Рішення від 16.05.2025 по справі 484/654/25

Справа № 484/654/25

Провадження № 2/484/598/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі головуючого - судді Маржиної Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні без виклику сторін цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидій, ціна позову 15 888 грн. 63 к., -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 03.02.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження на підставі ст. 274 ЦПК України та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін з особливостями, передбаченими ст. 279 ЦПК України. Сторонам роз'яснено порядок розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень, клопотань і доказів.

Ухвалою суду від 14.03.2025 року за клопотанням відповідачки розгляд справи відкладений на 11.04.2025 року задля забезпечення можливості відповідача звернення за правовою допомогою.

07.04.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що боржником, який має заборгованість за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці, є її колишній чоловік, який заборговав аліменти саме їй. Вона зверталася до Первомайського об'єднаного управління ПФУ в Миколаївській області 10.10.2023 року для усного консультування, про що є запис в її електронному кабінеті на веб-порталі ГУ ПФУ, під час якого вона повідомила, що з боржником ОСОБА_2 розлучилася, на той момент існує заборгованість по аліментам, стягнутим на її користь на утримання чотирьох спільних неповнолітніх дітей. ОСОБА_2 фактично не проживає за адресою: АДРЕСА_1 , однак цей будинок є їх спільною власністю в рівних частках. В подальшому після отримання листа від 23.04.2024 року від ГУ ПФУ вона повторно звернулася для усного консультування до ПОУ ПФУ в Миколаївській області. Оскільки п.78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, то субсидія призначалася автоматично. Не зважаючи на її звернення до ПОУ ПФУ в Миколаївській області, зміни у справу внесені не були, що призвело до надміру виплаченої субсидії. Після її заяви про призначення субсидії від 25.10.2024 року субсидію знову було призначено. Крім того, зазначила, що ОСОБА_2 систематично зловживає алкоголем, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст. 173-2 КУпАП. З 04.04.2023 року перебуває на обліку в лікаря-нарколога з діагнозом F 10.24. Вироком Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 14.08.2023 року ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України, відносно неї. На підтвердження своєї позиції послалася на п.п.7 п.14 Положення № 848, згідно з яким житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Ухвалою суду від 11.04.2025 року за клопотанням відповідачки розгляд справи відкладений на 16.05.2025 року для забезпечення права позивача на подання відповіді на відзив.

21.04.2025 року від представника позивача ОСОБА_3 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій вона просила позов задовольнити, посилаючись на ті ж обставини, що і в позовній заяві, крім того зазначила, що відповідно до п.90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема, щодо настання умов, зазначених у п.п.2, 4, 8-10 п.14 цього Положення. Вказала, що згідно з п.91 цього Положення у разі зміни складу фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб подаються нові заява та декларація. Факт непроживання ОСОБА_2 підтверджений у новому зверненні від 25.10.2024 року згідно акту обстеження фактичного місця проживання особи. Однак в період отримання Відповідачем житлової субсидії з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року нова заява та декларація, з урахуванням присів п.91 Положення № 848 у зв'язку зі змінами у складі фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб, до ГУ ПФУ не надавалась. Відтак вважає, що факт непроживання ОСОБА_2 підтверджений у новому зверненні від 25.10.2024 року році, що не впливає на переплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року.

Сторони належним чином повідомлені про дату та місце розгляду справи, зокрема, належне повідомлення відповідача підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення, наявним в матеріалах справи. Заперечень проти відповіді на відзив від неї до суду не надходило.

Сторонами, їх представниками будь-яких інших заяв, клопотань по суті спору не подано.

Вирішуючи надану справу у порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі доказами, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги законні, обґрунтовані і підлягають повному задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Позивач, Головне управління) та отримувала житлову субсидію на підставі заяви та декларації від 07.09.2021 року відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі Положення № 848).

З 01.10.2023 року з урахуванням приписів пункту 78 Положення № 848 ОСОБА_1 призначено житлову субсидію, що підтверджується Рішенням від 18.10.2023 року № 1432403163-2023 року-5 по 30.04.2024 року.

09.04.2024 року було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан).

За результатами верифікацій, проведених Міністерством фінансів України 24.01.2024 року, отримано інформацію про те, що у складі домогосподарства відповідача є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Номер виконавчого провадження: 71386563, дата відкриття виконавчого провадження: 24.03.2023 року, стан виконання провадження: відкрите, орган, який видав документ: Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Листом від 23.04.2024 року № 1400-0308-8/35435 Відповідача було повідомлено про припинення виплати житлової субсидії та порядок поновлення виплати субсидії у випадку отримання недостовірної інформації під час проведення верифікації Міністерством фінансів України.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» починаючи з 1 грудня 2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (із змінами, далі - Положення № 848) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житловокомунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з підпунктом 7 пункту 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Відповідно до пункту 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується: за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до пункту 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема, щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до пункту 91 цього Положення у разі зміни складу фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб подаються нові заява та декларація.

Факт непроживання ОСОБА_2 підтверджений у новому зверненні від 25.10.2024 року згідно акту обстеження фактичного місця проживання особи.

Однак в період отримання Відповідачем житлової субсидії з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року нова заява та декларація, з урахуванням присів пункту 91 Положення № 848 у зв'язку зі змінами у складі фактично проживаючих у житловому приміщенні осіб, до Головного управління не надавалась.

Відтак факт непроживання ОСОБА_2 підтверджений у новому зверненні від 25.10.2024 року та не впливає на переплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року.

Згідно із абзацом 5 пункту 119 Положення № 848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 № 324-IX “Про верифікацію та моніторинг державних виплат» (далі - Закон № 324).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі- Порядок № 136).

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.

Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.

Пунктом 51 Порядку № 136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, за наявності в інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.

Пунктом 6 Порядку № 136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктом 9 Порядку № 136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

З копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 , виданим 23.02.2012 року Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області, вбачається, що дійсно житловий будинок в АДРЕСА_1 на праві приватної спільної часткової власності належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках, по 1/2 кожному на підставі рішення Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 10.02.2012 року.

Вироком Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 14.08.2023 року ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 126-1 КК України.

Матеріалами справи підтверджено, що боржником, який має заборгованість за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці, є колишній чоловік відповідачки - ОСОБА_2 , який заборговав аліменти саме їй, разом з тим наявні вимоги закону, які слід виконувати.

Відповідно до пункту 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Відповідач був ознайомлений з обов'язком повідомити Позивача про обставини, які можуть вплинути на виплату житлової субсидії, про що зазначено в заяві про призначення та надання житлової субсидії від 07.09.2021 року.

Таким чином Відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено Відповідачу житлову субсидію за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року в сумі 15 188 грн. 63 к. Листом від 11.07.2024 року № 1400-0403-8/59303 Відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 15 188 грн. 63 к.

Однак відповідачем в добровільному порядку суму переплати не повернуто, відтак розмір надміру виплаченої житлової субсидії станом на дату подання позовної заяви складає 15 188 грн. 63 к.

Статтею 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вони посилаються як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, коди наявні підстави для звільнення від доказування.

Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених законом випадках.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

За наведених обставин, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України, оскільки позов задоволено повністю, з відповідачки на користь позивача на відшкодування понесених і документально підтверджених судових витрат слід стягнути 2 422 грн. 40 к.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 77-81, 89, 141, 258, 259, 280, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум субсидій, ціна позову 15 888 грн. 63 к., - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023 року по 31.03.2024 року в сумі 15 188 (п'ятнадцять тисяч сто вісімдесят вісім) грн. 63 к.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 к.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про сторін:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, адреса: вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008.

Відповідачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .

Повний текст судового рішення виготовлено 16 травня 2025 року.

СУДДЯ: