Справа № 212/10422/24
2-а/212/19/25
16 травня 2025 року м. Кривий Ріг
Покровського районний суд міста Кривого Рогу в складі:
суддя - Ведяшкіна Ю.В.,
секретаря судового засідання - Розинько К.А.
у справі № 212/10422/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
18.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову № 612 від 02.10.2024 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, якою його - ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.. Провадження у справі просив суд закрити.
В обґрунтування позову зазначено, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковником ОСОБА_2 , 02 жовтня 2024 року постановою № 612 було притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та застосовано стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. Зазначену постанову вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, посилаючись на те, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КупАП, оскільки
він не викликався відповідачем для оформлення військово - облікового документу військовозобов'язаного після досягнення 27-ми річного віку (тобто після 19.02.2022 року), хоча він з 23.05.2011 року не змінював місце проживання;
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» та постанова Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних» не визначали строків самостійного виконання такого обов'язку;
на момент вчинення інкримінованого йому правопорушення, тобто на момент досягнення ним 27 - ми річного віку (19.02.2022 року) не існувало норми ч. 3 ст. 210 КУпАП, яка набула чинності 19.05.2024 року;
станом на момент ухвалення оспорюваної постанови, тобто станом на 02.10.2024 року, минули строки, передбачені ст. 38 КУпАП для притягнення до адміністративної відповідальності;
на виконання вимог ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка набула чинності 19.05.2024 року, та передбачала обов'язок уточнити протягом 60 днів, свої персональні дані, він вчасно 16.07.2024 року уточнив свої данні.
Також зазначає, що оскаржувана постанова, на його переконання, не містить опису обставин, які встановлені під час розгляду справи, а саме суті адміністративного правопорушення.
19.12.2024 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
04.02.2025 року представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , подав до суду відзив на позовну заяву та клопотання про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву, в яких просив суд поновити строк на подання відзиву посилаючись на наявність поважних причин пропуску такого строку, а саме, перебування представника відповідача в період часу з 16.12.2024 року по 30.12.2024 року у щорічній відпустці; та виконанням відповідачем значного обсягу мобілізаційних завдань під час дії військового стану, та просив суд відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що Позивач у лютому 2022 року досяг граничного віку, та відповідно є військовозобов'язаним, але по досягненню граничного віку, не виконав свій обов'язок та не прибув самостійно до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації для постановки на військовий облік та отримання військово - облікового документа встановленого зразка. При цьому зазначає, що чинне законодавство не передбачає обов'язку відповідача здійснювати оповіщення про необхідність постановки на військовий облік військовозобов'язаних. Враховуючи, що Позивач з лютого 2022 року по жовтень 2024 року ухилявся від зазначеного обов'язку, та прибув до РТЦК виключно для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації; складання адміністративного протоколу без особи, яка вчинила адміністративне правопорушення не передбачено чинним законодавством, тому вважає, такі дії Позивача триваючим правопорушенням, та вказуючи на те, що протокол про адміністративне правопорушення був складений у присутності Позивача, вважає оспорювану Постанову такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, в своїй заяві від 06.01.2025 року просив розглядати справу у його відсутність, та зазначив, що позов підтримує та просить його задовольнити.
В судове засіданні представник позивача - адвокат Максимов Р.І. не з'явився, в своїй заяві від 13.03.2025 року просив проводити розгляд справи у його відсутність.
В судове засідання представник відповідача не з'явилася з невідомих суду причин, хоча була належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи.
В судове засідання представник третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_4 , не з'явився з невідомих суду причин, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, письмові пояснення з приводу зазначеного спору, суду не подав.
У відповідності до ст. 268 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін та представника третьої особи.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов до наступних висновків.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що Позивач - ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто досяг 27- ного віку ІНФОРМАЦІЯ_6 ; з 23.05.2011 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).
Відповідно до роздруківки з мобільного застосунку Резерв+, 14.10.2024 року відносно військовозобов'язаного ОСОБА_1 , сформовано ІНФОРМАЦІЯ_7 - обліковий документ дійсний до 14.10.2025 року. В якій також містяться відомості про те, що дані уточнені вчасно - 16.07.2024 року (а.с.20).
30.09.2024 року провідним спеціалістом відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 складено протокол № 612 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , по досягненню граничного віку, а саме, 25 років (в редакції Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 року по досягненню 27 років) повинен був прибути до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання для постановки на військовий облік військовозобов'язаного та отримання військово - облікового документа встановленого зразка. Проте, для постановки на військовий облік військовозобов'язаних по досягненню граничного віку не прибув. У зв'язку з тим, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 прибув для постановки на військовий облік 30.09.2024 року, але по досягненню граничного віку не прибув, ним було порушено вимоги абз. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» пп.1 п.1 Правил обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів які встановлені в Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, а саме, не став на військовий облік військовозобов'язаних за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 210 КупАП.
Зазначений протокол складено в присутності ОСОБА_1 другий примірник якого вручено ОСОБА_1 , що сторонами не оспорюється.
02.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , винесена Постанова № 612, відповідно до якої на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Відповідно до зазначеної Постанови військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , по досягненню граничного віку, а саме 27 років, у лютому місяці 2022 року (в редакції Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» “ 2232-ХІІ від 25.03.1992 року до внесення змін № 3633-ХІ від 11.04.2024 - по досягненню 25 річного віку) повинен був прибути до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання для постановки на військовий облік військовозобов'язаного та отримати військово - облікового документа встановленого зразка.
Позивач був присутній при розгляді справи. Копію зазначеної Постанови вручено ОСОБА_1 02.10.2024 року що сторонами не оспорюється.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 210 КУпАП передбачена відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Відповідно до ч. 3 ст. 210 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (в редакції закону, яка набрала чинності 19.05.2024 року).
Відповідно до ч. 7 ст. 38 КУПАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП , протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 за № 2232-XII (далі також Закон № 2232-XII), ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України (ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»).
Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487, затверджено правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Приписами п.1 ч.1 Правил визначено обов'язок громадян перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної політики.
З 19.05.2024 до Закону № 2232-ХІІ внесені зміни, зокрема, пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку.
Також 19.05.2024 набув чинності Закон № 3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», внаслідок чого стаття 210 КУпАП в редакції Закону України № 3696-IX від 09 травня 2024 року, який набув чинності 19 травня 2024 року
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
Відповідно до примітки ст. 210 КУпАП в редакції Закону України № 3696-IX положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Відповідно до абз. 2 пп 1 п. 1 Правил обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів які встановлені в Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до вимог п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. (до 05.01.2023 року абз. 18 п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 7 грудня 2016 року) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.
Підпунктом 7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які встановлені в Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
Аналізуючи встановлені по справі обставини, у відповідності до ст. 121 КАС України, суд вважає клопотання представника відповідача про поновлення строку на подання відзиву обґрунтованим, виходячи з доводів представника відповідача про наявність значного обсягу мобілізаційних завдань на теперішній час у зв'язку з запровадженням військовим станом, та відповідно поновлює пропущений строк.
Що стосується заявлених позовних вимог, то суд вважає доведеним, що позивач 19.02.2022 року досяг граничного віку, а саме, 27 років, та у відповідності до змін, які набрали чинності 19.05.2024 року , уточнив свої данні за допомогою електронного кабінету військовозобов'язаного - 16.07.2024 року, а військово - обліковий документ щодо нього був сформований 14.10.2024 року, тобто порушив правила військового обліку в особливий період, та такі його дії (бездіяльність) продовжили існування після набрання чинності 19.05.2024 року редакції ч. 3 ст. 210, яка передбачає відповідальність за вказане адміністративне правопорушення; станом на день винесення постанови № 612 від 02.10.2024 року не сплинули строки, визначені у ч. 7 ст. 38 КУпАП, оскільки позивач уточнював свої дані 16.07.2024 року, а протокол складений 02.10.2024 року.
Разом з цим, суд зазначає, що оспорювана Постанова № 612 від 02.10.2024 року не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, оскільки не містить опис обставин, установлених під час розгляду справи, в даному випадку, не зазначено в чому саме полягає порушення військовозобов'язаними правил військового обліку, натомість вказано обов'язок, який він мав виконати, а саме, зазначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , по досягненню граничного віку, а саме 27 років, у лютому місяці 2022 року повинен був прибути до відповідного РТЦК та СП за місцем реєстрації місця проживання для постановки на військовий облік військовозобов'язаного та отримати військово - облікового документа встановленого зразка.
За таких підстав, суд скасовує постанову № 612 ухвалену 02.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, та закриває провадження у справі про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 5, 6 - 10, 72 - 79, 90, 241 - 246, 250, 255, 286, 292, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову № 612 ухвалену 02.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 16 травня 2025 року.
Суддя: Ю. В. Ведяшкіна