15 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/732/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року (суддя Рябчук Олена Сергіївна) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача з відмови у застосування при розрахунку розміру пенсії Закону України від 02.09.2008 за № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язати відповідача обчислити та перерахувати розмір пенсії, застосувавши при її розрахунку норми Закону України від 02.09.2008 за №345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» починаючи з 12 липня 2022 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволення позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що позивачу призначено пенсію на виконання судового рішення в справі № 160/11372/22, у якому відсутнє питання щодо обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 160/11372/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії з урахуванням періодів роботи з 16 грудня 2003 року по 25 липня 2011 року, з 25 липня 2016 року по 02 серпня 2020 року з моменту звернення до органів Пенсійного фонду 12 липня 2022 року.
ОСОБА_1 з червня 2022 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
На звернення позивача Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 27.12.2024 за № 63341-53421/В-01/8-0400/24 повідомило заявника, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 у справі № 160/11372/22 не зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проводити розрахунок розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
ОСОБА_1 вважає, що УПФУ невірно здійснило обрахунок розміру пенсії, без застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що подібні правовідносини були предметом розгляду в справі № 280/281/17, в якій Верховний Суд у постанові від 02.12.2021 дійшов такого висновку:
«Відповідно до статті 1 Закону № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI, така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день».
Така ж позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 06 липня 2023 року в справі № 200/5813/20-а.
Застосовуючи наведені висновки суду касаційної інстанції, суд апеляційної зазначає, що для правильного вирішення справи в цій частині необхідно встановити чи наявний у ОСОБА_1 пільговий трудовий стаж 15 років на роботах за списком № 1, на яких позивач був зайнятий на підземних роботах повний робочий день.
Записами трудової книжки позивача, копія якої містяться в матеріалах справи, підтверджується, що позивач працював в ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»: 15.12.2003 переведений учнем гірника по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем у Державному ВАТ Шахти «Павлоградська» ДХК «Павлоградвугілля»; 19.02. 2004 переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті; 12.03.2004 переведений учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті; 07.04.2004 переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем в шахті; 01.06.2021 переміщений машиністом підземних установок 3 розряду; 15.11.2021 переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею в шахті; 01.01.2022 переміщено машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею в шахті.
Отже, період роботи позивача в шахті на момент 01.01.2022 складав 6 593 днів, що дорівнює 18 років 00 місяців 18 днів, що є достатнім для обрахунку розміру пенсії з застосуванням приписів статті 8 Закону № 345-VI.
Зворотного апелянтом не доведено обґрунтованими поясненнями, з посиланням на норми чинного законодавства, та належними доказами.
Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року в адміністративній справі № 160/732/25 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 15 травня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.
Повна постанова складена 15 травня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова