Справа № 761/17952/25
Провадження № 1-кс/761/12327/2025
08 травня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 ,про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України,
Слідчий 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Так, з матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів Збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 р. та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади російської федерації та службових осіб з числа керівництва збройних сил далі, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, починаючи з 20.02.2014 для реалізації вищезазначеного умислу, з метою блокування та захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури для забезпечення військової окупації територій суверенної держави Україна, а саме Донецької, Луганської областей та АР Крим і м. Севастополь, здійснено вторгнення військовим, морським та повітряним транспортом окремих підрозділів зс рф на територію України.
У подальшому військовослужбовцями зс рф здійснено захоплення будівель центральних органів влади АР Крим, органів державної влади та місцевого самоврядування частини Донецької та Луганської областей та встановлено контроль над їхньою діяльністю з метою забезпечення прийняття вигідних та необхідних для рф рішень. Крім того здійснено блокування автошляхів, захоплення аеропортів та транспортних підприємств, військових частин ЗС України, пошкодження та знищення військового майна, що має важливе оборонне значення для України.
Так, починаючи з 20.02.2014 частина території України перебуває в тимчасовій окупації. Це стало можливим, у тому числі, за допомогою збройних формувань рф, які складаються: з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони рф; підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим та розвідувальним відомствам рф; їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань; озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих рф.
Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 02.09.2015 «Про нову редакцію Воєнної доктрини України» (введено в дію Указом Президента України від 24.09.2015 № 555/2015), як основна загроза для безпеки держави визначена активізація спецслужбами рф розвідувально-підривної діяльності в Україні з метою дестабілізації внутрішньої соціально-політичної обстановки, а також з метою підтримки непередбачених законом збройних формувань у східних регіонах України і створення умов для розширення масштабів збройної агресії.
Аналогічна позиція зазначена в рішеннях РНБО України від 04.03.2016 «Про Концепцію розвитку сектору безпеки і оборони України» (введено в дію Указом Президента України № 92/2016 від 04.03.2016), та від 29.12.2016 «Про Доктрину інформаційної безпеки України» (введено в дію Указом Президента України № 47/2017 від 29.12.2016), та інших нормативних актах.
Із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії рф на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України.
Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 р., принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 р. та вимогам ч. 4 ст. 2 статуту ООН і декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і 24.02.2022 о 05 год розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс та інших воєнізованих формувань рф на територію України.
У цей же день, на виконання злочинного наказу політичного керівництва рф, військовослужбовці зс та інших воєнізованих формувань рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Київській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, інші об'єкти цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям ЗС України та об'єктах цивільної інфраструктури.
Указом Президента України №64/2022 від 24.01.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Одночасно з цим представниками іноземних організацій - головного управління генерального штабу збройних сил рф та Федеральної служби безпеки рф посилено ведення розвідувально-підривної діяльності проти України, що полягає в ослабленні державної влади України та держави в цілому; її самостійності усередині країни та незалежності у міжнародних відносинах; захищеності території країни в існуючих кордонах від будь-яких посягань; підготовленості держави до захисту від зовнішньої збройної агресії або збройного конфлікту; дестабілізації суспільно політичної обстановки всередині країни; створенні умов для діяльності іноземної розвідки (вербування агентури серед жителів України, зокрема з представників органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів тощо); збиранні інформації, що представляє інтерес для іноземної розвідки та її подальшого використання рф задля отримання переваг над Україною в області збройних сил, військових дій, зовнішньої політики, втручання у внутрішню політику суверенної держави, для маніпулювання суспільними настроями населення України, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів, організації інформаційної експансії з боку рф тощо.
Наведені вище факти розв'язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України, захоплення державних установ, організацій та військових частин, введення воєнного стану в Україні та продовження строку його дії, в тому числі факти збройного конфлікту між Україною та рф широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв'язку з чим достовірно відомі ОСОБА_6 .
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17.12.2023, на виконання доручення керівництва гу гш зс рф, співробітник 78 розвідувального центру гу гш зс рф, який призначений старшим оперативної групи «Донецьк» вказаного розвідувального органу, громадянин російської федерації ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , створив на тимчасово окупованій території Донецької області агентурну мережу з числа громадян України, діяльність якої спрямована на збір та передачу інформації щодо місць дислокації об'єктів військової інфраструктури, військової техніки, боєприпасів, особового складу військових формувань, суспільно-політичної обстановки, яка в подальшому використовується для планування та ведення бойових дій на території Луганської, Донецької, Харківської та інших областях з метою їх захоплення.
Наказом Головнокомандувача Збройних сил України «Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану» від 03.03.2022 №73 (зі змінами) затверджено перелік інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану, зокрема до такої інформації відносяться:
дійсні найменування військових частин (підрозділів) ЗС України, інших складових сил оборони України, персональні дані військовослужбовців, які виконують бойові (спеціальні) завдання, координати місць їх розташування і зосередження;
бойовий та чисельний склад військових частин (підрозділів) ЗС України, наявна кількість, тип бойової (спеціальної) техніки та її технічний склад;
місця (райони) зосередження, розгортання та відновлення боєздатності військових частин (підрозділів) ЗС України, з прив'язкою до населених пунктів (географічних об'єктів);
розташування (місця розгортання) стартових (вогневих) позицій підрозділів протиповітряної оборони та результати виконання ними бойових завдань;
результати ракетних, авіаційних ударів противника по військових об'єктах (цілях), об'єктах критичної інфраструктури, якщо така інформація не розміщувалась у відкритому доступі Генеральним штабом ЗС України, іншими органами управління сил оборони України та (або) органами державної влади України;
переміщення (висування) бойової (спеціальної) техніки, маршрути їх переміщення, типи та кількість;
фото- та відеоматеріали із зображенням знаків взаємного розпізнавання, бортовими номерами та державними номерними знаками на бойовій (спеціальній) техніці, засобів цілевказівок, бойового управління та розвідки, конструктивних особливостей на бойовій (спеціальній) техніці, тощо.
З метою створення та забезпечення функціонування вказаної агентурної мережі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17.12.2023, ОСОБА_8 залучив до конфіденційного співробітництва громадянина України та рф ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Донецьк, заступника начальника продовольчої служби 11 загону спеціалізованої медичної допомоги 1-го армійського корпусу зс рф, визначивши його роль та довівши до нього загальний злочинний план, спрямований на зміну меж території України та державного кордону шляхом збору та передачі зазначеної вище інформації з метою її використання у плануванні та веденні бойових дій на території Дніпропетровської, Одеської, Миколаївської та інших областях з метою їх захоплення, та доручив організувати на території України осередок зазначеної вище агентурної мережі та залучити до нього осіб, які мають сталі проросійські погляди.
Зв'язок з ОСОБА_6 , іншими представниками спецслужб рф, з особами, які на конфіденційній основі здійснюють збір й передачу розвідувальної інформації представникам спецслужб рф, ОСОБА_8 здійснює з використанням мобільного телефону через багатоплатформову систему миттєвого обміну повідомленнями (месенджер) «Telegram», де має ім'я користувача « ОСОБА_9 » та акаунт якого зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 .
Зв'язок з ОСОБА_8 , іншими представниками спецслужб рф, з особами, які на конфіденційній основі здійснюють збір й передачу розвідувальної інформації представникам спецслужб рф, ОСОБА_6 здійснює з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram», де має ім'я користувача під псевдонімом « ОСОБА_10 » та акаунт якого зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 .
В свою чергу, ОСОБА_6 , маючи умисел, направлений на збір та передачу інформації про переміщення, рух або розташування підрозділів ЗСУ чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, на виконання завдань ОСОБА_8 вступивши з ним у попередню змову спрямовану на створення агентурного апарату із числа громадян України, які знаходяться на території підконтрольній України та збору розвідувальної інформації залучив до конфіденційного співробітництва громадянина України ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , довівши до нього загальний план спрямований на захоплення територій України та його роль у вказаному плані.
В подальшому, за не встановлених досудовим розслідуванням обставин, способу та часу але не пізніше 17.12.2023 ОСОБА_11 , із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку за допомогою месенджеру «Telegram», передав ОСОБА_6 зібрані за завданням останнього відомості щодо наслідків обстрілу ТРК «Apollo» за адресою: м. Дніпро, вул. Тітова, буд. 36, шляхом надсилання текстових повідомлень та знімків (скрін-шотів), в тому числі з картографічного веб-сервісу «Google Maps» з зображанням фрагменту карти, з координатами місця ураження 48.432783, 35.002406.
В свою чергу, ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку, 29.12.2023 в період часу з 08 год 18 хв по 09 год 16 хв за московським часом з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram» передавав отриману від ОСОБА_11 інформацію ОСОБА_8 шляхом пересилання вищевказаних відомостей у вигляді знімків екрану мобільного телефону та текстових повідомлень.
В подальшому, у невстановлений час, але не пізніше часового проміжку з 19 год 29 хв за московським часом 10.01.2024 по 12 год 44 хв за московським часом 11.01.2024, ОСОБА_11 передав ОСОБА_6 зібрані за завданням останнього відомості щодо перебування військовослужбовців Збройних сил України в м. Костянтинівка Донецької області, місцезнаходження поблизу м. Хмельницького та напрямку прямування колони військової техніки Збройних сил України шляхом надсилання текстових повідомлень та знімків (скрін-шотів) з картографічного веб-сервісу «Google Maps» з зображанням фрагменту карти, з координатами фіксування ним військової техніки 49.359328, 27.096877.
Надалі, ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку, в період часу з 19 год 29 хв за московським часом 10.01.2024 по 12 год 44 хв за московським часом 11.01.2024 з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram», передавав отриману від ОСОБА_11 інформацію ОСОБА_8 шляхом пересилання вищевказаних відомостей у вигляді знімків екрану мобільного телефону та текстових повідомлень.
Також, 05.02.2024 в період часу приблизно з 13 год 27 хв по 15 год 37 хв за московським часом, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_11 , передав ОСОБА_6 зібрані за завданням останнього відомості щодо переміщення по трасі Запоріжжя - Дніпро колони військової техніки Збройних сил України, розміщення мобільних груп сил протиповітряної оборони Збройних сил України по трасі Кривий Ріг - Миколаїв, а також розміщення трьох військових суден Військово-морських сил Збройних сил України в морському порту м. Одеси шляхом надсилання текстових повідомлень та знімків (скрін-шотів) з картографічного веб-сервісу «Google Maps» з зображанням фрагменту карти, з координатами фіксування ним морських суден 46.495546, 30.736149.
Як наслідок, ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку, 05.02.2024 в період часу з 13 год 27 хв по 15 год 37 хв за московським часом з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram» передавав отриману від ОСОБА_11 інформацію ОСОБА_8 шляхом пересилання вищевказаних відомостей у вигляді знімків екрану мобільного телефону та текстових повідомлень.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 год 10 хв за московським часом 11.02.2024 ОСОБА_11 , за допомогою месенджеру «Telegram», передав ОСОБА_6 зібрані за його завданням відомості щодо перебування в морському порту м. Одеси військового морського судна з бортовим номером НОМЕР_3 шляхом надсилання текстових повідомлень та фотознімків судна.
ОСОБА_6 на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку, 11.02.2024 о 16 год 10 хв за московським часом з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram» передавав отриману від ОСОБА_11 інформацію ОСОБА_8 шляхом пересилання вищевказаних відомостей у вигляді фотознімків та текстових повідомлень.
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 07 год 56 хв за московським часом 23.02.2024 ОСОБА_11 , за допомогою месенджеру «Telegram», передав ОСОБА_6 зібрані за завданням останнього відомості щодо перебування в морському порту м. Одеси військового морського судна, а також рух великої кількості бензовозів в напрямку з м. Дніпро до м. Павлоград шляхом надсилання текстового повідомлення.
ОСОБА_6 , на виконання спільного злочинного умислу, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх негативні наслідки та бажаючи їх настання, із використанням вказаних вище засобів та способів зв'язку 23.02.2024 о 07 год 56 хв за московським часом з використанням мобільного телефону через месенджер «Telegram» передавав отриману від ОСОБА_11 інформацію ОСОБА_8 шляхом пересилання вищевказаних відомостей у вигляді текстового повідомлення.
При цьому, ОСОБА_6 достовірно усвідомлював, що зібрана та передана ним вищезгадана інформація, використовується гу гш зс рф та її представниками під час здійснення військової агресії рф на території України та обізнаний, що інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами.
Враховуючи вищевикладене, 17.04.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Повний текст повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про його виклик в статусі підозрюваного 17.04.2025 опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, 17.04.2025 повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про його виклик в статусі підозрюваного опубліковано в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск №79 (8004) від 17 квітня 2025 року.
Органом досудового розслідування здійснено виклик підозрюваного ОСОБА_6 повістками до слідчого на 10 год. 00 хв. 21.04.2025, 22.04.2025, 23.04.2025.
Повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 17.04.2025 розміщені на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора у розділі «Повістки про виклик» та опубліковані у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №79 (8004) від 17 квітня 2025 року.
Згідно абзацу 2 ч. 8 ст. 135 КПК України особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, підозрюваний ОСОБА_6 у визначений час та дати до слідчого не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив і, як наслідок, місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 невідоме.
Крім того, відповідно до відповіді на доручення, отриманої від ГУ «Д» ДЗНД СБ України 23.04.2025 громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Донецьк, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 23.04.2025 перебував на тимчасово окупованій території України у м. Донецьк.
23.04.2025 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, здійснення якого доручено 2 управлінню ГУ «Д» ДЗНД СБ України.
Таким чином, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України у м. Донецьк з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклик слідчого, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України в м. Донецьк, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочин був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини,слідчий за погодженням з прокурором звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив задовольнити, зазначив, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Україні, будучи належним чином повідомленим, ухиляється від явки до слідчого, оголошений у міжнародний розшук.
Захисник не заперечував щодо задоволення клопотання слідчого та надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
17.04.2025 слідчим за погодженням прокурором повідомлено про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.114-2 КК України, шляхом публікації письмового повідомлення про підозру у засобах масової інформації загальнодержавної сфери управління, зокрема в офіційній газеті органів державної виконавчої влади України «Урядовий Кур'єр» та на офіційному сайті офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, здійснено публікації в газеті «Урядовий кур'єр» від 17.04.2025 номер видання № 79 (8004), а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та викликано до Головного слідчого управління СБ України для отримання повідомлення про підозру, допиту підозрюваного та проведення слідчих, процесуальних дій у кримінальному провадженні.
Однак, ОСОБА_6 до Головного слідчого управління СБ України, відповідно до вручених повісток, не з'явився та про причини неявки не повідомив.
Відповідно до відповіді на доручення, отриманої від ГУ «Д» ДЗНД СБ України 23.04.2025, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Донецьк, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 23.04.2025 перебував на тимчасово окупованій території України у м. Донецьк.
23.04.2025 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук, здійснення якого доручено 2 управлінню ГУ «Д» ДЗНД СБ України.
Обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_6 , та причетність підозрюваного до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується долученими до клопотання матеріалами кримінального провадження, а саме: даними відповіді ДКР СБ України на доручення від 26.01.2024, 02.02.2024, 04.03.2024, 11.04.2024, 06.03.2024, 19.03.2024, 03.06.2024, 07.06.2024; даними відповіді ОУВ «Таврія» на запит від 29.03.2024, 23.05.2024; даними відповіді ВМС ЗС України на запит від 03.04.2024, 30.05.2024; даними протоколу огляду від 05.03.2024, 17.04.2024, 20.03.2024; даними протоколу за результатами проведення НСРД №2/2/4-3549т, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.
Згідно з ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч.1 ст.297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
Частиною 2 ст. 297-2 КПК України передбачено, що у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною 2 статті 297-4 КПК України встановлено, що під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Так, не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_6 , виходячи лише з фактичних обставин, які містяться в поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_6 до кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, за викладених у клопотанні обставин.
Окрім того, слідчий суддя враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» зазначив, що факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або для пред'явлення обвинувачення, що являється завданням наступних етапів кримінального процесу.
Таким чином, вищевказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Згідно ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Згідно абзацом 2 ч.2 ст.297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України, він умисно ухиляється від явки на виклики слідчого, оголошений в державний та міжнародний розшук, який на даний час триває, перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого 2 відділу 3 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 ,- задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025000000000126 від 05.02.2025, невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали слідчого судді.
Якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестануть існувати, подальше досудове розслідування кримінального провадження №22025000000000126, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.02.2025 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 114-2 КК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя