Справа № 445/3110/24
провадження № 2-о/445/76/25
14 травня 2025 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Сивака В. М.
секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.
з участю представника заявника Левицької В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Байси М.М., що діє в інтересах держави, в особі Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, -
перший заступник керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області, звернулася до суду з заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна - нежитлової будівлі (будівлі магазину), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у комунальну власність Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області. В обґрунтування заяви вказує, що Золочівською окружною прокуратурою з'ясовано, що на території Поморянської об'єднаної територіальної громади Золочівського району Львівської області було виявлено безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю, розташовану в АДРЕСА_1 . Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та, враховуючи акт обстеження нерухомого майна комісії Поморянської селищної ради від 10.09.2021, Поморянською селищною радою Золочівського району Львівської області прийнято рішення №638 від 24.09.2021 «Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (будівлі магазину) в АДРЕСА_1 ». В подальшому, у вказане рішення внесено зміни щодо уточнення адреси безхазяйного майна. Вищевказане нерухоме майно було взято на облік державним реєстратором Золочівської районної державної адміністрації як безхазяйне нерухоме майно. Окрім цього, в газеті «Народне слово» №46 (9799) від 18.11.2021 опубліковано оголошення про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - нежитлової будівлі орієнтовною загальною площею 172,8 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , і після спливу одного року з дня взяття нерухомого майна на облік, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на нього не пред'явили.
В судовому засіданні прокурор Левицька В.Р. заяву підтримала, просила задовольнити, обгрунтувавши обставинами викладеними в заяві.
Заслухавши представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 10.09.2021 комісією Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області на території Золочівського району Львівської області було виявлено та обстежено безхазяйне нерухоме майно, а саме: будівлю магазину загальною внутрішньою площею 172,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та розміщена на території Поморянської територіальної громади.
Рішенням Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області від 24.09.2021 року №638 та рішенням про внесення змін від 06.12.2022 № 971, вищевказану будівлю магазину взято на облік, як безхазяйне нерухоме майно, що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного майна № 307427561 (номер запису про взяття на облік 19562 від 28.10.2021 року).
З метою виявлення власника майна, уникнення необґрунтованого позбавлення його права власності, виявлення осіб, які можуть допомогти у встановленні його особи чи заявити права на це майно, 18.11.2021 року у місцевій газеті «Народне слово» №46 (9799) опубліковано оголошення, в якому зазначено, що Поморянською селищною радою взято на облік нерухоме майно - будівлю магазину загальною площею 172,8 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Із технічного паспорту на вказане безхазяйне нерухоме майно, станом на 03.10.2014, встановлено, що це безхазяйне нерухоме майно - будівля магазину в АДРЕСА_1 . Загальна площа приміщень - 172,8 м2, площа забудови - 206,6 м2, кількість поверхів - 1, загальна площа будівлі - 172,8 м2 .
Питання про набуття права власності на безхазяйну річ регламентовано ст.335 ЦК України.
Так, ч.1 статті 335 ЦПК передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Частиною 2 ст. 335 ЦК України передбачено, що безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно до вимог ст.ст. 329, 330 ЦПК України, заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади. У заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані засоби масової інформації, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік.
Отже, вказаною правовою нормою регламентовано особливий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, який, в даному випадку, був дотриманий. Зокрема, мало місце взяття нерухомого майна на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, зроблене оголошення про взяття на облік такої речі та дотримано річний строк після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі для визнання його безхазяйним та передачі його за рішенням суду у комунальну власність.
Як визначено ст. ст. 10, 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Так, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном від імені територіальної громади с. Шпиколоси, є Поморянська селищна рада Золочівського району Львівської області.
Відповідно до ст.19 Конституції України та ст. 24, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами та доповненнями), органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, приймають рішення у межах наданих їм повноважень.
Згідно до п.п.1 п.а ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Частиною 2 ст. 327 ЦК України визначено, що управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Листом від 21.11.2024 №03-24/632 селищний голова Поморянської селищної ради надав відповідь на запит Золочівської окружної прокуратури про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме будівлі магазину, що знаходиться за адресою: вул. Центральна, 1а, с. Шпиколоси, Золочівський район, Львівська область, після оголошення в місцевій газеті "Народне Слово" №46 (9799) від 18.11.2021 року про взяття на облік цього нерухомого майна, звернення від фізичних, юридичних осіб не надходили, а також повідомив, що Поморянська селищної рада Золочівського району Львівської області, у зв'язку із великим навантаженням на загальний відділ та відповідальних працівників селищної ради, не зверталася і не буде звертатися до суду із заявою про передачу вказаного майна у комунальну власність.
Відповідно до ч.1, 3 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
За змістом ч.4 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру», наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (ч.1 ст.24 ЗУ «Про прокуратуру»).
Таким чином, Золочівською окружною прокуратурою, в особі першого заступника керівника, дотримані підстави для представництва інтересів держави в особі Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області, з приводу передачі безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність.
Відповідно до ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також, що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Після взяття на облік 28.10.2021 року вищезазначеного безхазяйного нерухомого майна, про що 18.11.2021 року було розміщено оголошення у друкованому засобі масової інформації, жодна фізична чи юридична особа не заявила про право на нерухоме майно будівлю магазину за адресою: АДРЕСА_1 , будь-які відомості про власника вищезазначеного нерухомого майна відсутні.
Таким чином, встановивши під час розгляду справи, що нежитлова будівля магазину, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , є безхазяйним нерухомим майном, тобто майном, яке не має власника, після взяття її на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно 28.10.2021 року, річний термін минув, і жодна фізична або юридична особа про свої права на вказану будівлю не заявила, є всі підстави для передачі зазначеного об'єкту нерухомого майна до комунальної власності Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області.
Керуючись ст. 335 ЦК України, ст.ст.12, 263-265, 332, 333 ЦПК України, суд,
заяву першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури Байси М.М., що діє в інтересах держави, в особі Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність - задовольнити.
Передати у комунальну власність Поморянської селищної ради Золочівського району Львівської області безхазяйне нерухоме майно - нежитлову будівлю (будівлю магазину), розташовану за адресою: АДРЕСА_1
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, надіслати копію судового рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та/або обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 14.05.2025.
Суддя В. М. Сивак