Справа №: 343/2411/24
Провадження №: 3-в/343/21/25
про відстрочку виконання постанови
про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу
16 травня 2025 року м.Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Лицур І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області заяву ОСОБА_1 про розстрочення сплати штрафу,
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить розстрочити йому на 1 рік сплату штрафу в розмірі 17 000,00 грн., що накладений постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 18 квітня 2025 року, в зв'язку з важким матеріальним становищем.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав письмову заяву про розгляд його заяви про розстрочення сплати штрафу за його відсутності, в якій просив цю заяву задоволити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що заяву ОСОБА_1 про розстрочення сплати штрафу слід задоволити частково, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 307 даного Кодексу, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено право державного виконавця й сторін виконавчого провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо) звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою для вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання, встановлення чи зміну способу і порядку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Разом з тим, питання відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу врегульовано частиною другою статті 301 КУпАП, відповідно до якої відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
При цьому нормами КУпАП передбачено лише розгляд питання про відстрочку виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а розстрочка сплати штрафу даним Кодексом не передбачена.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 18 квітня 2025 року (а.с. 44-46) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено стягнення у виглядi штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Звертаючись до суду із заявою про розстрочення штрафу, ОСОБА_1 зазначає, що не може сплатити всю суму одноразово, так як його матеріальне становище є важким, оскільки він здійснює догляд за матір'ю, яка є особою з інвалідністю 2 групи і потребує постійного догляду, працює на сезонних роботах та іншого доходу не має, в зв'язку з чим просить розстрочити йому сплату штрафу на термін 1 рік, тобто фактично просить відстрочити виконання постанови в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на строк 1 рік.
Як вбачається з акту № 90/2024 встановлення факту здійснення догляду від 28.08.2024 року (а.с. 53), ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд за матір'ю ОСОБА_2 .
Довідка до акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 752644 від 13.09.2022 року (а.с. 55), підтверджує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є особою з інвалідністю 2 групи загального захворювання безстроково.
Вказані обставини дійсно підтверджують, що в зв'язку з важким матеріальним становищем ОСОБА_1 він не може одноразово сплатити штраф у визначеному судом розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задоволити частково та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 18.04.2025 року в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. на строк 6 місяців, в зв'язку з його важким матеріальним становищем.
На підставі викладеного, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст. 301,304,307 КУпАП України, суддя
Заяву ОСОБА_1 задоволити частково та відстрочити йому виконання постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 18 квітня 2025 року в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. (сімнадцяти тисяч гривень) на строк 6 (шість) місяців, тобто до 15 листопада 2025 року включно, в зв'язку з його важким матеріальним становищем.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: