за дотриманням складом зміни прикордонних нарядів дисципліни; вести службову документацію, здійснювати збір даних обстановки; вести службову документацію; особисто контролювати за порядком заряджання та розряджання зброї складом прикордонних нарядів; приймати та фіксувати всі дані обстановки....».

Порушення, яке інкримінується ОСОБА_1 полягає в тому, що вона виконувала наказ на охорону ДК в п/н «4г» та безпосередньо озброювала майстер - сержанта ОСОБА_2 , та не було здійснено доповіді щодо здачі ним зброї, що призвело до порушення правил прикордонної служби на ділянці підрозділу, не здійснила належне ведення службової документації щодо фіксування всіх даних обстановки.

Стосовно не здійснення доповіді НВІПС майору ОСОБА_5 , про те, що майстер-сержант ОСОБА_3 отримав та здав зброю та б/п 5,45 мм АК та набої в комплекті, це твердження спростовується оглянутим у судовому засіданні «Журнал видачі зброї та боєприпасів», згідно якого начальник підрозділу був проінформований, про що свідчить особистий підпис начальника підрозділу в ньому.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема і протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше.

Частиною другою статті 172-15 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.

Об'єктивною стороною недбалості, тобто недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них. При цьому, якщо особа не мала реальної можливості взагалі проявити ставлення до своїх службових обов'язків, то не можна говорити про те, що воно було недбалим чи несумлінним (хвороба, відсутність досвіду, нетривалість служби). Недбале ставлення військової службової особи до своїх службових обов'язків характеризує, перш за все, об'єктивну сторону вчиненого і виявляється в тому, що за наявності в особи реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, не виконує службові обов'язки, або хоча і діє, але виконує ці обов'язки неналежним чином, не відповідно до закону або відповідно до нього, проте неякісно, неточно, неповно, несвоєчасно, поверхово, у протиріччя з установленим порядком і тією обстановкою, що склалася, тощо.

Верховний Суд України у своїй постанові від 21.05.2021 справі № 185/12161/15-к вказав, що, при встановленні недбалого ставлення до військової служби у формі невиконання службових (посадових) обов'язків необхідно встановити, що винний зобов'язаний був вчинити ті дії, невиконання яких ставиться йому за вину. Військова службова особа може відповідати за недбале ставлення до військової служби лише у тому випадку, коли вона не тільки повинна була через свій службовий обов'язок виконати ті чи інші дії, але й могла, тобто мала реальну можливість виконати їх належним чином. Якщо військова службова особа перебувала у таких умовах, за яких не мала фактичної можливості належно виконати свої службові (посадові) обов'язки, то відповідальність за недбале ставлення до військової служби виключається.

Наведене у своїй сукупності дає підстави стверджувати те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП не доведена належними та допустимими доказами, а сумніви, які виникли у ході розгляду даної справи судом тлумачаться на користь ОСОБА_1 .

Ураховуючи, що від штатної кількості - 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки 6, відсутності у складі суду секретаря судового засідання, показники навантаження перевищують нормативні у 5 разів, передачу справ інших двох суддів, що створило додаткове навантаження, суд першої інстанції був позбавлений можливості виготовити рішення у строки, передбачені національним законом.

Керуючись ст. 7, 9, 247, 277, 278-280, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.

Суддя: В.М. Буран