Справа № 344/7918/25
Провадження № 3/344/2947/25
15 травня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
21 квітня 2025 року о 21 год. 35 хв. по вул. Шевченка, 1 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «Skoda Fabia» номерний знак НОМЕР_2 , рухався заднім ходом, не переконався в безпечності маневру та допустив зіткнення на ліхтар вуличного освітлення, що призвело до його пошкодження. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3(б), п. 10.9 ПДР України.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав. Пояснив, що того вечора він намагався виїхати з паркомісця, рухався заднім ходом та зачепив ліхтар. Звернувся до охоронця та він сказав, що претензій до нього не має жодних. Також, його автомобіль не отримав жодних пошкоджень. Додав, що він отримав лист-підтвердження від КП «Івано-Франківськміськсвітло», згідно з яким, підприємство констатує, що внаслідок зазначеної події не було завдано матеріальних збитків. Просив закрити справу про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку.
Відповідно до п. 2.3.(б) Правил дорожнього руху України передбачено, що водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п.п. 10.9 ПДР України, під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 124 КУпАП особа притягується до адміністративної відповідальності за порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
На доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення працівником поліції до протоколу серії ЕПР 1 № 309288 від 23.04.2025 року долучено схему місця ДТП, копію пояснень ОСОБА_1 , копію пояснень ОСОБА_2 , рапорт, реєстраційну картку транспортного засобу, відеозапис.
Згідно з протоколом серії ЕПР 1 № 309288 від 23.04.2025 року, при ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, однак, як вбачається з схеми місця ДТП, не зазначено чи отримав автомобіль, автомобіль чи ліхтар механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Згідно з відеозаписом водій транспортного засобу «Skoda Fabia» рухався заднім ходом та зачепив ліхтар, після цього вийшов з автомобіля та спілкування з охоронцем.
Також, відповідно до листа-підтвердження від КП «Івано-Франківськміськсвітло» №57/01-1 від 30.04.2025 року, зазначено, що підприємство констатує, що внаслідок зазначеної події не було завдано матеріальних збитків та не має жодних майнових претензій.
Отже, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази того, що за наслідком порушення ОСОБА_1 зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення ПДР України відбулось заподіяння шкоди майну третіх осіб, що є обов'язковою умовою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП України.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.
Ураховуючи, що порушення водієм правил дорожнього руху призвели лише до пошкодження власного транспортного засобу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, іншим особам, територіальній громаді чи державі шкода не заподіяна, тому в даному випадку відсутня така обов'язкова ознака об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, як наслідки у вигляді шкоди.
Отже, встановлюючи відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновки, що докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у справі відсутні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Людмила АНДРУСІВ