Справа № 127/13805/25
Провадження № 3/127/2939/25
15.05.2025м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Бернади Є.В., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої частиною третьою статті 471 Митного кодексу України,
07.03.2025 об 11:25 год. ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою про наявність у неї товару, а саме 60 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus DAY CARE» та 40 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus NIGHT CARE», країна виробництва Ізраїль, Dexcel pharma, які в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 25 мг в кожній.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про поважність причин своєї неявки суд не повідомила. Разом з тим, в матеріалах справи наявна письмова заява ОСОБА_1 , згідно з якою остання не заперечує проти розгляду справи за її відсутності.
Представник Вінницької митниці в судовому засіданні просила накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції статті.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Зі змісту частини третьої статті 471 Митного кодексу України (далі - МК) випливає, що адміністративна відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
При цьому відповідно до примітки до статті 471 МК недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор").
З матеріалів справи випливає, що 07.03.2025 о 10:27 год. у зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення № 2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону у напрямку руху «в'їзд в Україну» прибув рейсовий автобус MAN «GALIZ-SV» SRL, д.н. НОМЕР_2 (Р. Молдова), сполученням «Кишинів-Київ», в якому як пасажир переміщувалась ОСОБА_1 .
На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду.
Об 11:25 год. проведене усне опитування та письмове декларування ОСОБА_1 , під час якого вона усно та письмово заявила про наявність двох місць багажу та відсутність в неї будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці.
Після прийняття митної декларації в ході подальшого митного контролю та митного огляду в дорожній сумці серед особистих речей ОСОБА_1 виявлено товар: 60 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus DAY CARE» та 40 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus NIGHT CARE», країна виробництва Ізраїль, Dexcel pharma, які в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 25 мг в кожній. Виявлений товар переміщувався без ознак приховування та його виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Пунктом 57 статті 4 МК визначено, що товар - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно з частиною першою статті 366 МК двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до частини другої статті 366 МК канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Частиною четвертою статті 366 МК регламентовано, що громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Відповідно до частини п'ятої статті 366 МК початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Частиною шостою статті 366 МК визначено, що громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 197 МК у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму "єдиного вікна" відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Наказом Міністерства фінансів України № 614 від 28.05.2012 (далі - Наказ) встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.
Зі змісту пункту 2.9 Наказу випливає, що у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.
Відповідно до списку 1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 вищезазначений лікарський засіб відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежений.
На момент перетину митного кордону жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаного лікарського засобу ОСОБА_1 не надала.
З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 471 МК, за ознаками недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Зазначена обставина підтверджується митною декларацією, актом проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, описом предметів та доповідною запискою інспектора.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує таке.
Відповідно до статті 487 МК, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилучених товарів.
Відповідно до статті 519 МК суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням майна.
Згідно зі статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтею 471 МК, статтями 283-284 КпАП, суд
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 471 Митного кодексу України у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень з конфіскацією вилучених товарів, а саме 60 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus DAY CARE» та 40 таблеток лікарського засобу «DEXAMOL sinus NIGHT CARE», країна виробництва Ізраїль, Dexcel pharma, які в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 25 мг в кожній, що зберігаються на складі Вінницької митниці (за адресою: вул. Спортивна, 175, м. Могилів-Подільський).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 26 (двадцять шість) гривень 95 (дев'яносто п'ять) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: