Ухвала від 15.05.2025 по справі 183/4329/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 183/4329/25

№ 1-кп/183/1765/25

15 травня 2025 року м. Самар

Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого ОСОБА_1 , секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області

ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення в якому внесені до ЄРДР 16.12.2016 року за № 12016130370003678 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, у зв'язку із невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

ВСТАНОВИВ:

До Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження, відомості про кримінальне правопорушення в якому внесені до ЄРДР 16.12.2016 року за № 12016130370003678 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, у зв'язку із невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що 15.12.2016 року невстановлена особа шляхом обману заволоділа грошовими коштами загальною сумою 7.600 грн., чим завдала ОСОБА_4 матеріальної шкоди.

Проведеним досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 12016130370003678 від 16.12.2016 особу, яка вчинила дане кримінальне правопорушення, не встановлено. Натепер жодній особі про підозру не повідомлялось.

Разом з цим, закон про кримінальну відповідальність обмежує строками давності повноваження держави щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.

Підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності визначені в статті 49 КК.

Згідно з п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КК України є кримінальним проступком, за який передбачено покарання у виді обмеження волі на строк до трьох років.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі.

Отже, враховуючи те, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КК України є кримінальним проступком, строк притягнення до кримінальної відповідальності за який, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України, становить 3 роки, а з моменту початку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12016130370003678 від 16.12.2016 минуло понад 3 роки, дане кримінальне провадження підлягає закриттю на підставі п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Потерпілим у даному кримінальному провадженні є громадянка України

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.03.2023 року перетнула державний кордон в напрямку «в'їзд» через пункт пропуску Мостиська.

Актуального номеру телефону оперативним підрозділом не встановлено.

З метою повідомлення про наявність підстав для звернення до суду з клопотанням про закриття кримінального провадження, на підставі п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, задля забезпечення оперативності кримінального провадження, 05.05.2025 року мною був здійснений телефонний дзвінок на номер « НОМЕР_1 », який зазначено як контактний номер при поданні заяви про кримінальне правопорушення та встановлено, що абонент не реєструється в зоні дії базових станцій оператора стільникового зв'язку.

Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 284 та абз. 4 ч. 4 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України, здійснюється судом за клопотанням прокурора.

Враховуючи практику Верховного суду щодо закриття кримінальних проваджень з вищезазначеної підстави, принагідно звертаю увагу суду на постанову Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 21.11.2023 у справі № 672/878/22 в якій судом констатовано, що обов'язковими умовами для закриття кримінального провадження за вказаною підставою є не встановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (крім випадків, коли давність не застосовується) та наявність відповідного клопотання прокурора; неналежне та неякісне проведення досудового розслідування не впливає на закриття кримінального провадження, оскільки такою є вимога процесуального закону.

Отже, наразі встановлено, що у кримінальному провадженні № 12016130370003678 від 16.12.2016 закінчились строки давності притягнення до кримінальної відповідальності, особи, яка вчинила зазначене кримінальне правопорушення під час досудового розслідування не встановлено.

Відповідно до розпорядження Верховного суду № 1/0/9-22 від 06.03.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» територіальну підсудність Сєвєродонецького міського суду Луганської області визначено за Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області.

Речові докази у даному кримінальному провадженні відсутні.

Під час розгляду клопотання прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримала, просила його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.

Суд, дослідивши подане клопотання та матеріали кримінального провадження, вислухавши думку прокурора, дійшов такого висновку.

Відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

А у відповідності до п. 11 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом з підстави, передбаченої пунктом 31 частини першої цієї статті.

Згідно з ч. 4 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України, здійснюється судом за клопотанням прокурора.

За положеннями п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Судом встановлено, що у кримінальному провадженні, відомості про кримінальне правопорушення в якому внесені до ЄРДР 16.12.2016 року за № 12016130370003678 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185 КК України КК України, проведено ряд слідчих (розшукових) дій (повнота та якість яких не є предметом дослідження і, відповідно, не оцінюється судом), проте закінчилися строки давності притягнення особи до кримінальної відповідальності. Досліджені матеріали досудового розслідування не містять відомостей щодо вручення будь-якій особі повідомлення про підозру у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 190 КК України, відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України є не тяжким злочином.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки, у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі.

Відповідно до витягу з ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення внесені 16.12.2016 року, тобто з дня вчинення злочину минуло понад 3 роки.

Керуючись ст. ст. 12, 49 КК України, ст. ст. 284, 314, 372, 376 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Кримінальне провадження відомості про кримінальне правопорушення в якому внесені до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення в якому внесені до ЄРДР 16.12.2016 року за № 12016130370003678 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України - закрити на підставі п. 11 ч. 2 ст. 284 КПК України та п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку із не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через

Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом 7 днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1

Попередній документ
127377602
Наступний документ
127377604
Інформація про рішення:
№ рішення: 127377603
№ справи: 183/4329/25
Дата рішення: 15.05.2025
Дата публікації: 19.05.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти власності; Шахрайство
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (01.08.2025)
Дата надходження: 06.05.2025
Розклад засідань:
15.05.2025 09:30 Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
КРОХМАЛЮК ІНЕСА ПЕТРІВНА
суддя-доповідач:
КРОХМАЛЮК ІНЕСА ПЕТРІВНА
обвинувачений:
невстановлена особа
прокурор:
Путненко Галина