Рішення від 08.05.2025 по справі 908/3471/24

номер провадження справи 6/13/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.05.2025 Справа № 908/3471/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,

за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/3471/24

за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)

до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1» (69032, м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 1)

про стягнення грошових коштів,

за участю представників сторін:

від позивача - Савченко І.Г., (самопредставництво) витяг ЄДР, посвідчення № 1600 від 20.05.2024;

від відповідача - Калниш В.Г., адвокат, довіреність б/н від 29.12.2023, посвідчення ЗП 001287 від 30.05.2017.

Процесуальні дії по справі.

31.12.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. № 3817/08-07/24, документ сформований в системі «Електронний суд» 30.12.2024) Запорізької міської ради до відповідача: Товариства з додатковою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1» про стягнення заборгованості за договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 у розмірі 2 978 404,60 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 31.12.2024, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3471/24 та визначено до розгляду судді Федько О.А.

Ухвалою суду від 02.01.2025 позовну заяву Запорізької міської ради (вхід.№3817/08-07/24 від 31.12.2024) залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 13.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/3471/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 11.02.2025 об 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 11.02.2025 підготовче засідання відкладено на 04.03.2025 о 10 год. 30 хв., явку в судове засідання уповноважених представників сторін визнано обов'язковою.

Ухвалою суду від 04.03.2025 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів - до 13.04.2025, підготовче засідання відкладено на 18.03.2025 о 10 год. 00 хв., явку в судове засідання уповноважених представників сторін визнано обов'язковою.

Ухвалою суду від 18.03.2025 закрито підготовче провадження у справі № 908/3471/24, призначено справу до розгляду по суті на 10.04.2025 о 10 год. 30 хв.

У судовому засіданні 10.04.2025 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, що викладені у позові та відповіді на відзив. Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, що викладені у відзиві, запереченнях та письмових поясненнях. Заслухавши вступне слово представників сторін судом оголошено перерву до 22.04.2025 о 10 год. 00 хв.

У судовому засіданні 22.04.2025 за клопотанням представника позивача відповідно до ст. 216 ГПК України оголошено перерву до 08.05.2025 об 11 год. 30 хв.

У судовому засіданні 08.05.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

В якості підстави для звернення з позовом позивач зазначив наявність укладеного між сторонами договору оренди землі від 06.04.2011, за умовами якого орендодавець (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:014:0114 загальною площею 2,0619 га, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1. Власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя. За умовами договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2010 року становила 10 000 421,19 грн. Договір укладено на дев'ятнадцять років, тобто до 06.04.2030. За твердженням позивача, у зв'язку з прийняттям Запорізькою міською радою 30.06.2015 року рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», рішення №28 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати за землю, змінився розмір орендної плати за користування відповідачем земельною ділянкою, внаслідок чого ТДВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1» має заборгованість зі сплати орендної плати за період 01.01.2018 по 30.09.2024 року включно у розмірі 2 978 404,60 грн.

За текстом відзиву, який надійшов до суду 27.01.2025 через систему «Електронний суд», відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог. Зауважив, що оскільки розрахунок суми заборгованості за 2018 - 2024 роки, заявленої до стягнення, проведений позивачем на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, що не відповідає вимогам чинного законодавства, такий розрахунок не може бути взятий судом до уваги. Зазначає, що 10.11.2021 набрала чинності постанова Кабінету міністрів України від 03.11.2021 №1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою, зокрема, змінено підходи до визначення коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки, а також значення цього коефіцієнта, що, на переконання відповідача, унеможливлює проведення самостійного розрахунку Позивачем суми нормативної грошової оцінки за 2018-2023 роки виключно шляхом ділення суми, зазначеної у витягу з НГО за 2024 рік на коефіцієнти індексації за попередні роки. Відповідач акцентує увагу, що орендна плата сплачувалась ним виходячи з умов договору оренди землі, умови якого узгоджені сторонами.

04.02.2025 до суду від Запорізької міської ради надійшла відповідь на відзив (документ сформований в системі «Електронний суд» 03.02.2025), відповідно до якої позивач заперечив проти доводів відповідача, викладених у відзиві. Зазначив, що відповідач не спростував тверджень та аргументів позивача щодо суті позовних вимог, оскільки не навів конррозрахунку суми заборгованості, не вказав, яку нормативну грошову оцінку він вважає слід застосувати за спірний період (в тому числі її розмір).

03.03.2025 судом отримані заперечення на відповідь на відзив від ТДВ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1», відповідно до змісту яких відповідач, зокрема, зазначив, що п. 9 Договору оренди землі не містить визначення орендної плати у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки, а містить визначену грошову суму. Отже, відповідач переконаний, що позивач визначає розмір орендної плати за землю за договором без згоди Відповідача, чим порушує приписи ст. ст. 632 та 651 ЦК України. За текстом заперечень відповідач навів контррозрахунок розміру орендної плати за спірний період, виходячи з умов договору оренди землі та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у договорі, з урахуванням індексації.

17.03.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» (документ сформований 14.03.2025) від відповідача надійшли додаткові пояснення в обґрунтування заперечень щодо заявлених позовних вимог. Зокрема відповідач зауважив, що на виконання пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України з урахуванням змін, внесених Законом України від 15.03.2022 року № 2120-IX та Законом України від 11.04.2023 №3050-IX, оскільки вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України № 3050-IX, була віднесена до території активних бойових дій, відповідачем до контролюючого органу подано уточнюючу податковудекларацію з орендної плати за землю, якою зменшено нарахування податкових зобов'язань за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 у сумі 521 755,80 грн. Відтак зазначає, що ним задекларовано за 2022 рік 104 351,16 грн орендної плати за землю, що відповідає сумі оплати за січень-лютий 2022 року.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (номер інформаційної довідки 404926339 від 22.11.2024) відкрите акціонерне товариство «Запорізький хлібокомбінат №1», код ЄДРПОУ 05486763 є власником нерухомого майна, розташованого за адресою Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Верхня, будинок 1.

Товариство з додатковою відповідальністю «Запорізький хлібокомбінат №1» (відповідач у справі), код ЄДРПОУ 05486763, є правонаступником публічного акціонерне товариство «Запорізький хлібокомбінат №1», код ЄДРПОУ 05486763.

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру. Цільове призначення земельної ділянки - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання - для розташування хлібокомбінату №1.

06.04.2011 року між Запорізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ №1», був укладений договір оренди землі, зареєстрований в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області у Державному реєстрі земель за №231010004000068.

За умовами п.п. 1, 2 Договору оренди землі Орендодавець, відповідно до рішення сорок четвертої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №104/262 від 06.10.2010, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування хлібокомбінату №1, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул.Верхня, 1 загальною площею 2,0619 га.

Відповідно до п. 5 Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 10 000 421 грн 19 коп. (десять мільйонів чотириста двадцять одна грн 19 коп.) в цінах 2010 року.

Договір укладається строком на дев'ятнадцять років (п. 8 Договору).

Згідно п. 9 Договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 300 012 грн 63 коп. (триста тисяч дев'ятсот дванадцять грн. 63коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року.

Пунктом п. 11 Договору встановлено, що орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі Орендодавець передає земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 загальною площею 2,0619 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду.

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01 січня 2011 р. (додаток до договору оренди), цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості; площа - 20619,00 кв.м; нормативна грошова оцінка на 01.01.2010 - 10 000 421,19 грн, ставка земельного податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 1%; коефіцієнт для розрахунку розміру орендної плати - 3; розмір орендної плати - 300 012,63 грн.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Розмір орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 складає 3% від нормативної грошової оцінки.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.

Відповідно до витягу №НВ-2300158452024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (надалі - НГО) від 22.11.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 становить 40 368 290,58 грн.

Листом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051; за 2022 - 1,15; за 2021 - 1,1; 2018 - 2020 - 1,0.

З податкових декларацій із плати за землю судом встановлено, що відповідач протягом 2018 - 2024 років декларував податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки, зокрема, за 2018 рік відповідачем визначено податкові зобов'язання в розмірі 569188,13 грн; 2019 - 569188,13 грн; 2020 - 569188,13 грн (звітна податкова декларація), 521755,79 грн (відповідно до уточнюючої податкової декларації від 31.03.2020); 2021 - 569188,13 грн; 2022 - 626106,96 (звітна податкова декларація), 104351,16 грн (відповідно до уточнюючої податкової декларації від 05.07.2023); 2023 - 720022,99 грн; 2024 - 756744,16 грн.

Згідно листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 18.10.2024 №11832/5/08-01-04-07 «Про надання інформації», ТДВ «Запорізький хлібокомбінат №1», код ЄДРПОУ 05486763 протягом 2018 - 2024 року нараховує та сплачує плату за землю (орендну плату) в наступних розмірах:

за період 01.01.2018 - 31.12.2018 - нараховано річної орендної плати 569 188,13 грн, сплачено 571 093,47 грн;

за період 01.01.2019 - 31.12.2019 - нараховано річної орендної плати 569 188,13 грн, сплачено 569 188,13 грн;

за період 01.01.2020 - 31.12.2020 - нараховано річної орендної плати 521 755,79 грн (з урахуванням наданої пільги за березень 2020 р.), сплачено 527 795,93;

за період 01.01.2021 - 31.12.2021 - нараховано річної орендної плати 569 188,13 грн, сплачено 569 188,08 грн;

за період 01.01.2022 - 31.12.2022 - нараховано річної орендної плати 104 351,16 грн (за січень-лютий відповідно до закону №3050), сплачено 621 363,66 грн;

за період 01.01.2023 - 31.12.2023 - нараховано річної орендної плати 720 022,99 грн, сплачено 292 193,26 грн;

за період 2024 - нараховано річної орендної плати 756 744,16 грн, сплачено за період 01.01.2024 - 16.10.2024 501 000,00 грн.

За розрахунком Запорізької міської ради, заборгованість відповідача з орендної плати, не сплаченої Орендарем за Договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 30.09.2024, з урахуванням сплачених сум за період 01.01.2018 по 30.09.2024 включно, становить 2 978 404,60 грн та розраховується наступним чином: 6 630 227,13 грн. (загальний розмір з орендної плати за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 включно за Договором оренди землі №231010004000068) - 3 651 822,53 грн (загальний розмір сплаченої орендної плати за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 включно за Договором оренди землі № №231010004000068) = 2 978 404,60 грн (два мільйона дев'ятсот сімдесят вісім тисяч чотириста чотири грн 60 коп.).

Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015, у зв'язку з чим Запорізька міська рада (позивач) звернулася до суду з даним позовом.

Доказів погашення суми заборгованості відповідач на час розгляду справи суду не надав.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради. Вказана земельна ділянка загальною площею 2,0619 га, знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Верхня, 1, цільове призначення земельної ділянки - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.

Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.

Як передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельною ділянкою загальною площею 2,0619 га з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 врегульовані договором оренди землі №231010004000068 від 06.04.2011.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно з частинами 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України)

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.

Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Обґрунтовуючи підстави для звернення з даним позовом до суду позивач зазначив, що відповідач у період з 01.01.2018-30.09.2024 не сплачував орендну плату за договором оренди землі у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, яка введена в дію з 01.01.2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість в розмірі 2 978 404,60 грн.

Як встановлено судом, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 - початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя - змінилися права та обов'язки сторін договору оренди землі №231010004000068 від 06.04.2011 в частині розміру орендної плати.

Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.

Відповідно до витягу №НВ-2300158452024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (надалі - НГО) від 22.11.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:014:0114 становить 40 368 290,58 грн.

За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі по тексту - Методика). Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини) (згідно п. 1 Методики).

Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Наданий до позовної заяви Витяг №НВ-2300158452024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 22.11.2024 відповідає додатку 17 Методики.

Доводи відповідача, про те що розрахунок суми заборгованості, який виконаний позивачем за даними витягу №НВ-2300158452024 від 22.11.2024, не може бути взятий судом до уваги суд відхиляє. Так, законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом. Однак, відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо. Такий висновок суду цілком узгоджується з принципом диспозитивності господарського судочинства.

Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Вказані висновки Великої Палати Верховного Суду спростовують доводи відповідача про те, що позивач визначає розмір орендної плати за землю за договором без згоди Відповідача, та порушує приписи ст. ст. 632 та 651 ЦК України. Крім того, доводи відповідача про те, що п. 9 Договору оренди землі не містить визначення орендної плати у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки, а містить визначену грошову суму, спростовуються розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена на 01 січня 2011 р., який є додатком до договору оренди, згідно якого орендна плата визначена як трикратний розмір земельного податку у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (1%*3). З наведених вище підставі суд не приймає контррозрахунок розміру орендної плати за спірний період 01.01.2018 - 30.09.2024, наведений відповідачем, оскільки такий проведено відповідно до умов договору оренди землі із застосуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка зазначена в договорі оренди станом на 2010 рік.

При цьому, ураховуючи, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по 30.09.2024, суд вважає, що використання Позивачем витягу про НГО 2024р. та ділення розміру НГО на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2023 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021,2020, 2019, 2018 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі №905/1680/20.

Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі №231010004000068 за період 01.01.2018 по 30.09.2024, суд враховує наступне.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі №620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції станом на 25.12.2022) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.

Судом встановлено, що земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:014:0114 знаходиться на території міста Запоріжжя.

Відповідно до вказаного Переліку №309, який був чинний до 20.03.2025, вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, а також подання відповідачем уточнюючої податкової декларації віднесена, до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вказує на те, що відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована в місті Запоріжжя. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24 (п. 51).

Враховуючи вищевикладену позицію Верховного Суду з приводу застосування правового регулювання за положенням підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд вважає, що у 2022 році відповідачем мало бути сплачено 166 997,47 грн плати за землю за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 (1 001 984,82 грн :12*2).

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за Договором оренди землі №231010004000068 за період 01.01.2018 по 30.09.2024 підлягають частковому задоволенню у розмірі 2 143 417,25 грн (908286,54 + 1152282,55 + 166 997,47 + 910895,29 + 834987,35 + 910895,29 + 910895,29 - 3651822,53 = 2 143 417,25 грн).

У задоволенні вимог про стягнення суми орендної плати у розмірі 834 987,35 грн суд відмовляє за необґрунтованістю. Таким чином позов задовольняється судом частково.

Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів повного виконання зобов'язань зі сплати орендної плати за Договором оренди землі №231010004000068 за період 01.01.2018 по 30.09.2024 суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 2 143 417,25 грн є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно дост. 129 ГПК України.

Сума судового збору в розмірі 25 721,01 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-248, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ № 1» (69032, м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи 05486763) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за Договором оренди землі №231010004000068 за період 01.01.2018 по 30.09.2024 в розмірі 2 143 417,25 грн (два мільйона сто сорок три тисячі чотириста сімнадцять гривень 25 коп.).

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ № 1» (69032, м. Запоріжжя, вул. Верхня, буд. 1, ідентифікаційний код юридичної особи 05486763) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) судовий збір в розмірі 25 721,01 грн (двадцять п'ять тисяч сімсот двадцять одну гривню 01 коп.).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - 16.05.2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.А. Федько