Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/4102/25
Провадження №2-а/711/60/25
Іменем України
15 травня 2025 року суддя Придніпровський районний суд міста Черкаси Скляренко В.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про оскарження та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
13.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про оскарження та скасування постанови про адміністративне правопорушення від 13.01.2025 року.
Здійснюючи підготовчі дії в порядку, передбаченому ч. 1 ст. 171 КАС України, суддею встановлено, що позовна заява подана з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Аналіз змісту позовної заяви свідчить, що предметом оскарження є постанова про накладення адміністративного стягнення, яка була винесена 13.01.2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Також Європейський Суд з прав людини в рішенні у справі «Перес де Рада Каванілес проти Іспанії» зазначає, що право на доступ до суду, не є абсолютним; воно підлягає обмеженням, дозволеним за змістом, зокрема, коли умови прийнятності скарги визначені, оскільки за своєю природою вона потребує регулювання з боку держави, яка користується певною свободою розсуду в цьому відношенні.
В позовній заяві позивач вказує що оскаржувана ним постанова винесена 13.01.2025 року, а про її наявність він дізнався у квітні 2025 року після блокування його карткового рахунку. У його (позивача) присутності оскаржувана постанова не виносилась та за адресою його місця проживання не надходила.
В цьому контексті суд зауважує, що частиною третьою статті 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Аналогічні за своїм змістом приписи закону містяться і у ст. 289 КУпАП. Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Таким чином, законом встановлений десятиденний строк для звернення до суду задля оскарження оскаржуваної позивачем постанови і відповідний строк обчислюється з моменту винесення постанови.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Натомість в позовній заяві позивач не просить поновити йому строк звернення до адміністративного суду із даним позовом, а також не звертається до суду з відповідним письмовим клопотанням (заявою).
Даний позов поданий до суду 13.05.2025 року, тобто з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, оскільки позовна заява подана з пропуском строку звернення до суду, а клопотання (заява) про поновлення строку звернення до суду позивачем не подано, то позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення її недоліків тривалістю у п'ять календарних днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позивач має надати суду належним чином оформлене клопотання (заяву) про поновлення строку для звернення до суду з урахуванням вимог, викладених в цій ухвалі, та подати його (її) разом з доказами на підтвердження наявності підстав для поновлення строку звернення до суду у встановлений судом строк.
На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст.122, 123, 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ТВО Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про оскарження та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху та надати позивачеві строк для усунення недоліків зазначених в ухвалі суду тривалістю у п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали суду.
У разі не усунення зазначених в ухвалі недоліків до вказаного строку, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Скляренко