Справа № 187/725/25
2-а/0187/21/25
"14" травня 2025 р. селище Петриківка
Петриківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Говорухи В.О., за участі секретаря судового засідання Неймак М.В., розглянувши за правилами, передбаченими статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення, -
Встановив:
06.05.2025 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Плетенко К.Ю. до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою № 110-ССЗ за справою про адміністративне правопорушення від 21 квітня 2025 року, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 , на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000 грн. за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За вказаною постановою, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 встановлено, що «до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов Акт №201 від 18.03.2025 Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за адресою: вул. Центральна, б. 264, с-ще Курилівка Дніпровського району Дніпропетровської області, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з відміткою «адресат відмовився/відсутній за вказаною адресою». Таким чином, ОСОБА_1 , 1997 р.н. відповідно до підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, був належним чином оповіщений про виклик до ТЦК та СП, але у зазначені у повістці час та дату до ТЦК та СП не з'явився, чим порушив абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачених додатком 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року.» Вважає, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності незаконна, необґрунтована і така, що містить неправдиві, недостовірні дані, зважаючи на наступне.
Так, згідно відомостей, які містяться у військово-обліковому документі додатку «Резерв +», позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний, зазначено номер його телефону та адресу проживання. При цьому містяться відомості, що дані уточнено вчасно. Крім того, позивач пройшов військово-лікарську комісію, результати якої направлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 для вирішення питання щодо непридатності до військової служби. При цьому, позивачу жодних повісток про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 не направлялось, що підтверджується листом директора департаменту клієнтської підтримки АТ «Укрпошта» від 02.05.2025 №1853-К-2025050210083-В, наданим у відповідь на звернення позивача.
Проте, на початку квітня 2025 року позивачу зателефонував дільничний поліцейський та повідомив, що позивача оголошено у розшук ІНФОРМАЦІЯ_2 . З метою з'ясування цих обставин позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де його повідомили, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно нього призначено на 11.04.2025 року, також повідомили, що до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов акт селищної ради про те, що начебто позивач не проживає за вказаною у реєстрі адресою: АДРЕСА_1 . З метою прийняття участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення, позивач 11 квітня 2025 року з'явився до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_2 , однак у вказаний день розгляд справи не відбувся, та йому повідомлено про те, що розгляд справи відбудеться 17 квітня 2025 року, а також повідомлено про необхідність надання акту про проживання. 17 квітня 2025 року позивач знову прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , надав акт про зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , однак у вказаний день розгляд справи знову не відбувся, та йому повідомлено про те, що розгляд справи відбудеться 21 квітня 2025 року. 21 квітня 2025 року позивач знову прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак йому повідомили про відсутність на робочому місці юриста та повідомили, що розгляд справи знову буде перенесено, однак не повідомили наступну дату та час розгляду справи, лише зазначили, що зателефонують з приводу розгляду справи. Проте, цього дня, тобто 21 квітня 2025 року, без участі позивача, відповідачем винесено протиправну постанову № 110-СС3. Про винесення постанови позивачу випадково стало відомо під час відвідування ІНФОРМАЦІЯ_5 29 квітня 2025 року, де йому було вручено постанову під підпис.
Посилаючись на вказане, просив: поновити строк на звернення з позовом, як такий, що пропущений з поважних причин та визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 №110-ССЗ від 21.04.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Ухвалою судді Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 07.05.2025 відкрито провадження в справі. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом.
Від позивача та його представника до суду надано заяву про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги просять задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання, не з'явився. До суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.
Не погоджуючись із поданим позовом, представник відповідача подав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Зокрема, в обґрунтування своїх заперечень представник відповідача вказує, що 07 квітня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 прибув ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 . Встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 станом на 07.04.2025 року за місцем реєстрації фактично не проживав. Місце мешкання ОСОБА_1 , не відоме. Про зміни місця мешкання в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем перебування на військовому обліку, не повідомив. Зазначає, що вищеописана подія підтверджується відповідним актом про фактичне не проживання за місцем реєстрації № 201 від 18.03.2025 року, що складений посадовими особами відділу військового обліку та цивільного захисту Петриківської селищної ради.
У зв'язку з вищевикладеним вважає, що в діях ОСОБА_1 , 1997 року народження, вбачаються ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210 ч. 3 КУпАП (Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до постанови № 110-ССЗ від 21.04.2025 винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , полковником ОСОБА_2 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210 КУпАП на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17 000,00 грн.
За вказаною постановою, начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 встановлено, що «до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов Акт №201 від 18.03.2025 Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області за адресою: вул. Центральна, б. 264, с-ще Курилівка Дніпровського району Дніпропетровської області, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з відміткою «адресат відмовився/відсутній за вказаною адресою». Таким чином, ОСОБА_1 , 1977 р.н. відповідно до підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, був належним чином оповіщений про виклик до ТЦК та СП, але у зазначені у повістці час та дату до ТЦК та СП не з'явився, чим порушив абз. 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачених додатком 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року».
Постанова містить підпис ОСОБА_1 про отримання ним 29.04.2025 копії цієї постанови.
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ОСОБА_1 06.05.2021 визнаний непридатним до військової служби в теперішній час, обмежено придатним у військовий час за гр. І ст. 30б (Наказ МОУ від 2008 року № 402).
Згідно відомостей наданих позивачем та які містяться у військово-обліковому документі додатку «Резерв +», зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний, має звання солдат, зазначено номер його телефону та адресу проживання.
З акта Петриківської селищної ради № 201 від 18.03.2025 щодо оповіщення військовозобов'язаного вбачається, що ОСОБА_1 , 1997 року народження, станом на 18.03.2025 за місцем реєстрації зазначеної особи не виявлено. Зі слів родичів/сусідів встановлено, що гр. ОСОБА_1 фактично не проживає за місцем реєстрації, місце мешкання не відоме. Про зміну місця проживання військовозобов'язаний в Петриківську селищну раду не повідомляв.
З акта Петриківської селищної ради від 15.04.2025 № 276 виданого ОСОБА_1 , 1997 року народження, вбачається та підтверджується сусідами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , те, що ОСОБА_1 за адресою реєстрації приїздить на вихідні дні. В будні дні не проживає за адресою, так як працює в місті Дніпрі до пізньої години (доби).
Відповідно до листа директора департаменту клієнтської підтримки АТ «Укрпошта» від 02.05.2025 №1853-К-2025050210083-В, інформація щодо рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення та повідомленням про вручення з позначкою «Повістка ТЦК» на адресу ОСОБА_1 АДРЕСА_3 ) відсутня в системах АТ «Укрпошти».
Частиною 1 ст. 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Зокрема, відповідно ч. 3 ст. 210 КУпАП за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - в особливий період.
Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, 17.03.2014 оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжувався та триває на теперішній час.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду
Зокрема, згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1)прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3)мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4)місце, день і час явки за викликом; 5)підпис (електронний цифровий підпис)посадової особи, яка видала(сформувала)повістку; 6)реєстраційний номер повістки; 7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.
Згідно з пунктом 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69 "Про загальну мобілізацію" місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців доручено, зокрема, організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини.
Пунктом 56 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352, регламентовано вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Окрім того, повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Пунктами 28-30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024, визначено таке.
Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1) (п.28).
У повістці зазначаються: прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка; найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку; мета виклику до районного (міського)територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ; місце, день і час явки за викликом; найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання-для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою; прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису -для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; реєстраційний номер повістки; роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки. (п.29)
Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.
Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. (п.30)
Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).
QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.
Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією (30-1).
Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді (п. 30-2).
У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису. (п. 30-3).
В той час, згідно підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядку № 560), про що міститься посилання в оскаржуваній постанові, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Так, відповідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
При цьому, відповідно ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 283 КУпАП визначено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Процедура складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, передбачені до статями 210, 210-1, 211, 235, 257, 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України), визначено Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024 (далі Інструкція).
Так Інструкція визначає, що у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи (п.3 Інструкції).
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (пункти 8-10 Інструкції).
Отже, складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Як вже зазначалось, відповідно до ч.2 ст.77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд встановив, що оскаржувана постанова не містить посилання на докази, що підтверджують направлення позивачу повістки, зокрема, здійснення оповіщеннячерез відповідні органи місцевого самоврядування, на Акт № 201 від 18.03.2025 якого мітиться посилання в оскаржуваній постанові, чи здійснення виклику засобами поштового зв'язку.
Суд наголошує, що оскаржувана постанова не містить жодних відомостей про дату та час на яке здійснювався виклик.
Окремо слід зазначити, що підпунктом 2 пункту 41 Порядку № 560 визначено правила належного підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки і визначено, що таким є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи. Отже, такий порядок підтвердження застосовується в разі здійснення оповіщення саме засобами поштового оповіщення.
Позивач у позовній заяві зазначив, що жодних повісток про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 йому не направлялось.
З огляду на викладене, а саме на відсутність у справі доказів надсилання на адресу місця проживання позивача належним чином оформленої повістки, здійснення оповіщеннячерез відповідні органи місцевого самоврядування чи здійснення виклику засобами поштового зв'язку, суд приходить до висновку, що вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП, відповідачем не доведена.
Крім того, в п.30 постанови Верховного Суду від 08 липня 2020 року у справі №463/1352/16-а зазначено, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
А тому суд відповідно ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності скасовує рішення суб'єкта владних повноважень і закриває справу про адміністративне правопорушення, у зв'язку з відсутністю у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.210 КУпАП.
Отже, оскаржувана постанова є необґрунтованою, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, що є підставою для її скасування із закриттям провадження у справі.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Отже, враховуючи задоволення позову, сплачений позивачем судовий збір, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь позивача.
Керуючись ст.ст 2, 5, 9, 72-79, 139, 241-246, 250, 255, 263, 268-272, 286, 295, 297 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування рішення, задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №110-ССЗ від 21.04.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн., а провадження у справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ), витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: В. О. Говоруха