Постанова від 15.05.2025 по справі 523/17990/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 523/17990/24

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:

м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

25.03.2025 року;

Головуючий в 1 інстанції: Кремер І.О.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Градовського Ю.М.

- Турецької І.О.

За участю: секретаря - Недашковської Я.О.

апелянта - ОСОБА_1

представника апелянта - Лоскутов С.П.

представника відповідача - Якименко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 25 березня 2025 року по справі за адміністративним позовом скаргою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

скасувати постанову №1151 від 10.08.2024 року, винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 , про накладення адміністративного стягнення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП України;

закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, перебуває на спеціальному обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , у березні 2023 року пройшов військово-лікарську комісію та визначений непридатним до військової служби, має відстрочку від військової служби у виді бронювання строком до 04.09.2025 року.

Оспорюючи правомірність та обґрунтованість постанови відповідача, позивач вказує, що йому не було вручено повістки для проходження військово-лікарської комісії та направлення на медичний огляд з метою встановлення ступеню придатності для проходження військової служби, від проходження медичного огляду позивач не відмовлявся. Позивач не допускав порушень вимог частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 25 березня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що постанова ВЛК про придатність кандидата для проходження служби дійсна протягом одного року з дня проведення медичного огляду, тому станом на момент складення оспорюваної постанови (10.08.2024 року) позивач ухилився від проходження військово-лікарської комісії. Суд першої інстанції визначив, що оспорювана постанова винесена у межах повноважень відповідача, з дотриманням установленого порядку, обґрунтовано та законно, а отже підстави для задоволення позову і скасування рішення суб'єкта владних повноважень відсутні.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Обґрунтовуючи доводи та вимоги апеляційної скарги, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки приписам частини 2 «Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-ІХ від 21.03.2024 і помилково залишено поза увагою те, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби. З наведеного слідує, що повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби позивач підлягав включно у строк до 04.02.2025 року.

При цьому, процедурі проходження військовозобов'язаним медичного огляду передує формування повістки про виклик для проходження відповідного огляду, видача керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду згідно з установленою формою та реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію. Однак, у випадку позивача, останній не отримував повістки про виклик для проходження медичного огляду.

Окремо апелянт зауважує на тому, що протокол про адміністративне правопорушення складений поза межами установленого строку, а факт вчинення правопорушення засвідчений свідками - посадовими особами відповідача, тобто заінтересованими особами.

Підсумовуючи, апелянт наполягає на відсутності у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП, необґрунтованості та неправомірності адміністративного стягнення, наявності безумовних підстав для скасування постанови відповідача та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України та є військовозобов'язаним, перебуває на спеціальному обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно Довідки військово-лікарської комісії від 24.03.2023 року №62/21/2621 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі статей 64б, 65 графи ІІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби.

Відомості про непридатність до військової служби за станом здоров'я занесено у графу 7 Тимчасового посвідчення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Серії СУ №000404 від 24.03.2023 року.

Згідно Витягу з Книги протоколів засідань Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 за ном. 2023 №10/2, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинено запис у графі «постанова ВЛК» непридатний до військової служби тимчасово на 6 (шість) місяців.

Згідно Витягу з Єдиного Державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Послужної картки), стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відсутні відомості про проходження медичного огляду військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я.

Дані про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , медичного огляду військово-лікарською комісією з метою встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я відсутні і у Військово-обліковому документі, сформованому в електронному вигляді через застосунок «Резерв+» (уточнення даних 09.07.2024 року).

01.08.2024 року під час відпрацювання мобілізаційних заходів у Пересипському районі м. Одеси ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно письмової відповіді Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області від 03.02.2025 року №4581-2025, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був супроводжений до ІНФОРМАЦІЯ_5 01.08.2024 року за добровільною згодою. Протокол про адміністративне затримання відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не складався.

02.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 оформлено направлення №3/438 на медичний огляд військово-лікарською комісією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації.

02.08.2024 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 складено протокол №1151 про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Згідно вказаного протоколу, 02.08.2024 року о 14:10 год. громадянин ОСОБА_1 в порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період, в період проведення мобілізації, в порушення частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не маючи правових підстав, відмовився проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії та відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У протоколі міститься запис про засвідчення факту вчиненого правопорушення свідками - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Також, у протоколі міститься запис про повідомлення військовозобов'язаного про розгляд справи про адміністративне правопорушення 10.08.2024 року о 11:00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Разом з цим, у протоколі міститься запис, засвідчений підписами свідків, про відмову військовозобов'язаного від підписання і отримання другого примірника протоколу та у наданні пояснень.

Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 винесено постанову №151 від 10.08.2024 року, якою на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , накладено штраф у сумі 17000 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Також, як свідчать обставини справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має відстрочку від проходження військової служби у виді бронювання, оформлену з 17.09.2024 року по 04.09.2025 року.

Не погоджуючись із правомірністю та обґрунтованістю постанови відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до частин 1, 2 статті 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно частини 3 статті 210-1 КУпАП вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -

тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 оголошено загальну мобілізацію.

Слід враховувати, що правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 21.10.1993 року №3543-XII, мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, серед іншого, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

В контексті спірних правовідносин слід зазначити, що відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Також, за визначенням, наведеним у пункті 1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза - це, зокрема:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ.

Наведені норми кореспондуються з приписами пункту 3.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402.

Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період врегульований главою 3 розділу ІІ Положення №402.

Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІ Положення №402 (в редакції на час спірних правовідносин) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Згідно пункту 3.2 розділу ІІ Положення №402 (в редакції на час спірних правовідносин) повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення.

Пунктом 3.8 розділу ІІ Положення №402 (в редакції на час спірних правовідносин) передбачено, що постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Згідно пункту 3.10 розділу ІІ Положення №402 (в редакції на час спірних правовідносин) у воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.

Також, частиною 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ (в редакції на час спірних правовідносин) установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Повертаючись до обставин справи, апеляційний суд враховує, що згідно Довідки військово-лікарської комісії від 24.03.2023 року №62/21/2621 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі статей 64б, 65 графи ІІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби. Згідно Витягу з Книги протоколів засідань Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 за ном. 2023 №10/2, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинено запис у графі «постанова ВЛК» непридатний до військової служби тимчасово на 6 (шість) місяців.

Виходячи з приписів пункту 3.10 розділу ІІ Положення №402 (в редакції на час спірних правовідносин), у період воєнного часу та під час мобілізації, повторний медичний огляд військовозобов'язаного припадає на 24.09.2023 року.

Таким чином, дія приписів частини 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-ІХ (в редакції на час спірних правовідносин і який набрав чинності 04.05.2024 року) на спірні відносини не поширюються, оскільки на момент набрання чинності цим Законом «сплив» термін висновку ВЛК стосовно непридатності військовозобов'язаного до військової служби.

Одночасно апеляційний суд враховує, що Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560.

Порядком №560 врегульовано, серед іншого, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За правилами пункту 20 Порядку №560 з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

Згідно пунктів 27, 28 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються, зокрема, з метою: 1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пунктами 29, 30 Порядку №560 (в редакції на час спірних правовідносин) передбачено, що у повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

підпис (кваліфікований електронний підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку, дата підпису;

реєстраційний номер повістки;

роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Повістка формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або бланк повістки заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу.

Згідно пункту 35 Порядку №560 представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.

Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Пунктом 41 Порядку №560 (в редакції на час спірних правовідносин) визначено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Згідно пункту 47 Порядку №560 у разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 68 Порядку №560 (в редакції на час спірних правовідносин) у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

Згідно пункту 69 Порядку №560 резервісти та військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Резервісти або військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

Процедура надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з бронюванням та відстрочки, передбаченої підпунктами 16-23 пункту 1 додатка 5, не передбачає направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

У пункті 74 Порядку №560 (в редакції на час спірних правовідносин) резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Аналіз наведених правових норм показав, що проходження військовозобов'язаними в особливий період медичного огляду для визначення придатності до військової служби є одним з комплексів заходів мобілізації.

Серед іншого, виконання військовозобов'язаним військового обов'язку полягає в наступному:

з'явлення під час мобілізації за викликом до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

При цьому, як вже зазначалось, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Таким чином, процедурі проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби передує виклик військовозобов'язаного до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, а саме надсилання чи вручення повістки із зазначенням, у тому числі, мети виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів, місця, дня і часу явки за викликом.

Виходячи з обставин справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, на момент спірних правовідносин перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , має оновлені дані стосовно військовозобов'язаного.

02.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_6 оформлено направлення №3/438 на медичний огляд військово-лікарською комісією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в ЗСУ у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації.

02.08.2024 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 складено протокол №1151 про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Згідно вказаного протоколу, громадянин ОСОБА_1 в порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в особливий період, в період проведення мобілізації, в порушення частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не маючи правових підстав, відмовився проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії та відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Обставини, зафіксовані у протоколі, засвідченні двома свідками.

Колегія суддів звертає увагу на те, згідно приписів статті 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Отже, не є обов'язковою умовою засвідчення факту правопорушення свідками, у тому числі не знаходить свого підтвердження доводи позивача щодо неправомірної «заінтересованості» посадових осіб відповідача у засвідченні факту правопорушення.

Разом з цим, ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2025 року витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії:

повістки про виклик військовозобов'язаного - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

акту про відмову військовозобов'язаного - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_7 надати витребувані матеріали безпосередньо до апеляційного суду у строк до 14.05.2025 року.

14.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_7 подано апеляційному суду копію акту від 02.08.2024 року б/н про відмову військовозобов'язаного - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Однак, на виконання вимог апеляційного суду відповідачем не надано належним чином засвідченої копії повістки про виклик військовозобов'язаного - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Як свідчать дійсні обставини справи, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не здійснювався виклик військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Отже, не знаходять свого обґрунтованого підтвердження висновки відповідача про відмову позивача від проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за відсутності правових підстав.

Враховуючи викладене, оскільки відповідачем не дотримано порядок виклику військовозобов'язаного для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, висновки територіального центру комплектування і соціальної підтримки порушення позивачем законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період не знаходять свого правового та обґрунтованого підтвердження, колегія суддів вбачає всі підстави для задоволення позову та скасування оспорюваної постанови відповідача.

З огляду на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального і процесуального права та обставинам справи, колегія суддів доходить висновку про скасування рішення суду першої інстанції відповідно до статті 317 КАС України та ухвалення нового судового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 272, 286, 308, 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Суворовського районного суду м. Одеси від 25 березня 2025 року - скасувати.

Ухвалити у справі нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 від 10.08.2024 року №1151 про накладення на громадянина ОСОБА_1 адміністративного стягнення у сумі 17000 гривень за частиною 3 статті 210-1 КУпАП України;

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено та підписано 15.05.2025 року.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: Ю.М. Градовський

І.О. Турецька